Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες. v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

54 λεπτά πριν, myst77 είπε

Καλησπέρα,

τα φώτα σας για το παραπανω;

συμφωνα με την φωτο που εχεις βαλει,αυτος ειναι ενας κωδικος απο καποια βενταλια(1η γραμμη στο καπακι)

Το αποτελεσμα ομως δεν αρεσε,οποτε ο χρωματοπωλης το ξαναεβαλε στη μηχανη και προσθεσε καποιες χρωστικες,ωστε να το φερει εκει που ηθελε ο πελατης.

Αυτες τις χρωστικες εχει σημειωσει απο την δευτερη σειρα και μετα,ωστε να μπορει να φτιαχτει συμπληρωμα η μετα απο χρονια να ξαναβαψεις με την ιδια αποχρωση.

Εαν πας σε καποιο χρωματοπωλειο με αυτη τη φωτο θα στο φτιαξουν ακριβως ιδιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 499
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 hours ago, papoys1 said:

Εχω το κομπρεσέρ αέρος 50 λίτρων PARKSIDE του lidl 6-7 χρονια αρα εκτός εγγύησης..

Τελευταία πολλές φορές μόλις πέσει  η πίεση κάνει ενα παράξενο θόρυβο (συνεχόμενο βουητό) αλλά δεν ξεκινάει να γεμίσει. Αν το αδειάσω τελείως από αέρα ή το βγάλω από τη πρίζα και το ξαναβάλω πολλές φορές ξεκινάει και πάλι αλλά δεν είναι λύση. Από νερά το έχω αδειάσει.

Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να έχει πάθει;;

ειναι λαδιού/??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, kostasbm είπε

ειναι λαδιού/??????

Ναι λαδιού φίλε μάλιστα πρόσφατα του άλλαξα και λάδι αλλά το εκανε και πριν την αλλαγή λαδιού.

54 λεπτά πριν, hp8 είπε

Μπορεί  Αν δεν έχεις το αντικείμενο κοντά σου μόνο υποθέσεις κάνουμε  

Φεύγοντας για Αθήνα θα τη βγάλω να πάρω μία όμοια είδα στο ιντερνετ 6-7 ευρώ κάνουν.Θα το ρισκάρω γιατί το ειχα συνηθίσει και μου κόβει τα χέρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, τα φώτα σας οποιος γνωρίζει και μπορεί να με κατευθύνει!

στο πάτωμα, ανάμεσα στις κάσες και τα πλακάκια έχει μπει στόκος πλακιδίων, ο οποίος μετά από τα χρόνια έχει κάνει ρογμες ή έχει φύγει σε κάποια σημεία.. φαντάζομαι από την συστολή διαστολή που κάνει και το ξύλο..

θα ήθελα να βγάλω τελείως το στόκο γύρο από τις κάσες και να βάλω κάποιο σφραγιστικο ελαστομερες μάλλον, ώστε να μπορεί να έχει την ανοχή και να μην κάνει πάλι ρογμες.. 

τι να πάρω να βάλω; Βλέπω τοσα στο εμπόριο που έχω μπερδευτεί.. θα προτιμούσα να είναι σε σωληνάριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Karanikolis είπε

Καλησπέρα σας, τα φώτα σας οποιος γνωρίζει και μπορεί να με κατευθύνει!

στο πάτωμα, ανάμεσα στις κάσες και τα πλακάκια έχει μπει στόκος πλακιδίων, ο οποίος μετά από τα χρόνια έχει κάνει ρογμες ή έχει φύγει σε κάποια σημεία.. φαντάζομαι από την συστολή διαστολή που κάνει και το ξύλο..

θα ήθελα να βγάλω τελείως το στόκο γύρο από τις κάσες και να βάλω κάποιο σφραγιστικο ελαστομερες μάλλον, ώστε να μπορεί να έχει την ανοχή και να μην κάνει πάλι ρογμες.. 

τι να πάρω να βάλω; Βλέπω τοσα στο εμπόριο που έχω μπερδευτεί.. θα προτιμούσα να είναι σε σωληνάριο. 

Μια φωτογραφία θα ήταν ιδανική...

Νομίζω αυτό που ζητάς είναι ακρυλική μαστίχη (σε σωληνάριο βγαίνει και βάφεται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Karanikolis είπε

Καλησπέρα σας, τα φώτα σας οποιος γνωρίζει και μπορεί να με κατευθύνει!

στο πάτωμα, ανάμεσα στις κάσες και τα πλακάκια έχει μπει στόκος πλακιδίων, ο οποίος μετά από τα χρόνια έχει κάνει ρογμες ή έχει φύγει σε κάποια σημεία.. φαντάζομαι από την συστολή διαστολή που κάνει και το ξύλο..

θα ήθελα να βγάλω τελείως το στόκο γύρο από τις κάσες και να βάλω κάποιο σφραγιστικο ελαστομερες μάλλον, ώστε να μπορεί να έχει την ανοχή και να μην κάνει πάλι ρογμες.. 

