Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες. v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, zio10 είπε

Μόνο σε περίπτωση μεταβίβασης μπορεί να υπάρχει θέμα αν υποθέσουμε ότι οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες δεν έχουν πρόβλημα;

και...καρφωτικής...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 498
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω την ιδιομορφία της φωτογραφίας: το ενα πάτωμα ειναι laminate πάνω σε πλακάκι (υπήρχει παλιά ντουλάπα που εφυγε) και το υπόλοιπο είναι ξύλο πάνω σε καδρόνια επομένως εχει υψομετρική διαφορά και ανάμεσα έχουμε και αυτό το κλασικό πλαίσιο αλουμινίου, το οποίο βρίσκω αρκετά άσχημο.

Τι θα μπορούσα να κάνω γενικότερα, ιδέες, σκέψεις ευπρόσδεκτη.

IMG_7557.jpg

Επεξ/σία από arisdj77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, zio10 είπε

Μόνο σε περίπτωση μεταβίβασης μπορεί να υπάρχει θέμα αν υποθέσουμε ότι οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες δεν έχουν πρόβλημα;

Ακριβώς δεν είναι κάτι σοβαρό απλά όταν χρειαστείς βεβαίωση μηχανικού να κάνεις μεταβίβαση μπορεί να έχεις πρόβλημα αν και πολλοί μηχανικοί δεν δίνουν πολύ σημασία σε τέτοιες απλές μικρές μετατροπές για τις οποίες δε βεβαιώνεται ο χρόνος που έγιναν.

Ειχα παρόμοια αλλαγή την οπόία πρόσφατα τακτοποίησα με μηχανικό μαζί με κάποιες άλλες μικροπαραβάσεις επειδή υπήρχε και Νόμος που το επέτρεπε με απλές διαδικασίες και πληρωμή μικρού παραβόλου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, papoys1 είπε

 

Αυτο που είπε ο zio στα αλουμίνια βάζουν τετράγωνες βίδες  και θέλουν ειδικό τετράγωνο κατσαβίδι αλλιώς δεν βγαίνουν. Το θέμα είναι ότι υπάρχουν δύο μεγέθη τετράγωνου κατσαβιδιού για αλουμίνια. Τι μέγεθος είναι το δικό σου πρέπει να το διαπιστώσεις μόνος

Όλα τα άλλα αυτό το τετράγωνο κατσαβιδι που λέτε ήταν, στο παράθυρο που λέω είναι το τετράγωνο επίσης στο πάνω κομμάτι αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν είναι και στα 2 πλαϊνά, σκέφτηκα μήπως κάποια βίδα ήταν φαγωμενη, αλλά και οι 4;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Conan2046 είπε

Όλα τα άλλα αυτό το τετράγωνο κατσαβιδι που λέτε ήταν, στο παράθυρο που λέω είναι το τετράγωνο επίσης στο πάνω κομμάτι αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν είναι και στα 2 πλαϊνά, σκέφτηκα μήπως κάποια βίδα ήταν φαγωμενη, αλλά και οι 4;

Οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν όπως και γω την πρωτη φορά για τις τετράγωνες στα αλουμίνια και προσπαθούσα  με σταυροκατσάβιδο , προσπαθούν με σταυροκατσάβιδα και τις καταστρέφουν.Καλώς κακώς (για μένα κακώς) χρησιμοποιούν τετράγωνες ενω θα μπορούσαν να τοποθετήσουν  για σταυροκατσάβιδο. Ο λόγος;;; Ας μας πει κάποιος αλουμινάς αν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν όπως και γω την πρωτη φορά για τις τετράγωνες στα αλουμίνια και προσπαθούσα  με σταυροκατσάβιδο , προσπαθούν με σταυροκατσάβιδα και τις καταστρέφουν.Καλώς κακώς (για μένα κακώς) χρησιμοποιούν τετράγωνες ενω θα μπορούσαν να τοποθετήσουν  για σταυροκατσάβιδο. Ο λόγος;;; Ας μας πει κάποιος αλουμινάς αν υπάρχει.

Μωρέ κι εγώ δεν το ήξερα, αλλά δοκίμασα στις εμφανείς βίδες και βρήκα το σωστό, δεν ήταν και δύσκολο, το ότι σε ένα παράθυρο υπάρχουν βίδες στους οδηγούς μέσα που δεν φαίνονται και είναι διαφορετικού δεν έχει και πολύ νόημα να προσπαθήσω να το εξηγήσω, σίγουρα δεν είναι για τα κλασικά σταυροκατσάβιδα, ίσως του είχαν τελειώσει οι άλλες και έβαλε ενός διαφορετικού τύπου; Ίσως κάποια στιγμή χρειάστηκε να βγουν και αυτός που τα έβαλε χρησιμοποιούσε κάτι άλλο. Θα δοκιμάσω σήμερα με ανταλλακτικά μύτες να τεστάρω ένα ένα τους τύπους, αστεράκια, εξάγωνα, τετράγωνα, κάτι λογικά θα πετύχω. Το ζήτημα είναι ότι επειδή οι βίδες δεν φαίνονται δεν είναι και ότι πιο εύκολο να πηγαίνεις στα τυφλά. 

