Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες. v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, hp8 είπε

Καλό φαίνεται Απλα με τον κουβά πέφτει από ψηλά και δίνει με το βάρος του - ταχύτητα ροής - πίεσης  καλύτερη απορροή  Δοκίμασε να ρυθμίσεις το φλοτερ να πάρει λίγο παραπάνω νερό χωρίς να κάνει υπερχείλιση Δες μήπως δεν σηκώνεται αρκετά το κωνικό λάστιχο του μηχανισμού αέρος κάτω στην βάση 

 

2 ώρες πριν, kostasbm είπε

θα ρυθμίσεις το φλοτερ να ανεβαίνει το νερό εκεί που βλέπεις μια άσπρη γραμμή 

είναι λίγο το νερό και δεν έχει πίεση αν είναι αυτό που βλέπω .......

Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Σε εκείνο το σημείο είναι το μέγιστο που επιτρέπει ο μηχανισμός του φλοτερ, δεν παίρνει ρύθμιση για πιο πολύ νερό. Έχω δοκιμάσει να γεμίσω το δοχείο με παραπάνω νερό πιέζοντας κάτω το φλοτερ χειροκίνητα, ακόμη και πιο πάνω από την υπερχείλιση που βλέπετε (έχει και τάπα για την υπερχείλιση για κάποιο λόγο) και να τραβήξω το μαύρο κωνικό λάστιχο του μηχανισμού με το χέρι προς τα πάνω ώστε να απελευθερωθει όλο το νερό προς τη λεκάνη. Καμία διαφορά, απλά το νερό σηκώνεται πιο ψηλά και γίνεται το ίδιο φαινόμενο. 

 

Επίσης να προσθέσω κάτι που ξέχασα να αναφέρω. Αν η τουαλέτα δε χρησιμοποιηθεί για μια δυο μέρες, το νερό που μένει στη λεκάνη "θολώνει", σα να βρωμιζει. Δεν το έχω παρατηρήσει σε άλλα σπίτια, το αναφέρω μπας και δείχνει κάτι. 

Επεξ/σία από selianx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 499
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα. Θέλω να κάνω ξύσιμο σε παντζούρια. Παλιότερα είχα κάνει ξανά την διαδικασία με αρκετές ατέλειες και τώρα είπα να το κάνω λίγο πιο σωστά. Το σπίτι είναι κοντά στην θάλασσα και αναγκαστικά πρέπει να βαφτούν μπλε. Η ιδέα είναι:

Αφαίρεση παλιάς μπογιάς. 

Φάρμακο για σαράκι 

Στοκαρισμα όπου και αν χρειαστεί 

Τρίψιμο για λείανση 

Βελατουρα

Βάψιμο (εδώ βοήθεια αν πρέπει να βάλω λαδομπογιά κανονική η νερού) 

Τρίψιμο με ντουροχαρτο για ατέλειες. 

Δεύτερο χέρι. 

Οποίος έχει να συμπληρώσει κάτι ή κάποιο έξτρα tip ευπρόσδεκτος. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, selianx είπε

Επίσης να προσθέσω κάτι που ξέχασα να αναφέρω. Αν η τουαλέτα δε χρησιμοποιηθεί για μια δυο μέρες, το νερό που μένει στη λεκάνη "θολώνει", σα να βρωμιζει.

ψιλοβούλωμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, hp8 είπε

ψιλοβούλωμα ?

Δε ξέρω ρε γαμώτο. Έβαλα ατσαλίνα από τη λεκάνη και πάει βούτυρο κάτω, φρακάρει σε σημείο που αν καταλαβαίνω καλά είναι στροφή/ΤΑΦ.

Δες λίγο τη μπανιέρα, τη γέμισα με λίγο νερό, κατεβάζει αργά ή είναι η ιδέα μου; (Δεν έχει βρωμιές οι μπανιέρα ώστε να πεις ότι την περιορίζουν πχ. τρίχες στην τρύπα). Αν είναι έτσι είναι θέμα αποχέτευσης/ψιλοβούλωμα όπως λες;

https://imgur.com/a/TLfOXfR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, selianx είπε

(Δεν έχει βρωμιές οι μπανιέρα ώστε να πεις ότι την περιορίζουν πχ. τρίχες στην τρύπα).

