Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες. v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 hours ago, PC_MAGAS said:

Έχω κάνει μια κατασκευή από μασίφ ξύλο σε εσωτερικό χώρο και θέλω να το περάσω ένα βερνίκι. Ο πατέρας μου λέει πρώτα εμποτισμού και μετά κανονικό αλλά το βλέπω too much.

H ξυλεία είναι μη εμποτισμένη. Τελικά, πρέπει να το περάσω εμποτισμού η όχι;

Ε για να γλιτώσεις από σαράκι κτλ.  Αλλά είναι όλα παιχνίδι με πιθανότητες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 499
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, Sebu είπε

Για προστασια πολων και συνδεσμων μπαταριας αυτοκινητου, εκτος απο τα εξειδικευμενα σπρευ λχ

https://www.skroutz.gr/s/19316520/Permatex-80370-Katharistiko-Sprei-Polon-Mpatarias-141ml.html#reviews

https://www.praktiker.gr/p/sprei-prostasias-polon-mpatarias-wurth-150ml-117727

μπορει να χρησιμοποιηθει και lithium grease αυτοκινητου που εχει υδροαπωθητικες ιδιοτητες και μειωνει φθορα, τριβη και διαβρωση? Σε ρουλεμανς που το εχω χρησιμοποιησει αφηνει ενα παχυρευστο κολλωδες φιλμ.

βαζελίνη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Sebu είπε

Για προστασια πολων και συνδεσμων μπαταριας αυτοκινητου, εκτος απο τα εξειδικευμενα σπρευ λχ

https://www.skroutz.gr/s/19316520/Permatex-80370-Katharistiko-Sprei-Polon-Mpatarias-141ml.html#reviews

https://www.praktiker.gr/p/sprei-prostasias-polon-mpatarias-wurth-150ml-117727

μπορει να χρησιμοποιηθει και lithium grease αυτοκινητου που εχει υδροαπωθητικες ιδιοτητες και μειωνει φθορα, τριβη και διαβρωση? Σε ρουλεμανς που το εχω χρησιμοποιησει αφηνει ενα παχυρευστο κολλωδες φιλμ.

Θα έλεγα όχι αυτά τα έκαναν περασμένες 10 ετίες σε παλιά αυτοκίνητα που αν π.χ. πέρναγες λακούβα με νερό μπορούσε να σβήσει γιατί μπήκε νερό στο ντρισιμπιτέρ. Θυμάμαι μέχρι με πετρέλαιο το περνάγαμε κάθε χειμώνα.

Πριν κάτι μήνες έβαζα και γω στους πόλους γιατί εβλεπα συνέχεια άσπρη σκόνη. Τελικά είχε πρόβλημα το δυναμό που δεν φόρτιζε σωστά και με άφησε στο δρόμο. Με το καινούργιο εξαφανίστηκε και η σκόνη. Τωρα στα μπουζί  όταν τα αλλάζω βάζω μια σταγόνα λάδι στο σπείρωμα  επειδή είναι αλουμίνια να μην τρίβονται.(σως να γλιστράει που ελεγε και η διαφήμιση)🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, kax54638 είπε

Παιδιά για πείτε μια γνώμη. Στην οικοδομή που έχω το διαμέρισμα μου έχω στο υπόγειο 2 αποθήκες (μια περίπου 6 τετραγωνικά και μια περίπου 15 τετραγωνικά μεσοτοιχία με ξεχωριστή είσοδο).  Στις αποθήκες (εντελώς υπόγειες) δεν υπάρχει απολύτως κανένα σύστημα εξαερισμού. Από το 2017 που αγόρασα το σπίτι δεν είχα το παραμικρό θέμα με υγρασία. Σε σημείο που να μου κάνει εντύπωση. Από τα περασμένα ωστόσο Χριστούγεννα εμφανίστηκε ένα τρελό θέμα με υγρασία. Το πάτωμα ιδίως στην μικρή (σκέτο τσιμέντο χωρίς πλακάκια) είναι ποτισμένο όπως και ένα μέρος χαμηλά των τοίχων και ότι είχα μέσα έχει μουχλιάσει φυσικά. Από την οικοδομή δεν ασχολούνται. Λένε ότι πάντα είχαν θέμα με υγρασία αλλά πρώτη φορά έβγαλε εκεί που είναι οι δικές μου. Καμιά ιδέα τι μπορώ να κάνω εγώ για να σταματήσω το φαινόμενο στις δικές μου αποθήκες; Του στυλ ας πούμε αν στρώσω πλακάκι θα γίνει κάτι.

