Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες. v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, Artman13 είπε

Απλά η μεγάλη μου έννοια είναι πως θα προετοιμάσω την βάση του τοίχου για να μην μου κρεμάσει η μπογιά και πάει όλη η δουλειά τσάμπα. 

Τρίψε καλά με γυαλόχαρτο να φύγουν τα σαθρά, το ακρυλικό αστάρι κάνει και σταθεροποίηση στο σοβά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 499
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

24 λεπτά πριν, Doubt είπε

Τρίψε καλά με γυαλόχαρτο να φύγουν τα σαθρά, το ακρυλικό αστάρι κάνει και σταθεροποίηση στο σοβά.

Ευχαριστώ φίλε, θα το προχωρήσω όπως έγραψες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, nickol-us said:

Η μπαταρία δεν είναι ίδιο μοντέλο, μα διαστασιολογικά (με επιφύλαξη καθώς τα site αναφέρουν οτι τους κατέβει) φαίνεται να ταιριάζουν.

Αν ψάξεις με τον όρο "3fm4.5 battery" θα βρεις ακριβώς την ίδια μπαταρία.

Το κίτρινο καλώδιο μάλλον είναι ξεκολλημένο από κάπου. Εκτιμώ οτι είναι από το μοτεράκι που φαίνεται καθώς φαίνεται οτι είναι ασύνδετο από την μια πλευρά. Επαναλαμβάνω οτι μιλάω για εκτίμηση καθώς μιλάμε μέσω φωτό

  Reveal hidden contents

image.png.3d66cc05a5f59bdb85ee543a68bfb4fd.png

O φορτιστής φαινομενικά κάνει, γιατί όμως δεν ψάχνεις να βρεις τον "γνήσιο" που είχε η μηχανή; Τι θα κάνεις κάθε φορά που θέλει φόρτιση Θα λύνεις και θα ρίχνεις καλώδια;

λοιπόν, πήγα σε μαγαζί με επισκευές κινητών, λαπτοπ κλπ και μου το κόλλησαν το καλώδιο με 5€, έβαλα και τη μπαταρία από το eshop (ίδια ακριβώς διάσταση έχει) και έπαιξε το ποδηλατάκι.

τώρα το θέμα μου είναι το τροφοδοτικό. Πίσω από το ποδηλατάκι, το είδα εκ των υστέρων, εκεί που φορτίζει γράφει DC 8V, ενώ η μπατάρια είναι 6V. Τι τροφοδοτικό παίρνω εγώ τώρα ? Που μπορώ να ρωτήσω ?

ευχαριστώ  και σόρυ που σε ζάλισα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Silenzio είπε

λοιπόν, πήγα σε μαγαζί με επισκευές κινητών, λαπτοπ κλπ και μου το κόλλησαν το καλώδιο με 5€, έβαλα και τη μπαταρία από το eshop (ίδια ακριβώς διάσταση έχει) και έπαιξε το ποδηλατάκι.

τώρα το θέμα μου είναι το τροφοδοτικό. Πίσω από το ποδηλατάκι, το είδα εκ των υστέρων, εκεί που φορτίζει γράφει DC 8V, ενώ η μπατάρια είναι 6V. Τι τροφοδοτικό παίρνω εγώ τώρα ? Που μπορώ να ρωτήσω ?

ευχαριστώ  και σόρυ που σε ζάλισα

Δεν με ζαλίζεις...

Εγώ θα έψαχνα τον γνήσιο φορτιστή, να δω τα spec αλλά και να ταιριάξω το βύσμα για να φορτίζω όπως προβλέπεται από τον κατασκευαστή και να μην έχω μανούρες.

Τα 8v ακούγονται λογικά. Οι φορτιστές έχω την αίσθηση οτι πάντα είναι λίγο περισσότερα ονομαστικά volt από την μπαταρία για να την φορτίζουν. Για παράδειγμα οι μπαταρίες των κινητών μας είναι περίπου στα 3,6v ενώ τις φορτίζουμε με 5v φορτιστές.

Με κάθε επιφύλαξη.

Θεωρώ οτι αυτός που είχες βρει αρχικά κάνει.

ps

5 ευρώ μια κόλληση....θα είχα αγοράσει το κολλητήρι και θα την έκανα μόνος μου :D

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, nickol-us said:

Δεν με ζαλίζεις...

Εγώ θα έψαχνα τον γνήσιο φορτιστή, να δω τα spec αλλά και να ταιριάξω το βύσμα για να φορτίζω όπως προβλέπεται από τον κατασκευαστή και να μην έχω μανούρες.

