Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες. v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 31/8/2024 στις 5:29 ΜΜ, hp8 είπε

Σκέτο τεφλον μπαίνει στα ψιλα σπειρώματα τυπου  m x.......Πέρνα μια στρώση καναβι και μια στρώση τεφλον Εναλλακτικά καναβι και σφραγιστική πάστα  Δεν δίνουμε το τελικό σφίξιμο με το χέρι αλλά με το κατάλληλο κλειδί  

Τι είναι τα ψιλά σπειρώματα m x ?

Κανάβι και τεφλόν γιατί να βάλω μαζί, έχουν κάποιες συμπληρωματικές ιδιότητες που θα οδηγήσουν σε ένα καλό αποτέλεσμα ή τα βάζουμε όλα μαζί και ό,τι γίνει?

Στις 31/8/2024 στις 6:27 ΜΜ, Ukforthemoment είπε

Δεν έχω μετρήσει πόσες στρώσεις ακριβώς βάζω αλλά σίγουρα δεν το φασκιώνω με 30 στρώσεις.Σφίγγεις με το κλειδί κλπ ,όχι με το χέρι.Αφου σφίγγεις με το χέρι θα ξεβιδώνει και με το χέρι.Που και πάλι αν δεν χάνει δεν έχει λόγο κάποιος να το ξεσφίξει,ειδικά σε μαστό.

Για να σφίξω την βρύση με κλειδί πρέπει να υπάρχει αντίσταση η οποία θα βρεθεί μόνο όταν τερματίσει, αλλά δεν θα τερματίσει στο σωστό σημείο. Και αν την αφήσω σε σημείο πριν τερματίσει δεν θα έχει σφίξει καθόλου καθώς το τεφλόν με λίγες στρώσεις δεν κοντράρει καθόλου, με 2 δάχτυλα το βιδώνω.
____________________________________________________________________________

Κατά τα άλλα δοκίμασα σήμερα νήμα για πρώτη φορά και μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε. Είναι πολύ πιο χοντρό από το τεφλόν που έχει πάχος 75μm, είναι σκληρό και πάρα πολύ κολλώδες. Σαφώς έχει άλλη σύσταση.

Με το που βίδωσα την πρώτη βόλτα βρήκα πολύ μεγάλη αντίσταση και έβαλα κατευθείαν κλειδί γιατί με το χέρι δεν γύρναγε. Οπότε μετά δεν χρειάστηκε να σφίξω την βρύση μέχρι τέρμα, άφησα μια βόλτα και έμεινε η βρύση στο σωστό σημείο σφιχτή και ωραία. Και δεν έχανε σταγόνα. Κρίμα που δεν έχω κάτι άλλο να φτιάξω ώστε να το ξαναχρησιμοποιήσω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 499
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, cthulhucarbide είπε

Τι είναι τα ψιλά σπειρώματα m x ?

Κανάβι και τεφλόν γιατί να βάλω μαζί, έχουν κάποιες συμπληρωματικές ιδιότητες που θα οδηγήσουν σε ένα καλό αποτέλεσμα ή τα βάζουμε όλα μαζί και ό,τι γίνει?

ΠΧ  

γιατί το καναβι γεμίζει τα πάσα και το τεφλον λόγο της πλαστικοτητας και λεπτότητας στεγανοποιεί καλύτερα Εγώ βάζω 2-3 βόλτες αραιωμένο καναβι και 3-4 τεφλον Εσύ βάζεις ότι  θέλεις   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, zoranb είπε

Πόσο ελπίζω να είναι έτσι όπως τα λες!Χρειάζομαι inox ασφαλείας κ σε όσα έχω ψάξει, δεν βρίσκω πιο μικρό κατάλληλο για την περίπτωση! 😐

τώρα που το σκέφτομαι, γιατί δεν βάζεις τετράγωνο; με τροχό το φτιάχνεις εύκολα το σχήμα...