σίγουρα κάπου υπάρχει διαρροή και βγαίνει εκεί...τα ρολόγια νερού που είναι; μήπως υπάρχει διαρροή που δεν έχει εμφανιστεί ακόμα....αποχέτευση; λούκια νερού από τους πάνω ορόφους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, kax54638 είπε

Παιδιά για πείτε μια γνώμη. Στην οικοδομή που έχω το διαμέρισμα μου έχω στο υπόγειο 2 αποθήκες (μια περίπου 6 τετραγωνικά και μια περίπου 15 τετραγωνικά μεσοτοιχία με ξεχωριστή είσοδο).  Στις αποθήκες (εντελώς υπόγειες) δεν υπάρχει απολύτως κανένα σύστημα εξαερισμού. Από το 2017 που αγόρασα το σπίτι δεν είχα το παραμικρό θέμα με υγρασία. Σε σημείο που να μου κάνει εντύπωση. Από τα περασμένα ωστόσο Χριστούγεννα εμφανίστηκε ένα τρελό θέμα με υγρασία. Το πάτωμα ιδίως στην μικρή (σκέτο τσιμέντο χωρίς πλακάκια) είναι ποτισμένο όπως και ένα μέρος χαμηλά των τοίχων και ότι είχα μέσα έχει μουχλιάσει φυσικά. Από την οικοδομή δεν ασχολούνται. Λένε ότι πάντα είχαν θέμα με υγρασία αλλά πρώτη φορά έβγαλε εκεί που είναι οι δικές μου. Καμιά ιδέα τι μπορώ να κάνω εγώ για να σταματήσω το φαινόμενο στις δικές μου αποθήκες; Του στυλ ας πούμε αν στρώσω πλακάκι θα γίνει κάτι.

Μην κανεις κανα αστειο κ στρωσεις πλακάκι.. Στο χρόνο θα τα τιναξει η υγρασια ολα οτι κολλα και να σου ταξουν(πχ s1).. Αν αποφασίσεις κ βάλεις θα χρειαστείς προεργασια υγρομονωσης που για να γινει θα σου κοστισει αρκετα.. Αν εχεις και το καλοκαιρι υγρασία τοτε ειναι σιγουρα αποχέτευση η αγωγος νερου..Μπορεί και ο κεντρικος αν έσκαψαν εκει κοντά και τον ακούμπησαν .. παρατηρήσε προσεκτικά απο που ξεκιναει η περισσότερη υγρασία.. Εκει να προσανατολιστεις και να ψάξεις.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, kokos23 said:

σίγουρα κάπου υπάρχει διαρροή και βγαίνει εκεί...τα ρολόγια νερού που είναι; μήπως υπάρχει διαρροή που δεν έχει εμφανιστεί ακόμα....αποχέτευση; λούκια νερού από τους πάνω ορόφους;

Τα ρολόγια νερού είναι στην πιλοτή της οικοδομής (εξωτερικά δηλαδή του κτηρίου) όχι ακριβώς πάνω από τις δικές μου αποθήκες. Πρόσφατα μάλιστα μας άλλαξαν τα ρολόγια. Τουλάχιστον εξωτερικά δεν φαίνεται κάπου.

 

2 hours ago, sarakats85 said:

Μην κανεις κανα αστειο κ στρωσεις πλακάκι.. Στο χρόνο θα τα τιναξει η υγρασια ολα οτι κολλα και να σου ταξουν(πχ s1).. Αν αποφασίσεις κ βάλεις θα χρειαστείς προεργασια υγρομονωσης που για να γινει θα σου κοστισει αρκετα.. Αν εχεις και το καλοκαιρι υγρασία τοτε ειναι σιγουρα αποχέτευση η αγωγος νερου..Μπορεί και ο κεντρικος αν έσκαψαν εκει κοντά και τον ακούμπησαν .. παρατηρήσε προσεκτικά απο που ξεκιναει η περισσότερη υγρασία.. Εκει να προσανατολιστεις και να ψάξεις.. 