11 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Βγάλε την βίδα φωτογραφία να δούμε πως είναι

Αν μπορούσα να την δω θα ήξερα και τι χρειαζόταν, είναι δυο αλουμίνια να φανταστείς που από μέσα κατεβαίνει η σίτα. στις άκρες της. σ' αυτά τα αλουμίνια υπάρχει κάτά μήκος τους κάτι σαν σκουπάκι, χαλάκι, δεν ξέρω πως να το περιγράψω που σ' εμποδίζει να δεις και δεν μπορεί να βγει αν δεν βγάλεις πρώτα όλο το κομμάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Αν μπορούσα να την δω θα ήξερα και τι χρειαζόταν,

οι αλουμιναδες χρησιμοποιούν τέτοιες βίδες με αντίστοιχη μύτη image.jpeg.033651c49f93c98ca8418dafde8be49a.jpeg

Υπάρχει ένα πλαστικό παραλληλόγραμμο εξάρτημα το οποίο μπαίνει ανάμεσα στα βουρτσάκια και το πας πάνω κάτω Παραμερίζει τα βουρτσάκια και βλέπεις τις βίδες Το έχουν αυτοί που πουλάνε  σίτες και ανταλλακτικά τους Εναλλακτικά Πάρε ένα ίσιο κατσαβίδι και καν το πάνω κάτω και όπου σκαλώσει εκεί είναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο αμάξι εχει σκάσει το χρώμα σε μερικά σημεία και απο κάτω εχει εμφανισει σκουρια. Στο καπό και στον ουρανο. Αν περασω αστάρι μεταλλων για να σταματησω τη σκουρια (;) ποιος ο καλυετρος τρόπος να το χρωματισσω για να μην φαινεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@hp8, @cthulhucarbide, @papoys1, @zio10 παιδιά σας ευχαριστώ που ασχοληθήκατε αν και μάλλον εγώ δεν ήμουν σαφής.

Την τετράγωνη μύτη την είχα, γι' αυτό μπόρεσα να φτιάξω τα 3 στις μπαλκονόπορτα, ωστόσο στην 4η αλλαγή στο παράθυρο ενώ το κουτί που έχει το ρολό πάνω είχε τις ίδιες βίδες οι 2 πλαϊνοι οδηγοί είχαν διαφορετικές βίδες.

Τελικά ήρθε ένας φίλος μου που ασχολείται γενικώς, διπιστώσαμε ότι είναι απλές βίδες για σταυροκατσάβιδο αλλά ήταν φθαρμένες οι κεφαλές. Το πιθανότερο είναι ότι πήγαν στο παρελθόν να της βγάλουν και τις χάλασαν δεν ξέρω. Ήταν γενικότερα λεπτότερες και κοντύτερες απ' ότι στις 3 μπαλκονόπορτες και στον επάνω μηχανισμό. ο φίλος μου μου είπε επίσης ότι και οι βίδες αυτές και τα ούπα ήταν κατώτερα ποιοτικά, δεν ξέρω τώρα πως μπορεί να το διαπιστώσει κάποιος και ότι δεν ήταν οι βίδες για πολλά σφιξίματα.

 

Επεξ/σία από Conan2046
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για πείτε μια γνώμη. Στην οικοδομή που έχω το διαμέρισμα μου έχω στο υπόγειο 2 αποθήκες (μια περίπου 6 τετραγωνικά και μια περίπου 15 τετραγωνικά μεσοτοιχία με ξεχωριστή είσοδο).  Στις αποθήκες (εντελώς υπόγειες) δεν υπάρχει απολύτως κανένα σύστημα εξαερισμού. Από το 2017 που αγόρασα το σπίτι δεν είχα το παραμικρό θέμα με υγρασία. Σε σημείο που να μου κάνει εντύπωση. Από τα περασμένα ωστόσο Χριστούγεννα εμφανίστηκε ένα τρελό θέμα με υγρασία. Το πάτωμα ιδίως στην μικρή (σκέτο τσιμέντο χωρίς πλακάκια) είναι ποτισμένο όπως και ένα μέρος χαμηλά των τοίχων και ότι είχα μέσα έχει μουχλιάσει φυσικά. Από την οικοδομή δεν ασχολούνται. Λένε ότι πάντα είχαν θέμα με υγρασία αλλά πρώτη φορά έβγαλε εκεί που είναι οι δικές μου. Καμιά ιδέα τι μπορώ να κάνω εγώ για να σταματήσω το φαινόμενο στις δικές μου αποθήκες; Του στυλ ας πούμε αν στρώσω πλακάκι θα γίνει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει αλλαξει κατι περιξ/εξωτερικα? Ποσο υπογειο ειναι (ποσα μετρα κατω)?

