Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες. v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να αλλάξω νιπτήρα δεν παίζει, ήδη με την βρύση μπαίνω σε έξοδα που δεν με ψήνουν. Είναι παλιός, σίγουρα, αλλά να τον αλλάξω λόγω μικρότερης γυαλάδας και παραπάνω τρύπας μου φαίνεται υπερβολή. Είναι και μεγάλου μεγέθους.

Η βρύση από την μία μεριά πόσο άσχημη να είναι πια? Αλλά δεν μου είπατε τελικά αν υπάρχουν έτοιμες τάπες για την τρύπα που θα μείνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 499
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Silenzio είπε

 

 

Η μπαταρία δεν είναι ίδιο μοντέλο, μα διαστασιολογικά (με επιφύλαξη καθώς τα site αναφέρουν οτι τους κατέβει) φαίνεται να ταιριάζουν.

Αν ψάξεις με τον όρο "3fm4.5 battery" θα βρεις ακριβώς την ίδια μπαταρία.

Το κίτρινο καλώδιο μάλλον είναι ξεκολλημένο από κάπου. Εκτιμώ οτι είναι από το μοτεράκι που φαίνεται καθώς φαίνεται οτι είναι ασύνδετο από την μια πλευρά. Επαναλαμβάνω οτι μιλάω για εκτίμηση καθώς μιλάμε μέσω φωτό

Spoiler

image.png.3d66cc05a5f59bdb85ee543a68bfb4fd.png

O φορτιστής φαινομενικά κάνει, γιατί όμως δεν ψάχνεις να βρεις τον "γνήσιο" που είχε η μηχανή; Τι θα κάνεις κάθε φορά που θέλει φόρτιση Θα λύνεις και θα ρίχνεις καλώδια;

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, kokos23 είπε

έρχεται μια φορά η γειτόνισσα τρομαγμένη, Παναγιώτη Παναγιώτη (ο πατέρας μου) κάτι είναι κάτω από τα πλακάκια τα σηκώνει και πάει πέρα δώθε...

δεν έχεις άλλη λύση από το να βγάλεις τα πλακάκια, δυστυχώς...

 

Ειχα παει σε πελατη με παρομοιο προβλημα και τον βρηκα να ριχνει αγιασμο....Τρου στορι.....

6 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Θέλω στο μπάνιο να αλλάξω την παλιά μπαταρία του νεροχύτη και να βάλω αναμεικτική.

Ποια μάρκα είναι καλή και vfm? Θέλω κάτι που να κάνει δουλειά χωρίς να χαλάσει αλλά να μην είναι όσο γίνεται ακριβό

Κοιτα τις Modea απο Viospiral

37 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Να αλλάξω νιπτήρα δεν παίζει, ήδη με την βρύση μπαίνω σε έξοδα που δεν με ψήνουν. Είναι παλιός, σίγουρα, αλλά να τον αλλάξω λόγω μικρότερης γυαλάδας και παραπάνω τρύπας μου φαίνεται υπερβολή. Είναι και μεγάλου μεγέθους.

Η βρύση από την μία μεριά πόσο άσχημη να είναι πια? Αλλά δεν μου είπατε τελικά αν υπάρχουν έτοιμες τάπες για την τρύπα που θα μείνει

Ναι υπαρχουν διακοσμητικες ταπες για αυτη τη δουλεια.Η αναμεικτικη μπαταρια δεν θα χωρεσει στην τρυπα αυτη.Λογικα ο νιπτηρας εχει στη μεση την δυνατοτητα να ανοιχτει καινουρια τρυπα,αυτο θα το δεις μονο απο κατω ,αλλα θα σε συμβουλευα να μην το κανεις εσυ αν δεν εχεις σχετικη εμπειρια. Αν θες να κανεις κατι μονος σου ωστε να ελαχιστοποιησεις τα εξοδα θα προτεινα να παρεις παρομοια μπαταρια με αυτη που ηδη εχεις.

  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λινκ για τις διακοσμητικές τάπες? Άμα γράψω αυτό στην αναζήτηση απλά βγάζει τάπες για το σιφώνι του νιπτήρα.

Σίγουρα δεν θα χωράει η αναμεικτική? Τι διάμετρο έχουν?

Εντωμεταξύ πριν λίγο κοίταξα από κάτω και είδα στην μέση αυτό:

457702266_1932313300548041_1928868612269797060_n.jpg.b657d3205d6f01f77ecdf4e92e15686a.jpg

Η μικρή τρυπούλα είναι για την βίδα που κρατάει το αλυσιδάκι με την τάπα. Μήπως αυτό είναι η αναμονή για την κεντρική τρύπα? Προσπάθησα να το κουνήσω αλλά δεν κουνιέται εκ πρώτης όψεως. Να το σπάσω σιγά σιγά και προσεκτικά με ένα σφυράκι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Λινκ για τις διακοσμητικές τάπες? Άμα γράψω αυτό στην αναζήτηση απλά βγάζει τάπες για το σιφώνι του νιπτήρα.

