Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες. v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Karanikolis είπε

Σε ευχαριστώ πολύ! 
Τελευταια ερώτηση μην σε ζαλίζω άλλο, είναι καλύτερο να βάλω αυτό που μου είπες ή κάποιο παρόμοιο που είναι πολυουρεθάνης ή σε μαστιχη;;

ρωταω επειδη θα πάω να το αγοράσω, μια και καλή να κάνω σωστή δουλειά..! 

Και με παρόμοιο δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, γιαυτό σου ειπα διαφορες μαρκες. Όχι πολυουρεθάνης.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 499
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στη παρέα. Τα φώτα σας για μια ανακαίνιση σε σπίτι 30ετιας. Θέλω να βάλω laminate επάνω από τα ήδη υπάρχοντα πλακάκια. Το πρόβλημα είναι ότι κάποια πλακάκια έχουν φουσκώσει όπως στη φωτογραφία. Έχω σκοπό να αφαιρέσω τα προβληματικά πλακάκια και επειδή θα βάλω laminate θα γεμίσω το κενό τους με τσιμεντοκονία ενός εκατοστού περίπου. Αυτό που με προβληματίζει είναι μην τυχόν και φουσκώσουν κάπου αλλού ενώ έχω βάλει το laminate, οπότε σκέφτηκα να κόψω τους αρμούς από όλα τα γερά πλακάκια και να τους αντικαστίσω με σιλικόνη. Τα φώτα σας για την πιο αναίμακτη λύση (θέλω να αποφύγω την αποξήλωση όλων των πλακιδίων)

17258813288469211715072685300550.jpg

Επεξ/σία από arhalio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, arhalio είπε

Καλησπέρα στη παρέα. Τα φώτα σας για μια ανακαίνιση σε σπίτι 30ετιας. Θέλω να βάλω laminate επάνω από τα ήδη υπάρχοντα πλακάκια. Το πρόβλημα είναι ότι κάποια πλακάκια έχουν φουσκώσει όπως στη φωτογραφία. Έχω σκοπό να αφαιρέσω τα προβληματικά πλακάκια και επειδή θα βάλω laminate θα γεμίσω το κενό τους με τσιμεντοκονία ενός εκατοστού περίπου. Αυτό που με προβληματίζει είναι μην τυχόν και φουσκώσουν κάπου αλλού ενώ έχω βάλει το laminate, οπότε σκέφτηκα να κόψω τους αρμούς από όλα τα γερά πλακάκια και να τους αντικαστίσω με σιλικόνη. Τα φώτα σας για την πιο αναίμακτη λύση (θέλω να αποφύγω την αποξήλωση όλων των πλακιδίων)

17258813288469211715072685300550.jpg

θα καθισεις να κοψεις με τροχο ολους τους αρμούς άσε τη σκόνη και τι σε βεβαιώνει ότι και μετά αν ταλαιπωρηθείς να περάσεις τους αρμούς με σιλικόνη  δεν θα φουσκώσουν;;;.Ισιώνεις με τσιμεντοκονία όπως είπες περνάς όλο το δάπεδο με υπόστρωμα και ελπίζεις να μην έχεις πρόβλημα προσέχοντας να μην πέφτουν νερά τα οποία δημιούργησαν το υπάρχον πρόβλημα. Απλά πριν την τσιμεντοκονία χτυπάς τα πλακάκια ένα ενα μήπως κάποιο είναι πολύ κούφιο να το αφαιρέσεις πριν και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, papoys1 είπε

θα καθισεις να κοψεις με τροχο ολους τους αρμούς άσε τη σκόνη και τι σε βεβαιώνει ότι και μετά αν ταλαιπωρηθείς να περάσεις τους αρμούς με σιλικόνη  δεν θα φουσκώσουν;;;.Ισιώνεις με τσιμεντοκονία όπως είπες περνάς όλο το δάπεδο με υπόστρωμα και ελπίζεις να μην έχεις πρόβλημα προσέχοντας να μην πέφτουν νερά τα οποία δημιούργησαν το υπάρχον πρόβλημα. Απλά πριν την τσιμεντοκονία χτυπάς τα πλακάκια ένα ενα μήπως κάποιο είναι πολύ κούφιο να το αφαιρέσεις πριν και αυτό.

