Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες. v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, zio10 είπε

Σε εσωτερικό τοίχο θέλω να το κάνω, οι ορθοστάτες δεν γίνεται να πιάσουν πάνω στον τοίχο, γι'αυτό λέω να φτιάξω ένα πλαίσιο με ξύλο και να βιδωσω πάνω σε αυτό τη γυψοσανίδα.

toixos-apo-gypsosanida-.jpg

Πάνω και κάτω πιάνουν τα πλαίσια νομίζω, γεμίζει με μονωτικό και βιδώνεται πάνω στα πλαίσια η γυψοσανίδα.

Ξύλο γιατί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 499
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/8/2024 στις 1:51 ΜΜ, zoranb είπε

O πλακάς έχει ανοίξει την τρύπα για το πατοσίφωνο ακριβώς 11.6εκ... όσο είναι περίπου κ το σχαράκι (Φ125mm).
Εκτός του ότι η τρύπα είναι σχεδόν ίδια με το σχαράκι, όταν τοποθετείται, δεν υπάρχει πατούρα γιαυτό, πρέπει να τοποθετηθεί πάνω στο πλακάκι με αποτέλεσμα να εξέχει κατ'ύψος. Συνεπώς εάν γίνει πλημμύρα, θα πρέπει η επιφάνεια του νερού να υπερβεί το σχαράκι κατ' ύψος για να τρέχει στο σιφώνι.
Τί θα κάνατε ώστε το σχαράκι να έρχεται πρόσωπο με το πλακάκι;

Εψαξες σε μαγαζί με υδραυλικά ή εργαλεία γιατί υπάρχουν σχαράκια διαφόρων διαστάσεων μήπως βρεις 11,6 εκατοστα;;

Στις 30/8/2024 στις 10:45 ΜΜ, Ukforthemoment είπε

 

Ο πατέρας μου (παλιός υδραυλικός ) θυμάμαι έβαζε  καννάβι και μπογιά (μίνιο; ) Μπορεί να μην υπήρχε η ταινία τεφλόν τότε λολ.

 

Οταν κάνεις ενώσεις για πετρέλαιο π.χ. πετρέλαιο από τη δεξαμενή μέχρι τον καυστήρα οι σωστοί υδραυλικοί βάζουν και λίγη μπογιά (συνήθως μίνιο) στο κανάβι γιατί το πετρέλαιο είναι ατιμο πράγμα μπορεί μερικές φορές να κάνει διαρροή και μέσα από το κανάβι ή το τεφλόν όσο καλά και να το σφίξεις. Το είχα πάθει σε ένωση στο καλοριφέρ έτρεχε πετρέλαιο όσο κανάβι και να έβαζα ρώτησα παλιό υδραυλικό και μου το είπε. Οι παλιοί τα ήξεραν καλύτερα.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα ταχυθερμοσιφωνο ισχυος 6,5kW στο μπανιο για την ωρα βρισκεται σε μια αποσταση περιπου 4 μετρα απο τον πινακα και εχει μπει μονωμενο εξωτερικα ενα ευκαμπτο 3Χ6, επειδη σκεφτομαστε για ανακαινηση, αυτο θα μετακινηθει δυο μετρα πιο περα και θα μπει με σπιραλ στον τοιχο, σκεφτομαι να κανω εγω τα σκαψιματα, το αυλακι το σπιραλ και να βαλω το καλωδιο μεσα προφανος ανεξαρτητα ακαμπτα με διαμετρο ειτε 6 ειτε 10
Και να αφησω τις ακρες ελευθερες για να τα συνδεσει ο ηλεκτρολογος στον πινακα και στο μηχανημα αντιστοιχα.
Ισχυει οτι θυμαμαι καλα οτι για μεγαλυτερη αποσταση θα πρεπει να μπει πιο χοντρος αγωγος γιατι εχει και την αντισταση του ιδιου του αγωγου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/8/2024 στις 1:51 ΜΜ, zoranb είπε