Χτιστικε καμια πολυκατοικια διπλα και βρηκαν νερα και εκαναν αντληση για πολυ καιρο και μαζευτηκε υγρασια απεξω?

Εχει απο πανω/περιμετρικα κηπο και με τα χρονια σιγα σιγα τα νερα απο το ποτισμα/βροχη ποτισαν, κατεβηκαν πιο κατω στη γη και αρχισαν να ξερνανε στην τοιχοποια του υπογειου?

Νομιζω παλιοτερα εδω μεσα καποιος ειχε κανει αναλυτικη περιγραφη με φωτο τι πρεπει να γινει κανονικα σε πολυκατοικια, καναλι εξωτερικα, στρωσιμο με χαλικι, ντυσιμο με υλικα κτλ ωστε τα νερα να φευγουν και να μην μενουν δημιουργωντας ανερχομενη ή διαπνεουσα υγρασια στα δομικα υλικα, κολωνες κτλ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει μια κατασκευή από μασίφ ξύλο σε εσωτερικό χώρο και θέλω να το περάσω ένα βερνίκι. Ο πατέρας μου λέει πρώτα εμποτισμού και μετά κανονικό αλλά το βλέπω too much.

H ξυλεία είναι μη εμποτισμένη. Τελικά, πρέπει να το περάσω εμποτισμού η όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για προστασια πολων και συνδεσμων μπαταριας αυτοκινητου, εκτος απο τα εξειδικευμενα σπρευ λχ

https://www.skroutz.gr/s/19316520/Permatex-80370-Katharistiko-Sprei-Polon-Mpatarias-141ml.html#reviews

https://www.praktiker.gr/p/sprei-prostasias-polon-mpatarias-wurth-150ml-117727

μπορει να χρησιμοποιηθει και lithium grease αυτοκινητου που εχει υδροαπωθητικες ιδιοτητες και μειωνει φθορα, τριβη και διαβρωση? Σε ρουλεμανς που το εχω χρησιμοποιησει αφηνει ενα παχυρευστο κολλωδες φιλμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Sebu said:

Εχει αλλαξει κατι περιξ/εξωτερικα? Ποσο υπογειο ειναι (ποσα μετρα κατω)?

Χτιστικε καμια πολυκατοικια διπλα και βρηκαν νερα και εκαναν αντληση για πολυ καιρο και μαζευτηκε υγρασια απεξω?

Εχει απο πανω/περιμετρικα κηπο και με τα χρονια σιγα σιγα τα νερα απο το ποτισμα/βροχη ποτισαν, κατεβηκαν πιο κατω στη γη και αρχισαν να ξερνανε στην τοιχοποια του υπογειου?

Νομιζω παλιοτερα εδω μεσα καποιος ειχε κανει αναλυτικη περιγραφη με φωτο τι πρεπει να γινει κανονικα σε πολυκατοικια, καναλι εξωτερικα, στρωσιμο με χαλικι, ντυσιμο με υλικα κτλ ωστε τα νερα να φευγουν και να μην μενουν δημιουργωντας ανερχομενη ή διαπνεουσα υγρασια στα δομικα υλικα, κολωνες κτλ.

Αυτό είναι το περίεργο. Δεν έχει αλλάξει τίποτα εξωτερικά. Ούτε έχει χτιστεί κάτι νέο (είναι όλες παλαιότερες οικοδομές) ούτε έχουν γίνει εργασίες από κάποιον. Κήπος δεν υπάρχει σε καμία οικοδομή. Οι αποθήκες όλων μας είναι έναν όροφο κάτω από το ισόγειο. Δεν ξέρω αν έχει σημασία ότι ο δρόμος μπροστά μας είναι ανηφορικός - πάντα φυσικά έτσι ήταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Sebu είπε

Για προστασια πολων και συνδεσμων μπαταριας αυτοκινητου, εκτος απο τα εξειδικευμενα σπρευ λχ

https://www.skroutz.gr/s/19316520/Permatex-80370-Katharistiko-Sprei-Polon-Mpatarias-141ml.html#reviews

https://www.praktiker.gr/p/sprei-prostasias-polon-mpatarias-wurth-150ml-117727

μπορει να χρησιμοποιηθει και lithium grease αυτοκινητου που εχει υδροαπωθητικες ιδιοτητες και μειωνει φθορα, τριβη και διαβρωση? Σε ρουλεμανς που το εχω χρησιμοποιησει αφηνει ενα παχυρευστο κολλωδες φιλμ.

Πάστα χαλκού έχω χρησιμοποιήσει, το ίδιο έβαλα και στις βόλτες στα μπουζί .

Ελάχιστη ποσότητα ,

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...