Σίγουρα δεν θα χωράει η αναμεικτική? Τι διάμετρο έχουν?

Εντωμεταξύ πριν λίγο κοίταξα από κάτω και είδα στην μέση αυτό:

457702266_1932313300548041_1928868612269797060_n.jpg.b657d3205d6f01f77ecdf4e92e15686a.jpg

Η μικρή τρυπούλα είναι για την βίδα που κρατάει το αλυσιδάκι με την τάπα. Μήπως αυτό είναι η αναμονή για την κεντρική τρύπα? Προσπάθησα να το κουνήσω αλλά δεν κουνιέται εκ πρώτης όψεως. Να το σπάσω σιγά σιγά και προσεκτικά με ένα σφυράκι?

Οι ταπες ειναι αυτες

Ναι αυτη την "αναμονη" ελεγα. Πολυ προσεκτικα τα παρεις ενα μικρο σφυρακι ή πενσα και θα ξεκινησεις να το χτυπας με την κοχη του ξεκινωντας απο την τρυπα που ηδη υπαρχει.Καθε τοσο να ελεγχεις προς τα που πρεπει να πας ωστε να μεινεις μεσα στον κυκλο.Υπαρχει περιπτωση να φυγει ολοκληρο το κομματι,μην τρομαξεις.

Οι αναμεικτικες εχουν διαφορετικη δομη απο κατω και η διαμετρος που χρειαζεται για να μπουν εινα Φ32

Ισως χρειαστεις ενα καταλληλο εργαλειο για να αφαιρεσεις την παλια 

Προσοχη δουλευωντας απο κατω μην χτυπησεις το σιφωνι,αν ειναι παλιο μεταλλικο θα ειναι και φθαρμενο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Σίγουρα δεν θα χωράει η αναμεικτική? Τι διάμετρο έχουν?

θέλεις τρύπα 35+mm  Η πορσελάνη δεν είναι πλαστελίνη Δεν ξέρω ποιο είναι το πρόβλημα με την μπαταρία που έχεις τώρα και θέλεις να μπεις σε μια διαδικασία που μπορεί να πάει κάτι στραβά και να αναγκαστείς να πας σε αλλαγή νιπτήρα Αλλά  εσύ ξέρεις καλύτερα 

14 ώρες πριν, dimviii είπε

Το ιδιο ισχυει και για της μπανιερας την αναμεικτικη?Μπορεις να βρεις ανταλλακτικο μηχανισμο?

Εννοείται 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 hours ago, nickol-us said:

Η μπαταρία δεν είναι ίδιο μοντέλο, μα διαστασιολογικά (με επιφύλαξη καθώς τα site αναφέρουν οτι τους κατέβει) φαίνεται να ταιριάζουν.

Αν ψάξεις με τον όρο "3fm4.5 battery" θα βρεις ακριβώς την ίδια μπαταρία.

Το κίτρινο καλώδιο μάλλον είναι ξεκολλημένο από κάπου. Εκτιμώ οτι είναι από το μοτεράκι που φαίνεται καθώς φαίνεται οτι είναι ασύνδετο από την μια πλευρά. Επαναλαμβάνω οτι μιλάω για εκτίμηση καθώς μιλάμε μέσω φωτό

  Reveal hidden contents

image.png.3d66cc05a5f59bdb85ee543a68bfb4fd.png

O φορτιστής φαινομενικά κάνει, γιατί όμως δεν ψάχνεις να βρεις τον "γνήσιο" που είχε η μηχανή; Τι θα κάνεις κάθε φορά που θέλει φόρτιση Θα λύνεις και θα ρίχνεις καλώδια;

την ίδια μπαταρία τη βρήκα, αλλά από eshop γλυτώνω μεταφορικά και είναι πιο φτηνή, θεώρησα ίδια Volt και Ampere θα είναι συμβατή ? λες να πάω αυστηρά με τον ίδιο κωδικό ?

και εγω απο το μοτεράκι έχω σκεφτεί, αλλά πως το κολλάω εκεί, να το ξεγυμνώσω και να το κάνω στροφές ή θέλει κόλλημα ?

συμφωνώ, να ψάξω για το δικό του φορτιστή, οπότε κοιτάω τροφοδοτικό 6v με 4.5A ?

κάτι τέτοιο ίσως ?

https://www.skroutz.gr/s/29225634/Casio-Universal-Trofodotiko-6V-AD-A60024EG-OP.html#reviews

σε ευχαριστώ πολύ!

