Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες. v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη το αρχικο μου ποστ ηταν στο νημα v1 που πλεον εχει κλειδωθει και συνεχιζουμε δω, το παραθετω ξανα εδω, για να πουμε σχετικα, νεοτερα.

===============================================================

ΑΝΙΟΥΣΑ ΥΓΡΑΣΙΑ ΣΕ ΚΟΛΩΝΕΣ ΚΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ(ΕΝΤΟΣ ΕΔΑΦΟΥΣ) ΠΕΡΙΜΕΤΡΙΚΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ

Εφερα μηχανικο που εχει δικη του τεχνικη εταιρια και δομικα υλικα και συνεργατες κλπ, με μεγαλη πειρα, και εμπιστο (οικογενειακες σχεσεις δεκαετιων-αρα δεν παιζει λαμογια για να πουλησει υπηρεσιες), να δει τις κολωνες του σπιτιου στην πυλωτη-ισογειο, 

και περαν των κλασικων διερευνησεων που θα γινουν (ξυσιμο των σαθρων εξωτερικων κομματιων με καλεμι κλπ),

εκτιμησε/'διεγνωσε', ανιουσα υγρασια, ως ενα βασικο προβλημα, που επιβαρυνει και τις κολωνες, και αν δεν αντιμετωπιστει, θα το βρισκω καθε λιγο μπροστα μου με διαφορους τροπους.

Μαλιστα μου εδειξε ολες τις 'εσωτερικες' κολωνες στην πυλωτη, δηλαδη οχι στις ακρες της οικοδομης/περιμετρικα, οπου οντως αυτες εντος της οικοδομης, δεν ειχαν ποτε και ουτε εχουν κανενα προβλημα! Βεβαια, με την απλη μου σκεψη, λεω οτι ειναι και καπως ΄προστατευμενες' απο καιρικες συνθηκες. Αλλα απο την αλλη, μου τις εδειξε οτι αυτες ειναι οκ και οι αλλες οχι, οταν του ειπα μηπως φταινε οι σεισμοι, ή καθιζηση του σπιτιου με τα χρονια κλπ, και μου ειπε οχι, εχει να κανει με ανιουσα υγρασια. Γυρω γυρω στο σπιτι, εκτος απο μπροστα που ειναι δρομος, ειναι χωμα, εδαφος, οχι πισα ή τσιμεντο ή κατι αλλο.

Η λυση που προτεινε, δεν ξερω απο αυτα απλα το θετω κι εδω να παρω γνωμες, και με συγχωρειτε που δεν θυμαμαι την ορολογια που χρησιμοποιησε αλλα νομιζω καταλαβα αρκετα καλα τι εννοουσε, ειναι να σκαφτει γυρω γυρω απο ολο το σπιτι σαν μικρη ταφρος εντος εδαφους, με μονωτικα υλικα και σωληνες, οπου θα τραβαει ολο το νερο, και θα το πηγαινει απευθειας με συνδεση στο αποχετευτικο δικτυο. 

Εδωσα τα στατικα σχεδια του σπιτιου, περιμενω εκτιμηση εργασιων/κοστους...πανε πολυ ολα αυτα αραγε?

Εσας πως σας ακουγεται ολο αυτο και πειτε αν εχετε αντιμετωπισει παρομοια περιστατικα, παρακαλω πειτε εμπειριες και αποψεις.

===============================================================

Εχουν γινει λοιπον, μεχρι τωρα, τα εξης:

1- Ξυσιμο των σαθρων σημειων στις κολωνες, προσεκτικα με καλεμι. Καποιες ειχα επιδιορθωθει μολις πριν 10 χρονια, καποιες παρουσιασαν το προβλημα ομως, για πρωτη φορα. Αναμενω, ειδικο συνεργειο, ενα απο τα λιγα στην Ελλαδα οπως μου ειπαν, που ασχολειται ειδικα με ενισχυσεις για κολωνες. Αυτοι θα δουν, θα εκτιμησουν, θα προτεινουν, στην δικη μου τεχνικη εταιρια στην οποια απευθυνθηκα και τρεχει τις επισκευες. Τους καλεσαν οι ιδιοι, για να δουν και να μας πουν, τι καλυτερο μπορει να γινει. Οχι απλα ενα τηλεφωνο σε εταιρια του χωρου με δομικα υλικα. Αναμενουμε λοιπον, να ερθουν, να δουν, να μας πουν. 

