Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες. v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Του νιπτήρα εννοείς.. 

vfm είναι οι ιταλικές fiore

56 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Θέλω στο μπάνιο να αλλάξω την παλιά μπαταρία του νεροχύτη και να βάλω αναμεικτική.

Ποια μάρκα είναι καλή και vfm? Θέλω κάτι που να κάνει δουλειά χωρίς να χαλάσει αλλά να μην είναι όσο γίνεται ακριβό

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 499
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, cthulhucarbide είπε

Θέλω στο μπάνιο να αλλάξω την παλιά μπαταρία του νεροχύτη και να βάλω αναμεικτική.

Ποια μάρκα είναι καλή και vfm? Θέλω κάτι που να κάνει δουλειά χωρίς να χαλάσει αλλά να μην είναι όσο γίνεται ακριβό

ο μηχανισμός της αναμεικτικης είναι ένα οικονομικό ανταλλακτικό των 4-7 € Οπότε αγοράζεις μια μπαταρία που να αντέχει η τσέπη σου  Τώρα φροντίζεις τον μηχανισμό κρατώντας μια πίεση δικτύου 3-4 bar μια θερμοκρασία όχι πάνω από 60 στο ζεστό και ένα φίλτρο δικτύου Η βάζοντας γωνιακό διακόπτη με φίλτρο στις παροχές της Τελος κάτω από το χερούλι να έχει 6 γωνο παξιμάδι για να λυνεις και να αλλάζεις μηχανισμό 

image.jpeg.a8af75d49fb6078acf1f3bd97aae4d3c.jpeg  image.jpeg.10a8bc238fbaea8e986df06b3bd46e98.jpeg

Επεξ/σία από hp8
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλαξα στον νιπτηρα τον Νοεμβριο μια απο το πρακτικερ στα 35 ευρω,μετα απο 20 ετη που αντεξε αυτη που ειχε βαλει ο κατασκευαστης(δεν εγραφε καποιο ονομα)

πριν 10 μερες εσταζε ενω ηταν κλειστη.

Ευτυχως ειχα φυλαξει κουτι/αποδειξη και την επεστρεψα.

Πηρα μια Grohe στα 75 ευρω,ελπιζω να μην εχω θεμα.

Η φθηνη των 35 ευρω εκτος οτι χαλασε,εκανε και ενα θορυβο απο καινουρια,ακουγες την ροη του νερου οπως την ανοιγες.Δοκιμασα να κλεισω τα διακοπτακια στο κρυο/ζεστο δεν αλλαζε κατι.Μιλαμε για αρκετο θορυβο.

11 λεπτά πριν, hp8 είπε

ο μηχανισμός της αναμεικτικης είναι ένα οικονομικό ανταλλακτικό των 4-7 € Οπότε αγοράζεις μια μπαταρία που να αντέχει η τσέπη σου  Τώρα φροντίζεις τον μηχανισμό κρατώντας μια πίεση δικτύου 3-4 bar μια θερμοκρασία όχι πάνω από 60 στο ζεστό και ένα φίλτρο δικτύου Η βάζοντας γωνιακό διακόπτη με φίλτρο στις παροχές της Τελος κάτω από το χερούλι να έχει 6 γωνο παξιμάδι για να λυνεις και να αλλάζεις μηχανισμό 

image.jpeg.a8af75d49fb6078acf1f3bd97aae4d3c.jpeg  image.jpeg.10a8bc238fbaea8e986df06b3bd46e98.jpeg

βρισκεις μηχανισμο για ολες τις αναμεικτικες?η μονο για τις επωνυμες ideal/grohe/fiore/roca κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dimviii είπε

βρισκεις μηχανισμο για ολες τις αναμεικτικες?

99% μετράς διάμετρο φ30-35-40- κλπ ύψος και αν έχει με 1 η 2 εξοχές πχ και όχι μόνο 

image.jpeg.f806900b2e5728b0a4b4917a17794e55.jpeg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το γνωριζα θα προσπαθουσα να φτιαξω την παλια.

Το ιδιο ισχυει και για της μπανιερας την αναμεικτικη?Μπορεις να βρεις ανταλλακτικο μηχανισμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Σκρουτζ οι Fiore βγαίνουν ως viospiral, το ίδιο είναι?

Επίσης η παλιά εμένα μπαίνει σε δύο τρύπες του νιπτήρα οπότε από την στιγμή που η νέα θα μπει σε μία τρύπα θα πρέπει η άλλη να ταπωθεί. Το μέτρησα και η τρύπα έχει διάμετρο 29-30mm. Τι κάνουμε εκεί, υπάρχουν στάνταρ τάπες? Επίσης λογικά η νέα βρύση θα χωράει στην τρύπα ελπίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimviii είπε

αλλαξα στον νιπτηρα τον Νοεμβριο μια απο το πρακτικερ στα 35 ευρω,μετα απο 20 ετη που αντεξε αυτη που ειχε βαλει ο κατασκευαστης(δεν εγραφε καποιο ονομα)

πριν 10 μερες εσταζε ενω ηταν κλειστη.

Ευτυχως ειχα φυλαξει κουτι/αποδειξη και την επεστρεψα.

Την είχα πατήσει κι εγώ με μια από πράκτικερ, καινούργια τελείως έχανε από το σημείο που μπαίνει ο μηχανισμός. Την πήγα πίσω, πήρα πιστωτικό 40€ αν θυμάμαι σωστά και πήγα και πήρα fiore.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Στο Σκρουτζ οι Fiore βγαίνουν ως viospiral, το ίδιο είναι?