Επεξ/σία από Silenzio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Silenzio είπε

την ίδια μπαταρία τη βρήκα, αλλά από eshop γλυτώνω μεταφορικά και είναι πιο φτηνή, θεώρησα ίδια Volt και Ampere θα είναι συμβατή ? λες να πάω αυστηρά με τον ίδιο κωδικό ?

και εγω απο το μοτεράκι έχω σκεφτεί, αλλά πως το κολλάω εκεί, να το ξεγυμνώσω και να το κάνω στροφές ή θέλει κόλλημα ?

συμφωνώ, να ψάξω για το δικό του φορτιστή, οπότε κοιτάω τροφοδοτικό 6v με 4.5A ?

κάτι τέτοιο ίσως ?

https://www.skroutz.gr/s/29225634/Casio-Universal-Trofodotiko-6V-AD-A60024EG-OP.html#reviews

σε ευχαριστώ πολύ!

Η μπαταρία είναι συμβατή. Βάσει κωδικού πάνε οι διαστάσεις, πρέπει απλά να είσαι σίγουρος ότι χωροταξικά είσαι κομπλέ. Το eshop έχει καλή πολιτική στις επιστροφές, δοκίμασε τη χωρίς να την ανοίξεις και βλέπεις.

Κόλλημα με κολλητήρι, στη φωτό δε φαίνεται κάτι πολύ δύσκολο.

Το θέμα φορτιστή το είπα για να ταιριάζει η θύρα φόρτισης ώστε να μη χρησιμοποιείς καλώδια, να χρειάζεται να λύσεις κλπ. Τα αμπερόρια αυτού που έδειχνες δεν ήταν απαγορευτικά.

 

Επεξ/σία από nickol-us
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα ξεκίνησα να βάφω το σπίτι , σε εναν τοίχο βρήκα μούχλα κάτω απο την μπογιά και ξήλωσα την μπογιά , που ήταν έτσι και αλλιώς σάπια, και είναι όπως η φώτο αφού καθαρισα την μούχλα. Πως προχωρώ; Βούρτσισμα με βούρτσα για τις σκόνες που βγαίνουν αστάρωμα μετά στοκάρισμα νέο αστάρωμα και 2 χέρια μπογιά ή κάτι άλλο; 

εικόνα_Viber_2024-09-11_15-40-20-251.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, dalain είπε

Οι ταπες ειναι αυτες

Ναι αυτη την "αναμονη" ελεγα. Πολυ προσεκτικα τα παρεις ενα μικρο σφυρακι ή πενσα και θα ξεκινησεις να το χτυπας με την κοχη του ξεκινωντας απο την τρυπα που ηδη υπαρχει.Καθε τοσο να ελεγχεις προς τα που πρεπει να πας ωστε να μεινεις μεσα στον κυκλο.Υπαρχει περιπτωση να φυγει ολοκληρο το κομματι,μην τρομαξεις.

Οι αναμεικτικες εχουν διαφορετικη δομη απο κατω και η διαμετρος που χρειαζεται για να μπουν εινα Φ32

Ισως χρειαστεις ενα καταλληλο εργαλειο για να αφαιρεσεις την παλια 

Προσοχη δουλευωντας απο κατω μην χτυπησεις το σιφωνι,αν ειναι παλιο μεταλλικο θα ειναι και φθαρμενο

8 ώρες πριν, hp8 είπε

θέλεις τρύπα 35+mm  Η πορσελάνη δεν είναι πλαστελίνη Δεν ξέρω ποιο είναι το πρόβλημα με την μπαταρία που έχεις τώρα και θέλεις να μπεις σε μια διαδικασία που μπορεί να πάει κάτι στραβά και να αναγκαστείς να πας σε αλλαγή νιπτήρα Αλλά  εσύ ξέρεις καλύτερα 

Εννοείται 

Πέρασα σήμερα από πράκτικερ να δω καμία βρύση σύγχρονη πως είναι από κάτω. Η μόνη που μπορούσα να δω από κάτω ήταν αυτή, και ήταν όπως βλέπετε:

457809542_1053221302911362_7342344680791815013_n.jpg.e46b3a28e487caa2fee561671b08280f.jpg

457630386_533416759163980_2761642682511388791_n.jpg.8b8603807ac2a8369755480480e0565d.jpg

Εμένα πάντως μου φαίνεται ότι χωράει άνετα σε τρύπα 30mm, και τα σπιράλ αυτά ήταν και μικρότερα από τα συνηθισμένα, εκτός αν έχει η βρύση καμιά πατούρα στην οποία θηλυκώνει προς τα κάτω και δεν φαίνεται.

Σκέφτομαι μήπως αγοράσω την βρύση που θέλω και αν δεν κάνει τότε την αφήνω στην αποθήκη να υπάρχει. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω με αυτό το πρότζεκτ. Να βάλω ίδια μπαταρία παλαιού τύπου δεν λέει καθώς είμαστε μετά το 1980.