2- Η αποστραγγιστικη ταφρος, εχει σκαφτει. Δεν εχει καλυφθει, ακομη. Απο την εκσκαφη, αποκαλυφθηκε στην οικοδομη, εκτος απο την αποχευτευτικη σωληνα, και η σωληνα απορροης, που μαζευει τα νερα απο την ταρατσα και τα παει στην αποχευτευση. Ειναι εντος της σκαμμενης ταφρου, πλαι/παραλληλα, ακριβως διπλα απο τα ορια της οικοδομης/σπιτιου.

---

Μου προτειναν ομως, και οι τεχνητες και ο (βοηθητικος) μηχανικος που τρεχει τις εργασιες, να συνδεσουν/να ριξουν την απορροη της ταφρου, στην σωληνα απορροης απο τα νερα της ταρατσας, που καταληγει οπως καταλαβαινω, στο αποχευτευτικο δικτυο μαλλον. Οταν ρωτησα, αν αυτο μπορει να μου δημιουργησει προβλημα στο μελλον, ειπαν οχι. Οτι τα νερα που θα συγκεντρωνει η ταφρος, θα ειναι ας πουμε 'καθαρα' νερα, δηλαδη οχι φερτες υλες κλπ. Δηλαδη, δεν θα μου δημιουργησει προβλημα στην απορροη. Ετσι λενε. Βεβαια, αυτο το λενε, γιατι ειναι θεμα μαλλον, να διαπερασουν τον δρομο, πεζοδρομια/πισσα δρομου κλπ, για συνδεση αυτονομη στο αποχετευτικο δικτυο, συνεννοηση με την δημοτικη επιχειρηση αποχετευσης κλπ. Αρα ετσι, ειναι πιο ευκολο.  Ομως, ρωτω κι εσας, ειναι οπως μου τα λενε; Οντως δεν θα δημιουργηθει μελλοντικα προβλημα;

Επεξ/σία από mindreader
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 499
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, kokos23 είπε

σιγά σιγά θα μεγάλωνα την τρύπα...με ένα κοπίδι ή παλιό κατσαβίδι ίσιο  ....

αυτό είναι από κρεβάτι διώροφο, το έχει κάνει για λόγους ασφαλείας ο μάστορας και μπράβο του, εγώ πιτσιρικάς έχω πέσει από τέτοιο κρεβάτι γιατί το προστατευτικό ήταν της πλάκας...

αν δεν έχει βάλει καβίλιες μέσα τότε πιστεύω με ένα κούνημα θα ξεκολλήσει, αν ναι τότε με πριόνι ή κάτι αντίστοιχο αναγκαστικά...

για δοκίμασε και με σκαρπέλο να το χτυπήσεις να ξεχωρίσει...

Οντως ειναι απο κρεβατι και ναι μαγκια του που το εκανε safe, αλλα ο μαντραχαλος εφτασε 1.83 τωρα πια :)  δεν εχει καβιλιες, και το κουνημα που παιρνει ειναι πολυ λιγο το μποσικο, ναι το σκαρπελο δεν το ειχα σκεφτει θενκς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 hours ago, kokos23 said:

σιγά σιγά θα μεγάλωνα την τρύπα...με ένα κοπίδι ή παλιό κατσαβίδι ίσιο  .…

Με κοπίδι ή κατσαβίδι πώς θα κόψω το πλακάκι;
Με ένα ποτηροτρύπανο έπρεπε να γίνει η δουλειά, αλλά δεν υπάρχει βάση για να στηρίζεται το τρυπάνι του :-(

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, zoranb είπε

Με κοπίδι ή κατσαβίδι πώς θα κόψω το πλακάκι;
Με ένα ποτηροτρύπανο έπρεπε να γίνει η δουλειά, αλλά δεν υπάρχει βάση για να στηρίζεται το τρυπάνι του :-(

το σπας προσεκτικα και λιγο λίγο μέχρι να μπει μέσα το σχαράκι, μετά βάζεις σιλικόνη στο χρώμα από το πλακάκι όσο γίνεται και καλύπτεις τυχόν ατέλειες...