Τα 8v ακούγονται λογικά. Οι φορτιστές έχω την αίσθηση οτι πάντα είναι λίγο περισσότερα ονομαστικά volt από την μπαταρία για να την φορτίζουν. Για παράδειγμα οι μπαταρίες των κινητών μας είναι περίπου στα 3,6v ενώ τις φορτίζουμε με 5v φορτιστές.

Με κάθε επιφύλαξη.

Θεωρώ οτι αυτός που είχες βρει αρχικά κάνει.

ps

5 ευρώ μια κόλληση....θα είχα αγοράσει το κολλητήρι και θα την έκανα μόνος μου :D

 

Δυστυχώς μου το έδωσαν έτσι το ποδηλατάκι χωρίς φορτιστή.

οκ δε το ήξερα αυτό με τους φορτιστές ότι είναι λίγο παραπάνω, άρα έτσι δικαιολογείται που είχε μέσα μπαταρία 6V και στο ποδήλατο γράφει 8V.

πολλά τα 5 € ε ? είμαι τελείως άσχετος, ούτε ξέρω πόσο κάνουν τα κολλητήρια.  Αν μου τύχει πάλι θα το κοιτάξω πρώτα μήπως το φτιάξω μόνος.

Χίλια ευχαριστώ για τη πολύτιμη βοήθεια !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Artman13 είπε

Πρόσφατα ξεκίνησα να βάφω το σπίτι , σε εναν τοίχο βρήκα μούχλα κάτω απο την μπογιά και ξήλωσα την μπογιά , που ήταν έτσι και αλλιώς σάπια, και είναι όπως η φώτο αφού καθαρισα την μούχλα. Πως προχωρώ; Βούρτσισμα με βούρτσα για τις σκόνες που βγαίνουν αστάρωμα μετά στοκάρισμα νέο αστάρωμα και 2 χέρια μπογιά ή κάτι άλλο; 

εικόνα_Viber_2024-09-11_15-40-20-251.jpg

Καθαρίζεις καλά τα σαθρά χρώματα το καλύτερο με ξύστρα και όχι συρματόβουρτσες. Δεν χρειάζεται αστάρι σκουπίζεις με απλή σκουπα τις σκόνες και σπατουλάρεις με ακρυλικο στόκο (παρετίνα) και όχι έτοιμο στόκο σε δοχείο . Ισιώνεις τρίβεις  τον τοίχο να γίνει λειος με σφουγγάρι γυαλόχαρτο ψιλό ασταρώνεις καλά με αστάρι νερού  βάφεις τον τοίχο με πλαστικό χρώμα δύο χέρια και είσαι έτοιμος.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Artman13 είπε

Ευχαριστώ φίλε, θα το προχωρήσω όπως έγραψες. 

πέρα από αυτά που σου έγραψαν τα παιδιά, θα σου έλεγα να το αφήσεις όπως είναι χωρίς παρεμβάσεις 1-2 βδομάδες να πάρει αέρα και να στεγνώσει καλά το σημείο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυουρεθάνη δεν είναι; τι άλλο να έκανε εκεί δηλαδή; μπορείς να το κάνεις πιο ευπαρουσίαστο με κάποια σιλικόνη ή ελαστομερές μονωτικό, αφού κόψεις ότι περισσεύει από το χείλος του pvc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 minutes ago, Doubt said:

Πολυουρεθάνη δεν είναι; τι άλλο να έκανε εκεί δηλαδή; μπορείς να το κάνεις πιο ευπαρουσίαστο με κάποια σιλικόνη ή ελαστομερές μονωτικό, αφού κόψεις ότι περισσεύει από το χείλος του pvc.

Ναι πολυουρεθάνη είναι και το είχε τυλίξει με φαρδιά μονωτική. Δεν φταίει αυτός που το έκανε έτσι αλλά αυτός που έκανε την μόνωση που δεν το κάλυψε όπως με τα υπόλοιπα. 

Το ευπαρουσίαστο δεν με νοιάζει, στην ταράτσα είναι, να μην πάρει νερό με νοιάζει. 

Το ελαστομερές πως θα μείνει εκεί πέρα? θα κυλίσει όλο κάτω. Η σιλικόνη με τον ήλιο θα φύγει σαν μακαρόνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, johnyboy είπε

Καλημέρα σας, εχει κανείς καμιά ιδέα πως θα μονώσω αυτό που έκανε ο επιστήμονας εδώ?

