Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες. v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρε παιδιά, θέλω ένα καλό ποιοτικό Γαλλικό κλειδί, που να κλείνει καλά πάνω στη βίδα κ να μην έχει τζόγο, να είναι απο σκληρό μέταλλο κ να μην φθείρεται αν το χρησιμοποιώ σε κάτι πιο σκληρό κλπ κλπ. Δεν έχω υπόψη μου κάποιο άλλο χαρακτηριστικό για να γράψω, απλώς ένα με €10 που πήρα, έχει  όλα αυτά τα προβλήματα! Θέλω ένα να με βγάζει ασπροπρόσωπο που λέμε. Έχετε να προτείνετε κάτι;

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 499
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, zoranb είπε

Βρε παιδιά, θέλω ένα καλό ποιοτικό Γαλλικό κλειδί, που να κλείνει καλά πάνω στη βίδα κ να μην έχει τζόγο, να είναι απο σκληρό μέταλλο κ να μην φθείρεται αν το χρησιμοποιώ σε κάτι πιο σκληρό κλπ κλπ. Δεν έχω υπόψη μου κάποιο άλλο χαρακτηριστικό για να γράψω, απλώς ένα με €10 που πήρα, έχει  όλα αυτά τα προβλήματα! Θέλω ένα να με βγάζει ασπροπρόσωπο που λέμε. Έχετε να προτείνετε κάτι;

Ίσως να δεις κάτι σε Facom

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, zoranb said:

Βρε παιδιά, θέλω ένα καλό ποιοτικό Γαλλικό κλειδί, που να κλείνει καλά πάνω στη βίδα κ να μην έχει τζόγο, να είναι απο σκληρό μέταλλο κ να μην φθείρεται αν το χρησιμοποιώ σε κάτι πιο σκληρό κλπ κλπ. Δεν έχω υπόψη μου κάποιο άλλο χαρακτηριστικό για να γράψω, απλώς ένα με €10 που πήρα, έχει  όλα αυτά τα προβλήματα! Θέλω ένα να με βγάζει ασπροπρόσωπο που λέμε. Έχετε να προτείνετε κάτι;

Τα γαλλικά γενικά έχουν τζόγο. 

Υπάρχουν και σαν αυτό 

https://ergalia.gr/-/15341--300-mm.html

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σε όλους. Πρόσφατα αφαίρεσα μια εντοιχισμένη ντουλάπα. Έγινε στοκάρισμα όπου χρειαζόταν και βάφτηκε ο τοίχος. Το πρόβλημα είναι ότι ο τοίχος μυρίζει. Είναι μια μυρωδιά, όχι σαν μούχλα, αλλά σαν χαλασμένο ψάρι, παράξενη... Την εντοπίζω σε ένα σημείο, αλλά ίσως είναι παντού, δεν είμαι σίγουρος. Το βαψιμο έγινε από έναν τεχνίτη με δικά του χρώματα. Ξαναέβαψα ένα κομμάτι με δοκιμασμένη άοσμη μπογιά, ωστοσο η προηγούμενη μυρωδιά δεν έφυγε.

Τι μπορεί να συμβαίνει που κάνει τον τοίχο να μυρίζει; Θα μπορούσε να είναι το χρώμα που χρησιμοποίησε ο μάστορας; Ο στόκος; Ο ίδιος ο τοίχος; Όποιος έχει γνώση ή εμπειρία ας βοηθήσει...

Επεξ/σία από crtt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, crtt είπε

Έγινε στοκάρισμα όπου χρειαζόταν και βάφτηκε ο τοίχος. Το πρόβλημα είναι ότι ο τοίχος μυρίζει.  Το βάψιμο έγινε από έναν τεχνίτη με δικά του χρώματα. Ξαναέβαψα ένα κομμάτι με δοκιμασμένη άοσμη μπογιά, ωστοσο η προηγούμενη μυρωδιά δεν έφυγε.