Εκεί που τελειώνει η τσιμεντοκονία και ξεκινάει το καλό πλακάκι (το μπάλωμα ας το πω έτσι) να αφήσω με κάποιο τρόπο κενό για συστολές διαστολές; Σκέφτηκα στο μωσαϊκό αφού ξηλώσω τα προβληματικά πλακάκια και καθαρίσω τη κόλλα, να περάσω ένα χαλαζιακό και μετά την τσιμεντοκονία με ρεβινέξ. Μήπως να έβαζα και κόλλα πλακιδίων μέσα στο μείγμα; (Έτσι είχε προτείνει ένας πλακάς και δεν ξέρω κατά πόσο ευσταθεί δεν την έχω ξανακούσει αυτη την αλχημεία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω στην θεση σου θα τα ξηλωνα ολα. Κριμα ο κοπος και τα λεφτα που θα δωσεις, αν δεν εισαι σιγουρος και ελπιζεις.

Για να φουσκωσε εκει, μαλλον θα πεταξει και αλλου.

Σε ολες τις εργασιες, η σωστη προεργασια δινει σωστο αποτελεσμα που θα κρατησει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, arhalio είπε

Τα φώτα σας για την πιο αναίμακτη λύση (θέλω να αποφύγω την αποξήλωση όλων των πλακιδίων)

βρες τα προβληματικά και να ευχεσαι να μην βγουν στην πορεία κι άλλα 

https://www.youtube.com/watch?v=NiUOZYHw6RQ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έρχεται μια φορά η γειτόνισσα τρομαγμένη, Παναγιώτη Παναγιώτη (ο πατέρας μου) κάτι είναι κάτω από τα πλακάκια τα σηκώνει και πάει πέρα δώθε...

δεν έχεις άλλη λύση από το να βγάλεις τα πλακάκια, δυστυχώς...

 

Επεξ/σία από kokos23
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ταρατσα πριν 4 χρονια εγινε υγρομονωση με ελαστομερες και απο πανω μπηκε πλακακι για βατοτητα. συνολικη επιφανεια 120 τμ. σε ολη την επιφανεια αφεθηκε ενας κεντρικος αρμος διαστολης. το θεμα ειναι πως οι κλισεις ειναι εντονες και μου σκανε συγκεκριμενοι αρμοι. τους ξανακανω και μου ξανασκανε. θεωρω πως θα πρεπει να κανω και ακομα ενα αρμο διαστολης καθετο στον ηδη υπαρχων. το θεμα μου ειναι το πως θα το κανω αυτο, αφου για να γινει πρεπει να κοψω πλακακια(ειναι 30χ60 πλεγμενα) αλλα κυρ;ίως ακριβως απο κατω ειναι το ελαστομερες και δεν θελω να το φαω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, gsisr είπε

οι κλισεις ειναι εντονες και μου σκανε συγκεκριμενοι αρμοι. τους ξανακανω και μου ξανασκανε

Με τι υλικό κανείς την επισκευή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, arhalio είπε

δεν την έχω ξανακούσει αυτη την αλχημεία

Ξήλω. Κάνε ένα καλό καθάρισμα να μην έχει σκόνη. Πλύνε με ένα πλυστικό να ανοίξει το πορώδες. 
Πάρε ένα επώνυμο έτοιμο αυτοεπιπεδούμενο κονίαμα, γι' αυτές τις δουλειές. Μαζί με αυτό πάρε το δικό του αστάρι, για το ανάλογο υπόστρωμα. Η Sika πχ έχει πλήρη σειρά ασταριών, κονιαμάτων κλπ. Το ίδιο και άλλες εταιρείες του χώρου.
Άσε τις αλχημείες και μπες στις διαδικασίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Με τι υλικό κανείς την επισκευή;

εχω βαλει και εποξειδικο αρμοστοκο και απλο. εχω βαλει και ελαστομερες σφραγιστικο σε σωληναριο σιλικονης αλλα απλα το μπαλωνει. μετα σκαει ενας διπλανος αρμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω στο μπάνιο να αλλάξω την παλιά μπαταρία του νεροχύτη και να βάλω αναμεικτική.

Ποια μάρκα είναι καλή και vfm? Θέλω κάτι που να κάνει δουλειά χωρίς να χαλάσει αλλά να μην είναι όσο γίνεται ακριβό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...