Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες. v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 hours ago, crtt said:

Το χρώμα ήταν vivechrom απλό, τουλάχιστον το δοχείο... Μάλλον ήταν παλιό.

Εγώ θα έπαιρνα τη vivechrome κ θα την ρώταγα ποτε ή γιατι μυρίζει έτσι ένα χρώμα τους!

Επεξ/σία από zoranb
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 499
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 ώρες πριν, crtt είπε

Θα το έχω υπόψη μου, κάπου αλλού μιλάνε για λάδομπογια στον τοίχο...

η λαδομπογια - ελαιόχρωμα είναι υλικό τελικού χρωματισμού Το αστάρι είναι υλικό προετοιμασίας - πρόσφυσης 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλάξαμε σωλήνες και διακόπτες στα καλοριφέρ, έχει νόημα να αλλάξουμε και τα σώματα; Είναι παλιού τύπου με φέτες αλλά λειτουργούν μια χαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, zio10 είπε

Αλλάξαμε σωλήνες και διακόπτες στα καλοριφέρ, έχει νόημα να αλλάξουμε και τα σώματα; Είναι παλιού τύπου με φέτες αλλά λειτουργούν μια χαρά.

Από εμένα όχι Άλλωστε αποδίδουν καλύτερα από τα πάνελ Βέβαια είναι ακριβότερα και βαρύτερα και παίρνουν περισσότερο νερό Που για αρχικό αναμα θέλουν λίγο παραπάνω χρόνο 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, zio10 είπε

Αλλάξαμε σωλήνες και διακόπτες στα καλοριφέρ, έχει νόημα να αλλάξουμε και τα σώματα; Είναι παλιού τύπου με φέτες αλλά λειτουργούν μια χαρά.

Όχι εάν δε έχουν σκουριές γενικά . Απλώς αργούν περισσότερο να ζεσταθούν .

Καλό θα ήταν όμως να κάνατε ενα καθαρισμό του κυκλώματος με ειδική αντλία . Ρώτηστε το κόστος .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, meletis_m είπε

Όχι εάν δε έχουν σκουριές γενικά . Απλώς αργούν περισσότερο να ζεσταθούν .

Καλό θα ήταν όμως να κάνατε ενα καθαρισμό του κυκλώματος με ειδική αντλία . Ρώτηστε το κόστος .

Τώρα που είναι βγαλμένα και άδεια δεν μπορώ απλά να τα πλύνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Τώρα που είναι βγαλμένα και άδεια δεν μπορώ απλά να τα πλύνω;

Μην τα αφήνετε άδεια γιατί υπάρχει κίνδυνος σκουριάς εσωτερικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα! Η μπανιερα ειναι παλια κι εχει πολλες κιτρινιλες που δεν βγαινουν..Διαβαζω υπαρχει επαγγελματιας που κανει επισμαλτωση..Το εχει κανει κανεις, αξιζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 25/08/2024 at 16:38, meletis_m said:

Όχι εάν δε έχουν σκουριές γενικά . Απλώς αργούν περισσότερο να ζεσταθούν .

Καλό θα ήταν όμως να κάνατε ενα καθαρισμό του κυκλώματος με ειδική αντλία . Ρώτηστε το κόστος .

Δε ξέρω πόσο εύκολο είναι να το βρεις αυτό. Όταν το είχα αναφέρει σε 5-6 θερμουδραυλικούς δε το γνωρίζανε και ήταν κατηγορηματικοι ότι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Δηλαδή ότι δεν πλένεται και πως έχω μπερδευτεί με κάτι άλλο.

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ΠάρηςΓ είπε

Δε ξέρω πόσο εύκολο είναι να το βρεις αυτό. Όταν το είχα αναφέρει σε 5-6 θερμουδραυλικούς δε το γνωρίζανε και ήταν κατηγορηματικοι ότι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Δηλαδή ότι δεν πλένεται και πως έχω μπερδευτεί με κάτι άλλο.

Κατηγορηματικοί για ποιο λόγο ; 

Συνήθως απαιτεί αρκετό χρόνο , και θέλει και ειδική αντλία + κόστος χημικών και καλό θα ήταν έπειτα να τοποθετηθεί φίλτρο μαγνητικό .