Η βρύση που είναι πάνω τώρα τα έχει φάει τα ψωμιά της. Από την πλευρά του κρύου στάζει και την έχω κλείσει μόνιμα από κάτω, ενώ στην ροδέλα του ζεστού λείπει η πάνω τάπα όπως φαίνεται στην φωτογραφία. Και έχει χαλάσει τελείως η γυαλάδα της. Την δουλεύω ακόμα αλλά κάποια στιγμή πρέπει να αλλάξει, δεν είναι και ωραίο όταν έρχεται κάποιος σπίτι

Επεξ/σία από cthulhucarbide
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@cthulhucarbide Απο κατω σχεδον ολες ειναι ιδιες,δυο σπιρλα και βιδα/ες στηριξης.καποιες εχουν και ενα σιδερακι που συνδεεται με την βαλβιδα του νιπηρα.

Αν κ δεν το εχω δοκιμασει θεωρω πως δεν θα χωρεσει στην υπαρχουσα οπη γιατι λιγο πιο ψηλα απο εκει που βλεπεις χοντραινουν τα σπιραλ(στο σημειο που ειναι πρεσαρισμενα)

Αν εννοεις μικροτερα σπιραλ στο σημειο των ρακορ πολυ πιθανο να ειναι 3/8'' και οχι 1/2" οπως αυτα που εχεις (αυτο θα σε προβληματισει μονο στην συνδεση με το διακοπτη αλλα λυνεται με μια συστολη 3/8 x  1/2")

Στη θεση σου θα επαιρνα μια μπαταρια γεφυρα(σαν και αυτη που εχεις δλδ) και καποια στιγμη θα τα αλλαζα σετ με τον νιπτηρα,ισως μαζι με ενα επιπλακι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Artman13 είπε

Πρόσφατα ξεκίνησα να βάφω το σπίτι , σε εναν τοίχο βρήκα μούχλα κάτω απο την μπογιά και ξήλωσα την μπογιά , που ήταν έτσι και αλλιώς σάπια, και είναι όπως η φώτο αφού καθαρισα την μούχλα. Πως προχωρώ; Βούρτσισμα με βούρτσα για τις σκόνες που βγαίνουν αστάρωμα μετά στοκάρισμα νέο αστάρωμα και 2 χέρια μπογιά ή κάτι άλλο; 

εικόνα_Viber_2024-09-11_15-40-20-251.jpg

Περίεργο σχέδιο έχει το πρόβλημα σου. Μήπως έχει τίποτα υδραυλικά εκεί από πίσω;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Doubt είπε

Περίεργο σχέδιο έχει το πρόβλημα σου. Μήπως έχει τίποτα υδραυλικά εκεί από πίσω;

ναι είναι η κουζίνα του δίπλα είχε μια διαρροή πριν μήνες την έφτιαξε ισχυρίζεται. Έφαγα και εγώ την μπογιά λίγο παραπάνω για να είμαι σίγουρος απλά όπου έβλεπα πως ξεκόλλαγε με την σπάτουλα γύρο απο το πρόβλημα έβγαζα μέχρι να φτάσω σε μπογιά καλά κολλημένη στον τοίχο. Η απορία μου είναι θέλει καλό φάγωμα με βούρτσα και σπάτουλα το υλικό που βλέπουμε μέσα εκεί που είναι άσπρο - πορτοκαλί και μετά αστάρωμα ή απλά ένα ήπιο καθάρισμα απο την σκόνη και μετά είναι εντάξει για βάση στο αστάρωμα;   

Επεξ/σία από Artman13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Artman13 είπε

ναι είναι η κουζίνα του δίπλα είχε μια διαρροή πριν μήνες την έφτιαξε ισχυρίζεται. Έφαγα και εγώ την μπογιά λίγο παραπάνω για να είμαι σίγουρος απλά όπου έβλεπα πως ξεκόλλαγε με την σπάτουλα γύρο απο το πρόβλημα έβγαζα μέχρι να φτάσω σε μπογιά καλά κολλημένη στον τοίχο.   

Επειδή μπορεί να μην έχει λυθεί το πρόβλημα εντελώς, μην κάνεις πολλά πολλά.

Αστάρι και χρώμα αντιμουχλικό κι άφησε το να δεις πως θα πάει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Doubt είπε

Επειδή μπορεί να μην έχει λυθεί το πρόβλημα εντελώς, μην κάνεις πολλά πολλά.

Αστάρι και χρώμα αντιμουχλικό κι άφησε το να δεις πως θα πάει.

Απλά η μεγάλη μου έννοια είναι πως θα προετοιμάσω την βάση του τοίχου για να μην μου κρεμάσει η μπογιά και πάει όλη η δουλειά τσάμπα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...