Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες. v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

58 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Έχετε κάποια άλλη λύση στο μυαλό σας;

εγώ καμία γιατί δεν βλέπω τίποτα γιαυτα   που έγραψες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 499
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

39 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Τι εννοείς;

μια φωτογραφία ? ένα σχέδιο ? ένα στιγμιότυπο οθόνης από maps  να δείχνεις γιατί πράγμα μιλάμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, hp8 said:

μια φωτογραφία ? ένα σχέδιο ? ένα στιγμιότυπο οθόνης από maps  να δείχνεις γιατί πράγμα μιλάμε 

Σόρρυ, είμαι εκτός και δεν έχω πρόχειρη φωτό.

 

Φανταστείτε όμως κάτι τέτοιο όπως στην φωτογραφία, θέλω να βάλω μια καλαμωτή στο συγκεκριμένο σημείο.

Στο πάνω μέρος αντί να έχει πέργκολα, έχει ταβάνι (από το μπαλκόνι του πάνω ορόφου).

Από την μια πλευρά έχει τον τοίχο μου, από την άλλη τίποτα.

Κάπως δηλαδή θέλω να φτιάξω έναν σκελετό να πιάσω την καλαμωτή.

286692053_300x220~2.jpg

Επεξ/σία από Swimmer21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Swimmer21 είπε

θέλω να βάλω μια καλαμωτή στο συγκεκριμένο σημείο.

3 στρατζαριστα γαλβανικέ  40χ40 Το ένα το στεριώνεις στον τοίχο τα αλλα 2 μπαλκόνι και δάπεδο Τραβάς 4-5 σύρματα  (ουγια) 1 - 1,5 mm και πάνω σε αυτές δένεις την καλαμωτή  φωτο Εναλλακτικά τέντα όπως είπε και ο Doubt

Spoiler

image.png.a4ae38e184012ca5d604073aec45967b.png

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Doubt said:

Γιατί όχι μια κάθετη τέντα;

Γιατί ήδη έχω μεγάλη και ακριβή καλαμωτή και έλεγα να την βάλω.

Και η τέντα καλή λύση αλλά βλέπω να πηγαίνει κάπου 200-250€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Doubt είπε

Γιατί όχι μια κάθετη τέντα;

 

35 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Γιατί ήδη έχω μεγάλη και ακριβή καλαμωτή και έλεγα να την βάλω.

Και η τέντα καλή λύση αλλά βλέπω να πηγαίνει κάπου 200-250€

leroy κάθετη 55 σε προσφορά 1,50 μέτρα 120 τα 3 μέτρα . εχω βάλει σπίτι μου  σε δύο μπαλκόνια στο ενα ισόγειο περίπου σαν το δικό σου πολύ καλές είμαι εξοχικο και δεν μπορω να βαλω φωτο.

Ασε την καλαμωτή είχα βάλει στο ισόγειο πρώτα μαύρα χαλια ήταν και ασχημη και ηλιος πέρναγε ανάμεσα.

https://www.leroymerlin.gr/gr/epipla-diamorfosi-exoterikou-horou/skiasi/tentes/?page=1&q=Τύπος+τέντας-κάθετη

 

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βάλει στο μπαλκόνι μερικές γλάστρες με διάφορα φυτά. Θα λείψω από το σπίτι για τουλάχιστον 1 μήνα καλοκαιριάτικα.

Πρέπει να ποτίζονται κάπως για να μην ξεραθούν και πάνε άκλαυτα.

Μια προφανής λύση θα ήταν αυτόματο πότισμα αλλά το μπαλκόνι δεν έχει παροχή νερού οπότε σκέφτομαι για πατέντες που μπορούν να λειτουργήσουν.

Για να έβαζα αυτόματο θα πρέπει να βάλω ένα λάστιχο από το μπάνιο το οποίο θα περνάει από... την κρεβατοκάμαρα, και να αφήσω το πατζούρι ελάχιστα ανοιχτό για να χωράει να βγει έξω. Δεν μου αρέσει αυτή η λύση κυρίως γιατί φοβάμαι μην γίνει καμία διαρροή στην κρεβατοκάμαρα. Ή και να μην γίνει η διαρροή στο δωμάτιο αλλά στο μπάνιο, και χαθούν 1000 κυβικά νερό (γενικά όταν φεύγω κλείνω και τον γενικό του νερού)

Άλλο που σκέφτηκα είναι ένα μεγάλο δοχείο στο μπαλκόνι να λειτουργεί σαν υδραγωγείο και να πέφτει και το νερό μόνο του με την βαρύτητα. Τέτοια λύση όμως είναι αδόκιμη και δεν έχει δοκιμαστεί και θα προτιμούσα κάτι που να δουλέψει και να τελειώνω χωρίς πολλούς πειραματισμούς.

Έχει κανείς εμπειρία από κάποια δοκιμασμένη λύση ή πατέντα που μου διαφεύγει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Έχω βάλει στο μπαλκόνι μερικές γλάστρες με διάφορα φυτά. Θα λείψω από το σπίτι για τουλάχιστον 1 μήνα καλοκαιριάτικα.

Πρέπει να ποτίζονται κάπως για να μην ξεραθούν και πάνε άκλαυτα.

Μια προφανής λύση θα ήταν αυτόματο πότισμα αλλά το μπαλκόνι δεν έχει παροχή νερού οπότε σκέφτομαι για πατέντες που μπορούν να λειτουργήσουν.

Για να έβαζα αυτόματο θα πρέπει να βάλω ένα λάστιχο από το μπάνιο το οποίο θα περνάει από... την κρεβατοκάμαρα, και να αφήσω το πατζούρι ελάχιστα ανοιχτό για να χωράει να βγει έξω. Δεν μου αρέσει αυτή η λύση κυρίως γιατί φοβάμαι μην γίνει καμία διαρροή στην κρεβατοκάμαρα. Ή και να μην γίνει η διαρροή στο δωμάτιο αλλά στο μπάνιο, και χαθούν 1000 κυβικά νερό (γενικά όταν φεύγω κλείνω και τον γενικό του νερού)

Άλλο που σκέφτηκα είναι ένα μεγάλο δοχείο στο μπαλκόνι να λειτουργεί σαν υδραγωγείο και να πέφτει και το νερό μόνο του με την βαρύτητα. Τέτοια λύση όμως είναι αδόκιμη και δεν έχει δοκιμαστεί και θα προτιμούσα κάτι που να δουλέψει και να τελειώνω χωρίς πολλούς πειραματισμούς.

Έχει κανείς εμπειρία από κάποια δοκιμασμένη λύση ή πατέντα που μου διαφεύγει?

δεν έχεις κάποιον να τον αγκαρέψεις να τα ποτίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλα τα φυτώρια θα βρείς ποτίστρες για γλάστρες. Είναι ένα στόμιο που βιδώνει μια φιάλη νερού και το χώνεις στην γλάστρα. Θα βάλεις από μια μεγάλη φιάλη νερού σε κάθε γλάστρα και θα ποτίζονται 3-4 εβδομάδες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

δεν έχεις κάποιον να τον αγκαρέψεις να τα ποτίζει;

Ε άμα είχα δεν θα το έκανα θέμα.

3 ώρες πριν, costas_ είπε

Σε όλα τα φυτώρια θα βρείς ποτίστρες για γλάστρες. Είναι ένα στόμιο που βιδώνει μια φιάλη νερού και το χώνεις στην γλάστρα. Θα βάλεις από μια μεγάλη φιάλη νερού σε κάθε γλάστρα και θα ποτίζονται 3-4 εβδομάδες 

Ενδιαφέρον ακούγεται, παίζει κανα λινκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...