υπάρχει ειδικό ποτηροτρύπανο που τρυπάει μέχρι και πλάκα αλλά άντε βρέστο...

δεν χρειάζεται βάση σταθερό χέρι όσο μπορέις θέλει...αν γίνει η αρχή μετά πάει μόνο του

22 ώρες πριν, mindreader είπε

Ομως, ρωτω κι εσας, ειναι οπως μου τα λενε; Οντως δεν θα δημιουργηθει μελλοντικα προβλημα;

εμένα μια χαρά μου ακούγονται αυτά...είναι η καλύτερη λύση ...μπράβο σου που μπήκες σε αυτή τη διαδικασία- έξοδα...

Επεξ/σία από kokos23
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποιος είναι ο πιο σωστός και ενδεδειγμένος τρόπος να ενώνω σωλήνες, μαστούς βρύσες και λοιπά υδραυλικά?

Μέχρι τώρα το κάνω με τεφλόν ρολό αλλά έχει κάποια θέματα. Θέλει 20-30 βόλτες και δεν μπορείς να τοποθετήσεις μια βρύση στην γωνία που θες καθώς πρέπει το σπείρωμα να σφίξει μέχρι τέρμα, το οποίο δεν θα συμπέσει πάντα με την σωστή θέση. Επίσης η πιθανότητα να μην πιάσει καλά είναι συχνή και πρέπει να τα βγάλεις όλα και πάλι από την αρχή. Τέλος, για να κάνω μερικές ενώσεις σε κάτι που έφτιαχνα προχθές μου τελείωσαν 2 ρολά δεν συμφέρει.

Οπότε θα ήθελα να δω μήπως βολεύει καλύτερος τρόπος όπως το κάνουν οι επαγγελματίες

image.jpeg.b1be7fc25d40990f561eab103958c0ad.jpeg

Επεξ/σία από cthulhucarbide
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Ποιος είναι ο πιο σωστός και ενδεδειγμένος τρόπος να ενώνω σωλήνες, μαστούς βρύσες και λοιπά υδραυλικά?

Μέχρι τώρα το κάνω με τεφλόν ρολό αλλά έχει κάποια θέματα. Θέλει 20-30 βόλτες και δεν μπορείς να τοποθετήσεις μια βρύση στην γωνία που θες καθώς πρέπει το σπείρωμα να σφίξει μέχρι τέρμα, το οποίο δεν θα συμπέσει πάντα με την σωστή θέση. Επίσης η πιθανότητα να μην πιάσει καλά είναι συχνή και πρέπει να τα βγάλεις όλα και πάλι από την αρχή. Τέλος, για να κάνω μερικές ενώσεις σε κάτι που έφτιαχνα προχθές μου τελείωσαν 2 ρολά δεν συμφέρει.

Οπότε θα ήθελα να δω μήπως βολεύει καλύτερος τρόπος όπως το κάνουν οι επαγγελματίες

 

Οι επαγγελματίες χρησιμοποιούν κανάβι, μπορείς να πάρεις μια ιδέα πως το βάζουν εδώ.

Προσωπικά, αν και ασχολούμαι αρκετά με πολλών ειδών μαστορέματα, δεν κατάφερα ποτέ να εξοικειωθώ με το κανάβι.

Είτε θα έβαζα πολύ, είτε δε θα το έβαζα σωστά, έσπασα 1-2 εξαρτήματα και το παράτησα.

Βρήκα "την υγεία μου" με το νήμα (loctite 55 το πιο διαδεδομένο αλλά όχι το μοναδικό).

Είναι συγκριτικά ακριβό, μα για τον ερασιτέχνη που κάνει πολύ περιορισμένες συνδέσεις δεν έχει τόση σημασία.