τι να πάρω να βάλω; Βλέπω τοσα στο εμπόριο που έχω μπερδευτεί.. θα προτιμούσα να είναι σε σωληνάριο. 

Οτιδήποτε σε MS Polymer -Υβριδικό και να βάλεις είναι μια χαρά. Βγαίνουν σε φυσιγγες και σε μικρό σωληνάριο.  Επίσης υπάρχουν πολλά χρώματα αλλά και βάφονται.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, st@kas είπε

Οτιδήποτε σε MS Polymer -Υβριδικό και να βάλεις είναι μια χαρά. Βγαίνουν σε φυσιγγες και σε μικρό σωληνάριο.  Επίσης υπάρχουν πολλά χρώματα αλλά και βάφονται.  

Λες για το durostick MS-Polymer Power Glue?? Επίσης είδα και το durostick ds, είναι για την ίδια δουλειά;; 
ή εννοείς κάποιο αλλα και δεν το έχω βρει 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Karanikolis είπε

Λες για το durostick MS-Polymer Power Glue?? Επίσης είδα και το durostick ds, είναι για την ίδια δουλειά;; 
ή εννοείς κάποιο αλλα και δεν το έχω βρει 🤔

Ναι. Επίσης έχει η bison, η turbo, η ceys, ή soudal κλπ.

Το durostick ds είναι ακρυλικός στόκος άρα παρόμοιο με αυτό που είχες.

 

Επεξ/σία από st@kas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, nickol-us είπε

Μια φωτογραφία θα ήταν ιδανική...

Νομίζω αυτό που ζητάς είναι ακρυλική μαστίχη (σε σωληνάριο βγαίνει και βάφεται)

Εβαλα δυο εικόνες. Είναι από ανακαίνιση πριν 7 χρόνια και πλέον στην ένωση με τις κάσες έχει γίνει αυτό.. οποτε είπα να βάλω ένα ελαστικό να μην ξανά ανοίξουν οι αρμοί εκεί 

IMG_2962.jpeg

IMG_2961.jpeg

7 ώρες πριν, st@kas είπε

Ναι. Επίσης έχει η bison, η turbo, η ceys, ή soudal κλπ.

Το durostick ds είναι ακρυλικός στόκος άρα παρόμοιο με αυτό που είχες.

 

Βάζω και ενδεικτικά δυο φωτό για σιγουριά.. θα μου κάνει η durostick MS-Polymer Power Glue για εδώ;; 
βγάζοντας εννοείται τον παλιό στόκο. 

IMG_2962.jpeg

IMG_2961.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/9/2024 στις 9:39 ΜΜ, selianx είπε

Παιδιά για να μην ανοίγω θέμα, στο σπίτι που νοίκιασα πρόσφατα έχω θέμα με το καζανάκι, είναι πολύ αδύναμο και στροβιλίζει το νερό και τα "περιεχόμενα". Αν κάποιος γνώστης ρίξει τη ματιά του και δώσει τα φώτα του γιατί θα τρελαθώ με το σπιτονοικοκύρη. 98 χρονών, συνταξιούχος υδραυλικός μου λέει "έτσι δουλεύει αυτή" (δείτε τα βίντεο στα imgur links παρακάτω). Μπατονέτα ρίχνω μέσα και την κάνει γύρους και μένει πάνω.

Έχω δοκιμάσει τα πάντα. Έχω καθαρίσει τις τρύπες γύρω-γύρω, βεντούζα, ατσαλίνα, γέμισα παραπάνω νερό το καζανάκι όσο να φτάσει την υπερχείλιση, τράβηξα την βαλβίδα απελευθέρωσης (αν τη λέω σωστά...) για να αδειάσει όλο το δοχείο.. τίποτα. Είναι κάτι που μου διαφεύγει να δοκιμάσω πριν φέρω υδραυλικό και τσακωθώ μεθαύριο όταν θα δώσω ενοίκιο - έξοδα;

spacer.png

Απλό πάτημα - https://imgur.com/AUFIjEw 

Λεκάνη με νερό - https://imgur.com/K5khffN 

Καζανάκι + Λεκάνη - https://imgur.com/hq0wbvB 

όταν εμένα η λεκάνη λέρωνε το νερό απλά είχε ψιλοβουλώσει η αποχέτευση, ήρθε απόφραξη έβαλε την δική του ατσαλίνα με μοτέρ και το καθάρισε και από τότε όλα οκ...η απλή που βάζουμε εμείς δεν κάνει τίποτε...επίσης έβαλε από την άλλη με πίεση νερό και έβγαλε ταντερά του...

οπότε θα έλεγα το πρόβλημά σου είναι καθαρά αποχέτευσης...στο μπλέ παπαράκι έχει μια βίδα που ρυθμίζεις το ύψος από το φλοτέρ, μερικές φορές κολλάει και δεν στρίβει το δικό μου ήθελε λίγη δύναμη παραπάνω με κατσαβίδι...