 

spacer.pngspacer.png

Πιστεύω πως θέλει καθάρισμα η παλιά που έχει γίνει πορτοκαλί και μετά βρέξιμο και μια στρώση καινούρια. Όταν στεγνώσει κόβεις προσεκτικά ότι περισσεύει, τυλίγεις με φαρδιά ταινία που χρησιμοποιούν οι ψυκτικοί και βάφεις με πλαστικό χρώμα. Το παρακολουθείς και οταν είναι αναγκαίο το ξαναπερνας ένα χέρι χρώμα.

Ας με διορθώσουν οι πιο έμπειροι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, johnyboy είπε

Καλημέρα σας, εχει κανείς καμιά ιδέα πως θα μονώσω αυτό που έκανε ο επιστήμονας εδώ?

 

spacer.pngspacer.png

Πρακτικά, εντελώς στεγανά δεν μπορείς να το μονώσεις. Πέρνα πάνω από την πολυουρεθάνη ένα σφραγιστικό επαλειφόμενο να πιάσει καλά και στη σωλήνα και στις σωληνώσεις, και από πάνω μια βουτυλική αλουμινίου πιο πολύ για προστασία από την ακτινοβολία τυλίγοντας από κάτω προς τα πάνω μέχρι να πιάσει και αυτή καλά στις σωληνώσεις.

Με το επαλειφόμενο που θα μείνει περνάς και τη βάση της σωλήνας και τις ραφές των ασφαλτόπανων γιατί τα βλέπω ψιλοταλαιπωρημένα και αυτά...

Τώρα που το βλέπω, πρέπει να κάνω κι εγώ κάτι αντίστοιχο στα δικά μου, γιατί τα έχω αφήσει εντελώς χύμα εκτός από τις απολήξεις των εξαερισμών, που έχω βάλει διπλές γωνίες ώστε να φτιάξω ανάποδο U να μη μπαίνουν οι βροχές μέσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

Πιστεύω πως θέλει καθάρισμα η παλιά που έχει γίνει πορτοκαλί και μετά βρέξιμο και μια στρώση καινούρια. Όταν στεγνώσει κόβεις προσεκτικά ότι περισσεύει, τυλίγεις με φαρδιά ταινία που χρησιμοποιούν οι ψυκτικοί και βάφεις με πλαστικό χρώμα. Το παρακολουθείς και οταν είναι αναγκαίο το ξαναπερνας ένα χέρι χρώμα.

Ας με διορθώσουν οι πιο έμπειροι.

εγω μπορεί να έκοβα κατά μήκος ένα κομμάτι σωληνα να βάλω ωστε να καλύπτει την γωνία  και πάλι θα το φούλαρα με αφρό.Ο αφρός χαλάει απο τον ήλιο και απο τα πουλιά (αυτό μου έχουν πει) .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, mechpanos said:

Πρακτικά, εντελώς στεγανά δεν μπορείς να το μονώσεις. Πέρνα πάνω από την πολυουρεθάνη ένα σφραγιστικό επαλειφόμενο να πιάσει καλά και στη σωλήνα και στις σωληνώσεις, και από πάνω μια βουτυλική αλουμινίου πιο πολύ για προστασία από την ακτινοβολία τυλίγοντας από κάτω προς τα πάνω μέχρι να πιάσει και αυτή καλά στις σωληνώσεις.

Με το επαλειφόμενο που θα μείνει περνάς και τη βάση της σωλήνας και τις ραφές των ασφαλτόπανων γιατί τα βλέπω ψιλοταλαιπωρημένα και αυτά...

Τώρα που το βλέπω, πρέπει να κάνω κι εγώ κάτι αντίστοιχο στα δικά μου, γιατί τα έχω αφήσει εντελώς χύμα εκτός από τις απολήξεις των εξαερισμών, που έχω βάλει διπλές γωνίες ώστε να φτιάξω ανάποδο U να μη μπαίνουν οι βροχές μέσα...

Ήρθε το χειμώνα για κάτι άλλο ο εργολάβος και είπε ότι οκ η μόνωση. Σκέψου ότι είναι 3 χρονών, στα 10 τι θα γίνει.

 

θα το δοκιμάσω και βλέπουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μια γρήγορη ερώτηση, καθώς θέλω να αλλάξω τους μεντεσέδες σε ένα ντουλάπι.

Τι διαφορά έχει ο ίσιος και ο γωνιακός μεντεσές που λένε; Δε μπορώ να καταλάβω με τίποτα. Εγώ θέλω για κλασικό ντουλάπι κουζίνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...