2 ώρες πριν, papoys1 είπε

Μία καλή λυση επειδή στρογγυλο είναι δύσκολο να το ανοίξεις παίρνεις το τετράγωνο 12χ12 που ειναι πιο ευκολο να κόψεις με τροχό ευθεία το πλακάκι και στο 0.5 στοκάρεις.

https://www.skroutz.gr/c/3596/sifonia/f/1556105/schara.html

τώρα το πρόσεξα!! σωστός...το ίδιο σχολίασα και εγώ...

Επεξ/σία από kokos23
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, papoys1 said:

Μία καλή λυση επειδή στρογγυλο είναι δύσκολο να το ανοίξεις παίρνεις το τετράγωνο 12χ12 που ειναι πιο ευκολο να κόψεις με τροχό ευθεία το πλακάκι και στο 0.5 στοκάρεις.

https://www.skroutz.gr/c/3596/sifonia/f/1556105/schara.html

 

2 hours ago, kokos23 said:

τώρα που το σκέφτομαι, γιατί δεν βάζεις τετράγωνο; με τροχό το φτιάχνεις εύκολα το σχήμα...

τώρα το πρόσεξα!! σωστός...το ίδιο σχολίασα και εγώ...

Καλή η σκέψη σας παιδιά αλλά το πλαστικό σιφόνι που βρίσκεται ήδη από κάτω κ είναι στρογγυλό, δεν θα δημιουργεί θέμα; Ακόμα κι αν στοκαριστεί στα σημεία εκτός κύκλου, τα νερά μήπως δεν θα στραγγίζουν σωστά;

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, zoranb είπε

 

Καλή η σκέψη σας παιδιά αλλά το πλαστικό σιφόνι που βρίσκεται ήδη από κάτω κ είναι στρογγυλό, δεν θα δημιουργεί θέμα; Ακόμα κι αν στοκαριστεί στα σημεία εκτός κύκλου, τα νερά μήπως δεν θα στραγγίζουν σωστά;

όχι εμένα τετράγωνο είναι το πάνω και στρογγυλός ο σωλήνας (νομίζω οι σωλήνες στρογγυλοί είναι μόνο χαχαχα)

όταν άλλαξα το παλιό με νέο που κλείνει για τις μυρουδιές και τα ζουζούνια (ισόγειο γαρ) το προσάρμοσα να είναι λίγο κάτω από το πλακάκι έτσι ώστε να φεύγει το νερό εύκολα, έβαλα απλά σιλικόνη παντού κάτω γύρω μέσα κλπ το άφησα να κολλήσι με βάρος μιά νύχτα και δεν έχω θέμα...το παλιό το είχε βάλει με αρμόκολλα ο μάστορας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 hours ago, kokos23 said:

όχι εμένα τετράγωνο είναι το πάνω και στρογγυλός ο σωλήνας (νομίζω οι σωλήνες στρογγυλοί είναι μόνο χαχαχα)

Μπορείς να ανεβάσεις καμιά φωτό να πάρω θάρρος για το μερεμέτι :D

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, zoranb είπε

Μπορείς να ανεβάσεις καμιά φωτό να πάρω θάρρος για το μερεμέτι :D

ελα ρε σιγα το μερεμετι θαρρος θελει.Και στρογγυλό 11.6 να ειναι πάνω γύρω γύρω θα ειναι γεμισμένο με μπετό ή λάσπη.Δεν θα βρεις κανενα κενό να έχεις πρόβλημα .Πάρε και ένα να κλείνει και θα γίνει πολυ ωραίο.

Βάλε μόνο πάνω στο τροχό δισκάκι για πλακάκι να κάνεις και ωραία κοπή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναμαι και γω για να πάρω συμβουλή...

Άρχισε να τρέχει το καζανάκι, πιθανόν το λάστιχο μετά από πολλά χρόνια τα έχει παίξει, προσπάθησα να το καθαρίσω όσο μπορούσα χωρίς να το βγάλω αλλά δεν...αν το πατήσω με το χέρι σταματάει να τρέχει...