Τι μπορεί να συμβαίνει που κάνει τον τοίχο να μυρίζει;

ο μάστορας ρωτήθηκε ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, crtt είπε

Γεια σε όλους. Πρόσφατα αφαίρεσα μια εντοιχισμένη ντουλάπα. Έγινε στοκάρισμα όπου χρειαζόταν και βάφτηκε ο τοίχος. Το πρόβλημα είναι ότι ο τοίχος μυρίζει. Είναι μια μυρωδιά, όχι σαν μούχλα, αλλά σαν χαλασμένο ψάρι, παράξενη... Την εντοπίζω σε ένα σημείο, αλλά ίσως είναι παντού, δεν είμαι σίγουρος. Το βαψιμο έγινε από έναν τεχνίτη με δικά του χρώματα. Ξαναέβαψα ένα κομμάτι με δοκιμασμένη άοσμη μπογιά, ωστοσο η προηγούμενη μυρωδιά δεν έφυγε.

Τι μπορεί να συμβαίνει που κάνει τον τοίχο να μυρίζει; Θα μπορούσε να είναι το χρώμα που χρησιμοποίησε ο μάστορας; Ο στόκος; Ο ίδιος ο τοίχος; Όποιος έχει γνώση ή εμπειρία ας βοηθήσει...

πολυκαιρισμένο χρώμα, χαλασμένο...

θα ξεμυρίσει σε 2-3 βδομάδες...

είχαν βάψει στη δουλειά το γραφείο και μπήκα μετά από 1 βδομάδα, βρωμούσε ποδαρίλα ο χώρος, έβγαζα τα παπούτσια και μύριζα τις κάλτσες μου, είχα αρχίσει να έχω ψυχολογικά, έκανα κάθε πρωί μπάνιο, έβαζα αρώματα κλπ τσιτσιμούσια, μέχρι και καινούργια παπούτσια πήρα!!!! μόνο τότε κατάλαβα ότι ήταν από το βάψιμο....

ρώτησα τους μπογιατζήδες και μου είπαν ότι βρήκαν κάποια χρώματα στις αποθήκες και τα χρησιμοποίησαν, έβαψαν δύο γραφεία και τα πέταξαν, βρομούσε ο τόπος...

να φέρεις τον παπάρα πίσω να σου ξύσει το χρώμα να το βγάλει και να σου το βάψει ξανά...με τον κάθε άχρηστο...

Επεξ/σία από kokos23
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kokos23 είπε

πολυκαιρισμένο χρώμα, χαλασμένο...

θα ξεμυρίσει σε 2-3 βδομάδες...

είχαν βάψει στη δουλειά το γραφείο και μπήκα μετά από 1 βδομάδα, βρωμούσε ποδαρίλα ο χώρος, έβγαζα τα παπούτσια και μύριζα τις κάλτσες μου, είχα αρχίσει να έχω ψυχολογικά, έκανα κάθε πρωί μπάνιο, έβαζα αρώματα κλπ τσιτσιμούσια, μέχρι και καινούργια παπούτσια πήρα!!!! μόνο τότε κατάλαβα ότι ήταν από το βάψιμο....

ρώτησα τους μπογιατζήδες και μου είπαν ότι βρήκαν κάποια χρώματα στις αποθήκες και τα χρησιμοποίησαν, έβαψαν δύο γραφεία και τα πέταξαν, βρομούσε ο τόπος...

να φέρεις τον παπάρα πίσω να σου ξύσει το χρώμα να το βγάλει και να σου το βάψει ξανά...με τον κάθε άχρηστο...

Ειχα πολυ καιρό ενα πλαστικό φτηνιάρικο που μου είχε μείνει από παλαιότερο Βαψιμο (4-5 χρονια) .Το 'ανοιξα το ανακάτεψα και έβγαζε μια άσχημη μυρωδιά σαν ποδαρίλα. Μιλάμε πολύ άσχημη. Φυσικά το πέταξα. Μάλλον σου εβαψαν με τέτοιο  χρώμα. Υπομονή μέχρι να φύγει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kokos23 είπε

πολυκαιρισμένο χρώμα, χαλασμένο...

θα ξεμυρίσει σε 2-3 βδομάδες...

είχαν βάψει στη δουλειά το γραφείο και μπήκα μετά από 1 βδομάδα, βρωμούσε ποδαρίλα ο χώρος, έβγαζα τα παπούτσια και μύριζα τις κάλτσες μου, είχα αρχίσει να έχω ψυχολογικά, έκανα κάθε πρωί μπάνιο, έβαζα αρώματα κλπ τσιτσιμούσια, μέχρι και καινούργια παπούτσια πήρα!!!! μόνο τότε κατάλαβα ότι ήταν από το βάψιμο....