O πλακάς έχει ανοίξει την τρύπα για το πατοσίφωνο ακριβώς 11.6εκ... όσο είναι περίπου κ το σχαράκι (Φ125mm).
Εκτός του ότι η τρύπα είναι σχεδόν ίδια με το σχαράκι, όταν τοποθετείται, δεν υπάρχει πατούρα γιαυτό, πρέπει να τοποθετηθεί πάνω στο πλακάκι με αποτέλεσμα να εξέχει κατ'ύψος. Συνεπώς εάν γίνει πλημμύρα, θα πρέπει η επιφάνεια του νερού να υπερβεί το σχαράκι κατ' ύψος για να τρέχει στο σιφώνι.
Τί θα κάνατε ώστε το σχαράκι να έρχεται πρόσωπο με το πλακάκι;

τρύπα-σε-πλακάκια-για-σιφώνι.jpg

 

Χωρίς να είμαι ειδικός, αυτό που θα έκανα είναι να χρησιμοποιούσα ένα σβουράκι και να "έτρωγα" λίγο γύρω-γύρω....

 

 

Κανάβι, τεφλόν

Πάλι δεν είμαι ειδικός, όμως ως παλιός έχω εμπειρία στο θέμα. Λοιπόν το κανάβι παλιά το βάζανε με χρωμα, συνήθως κόκκινη λαδομπογιά. Ναι δεν έχανε καθόλου με αυτή την τεχνική όμως στην πορεία αποδείχθηκε λάθος αφού έχει ένα μειονέκτημα: αν στεγνώσει η μπογιά, δεν λύνει με τίποτα..ή μάλλον πρέπει να το ζεστάνεις για να λύσει. Το κανάβι εάν τοποθετηθεί σωστά ΔΕΝ χάνει. ο φίλος που αναφέρει παραπάνω ότι έχανε το κανάβι, μάλλον θα είχε χαλασμένες βόλτες... Τώρα, το κανάβι από τα καταστήματα προτείνεται να τοποθετείται με λίγο γράσο. Ναι σωστά διαβάσατε. Με το γράσο, μπορεί να λύσει μετά η σύνδεση που έχετε κάνει. Για το τεφλόν, πριν το τοποθετήσετε και για μια απόσταση 10-12 εκατοστά δοκιμάστε να το στρίψετε ώστε να γίνει σαν σχοινάκι. Τοποθετήστε αυτό το σχοινάκι στις πρώτες 3 στροφές και μετά βάλτε κανονικά το υπόλοιπο... Ελπίζω να έγινα κατανοητός

Αααα και πώς τοποθετείται το τεφλόν και το κανάβι: παίδες, με το φορά της βόλτας, δηλ όπως βιδώνουμε...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, safridia είπε

Ισχυει οτι θυμαμαι καλα οτι για μεγαλυτερη αποσταση θα πρεπει να μπει πιο χοντρος αγωγος γιατι εχει και την αντισταση του ιδιου του αγωγου;

 

Spoiler

image.jpeg.fbf27105dfb2c787a4aa8f7a2d320c25.jpeg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα.. Φιλος έκανε μονωση σε σπιτι και εχει προβλημα με τα μασκουλα των παντζουριων(αλουμίνιο).Ρώτησαμε και δεν υπάρχει μασκουλο πανω απο 25 εκ. Αυτος χρειάζεται σχεδόν 30 εκ. Σκέφτηκα να κοπούν τα μασκουλα και να κολληθεί παλι αλουμίνιο ίδιου παχους ωστε να φτάσουμε στο επιθημητο μηκος.. Ο μηχανουργος ειπε δεν εχει θεμα.. Ο αλουμινας όμως ειπε πως δεν αντέχουν τοσο μήκος τα μασκουλα κ θα σπανε στις ενωσεις..Το έχεις δοκιμασει και ήταν κατηγορηματικος.. Ζητησε να γινουν κασες σε κάθε πόρτα με κόστος κοντα στα 1000€..εχει κανει κάποιος κατι παρόμοιο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sarakats85 είπε

Σκέφτηκα να κοπούν τα μασκουλα και να κολληθεί παλι αλουμίνιο

υπάρχουν κάτι ρυθμιζόμενα Αλλα δεν τα ξέρω καθόλου

 https://www.e-fbs.gr/υλικα-επιπλοποιϊασ/κουφωματα/μασκουλα/maskoulo-rithmizomeno-mesaio-9203-8102259203

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, safridia είπε

Ισχυει οτι θυμαμαι καλα οτι για μεγαλυτερη αποσταση θα πρεπει να μπει πιο χοντρος αγωγος γιατι εχει και την αντισταση του ιδιου του αγωγου;

Ισχύει αλλά στα μήκη τα οποία αναφέρεσαι είναι παντελώς αδιάφορο και αμελητέο.