οπότε πάω για νέο μηχανισμό ( λέω να βάλω Νιού μιας και είναι πολλά χρόνια και να μην αλλάξω μόνο το λάστιχο - διπλή δουλειά αν δεν δουλέψει) 

Αυτό που δεν γνωρίζω είναι αν υπάρχουν ποιότητες στον μηχανισμό, ποιον προτείνετε και αν χρειάζεται να βάλω και νέο φλοτερ...

 

17256592716484597874927250230495.jpg

Επεξ/σία από kokos23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω ένα διακοπτάκι σε τέτοιο στυλ:

xlarge_20210505125349_rocker_switch_2pol_2pin_250v_6a_mayro_oem904.jpeg.7509dca97f467bfbce2ada9df8213594.jpeg

Πολύ γνωστό εξάρτημα μέχρι εδώ.

ΌΜΩΣ θέλω όταν πατάς την μία πλευρά και την αφήνεις, αυτή να επανέρχεται. Σαν κουμπί λειτουργεί ουσιαστικά παρά σαν διακόπτης. Το θέλω για να αντικαταστήσω έναν ακριβώς ίδιο που χάλασε.

Ξέρει κανείς πως λέγονται για να αναζητήσω στο ίντερνετ? Μεγάλο τοπικό μαγαζί δεν είχε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kokos23 είπε

Ναμαι και γω για να πάρω συμβουλή...

Άρχισε να τρέχει το καζανάκι, πιθανόν το λάστιχο μετά από πολλά χρόνια τα έχει παίξει, προσπάθησα να το καθαρίσω όσο μπορούσα χωρίς να το βγάλω αλλά δεν...αν το πατήσω με το χέρι σταματάει να τρέχει...

οπότε πάω για νέο μηχανισμό ( λέω να βάλω Νιού μιας και είναι πολλά χρόνια και να μην αλλάξω μόνο το λάστιχο - διπλή δουλειά αν δεν δουλέψει) 

Αυτό που δεν γνωρίζω είναι αν υπάρχουν ποιότητες στον μηχανισμό, ποιον προτείνετε και αν χρειάζεται να βάλω και νέο φλοτερ...

 

17256592716484597874927250230495.jpg

Η φουσκα θέλει άλλαγμα που κλεινει την εξοδο νερού και μενα τις προάλες έτρεχε έτρεχε και την άλλαξα . Κόστος κανενα ευρώ.Με τα χρόνια ξεχειλωνει πιάνει πάνω κάτι σαν αλατα και γλίτσα.Βγαίνει ξεβιδώνοντας το κάτω μερος που την κρατάει. Δες βιντεάκια στο youtube (αλλαγή φούσκας σε καζανάκι-δεν έχω δεδομένα να ψάχνω)😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Ξέρει κανείς πως λέγονται για να αναζητήσω στο ίντερνετ? Μεγάλο τοπικό μαγαζί δεν είχε

Διακόπτης Rocker επαναφοράς (ή με επαναφορά) ή διακόπτες κούνιας

https://www.skroutz.gr/s/46025613/Diakoptis-Rocker-C1501ATMBB.html

https://www.actuellelectronics.gr//diakoptis-kounias-mini-on-off-epanaforas-2p-45020005

 