Ανάλογα το μέγεθος του σπειρώματος, δίνει τις προτεινόμενες στροφές, έχει πολύ συγκεκριμένο τρόπου που μπαίνει, δύσκολα αστοχεί ενώ σε αντίθεση με το τεφλόν, έχει δυνατότητα να ξεσφίξει (μέχρι μισή στροφή) χωρίς να κοπεί και να χάνει η ένωση

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Ποιος είναι ο πιο σωστός και ενδεδειγμένος τρόπος να ενώνω σωλήνες, μαστούς βρύσες και λοιπά υδραυλικά?

Μέχρι τώρα το κάνω με τεφλόν ρολό αλλά έχει κάποια θέματα. Θέλει 20-30 βόλτες και δεν μπορείς να τοποθετήσεις μια βρύση στην γωνία που θες καθώς πρέπει το σπείρωμα να σφίξει μέχρι τέρμα, το οποίο δεν θα συμπέσει πάντα με την σωστή θέση. Επίσης η πιθανότητα να μην πιάσει καλά είναι συχνή και πρέπει να τα βγάλεις όλα και πάλι από την αρχή. Τέλος, για να κάνω μερικές ενώσεις σε κάτι που έφτιαχνα προχθές μου τελείωσαν 2 ρολά δεν συμφέρει.

Οπότε θα ήθελα να δω μήπως βολεύει καλύτερος τρόπος όπως το κάνουν οι επαγγελματίες

image.jpeg.b1be7fc25d40990f561eab103958c0ad.jpeg

Μηπως το βάζεις λάθος;Θέλει να ακολουθείς τις στροφές ,σαν να το βιδώνεις.Ποτέ δεν μου έχει χρειαστεί πάνω απο λίγες στρώσεις για να στεγανοποιήσει.Και για να είναι στα ίσια της μια βρύση δεν την σφίγγω τέρμα.Αν την ξεβιδώσεις θέλει πάλι καινούργιο τεφλόν.Αυτά που έβαλες (βρύση και μαστός )έχουν και αγριωπές στροφές για να κρατάνε το τεφλόν.

Ο πατέρας μου (παλιός υδραυλικός ) θυμάμαι έβαζε  καννάβι και μπογιά (μίνιο; ) Μπορεί να μην υπήρχε η ταινία τεφλόν τότε λολ.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πώς θα μπορούσα να κάνω μια μόνωση σε τοίχο με γυψοσανίδα; Δηλαδή να μπει πετροβάμβακας και μόνη γυψοσανίδα κολλητά στον τοίχο.

Το πρόβλημα που βρίσκω είναι το πώς θα στερεωθεί ο σκελετός στον τοίχο, δεν θέλω να έρθει προς τα έξω και να αφήσει κενό.

Edit, εκτός αν ο σκελετός γίνει από ξύλο.

Επεξ/σία από zio10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοιγω αλλο θεμα, θελω να ρωτησω καποιον, ψυκτικο κατα προτίμηση, αν ξερει σχετικα με ψυγειοκαταψυκτη.

Τραβηξα το ψυγειο για καθαρισμα και διαπιστωσα οτι στις συνδεσεις των σωληνων πισω εχει κανει διαβρωση. Εχουν κανει σαν πουδρα λευκη, σαν να εχει κανει διαρροη. Το ψυγειο (Hisense) το εχω 1 χρονο και δουλευει αψογα και χωρις καποιο ορατο τουλαχιστον προβλημα. 

Θα υπαξει προβλημα συντομα ή στο μελλον και πως μπορω να αποτρεψω το προβλημα.??? 

IMG_20240831_125111.jpg

IMG_20240831_125103.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, HAS1972 είπε

Τραβηξα το ψυγειο για καθαρισμα και διαπιστωσα        

 δουλευει αψογα και χωρις καποιο ορατο τουλαχιστον προβλημα. 

εφ όσον είναι οκ δεν κάνεις τίποτα 

image.jpeg.e445c98b2245e991d39d1abeda1c814a.jpeg

3 ώρες πριν, zio10 είπε

Πώς θα μπορούσα να κάνω μια μόνωση σε τοίχο με γυψοσανίδα; Δηλαδή να μπει πετροβάμβακας και μόνη γυψοσανίδα κολλητά στον τοίχο.