Το ψάχνω για εγκατάσταση με χαλκοσωλήνα σε 2 οροφή μονοκατοικία 20 ετιας με πετρέλαιο /λέβητα ξυλου Βέβαια θέμα μέχρι τώρα δε έχω . Συνήθως ξέρω ότι κάνουν σε Α/Θ όταν γίνεται εγκατάσταση 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ξεκολλήσει η κάσα μέσα στην οποία βρίσκεται το ρολό του πατζουριού.

Υπάρχει κάποιος τρόπος επιδιόρθωσης; Το σπίτι είναι ενοικιαζόμενο αλλά το αφεντικό δεν το αλλάζει αν δεν πέσει στο κεφάλι μας

20240827_193104.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

O πλακάς έχει ανοίξει την τρύπα για το πατοσίφωνο ακριβώς 11.6εκ... όσο είναι περίπου κ το σχαράκι (Φ125mm).
Εκτός του ότι η τρύπα είναι σχεδόν ίδια με το σχαράκι, όταν τοποθετείται, δεν υπάρχει πατούρα γιαυτό, πρέπει να τοποθετηθεί πάνω στο πλακάκι με αποτέλεσμα να εξέχει κατ'ύψος. Συνεπώς εάν γίνει πλημμύρα, θα πρέπει η επιφάνεια του νερού να υπερβεί το σχαράκι κατ' ύψος για να τρέχει στο σιφώνι.
Τί θα κάνατε ώστε το σχαράκι να έρχεται πρόσωπο με το πλακάκι;

τρύπα-σε-πλακάκια-για-σιφώνι.jpg

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια ιδεα παιδια? Εκει που εχω κανει την κοκκινη γραμμη, ειναι κολημενο το ξυλο εως περα περα, ειχε και βιδες απο πανω τις εβγαλα αλλα ειχε βαλει και κολα ο μαστορας. Υπαρχει τροπος να αφαιρεσω την κολα για να το βγαλω? Το μονο που σκεφτηκα ειναι με το multi tool να το φαω σιγα σιγα αναμεσα αλλα ελεγα μηπως υπαρχει πιο ευκολος τροπος να μην γεμισουμε και πριονιδια, ευχαριστω

 

 

IMG_20240828_131552_resize.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, zoranb είπε

O πλακάς έχει ανοίξει την τρύπα για το πατοσίφωνο ακριβώς 11.6εκ... όσο είναι περίπου κ το σχαράκι (Φ125mm).
Εκτός του ότι η τρύπα είναι σχεδόν ίδια με το σχαράκι, όταν τοποθετείται, δεν υπάρχει πατούρα γιαυτό, πρέπει να τοποθετηθεί πάνω στο πλακάκι με αποτέλεσμα να εξέχει κατ'ύψος. Συνεπώς εάν γίνει πλημμύρα, θα πρέπει η επιφάνεια του νερού να υπερβεί το σχαράκι κατ' ύψος για να τρέχει στο σιφώνι.
Τί θα κάνατε ώστε το σχαράκι να έρχεται πρόσωπο με το πλακάκι;

τρύπα-σε-πλακάκια-για-σιφώνι.jpg

σιγά σιγά θα μεγάλωνα την τρύπα...με ένα κοπίδι ή παλιό κατσαβίδι ίσιο  ....

19 ώρες πριν, Amaretos είπε

Καμια ιδεα παιδια? Εκει που εχω κανει την κοκκινη γραμμη, ειναι κολημενο το ξυλο εως περα περα, ειχε και βιδες απο πανω τις εβγαλα αλλα ειχε βαλει και κολα ο μαστορας. Υπαρχει τροπος να αφαιρεσω την κολα για να το βγαλω? Το μονο που σκεφτηκα ειναι με το multi tool να το φαω σιγα σιγα αναμεσα αλλα ελεγα μηπως υπαρχει πιο ευκολος τροπος να μην γεμισουμε και πριονιδια, ευχαριστω

 

 

IMG_20240828_131552_resize.jpg

αυτό είναι από κρεβάτι διώροφο, το έχει κάνει για λόγους ασφαλείας ο μάστορας και μπράβο του, εγώ πιτσιρικάς έχω πέσει από τέτοιο κρεβάτι γιατί το προστατευτικό ήταν της πλάκας...

αν δεν έχει βάλει καβίλιες μέσα τότε πιστεύω με ένα κούνημα θα ξεκολλήσει, αν ναι τότε με πριόνι ή κάτι αντίστοιχο αναγκαστικά...

για δοκίμασε και με σκαρπέλο να το χτυπήσεις να ξεχωρίσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...