άσχετο πρόφατα άλλαξα όλο το σύστημα και ο υδραυλικός μου είπε να βάλω σαν αυτό το απλό μην μπλέξω με τα μοντέρνα...

τέλος κάποιος είπέ ότι μπορέι να είναι κατασκευαστικό το πρόβλημα, οπότε θα έλεγα να κοιτάξεις και αυτό...

22 ώρες πριν, kourt71724 είπε

Καλησπέρα. Θέλω να κάνω ξύσιμο σε παντζούρια. Παλιότερα είχα κάνει ξανά την διαδικασία με αρκετές ατέλειες και τώρα είπα να το κάνω λίγο πιο σωστά. Το σπίτι είναι κοντά στην θάλασσα και αναγκαστικά πρέπει να βαφτούν μπλε. Η ιδέα είναι:

Αφαίρεση παλιάς μπογιάς. 

Φάρμακο για σαράκι 

Στοκαρισμα όπου και αν χρειαστεί 

Τρίψιμο για λείανση 

Βελατουρα

Βάψιμο (εδώ βοήθεια αν πρέπει να βάλω λαδομπογιά κανονική η νερού) 

Τρίψιμο με ντουροχαρτο για ατέλειες. 

Δεύτερο χέρι. 

Οποίος έχει να συμπληρώσει κάτι ή κάποιο έξτρα tip ευπρόσδεκτος. 

 

η καλύτερη δουλειά είναι ΦΛΟΓΙΣΤΡΟ...καις το παλιό χρώμα και με σπάτουλα το αφαιρείς, τρίβεις καλά με χοντρό γυαλόχαρτο να φανεί το ξύλο και μετά ότι γράφεις (έχω μια ξύλινη εξώπορτα και την έχω βάψει με νερού, μια χαρά είναι και δεν βρωμάει μέχρι να στεγνώσει) και σε μεγάλες τρύπες ενώσεις όπως και σε ρόζους που τους σκάβεις πρώτα βάλε σιδηρόστοκο...

εγώ έβαλα από 2αρι τζάμι 4αρι αν θυμάμαι καλά και βελτιώθηκε πολύ η ηχομόνωση, αλλά το ίδρωμα ίδρωμα τον χειμώνα, επίσης αν θες μπορείς να βάλεις διπλά τζάμια αν σε παίρνει (ο ξυλουργός θα σου μεγαλώσει το κενό αν γίνεται), μαζί με ενισχυμένους μεντεσέδες, μαλακία που δεν το έκανα θα τα είχα ακόμα, με το ανάλογο φυσικά μεγάλο κόστος...

όταν έβγαλα τα παλιά ξύλινα παράθυρα και έβαλα αλουμινίου σε κάθε παράθυρο έλεγα εδώ έκαψα το χέρι, εδώ μου μπήκε σκλίθρα κλπ...

καλό και βολικό το αλουμινιο αλλά σαν το ξύλο δεν...

Επεξ/σία από kokos23
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Karanikolis είπε

Εβαλα δυο εικόνες. Είναι από ανακαίνιση πριν 7 χρόνια και πλέον στην ένωση με τις κάσες έχει γίνει αυτό.. οποτε είπα να βάλω ένα ελαστικό να μην ξανά ανοίξουν οι αρμοί εκεί 

IMG_2962.jpeg

IMG_2961.jpeg

Βάζω και ενδεικτικά δυο φωτό για σιγουριά.. θα μου κάνει η durostick MS-Polymer Power Glue για εδώ;; 
βγάζοντας εννοείται τον παλιό στόκο. 

IMG_2962.jpeg

IMG_2961.jpeg

Το MS-Polymer Power Glue εχει και ιδιότητες συγκόλλησης που αυτή την στιγμή δεν τις χρειάζεσαι.  Αν το έχεις σπίτι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις.  Αν πας  για αγορά  και θες κατι απο  durostick μπορείς  το ds Polymer που είναι κυρίως σφραγιστικο. Απλά, Πρόσεξε μην το μπερδέψεις με το DS Ακρυλικό. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, st@kas είπε

Το MS-Polymer Power Glue εχει και ιδιότητες συγκόλλησης που αυτή την στιγμή δεν τις χρειάζεσαι.  Αν το έχεις σπίτι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις.  Αν πας  για αγορά  και θες κατι απο  durostick μπορείς  το ds Polymer που είναι κυρίως σφραγιστικο. Απλά, Πρόσεξε μην το μπερδέψεις με το DS Ακρυλικό. 

 

Σε ευχαριστώ πολύ! 
Τελευταια ερώτηση μην σε ζαλίζω άλλο, είναι καλύτερο να βάλω αυτό που μου είπες ή κάποιο παρόμοιο που είναι πολυουρεθάνης ή σε μαστιχη;;

ρωταω επειδη θα πάω να το αγοράσω, μια και καλή να κάνω σωστή δουλειά..! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...