η μπανιέρα συνδέεται με το πατοσιφωνο Ριξτου μια ματιά Εννοείται ότι δεν συνδέεται με την λεκάνη άμεσα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, hp8 είπε

η μπανιέρα συνδέεται με το πατοσιφωνο Ριξτου μια ματιά Εννοείται ότι δεν συνδέεται με την λεκάνη άμεσα 

Πατοσίφωνο καθαρό. Ατσαλίνα προς την μπανιέρα και το νεροχύτη άνετη. Προς την αποχέτευση δεν πάει, νομίζω έχουν κάποιο στοπ αυτά για να μην ανεβαίνουν οσμές σωστά;

Μετά το πατοσίφωνο συνδέεται με την λεκάνη να πάνε προς αποχέτευση, άρα αν υπάρχει βούλωμα μετά την ένωση δε θα έπρεπε να ανεβαίνει η στάθμη στο πατοσίφωνο; Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Γενικά αν και η μπανιέρα είναι δίπλα έχει μπόλικη διαδρομή από το σιφώνι προς αυτήν, οπότε ίσως και να δικαιολογεί την αργή αποστράγγιση της μπανιέρας, ίσως να μην έχει και την καλύτερη κλίση πχ. ο σωλήνας. Σαπουνάδα από αφρόλουτρο παίζει να έχει βγει όμως, γιατί μια φορά ήταν μούσκεμα το πατάκι αλλά δεν είχα ρίξει και του κόσμου το νερό.

Δε το γλιτώνω μου φαίνεται το τσακωμό με τον παππού. Μου έχει σπάσει τα νεύρα αυτές τις μέρες η όλη ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, selianx είπε

Δε το γλιτώνω μου φαίνεται το τσακωμό με τον παππού. Μου έχει σπάσει τα νεύρα αυτές τις μέρες η όλη ιστορία.

Σε πρώτη φάση δεν έχεις άμεσο θέμα Άστο λίγο κι αν χειροτερέψει το βλέπεις Ενδέχεται να μην έχουν μεγάλη ρύση οι σωλήνες και αυτό δεν διορθώνεται χωρίς σκαψίματα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, hp8 είπε

Σε πρώτη φάση δεν έχεις άμεσο θέμα Άστο λίγο κι αν χειροτερέψει το βλέπεις Ενδέχεται να μην έχουν μεγάλη ρύση οι σωλήνες και αυτό δεν διορθώνεται χωρίς σκαψίματα 

Τι να χειροτερέψει... να μου τα πετάει στη μούρη; 🤣

Κάθε "χοντρό" θέλει και 3/4 με ολόκληρη λεκάνη νερό για να κατεβάσει... νορμάλ "εκκενώσεις" δε μιλάμε για γκοτζίλα. 4 φορές καζανάκι και τίποτα. Οι προηγούμενοι ενοικιαστές λέει ο παππούς δεν είχαν παράπονο, η τελευταία για 4 χρόνια ήταν μια φοιτήτρια που έμενε 2 μήνες το χρόνο στο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το κομπρεσέρ αέρος 50 λίτρων PARKSIDE του lidl 6-7 χρονια αρα εκτός εγγύησης..

Τελευταία πολλές φορές μόλις πέσει  η πίεση κάνει ενα παράξενο θόρυβο (συνεχόμενο βουητό) αλλά δεν ξεκινάει να γεμίσει. Αν το αδειάσω τελείως από αέρα ή το βγάλω από τη πρίζα και το ξαναβάλω πολλές φορές ξεκινάει και πάλι αλλά δεν είναι λύση. Από νερά το έχω αδειάσει.

Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να έχει πάθει;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 25/07/2024 at 00:24, myst77 said:

Καλησπέρα,

Οσες φορες εχω παρει χρωμα για εξωτερικο τοιχο του κτηριου δινοντας δειγμα για να το φτιαξουν εχει μια αποκλιση με το προηγουμενο (λογικο).