ρώτησα τους μπογιατζήδες και μου είπαν ότι βρήκαν κάποια χρώματα στις αποθήκες και τα χρησιμοποίησαν, έβαψαν δύο γραφεία και τα πέταξαν, βρομούσε ο τόπος...

να φέρεις τον παπάρα πίσω να σου ξύσει το χρώμα να το βγάλει και να σου το βάψει ξανά...με τον κάθε άχρηστο...

Φαίνεται λογική εξήγηση ότι θα μπορούσε να είναι το χρώμα...

Έχει περάσει ήδη ένας μήνας και δεν φεύγει...

Συνεχίζω να πηγαίνω και να μυρίζω τον τοίχο, επειδή είναι ο ένας τοίχος του δωματίου, ξέρω ότι είναι σίγουρα από εκεί...

Ο μπογιατζής που έκανε τη δουλειά δεν είναι αξιόπιστος (τουλάχιστον) οπότε δεν βλέπω ότι μπορώ να κάνω κάτι...

Πρότεινα να μοιραστούμε τη διαφορά και να πάρουμε ένα δοκιμασμενο χρώμα, αλλά αυτός επέμενε να χρησιμοποιήσει το δικό του...

Το χρώμα είναι τελείως λευκό.

Σκέφτηκα να βάψω τον τοίχο με ριπολίνη για να καλύψω τη μυρωδιά... Αν ξυσω τον τοιχο όλο το δωμάτιο και θα γινει χαλια παλι και θα ξανα πληρώσω.

 

 

4 ώρες πριν, hp8 είπε

ο μάστορας ρωτήθηκε ?

Ο μπογιατζής που έκανε τη δουλειά δεν είναι αξιόπιστος (τουλάχιστον) οπότε δεν βλέπω να μπορώ να κάνω κάτι...

Πρότεινα να μοιραστούμε τη διαφορά και να πάρουμε ένα δοκιμασμενο χρώμα, αλλά αυτός επέμενε να χρησιμοποιήσει το δικό του...

Και να τον ρωτησω θα αρνηθει οτι ειναι το χρωμα, ειμαι σιγουρος...

Το χρώμα είναι τελείως λευκό.

22 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Ειχα πολυ καιρό ενα πλαστικό φτηνιάρικο που μου είχε μείνει από παλαιότερο Βαψιμο (4-5 χρονια) .Το 'ανοιξα το ανακάτεψα και έβγαζε μια άσχημη μυρωδιά σαν ποδαρίλα. Μιλάμε πολύ άσχημη. Φυσικά το πέταξα. Μάλλον σου εβαψαν με τέτοιο  χρώμα. Υπομονή μέχρι να φύγει.

Έχει περάσει ήδη ένας μήνας και δεν φεύγει καθόλου...

Θα χρειαστει πολύ καιρο με αυτο το ρυθμο...

Επεξ/σία από crtt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, crtt είπε

Έχει περάσει ήδη ένας μήνας και δεν φεύγει καθόλου...

Θα χρειαστει πολύ καιρο με αυτο το ρυθμο..

Σε δύσκολες περιπτώσεις πολλοί περνούν τους τοίχους με λευκό αστάρι μετάλλου και αφού στεγνώνει καλά το βάφουν με πλαστικό Δεν ξέρω αν βοηθήσει Άσε ανοιχτά για να αερίζεται  Εν το μεταξύ δεν είσαι ο μόνος 

https://www.skroutz.gr/s/15891961/Vivechrom-Neopal-Eco-Plastiko-CHroma-Oikologiko-gia-Esoteriki-CHrisi-Leyko-1lt.html#reviews

Επεξ/σία από hp8
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hp8 είπε

Σε δύσκολες περιπτώσεις πολλοί περνούν τους τοίχους με λευκό αστάρι μετάλλου και αφού στεγνώνει καλά το βάφουν με πλαστικό Δεν ξέρω αν βοηθήσει Άσε ανοιχτά για να αερίζεται  Εν το μεταξύ δεν είσαι ο μόνος 

https://www.skroutz.gr/s/15891961/Vivechrom-Neopal-Eco-Plastiko-CHroma-Oikologiko-gia-Esoteriki-CHrisi-Leyko-1lt.html#reviews

Θα το έχω υπόψη μου, κάπου αλλού μιλάνε για λάδομπογια στον τοίχο... Ανοίγω όσο περισσότερο μπορώ, αλλά εδώ και ένα μήνα η μυρωδιά είναι συνεχής...