Το πρόβλημα που βρίσκω είναι το πώς θα στερεωθεί ο σκελετός στον τοίχο, δεν θέλω να έρθει προς τα έξω και να αφήσει κενό.

Edit, εκτός αν ο σκελετός γίνει από ξύλο.

δεν έχει τώρα μόνωση ?

η με στρωτήρες και ορθοστάτες  Εναλλακτικά αν βρεις σωστό μάστορα για πετροβαμβακα το κάνεις όπως στην θερμοπροσοψη αλλά δεν καρφώνεις τίποτα 

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, nickol-us είπε

Οι επαγγελματίες χρησιμοποιούν κανάβι, μπορείς να πάρεις μια ιδέα πως το βάζουν εδώ.

Προσωπικά, αν και ασχολούμαι αρκετά με πολλών ειδών μαστορέματα, δεν κατάφερα ποτέ να εξοικειωθώ με το κανάβι.

Είτε θα έβαζα πολύ, είτε δε θα το έβαζα σωστά, έσπασα 1-2 εξαρτήματα και το παράτησα.

Βρήκα "την υγεία μου" με το νήμα (loctite 55 το πιο διαδεδομένο αλλά όχι το μοναδικό).

Είναι συγκριτικά ακριβό, μα για τον ερασιτέχνη που κάνει πολύ περιορισμένες συνδέσεις δεν έχει τόση σημασία.

Ανάλογα το μέγεθος του σπειρώματος, δίνει τις προτεινόμενες στροφές, έχει πολύ συγκεκριμένο τρόπου που μπαίνει, δύσκολα αστοχεί ενώ σε αντίθεση με το τεφλόν, έχει δυνατότητα να ξεσφίξει (μέχρι μισή στροφή) χωρίς να κοπεί και να χάνει η ένωση

Το κανάβι το ξέρω, δεν το έχω δουλέψει αλλά έχω δει που βάζουν μαζί μπογιές και ό,τι βρουν και δεν πιστεύω ότι είναι ο σωστός τρόπος, σίγουρα θα υπάρχει κάποια ειδική κόλλα στεγανωτική και αυτό ήλπιζα να μάθω με αυτή την ερώτηση. Δεν το αναφέρει στο βίντεο. Είναι σίγουρα λίγο πιο μπελαλίδικο πάντως.

Καλή η ιδέα και του νήματος όμως, το είχα δει αλλά δεν το είχα δοκιμάσει. Ειδικά όμως αφού λες ότι ξεσφίγγει και λίγο χωρίς να χαλάει θα το δοκιμάσω σίγουρα.

17 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Μηπως το βάζεις λάθος;Θέλει να ακολουθείς τις στροφές ,σαν να το βιδώνεις.Ποτέ δεν μου έχει χρειαστεί πάνω απο λίγες στρώσεις για να στεγανοποιήσει.Και για να είναι στα ίσια της μια βρύση δεν την σφίγγω τέρμα.Αν την ξεβιδώσεις θέλει πάλι καινούργιο τεφλόν.Αυτά που έβαλες (βρύση και μαστός )έχουν και αγριωπές στροφές για να κρατάνε το τεφλόν.

Ο πατέρας μου (παλιός υδραυλικός ) θυμάμαι έβαζε  καννάβι και μπογιά (μίνιο; ) Μπορεί να μην υπήρχε η ταινία τεφλόν τότε λολ.

Σωστά το βάζω. Και για να μην δίνω λάθος εντυπώσεις επειδή ίσως φάνηκα πολύ απαισιόδοξος, στις 10 ενώσεις που φτιάχνω οι 8 βγαίνουν καλές αλλά θα ήθελα κάτι καλύτερο.