Την διατομή του καλωδίου θα την καθορίσει η ασφάλεια που θα επιλέξεις.

Τώρα με πόσα αμπέρ ασφάλεια είσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Ισχύει αλλά στα μήκη τα οποία αναφέρεσαι είναι παντελώς αδιάφορο και αμελητέο.

Την διατομή του καλωδίου θα την καθορίσει η ασφάλεια που θα επιλέξεις.

Τώρα με πόσα αμπέρ ασφάλεια είσαι;

Τωρα εχει επανω μια 32Α
Νομιζω οτι ειναι οκ σε αυτο, η ιδια θα παραμεινει. Απλα θα αλλαξει καλωδιο με την ανακαινιση να μπουν τα καλωδια σοβατισμενα και λιγο πιο μακρυ. Δεν προκειται να κανω καραγκιοζιλικια με τσοντες να επεκτεινω 2 μετρα, θα μπει ενιαιο καλωδιο απο τον πινακα μεχρι το μηχανημα.

457042793_1192681838515699_7823567728901121613_n.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/9/2024 στις 11:44 ΠΜ, papoys1 είπε

Οταν κάνεις ενώσεις για πετρέλαιο π.χ. πετρέλαιο από τη δεξαμενή μέχρι τον καυστήρα οι σωστοί υδραυλικοί βάζουν και λίγη μπογιά (συνήθως μίνιο) στο κανάβι γιατί το πετρέλαιο είναι ατιμο πράγμα μπορεί μερικές φορές να κάνει διαρροή και μέσα από το κανάβι ή το τεφλόν όσο καλά και να το σφίξεις. Το είχα πάθει σε ένωση στο καλοριφέρ έτρεχε πετρέλαιο όσο κανάβι και να έβαζα ρώτησα παλιό υδραυλικό και μου το είπε. Οι παλιοί τα ήξεραν καλύτερα.

Εγώ τον Ινδιάνο ξέρω για πετρέλαιο.

https://protool.gr/permatex-20539-indian-head-indianos-fialh-59-ml

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Δεν ξέρω αν είναι σωστό θέμα. Πρέπει να βγάλω ΥΔΕ σε ένα εξοχικό στην Π.Ε. Λασιθίου, γιατί η προηγούμενη έχει λήξει. Ξέρει κάποιος κανέναν καλό και όσο να 'ναι φθηνό ηλεκτρολόγο που να εξυπηρετεί περιοχές στο Λασίθι και μπορεί να βγάλει την ΥΔΕ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οικοδομή είναι στα μπετά κ φτιάχνεται 300μ από τη θάλασσα. Έχει πέσει η πλάκα του πρώτου ορόφου, έχει γίνει ο ξυλότυπος του δευτέρου, έχουν μπεί κ τα σίδερα εδώ κ 10μέρες κ αναμένονται να πέσουν τα μπετά.
Χθες έγινε μια καλή νεροποντή κ έγιναν όλα λούτσα. Τα σίδερα επιτρέπεται να μένουν τόσες μέρες, χωρίς μπετά, κ να δέχονται την υγρασία βρισκόμενα τόσο κοντά στη θάλασσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/09/2024 at 11:44, papoys1 said:

Εψαξες σε μαγαζί με υδραυλικά ή εργαλεία γιατί υπάρχουν σχαράκια διαφόρων διαστάσεων μήπως βρεις 11,6 εκατοστα;

Πόσο ελπίζω να είναι έτσι όπως τα λες!Χρειάζομαι inox ασφαλείας κ σε όσα έχω ψάξει, δεν βρίσκω πιο μικρό κατάλληλο για την περίπτωση! 😐

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, zoranb είπε

Πόσο ελπίζω να είναι έτσι όπως τα λες!Χρειάζομαι inox ασφαλείας κ σε όσα έχω ψάξει, δεν βρίσκω πιο μικρό κατάλληλο για την περίπτωση! 😐

Μία καλή λυση επειδή στρογγυλο είναι δύσκολο να το ανοίξεις παίρνεις το τετράγωνο 12χ12 που ειναι πιο ευκολο να κόψεις με τροχό ευθεία το πλακάκι και στο 0.5 στοκάρεις.

https://www.skroutz.gr/c/3596/sifonia/f/1556105/schara.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...