Το χρώμα ήταν vivechrom απλό, τουλάχιστον το δοχείο... Μάλλον ήταν παλιό.

Έβγαλα την εντοιχιζόμενη ντουλάπα γιατί το ξύλο είχε μουχλιάσει και μύριζε. Κόστισε 500 ευρώ.

Και τώρα μυρίζει ο τοίχος ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, crtt είπε

Θα το έχω υπόψη μου, κάπου αλλού μιλάνε για λάδομπογια στον τοίχο... Ανοίγω όσο περισσότερο μπορώ, αλλά εδώ και ένα μήνα η μυρωδιά είναι συνεχής...

Το χρώμα ήταν vivechrom απλό, τουλάχιστον το δοχείο... Μάλλον ήταν παλιό.

Έβγαλα την εντοιχιζόμενη ντουλάπα γιατί το ξύλο είχε μουχλιάσει και μύριζε. Κόστισε 500 ευρώ.

Και τώρα μυρίζει ο τοίχος ...

ώπα, ώπα,

πως είχε μουχλιάσει η ντουλάπα;

από που τραβούσε νερό;

πίσω από τον τοίχο τι υπάρχει;

όταν έβγαλες την ντουλάπα ο τοίχος σε τι κατάσταση ήταν; είχε ξεφλουδίσει το παλιό χρώμα; είχε κιτρινίλες; μούχλα;

Επεξ/σία από kokos23
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, kokos23 είπε

ώπα, ώπα,

πως είχε μουχλιάσει η ντουλάπα;

από που τραβούσε νερό;

πίσω από τον τοίχο τι υπάρχει;

όταν έβγαλες την ντουλάπα ο τοίχος σε τι κατάσταση ήταν; είχε ξεφλουδίσει το παλιό χρώμα; είχε κιτρινίλες; μούχλα;

Βρήκα το πρόβλημα, ήταν μια διαρροή της βρύσης από την πίσω πλευρά όπου βρίσκεται η μπανιέρα. Η διαρροή σταμάτησε, ο τοίχος στέγνωσε σε εκείνο το σημείο, εφαρμόστηκε αστάρι, τα έβαψα όλα καλά. Η μυρωδιά άρχισε μετά και σε τοίχο που δεν είχε μούχλα πριν... Και δεν μυρίζει μούχλα, μυρίζει κάτι άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, crtt είπε

Βρήκα το πρόβλημα, ήταν μια διαρροή της βρύσης από την πίσω πλευρά όπου βρίσκεται η μπανιέρα. Η διαρροή σταμάτησε, ο τοίχος στέγνωσε σε εκείνο το σημείο, εφαρμόστηκε αστάρι, τα έβαψα όλα καλά. Η μυρωδιά άρχισε μετά και σε τοίχο που δεν είχε μούχλα πριν... Και δεν μυρίζει μούχλα, μυρίζει κάτι άλλο...

Τους σωλήνες τους είδατε σε τι κατάσταση είναι; Πόσο παλιά εγκατάσταση και τι υλικό; Σιδεροσωλήνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Doubt είπε

Τους σωλήνες τους είδατε σε τι κατάσταση είναι; Πόσο παλιά εγκατάσταση και τι υλικό; Σιδεροσωλήνα;

Το πρόβλημα ήταν ότι η βρύση έτρεχε και ταυτόχρονα ειχε φυγει αρμος μεταξυ πλακακια και μπανιερας... Από ένα κενό 2 χιλιοστών, μήκους 50 εκατοστών, ο τοίχος έγινε μούσκεμα σε μια ακτίνα 1 μέτρου... Φτιαχτικε η ίδια βρύση και μπηκε σιλικονη στον αρμο, ολα καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πάρει από το Lidl ένα σετ με πολλά o-rings.

Κοιτώντας την κασετίνα από πίσω έλεγε σε ένα σημείο ότι δεν είναι κατάλληλα για εφαρμογές σε πόσιμο νερό. Τι σημαίνει αυτό? :huh:

Γενικά όλα τα o-rings είναι ακατάλληλα για τέτοιες εφαρμογές ή τα συγκεκριμένα του Lidl είναι μάπα για να είναι φτηνά?

Άμα τα βάλω σε μια βρύση όπως σκόπευα, που έστω ελάχιστα θα έρχονται σε επαφή με πόσιμο νερό, ποιο είναι το πρόβλημα που θα δημιουργηθεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...