Βάζοντας 20 στρώσεις τεφλόν βιδώνω τα εξαρτήματα με το χέρι με ελάχιστη αντίσταση οπότε πλέον βάζω 30 στρώσεις, αν εσύ βάζεις μόνο 7-8 δεν καταλαβαίνω πως γίνεται όχι μόνο να στεγανώνει αλλά να μην σου ξεβιδώνει κιόλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Βάζοντας 20 στρώσεις τεφλόν βιδώνω τα εξαρτήματα με το χέρι με ελάχιστη αντίσταση

Σκέτο τεφλον μπαίνει στα ψιλα σπειρώματα τυπου  m x.......Πέρνα μια στρώση καναβι και μια στρώση τεφλον Εναλλακτικά καναβι και σφραγιστική πάστα  Δεν δίνουμε το τελικό σφίξιμο με το χέρι αλλά με το κατάλληλο κλειδί  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cthulhucarbide είπε

Το κανάβι το ξέρω, δεν το έχω δουλέψει αλλά έχω δει που βάζουν μαζί μπογιές και ό,τι βρουν και δεν πιστεύω ότι είναι ο σωστός τρόπος, σίγουρα θα υπάρχει κάποια ειδική κόλλα στεγανωτική και αυτό ήλπιζα να μάθω με αυτή την ερώτηση. Δεν το αναφέρει στο βίντεο. Είναι σίγουρα λίγο πιο μπελαλίδικο πάντως.

Καλή η ιδέα και του νήματος όμως, το είχα δει αλλά δεν το είχα δοκιμάσει. Ειδικά όμως αφού λες ότι ξεσφίγγει και λίγο χωρίς να χαλάει θα το δοκιμάσω σίγουρα.

Σωστά το βάζω. Και για να μην δίνω λάθος εντυπώσεις επειδή ίσως φάνηκα πολύ απαισιόδοξος, στις 10 ενώσεις που φτιάχνω οι 8 βγαίνουν καλές αλλά θα ήθελα κάτι καλύτερο.

Βάζοντας 20 στρώσεις τεφλόν βιδώνω τα εξαρτήματα με το χέρι με ελάχιστη αντίσταση οπότε πλέον βάζω 30 στρώσεις, αν εσύ βάζεις μόνο 7-8 δεν καταλαβαίνω πως γίνεται όχι μόνο να στεγανώνει αλλά να μην σου ξεβιδώνει κιόλας

Δεν έχω μετρήσει πόσες στρώσεις ακριβώς βάζω αλλά σίγουρα δεν το φασκιώνω με 30 στρώσεις.Σφίγγεις με το κλειδί κλπ ,όχι με το χέρι.Αφου σφίγγεις με το χέρι θα ξεβιδώνει και με το χέρι.Που και πάλι αν δεν χάνει δεν έχει λόγο κάποιος να το ξεσφίξει,ειδικά σε μαστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, hp8 είπε

εφ όσον είναι οκ δεν κάνεις τίποτα 

image.jpeg.e445c98b2245e991d39d1abeda1c814a.jpeg

δεν έχει τώρα μόνωση ?

η με στρωτήρες και ορθοστάτες  Εναλλακτικά αν βρεις σωστό μάστορα για πετροβαμβακα το κάνεις όπως στην θερμοπροσοψη αλλά δεν καρφώνεις τίποτα 

Σε εσωτερικό τοίχο θέλω να το κάνω, οι ορθοστάτες δεν γίνεται να πιάσουν πάνω στον τοίχο, γι'αυτό λέω να φτιάξω ένα πλαίσιο με ξύλο και να βιδωσω πάνω σε αυτό τη γυψοσανίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, zio10 είπε

Σε εσωτερικό τοίχο θέλω να το κάνω, οι ορθοστάτες δεν γίνεται να πιάσουν πάνω στον τοίχο, γι'αυτό λέω να φτιάξω ένα πλαίσιο με ξύλο και να βιδωσω πάνω σε αυτό τη γυψοσανίδα.

Εσύ ξέρεις καλύτερα γνωρίζοντας το χώρο  Μια κατασκευή που στερεώνεται με κάποιο τρόπο μπορεί να είναι από διάφορα υλικά Δηλ με οτι τρόπο  στερεώσεις το ξύλινο σκελετό με τον ίδιο τρόπο θα στερεώσεις το μεταλλικό σκελετό (βίδωμα - κόλλημα ?) Η διαφορά θα είναι στο κόστος στα εργαλεία και στο βαθμό δυσκολίας του κάθε   υλικού  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...