Επίσης η παλιά εμένα μπαίνει σε δύο τρύπες του νιπτήρα οπότε από την στιγμή που η νέα θα μπει σε μία τρύπα θα πρέπει η άλλη να ταπωθεί. Το μέτρησα και η τρύπα έχει διάμετρο 29-30mm. Τι κάνουμε εκεί, υπάρχουν στάνταρ τάπες? Επίσης λογικά η νέα βρύση θα χωράει στην τρύπα ελπίζω

  φωτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Στο Σκρουτζ οι Fiore βγαίνουν ως viospiral, το ίδιο είναι?

Επίσης η παλιά εμένα μπαίνει σε δύο τρύπες του νιπτήρα οπότε από την στιγμή που η νέα θα μπει σε μία τρύπα θα πρέπει η άλλη να ταπωθεί. Το μέτρησα και η τρύπα έχει διάμετρο 29-30mm. Τι κάνουμε εκεί, υπάρχουν στάνταρ τάπες? Επίσης λογικά η νέα βρύση θα χωράει στην τρύπα ελπίζω

https://www.skroutz.gr/c/1844/mpataries_niptira.html?keyphrase=fiore

Μήπως έχει αναμονή για κεντρική μπαταρία; Θυμάμαι κάποτε είχα νιπτήρα που η πορσελάνη του ήταν πιο λεπτή στο κέντρο για να μπορείς να τη σπάσεις και να ανοίξει τρύπα για αναμεικτική. Βάλε το χέρι σου από κάτω να δεις. Αν υπάρχει αυτό βέβαια, θα χρειαστείς 2 τάπες για τις οπές της "γέφυρας".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, hp8 είπε

όλα τα υλικά που  αναφέρεσαι  

748419863_.jpg.3c41e02bf31de61a1fcf0da376fb196c.jpg

c837695c-fec7-4af8-981c-696ff8c977bf.jpg.3287f91596803345c76750c3dca8dff0.jpg

457675497_3965818217070724_3456944183320344296_n.jpg.a2521698b41c48f7d4d4f2f290af9a0c.jpg

8 λεπτά πριν, Doubt είπε

https://www.skroutz.gr/c/1844/mpataries_niptira.html?keyphrase=fiore

Μήπως έχει αναμονή για κεντρική μπαταρία; Θυμάμαι κάποτε είχα νιπτήρα που η πορσελάνη του ήταν πιο λεπτή στο κέντρο για να μπορείς να τη σπάσεις και να ανοίξει τρύπα για αναμεικτική. Βάλε το χέρι σου από κάτω να δεις. Αν υπάρχει αυτό βέβαια, θα χρειαστείς 2 τάπες για τις οπές της "γέφυρας".

Πολύ μικρή ποικιλία σε αυτό το λινκ, δεν έχει καν αυτό που θέλω. Θα ήθελα μια που να είναι ψηλή όπως η παλιά, δηλαδή απόσταση από την βάση μέχρι στόμιο να είναι 19cm όπως το μέτρησα. Με μια πρόχειρη ματιά βλέπω αυτήν εδώ να μου ταιριάζει σαν στυλ.

Επίσης κοίταξα για κεντρική αναμονή αλλά δεν έχει. Η πορσελάνη είναι πιο χοντρή δεν πάει σε αυτό το σημείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Επίσης κοίταξα για κεντρική αναμονή αλλά δεν έχει. Η πορσελάνη είναι πιο χοντρή δεν πάει σε αυτό το σημείο

πάρε μια καινούργια σαν αυτή που έχεις Θα κανεις τον νιπτήρα μπιπ αν ταπώσεις την μια Αλλιως και  άλλαξε και νιπτήρα  Η πας παρακάτω αφού δεις τα κέντρα κλπ

ΠΧ

η αυτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Θα ήθελα μια που να είναι ψηλή όπως η παλιά, δηλαδή απόσταση από την βάση μέχρι στόμιο να είναι 19cm όπως το μέτρησα. Με μια πρόχειρη ματιά βλέπω αυτήν εδώ να μου ταιριάζει σαν στυλ.

https://b2c.kanellakis-sa.gr/mpat-nipt-kampyl-13cm-altura-mia.html

Μάλλον είσαι για νιπτήρα καινούργιο, αυτός έχει χάσει τη γυαλάδα του με τα χρόνια και τα πλυσίματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

δε ξέρω αν πρέπει εδώ να ρωτήσω, έχω 2 απορίες για ένα παιδικό ηλεκτρικό μηχανάκι που μου έδωσαν.

Στο παρακάτω λινκ έχω φωτογραφίες, οι απορίες μου αφορούν πρώτον για νέα μπαταρία αν αυτή που βρήκα είναι οκ

https://www.e-shop.gr/microkiel-mk6-45-6v-45a-mpataria-molybdoy-p-PER.701649

στις φωτογραφίες φαίνεται ένα κίτρινο καλώδιο που είναι στον αέρα, που ακριβώς μπαίνει ? και χρειάζεται κολλητήρι ? η το ξεγυμνώνω και το τυλίγω ?

τέλος, υπάρχει φορτιστής για τέτοια μπαταρία ? γιατί δε μου έδωσαν το τροφοδοτικό του..

ίσως αυτό για να τη φορτίζω ? https://maxsat.gr/shop/μπαταρίες/fortistes-batarion/αυτοματοσ-φορτιστησ-μπαταριων-μολυβ/?v=2a4b9e2e4254

ευχαριστώ!

https://imgur.com/a/haPIQAN

 

 

Επεξ/σία από Silenzio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...