Πρακτικά ζητάς να έχει χειρισμό μπουτόν αντί διακόπτη

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σε καινουριο πλυντήριο Samsung είναι φυσιολογικό με ελαφρύ ακούμπημα από πέρασμα να σβήνει το πλυντήριο και να σταματά η πλύση; Μπορεί κάπως να ρυθμιστεί η ευαισθησία του power on/off? Επισης, υπάρχει τρόπος να συνεχίσει η πλύση από εκεί που σταμάτησε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά για να μην ανοίγω θέμα, στο σπίτι που νοίκιασα πρόσφατα έχω θέμα με το καζανάκι, είναι πολύ αδύναμο και στροβιλίζει το νερό και τα "περιεχόμενα". Αν κάποιος γνώστης ρίξει τη ματιά του και δώσει τα φώτα του γιατί θα τρελαθώ με το σπιτονοικοκύρη. 98 χρονών, συνταξιούχος υδραυλικός μου λέει "έτσι δουλεύει αυτή" (δείτε τα βίντεο στα imgur links παρακάτω). Μπατονέτα ρίχνω μέσα και την κάνει γύρους και μένει πάνω.

Έχω δοκιμάσει τα πάντα. Έχω καθαρίσει τις τρύπες γύρω-γύρω, βεντούζα, ατσαλίνα, γέμισα παραπάνω νερό το καζανάκι όσο να φτάσει την υπερχείλιση, τράβηξα την βαλβίδα απελευθέρωσης (αν τη λέω σωστά...) για να αδειάσει όλο το δοχείο.. τίποτα. Είναι κάτι που μου διαφεύγει να δοκιμάσω πριν φέρω υδραυλικό και τσακωθώ μεθαύριο όταν θα δώσω ενοίκιο - έξοδα;

spacer.png

Απλό πάτημα - https://imgur.com/AUFIjEw 

Λεκάνη με νερό - https://imgur.com/K5khffN 

Καζανάκι + Λεκάνη - https://imgur.com/hq0wbvB 

Επεξ/σία από selianx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, selianx είπε

πριν φέρω υδραυλικό και τσακωθώ μεθαύριο όταν θα δώσω ενοίκιο - έξοδα;

Καλό φαίνεται Απλα με τον κουβά πέφτει από ψηλά και δίνει με το βάρος του - ταχύτητα ροής - πίεσης  καλύτερη απορροή  Δοκίμασε να ρυθμίσεις το φλοτερ να πάρει λίγο παραπάνω νερό χωρίς να κάνει υπερχείλιση Δες μήπως δεν σηκώνεται αρκετά το κωνικό λάστιχο του μηχανισμού αέρος κάτω στην βάση 

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, selianx said:

Παιδιά για να μην ανοίγω θέμα, στο σπίτι που νοίκιασα πρόσφατα έχω θέμα με το καζανάκι, είναι πολύ αδύναμο και στροβιλίζει το νερό και τα "περιεχόμενα". Αν κάποιος γνώστης ρίξει τη ματιά του και δώσει τα φώτα του γιατί θα τρελαθώ με το σπιτονοικοκύρη. 98 χρονών, συνταξιούχος υδραυλικός μου λέει "έτσι δουλεύει αυτή" (δείτε τα βίντεο στα imgur links παρακάτω). Μπατονέτα ρίχνω μέσα και την κάνει γύρους και μένει πάνω.

Έχω δοκιμάσει τα πάντα. Έχω καθαρίσει τις τρύπες γύρω-γύρω, βεντούζα, ατσαλίνα, γέμισα παραπάνω νερό το καζανάκι όσο να φτάσει την υπερχείλιση, τράβηξα την βαλβίδα απελευθέρωσης (αν τη λέω σωστά...) για να αδειάσει όλο το δοχείο.. τίποτα. Είναι κάτι που μου διαφεύγει να δοκιμάσω πριν φέρω υδραυλικό και τσακωθώ μεθαύριο όταν θα δώσω ενοίκιο - έξοδα;

spacer.png

Απλό πάτημα - https://imgur.com/AUFIjEw 

Λεκάνη με νερό - https://imgur.com/K5khffN 

Καζανάκι + Λεκάνη - https://imgur.com/hq0wbvB 

θα ρυθμίσεις το φλοτερ να ανεβαίνει το νερό εκεί που βλέπεις μια άσπρη γραμμή 

είναι λίγο το νερό και δεν έχει πίεση αν είναι αυτό που βλέπω .......

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...