Χειμώνα - καλοκαίρι δεν αλλάζει κάτι αν και ίσως είναι οριακά καλύτερα τώρα. Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι πως η εταιρία ύδρευσης έσκαψε πριν κάποιο καιρό αρκετές φορές στην γωνία του πεζοδρομίου της διπλανής οικοδομής (καμιά 50 μέτρα παραπάνω) από εμάς. Η υγρασία ξεκινάει από τον διάδρομο έξω από την μικρή μου αποθήκη και επεκτείνεται στην διπλανή μεγαλύτερη και στον διάδρομο εξωτερικά των αποθηκών. Λέτε να μιλήσω με την εταιρία ύδρευσης; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Πήρα μια βάση τοίχου που είναι μέχρι 70" τηλεόραση και 40 κιλά. έχει ουπα 12χ60 και 8.8 βίδα. εγώ προς το παρόν θέλω να βάλω μια sony 55" 18 κιλά. σίγουρα δεν χρειάζεται τόσο μεγάλα ουπα και βίδες αλλά η βάση δεν είναι κάτι που αλλάζει και η τηλεόραση μπορεί να αλλάξει στο μέλλον. 

Το θέμα είναι ότι ο τοίχος είναι με 10 εκατοστά τούβλο και δεν ξέρω αν είναι οκ να τα βάλω ή να πάω σε μικρότερα ουπα και βίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, johnyboy είπε

Καλησπέρα. Πήρα μια βάση τοίχου που είναι μέχρι 70" τηλεόραση και 40 κιλά. έχει ουπα 12χ60 και 8.8 βίδα. εγώ προς το παρόν θέλω να βάλω μια sony 55" 18 κιλά. σίγουρα δεν χρειάζεται τόσο μεγάλα ουπα και βίδες αλλά η βάση δεν είναι κάτι που αλλάζει και η τηλεόραση μπορεί να αλλάξει στο μέλλον. 

Το θέμα είναι ότι ο τοίχος είναι με 10 εκατοστά τούβλο και δεν ξέρω αν είναι οκ να τα βάλω ή να πάω σε μικρότερα ουπα και βίδες.

Εφόσον μπορεί να βάλεις μεγαλύτερη τηλεόραση στο μέλλον, βάλε τα ούπα που έχει μαζί της.

Τα 10 εκατοστά τούβλο μια χαρά ακούγονται, δεν καταλαβαίνω γιατί σε προβληματίζει;

Το μήκος της βίδας πόσο είναι; Δεν είναι όσο και το ούπα (6 εκατοστά);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, nickol-us said:

Εφόσον μπορεί να βάλεις μεγαλύτερη τηλεόραση στο μέλλον, βάλε τα ούπα που έχει μαζί της.

Τα 10 εκατοστά τούβλο μια χαρά ακούγονται, δεν καταλαβαίνω γιατί σε προβληματίζει;

Το μήκος της βίδας πόσο είναι; Δεν είναι όσο και το ούπα (6 εκατοστά);

Είναι λίγο μεγαλύτερη από το ουπα. το ουπα είναι 6 και η βίδα 8.8. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnyboy είπε

Το θέμα είναι ότι ο τοίχος είναι με 10 εκατοστά τούβλο και δεν ξέρω αν είναι οκ

 

10 λεπτά πριν, johnyboy είπε

Είναι λίγο μεγαλύτερη από το ουπα. το ουπα είναι 6 και η βίδα 8.8. 

ο σοβάς περιλαμβανεται στα  10 εκατοστά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, johnyboy είπε

Δεν νομίζω. 10αρι είναι το τούβλο δεν βγαίνει μικρότερο έχω την εντύπωση.

9 νομίζω είναι το διπλό βάλε και 3-4 πόντους σοβά (μέσα έξω) πάμε 11-12 οπότε 9 πόντους βίδα είσαι οριακά αν η βάση τηλεόρασης δεν έχει αρκετό πάχος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, johnyboy είπε

10αρι είναι το τούβλο δεν βγαίνει μικ

ναι όταν το χτίσεις οριζόντια Όταν το χτίσεις κάθετα γίνεται 6 cm image.jpeg.66f597cc9f1c172c90a1bc5af8c09cc5.jpeg

Επεξ/σία από hp8
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, hp8 είπε

ναι όταν το χτίσεις οριζόντια Όταν το χτίσεις κάθετα γίνεται 6 cm

6 ειναι τα μονά αλλά σε διαχωριστικούς τοίχους μπαίνει πάντα διπλό 9χ12χ19

https://www.nikousa.gr/τουβλα-οριζοντιων-καθετων-οπων/

τελικα βλέπω και 8 χ 8 αλλά ηξερα 9😛

Υπάρχει και 9 αλλα ποιο μπήκε;;;;

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=τουβλα+διαστασεις

 

 

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 είναι το τούβλο, το θυμάμαι σίγουρα. εξάλλου 14.5 είναι η κάσα της πόρτας. 8.5 είναι η βίδα καθαρή, όση θα μπει στον τοίχο. επίσης από πίσω είναι το μπάνιο, οπότε έχει και πλακάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...