Οι κωδικοι χρωματων ειναι διαφορετικοί για καθε εταιρία ή κοινοι;

Ενας γείτονας φωναξε καποιους να του βαψουν τον τοιχο και το χρωμα που ειχαν ηταν ακριβως ιδιο με το αρχικό.
Μου ειπαν πως ο κωδικος του ειναι ίδιος ανεξαρτητα απο τον κατασκευαστη του χρώματος (ισχύει; )

Πως μπορω να κανω το παρακατω χρωμα; οι κωδικοι υποδηλωνουν συγκεκριμένη εταιρία;

Ευχαριστώ
 

κρεμ-Όλγα.png

Καλησπέρα,

τα φώτα σας για το παραπανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να έχει πάθει;;

Καθάρισε επαφές Μάλλον δεν εχει ιμάντα να τον έβγαζες και να δοκίμαζες Πρέπει έχει πυκνωτή λειτουργίας αν ξέρεις να τον τσεκάρεις οκ Εναλλακτικά  άλλαξε τον 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, selianx είπε

Τι να χειροτερέψει... να μου τα πετάει στη μούρη; 🤣

Κάθε "χοντρό" θέλει και 3/4 με ολόκληρη λεκάνη νερό για να κατεβάσει... νορμάλ "εκκενώσεις" δε μιλάμε για γκοτζίλα. 4 φορές καζανάκι και τίποτα. Οι προηγούμενοι ενοικιαστές λέει ο παππούς δεν είχαν παράπονο, η τελευταία για 4 χρόνια ήταν μια φοιτήτρια που έμενε 2 μήνες το χρόνο στο σπίτι.

Οπως είπε και ο φίλος (hp8) πρέπει να έχεις λάθος ρύση. Ειχα νοικιάσει παλαιότερα ένα διαμέρισμα που είχε ακριβώς αυτό το πρόβλημα. Οταν λείπαμε για 4-5 μέρες, η λεβάνη είχε βρωμιές από επιστροφή λοιμάτων και βρωμούσε ο τόπος. Εφερα την ιδιοκτήτρια μια δυο .. τρεις φορές για να το δει και κατάλαβε ότι δεν παλεύεται η κατάσταση. Εφερε λοιπόν έναν υδραυλικό που έβγαλε την λεκάνη, κοίταξε την αποχέτευση και πράγματι υπήρχε θέμα στην ρύση που ήταν οριακή και όταν υπήρχε εγκλωβισμός αέρα στην αποχέτευση δημιουργούσε τις επιστροφές στην λεκάνη. Τελικά τοποθέτησε πάλι την λεκάνη και την ψήλωσε κατά 2-3 εκατοστά. Ετσι λύθηκε το θέμα   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, hp8 είπε

Καθάρισε επαφές Μάλλον δεν εχει ιμάντα να τον έβγαζες και να δοκίμαζες Πρέπει έχει πυκνωτή λειτουργίας αν ξέρεις να τον τσεκάρεις οκ Εναλλακτικά  άλλαξε τον 

κάποιο σιδερά που ρωτησα πριν λίγο μου είπε οτι πρέπει να είναι η αντεπίστροφη βαλβίδα η οποία πότε κλείνει και όταν μένει ανοιχτή δεν δίνει εντολή το μηχάνημα να πάρει μπρός. Το κακό είοναι ότι το έχω στο εξοχικός και δεν υπαρχει κάποιος μάστορας να ασχολείται. Θα δω αν βρω κάποιον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, papoys1 είπε

κάποιο σιδερά που ρωτησα πριν λίγο μου είπε οτι πρέπει να είναι η αντεπίστροφη βαλβίδα η οποία πότε κλείνει και όταν μένει ανοιχτή δεν δίνει εντολή το μηχάνημα να πάρει μπρός. Το κακό είοναι ότι το έχω στο εξοχικός και δεν υπαρχει κάποιος μάστορας να ασχολείται. Θα δω αν βρω κάποιον.

Μπορεί  Αν δεν έχεις το αντικείμενο κοντά σου μόνο υποθέσεις κάνουμε  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...