Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες. v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει πολυ μικρη διαρροη το καζανακι στο σημειο που φαινεται... ειναι και σχετικα καινουργιο 1 χρονο το εχω.

τι μπορει να φταιει; 

το λαστιχο; 

κατι αλλο που μπορει να χρειαζεται για στεγανοποιηση; 

20240815_233835-1.jpg

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 499
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Εχει πολυ μικρη διαρροη το καζανακι στο σημειο που φαινεται... ειναι και σχετικα καινουργιο 1 χρονο το εχω.

τι μπορει να φταιει; 

το λαστιχο; 

κατι αλλο που μπορει να χρειαζεται για στεγανοποιηση; 

20240815_233835-1.jpg

Κατεβασε το κομματι που το καλύπτει την ένωση και μπορεί με λίγο σφίξιμο να ειναι οκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, The_Judas είπε

το λαστιχο; 

κατι αλλο που μπορει να χρειαζεται για στεγανοποιηση;

 

δοκίμασε να το σφίξεις σε πρώτη φάση Και μετά  αλλαγή λάστιχου Το άσπρο πρέπει να είναι μόστρα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυο θέματα…

1. Το συγκεκριμένο πατοσίφωνο βρίσκεται μέσα στην ντουσιέρα κ αν κ δεν ήταν απο τα φθηνιάρικα, μετά απο 4-5 χρόνια γέμισε σκουριές! Τί θα πρέπει να προσέξω σε αυτό που θα πάρω ώστε να μην ξαναγίνει έτσι;

2. Μπορεί να μου περιγράψει κάποιος, που το κατέχει το άθλημα, τί θα πρέπει να κάνω για  να το αντικαταστήσω κ να μην σπάσω κ κανά πλακάκι;

F3B9CBBC-AD69-4975-A2CE-523F7EAADB0B.jpeg

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Μετέφερα ένα αποθηκευμένο ψυγείο εκτός λειτουργίας σε διπλανό σπίτι και χρειάστει να το πάρω ξαπλωτό για μερικά λεπτά κατά την μεταφορά. μετά από πόση ώρα όρθιο μπορώ να το βάλω σε λειτουργία κανονικά για να έχουν κάτσει τα υγρά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΘΑΡΜΕΝΗ ΤΣΙΜΕΝΤΕΝΙΑ ΑΥΛΗ ΣΕ ΠΟΛΥ ΟΡΕΙΝΟ ΧΩΡΙΟ - Οι πρωτες ενεργειες

Το αρχικο μου ποστ που αναφερω το προβλημα ηταν στο νο1 νημα εδω

Αγορασα το kraft τσιμεντοχρωμα που προτεινε ο συμφορουμιτης SeNNinhA εδω

https://www.insomnia.gr/forums/topic/687476-συμβουλες-σε-τεχνικά-θέματα-επισκευές-ζημιες-ανακαινίσεις-αναπαλαιώσεις-diy-και-λοιπές-εργασίες/page/1139/

---

Στην προσφατη καλοκαιρινη επισκεψη μου, η μοναδικη ετησιως, στο ορεινο χωριο,

επιχειρησα, δεν βρισκω αλλη λεξη, να εφαρμοσω, το τσιμεντοχρωμα.

Φθαρμενη η αυλη, εριξα μπολικο νερο με το λαστιχο την προηγουμενη μερα να φυγουν πολλα ξενα σαθρα και προσθετα απο πανω, συρματοβουρτσα, αν και την ειχα αγορασει, δεν καθισα να περασω την αυλη ειναι αληθεια, δεν ειχα το κουραγιο....

Δεν ξερω ποσο καλα τα πηγα. Βεβαια, παιζει ρολο και τι ειχες προηγουμενως....αλλα λεω τι στην ευχη, καπως θα προστατευσει, απο παγο/χιονια, το χειμωνα.

Παντως, κατι ποτηρα νερο που πεταγα, καλοκαιρι ειναι βεβαια, το τσιμεντο τα επινε αμεσως, στο τσιμεντοχρωμα εμεναν πολυ ωρα....

Σε τελικη αναλυση, χειροτερα απο πριν, δεν μπορει να ειναι! (οσο κι αν δεν πιανουν τα χερια μου, κι οσο κι αν δεν εκανα ολες τις ενδεδειγμενες κινησεις)

---

Παντως, ηταν θεμα η αραιωση. Εριξα στην αρχη 1,5 λιτρο νερο, στο 10 κιλο. Μετα ομως, εβλεπα στην πραξη, οτι ηταν ακομη πολυ πηχτο, οσο και αν ανακατωνα με το πινελο. Ετσι, εριξα κι αλλες φιαλες νερο...το νερωσα....αλλιως, ηταν πολυ δυσκολο να το στρωσω στην αυλη....

---

Επισυναπτω ενδεικτικες φωτο

spacer.png

spacer.png

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, peragialos είπε

Καλησπέρα. Μετέφερα ένα αποθηκευμένο ψυγείο εκτός λειτουργίας σε διπλανό σπίτι και χρειάστει να το πάρω ξαπλωτό για μερικά λεπτά κατά την μεταφορά. μετά από πόση ώρα όρθιο μπορώ να το βάλω σε λειτουργία κανονικά για να έχουν κάτσει τα υγρά;

Σε κάποια ψυγεία έλεγαν μία μέρα. Δες το μάνιουαλ του συγκεκριμένου μοντέλου να δεις τι γράφει (λογικά θα υπάρχει άμα googlάρεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπαρχει τροπος να παρω ρευμα απο αυτο το φωτιστικο που εχω στο μπαλκονι για να περασω σειρηνα-συναγερμο;

Θα καλεσω ηλεκτρολογο αλλα θελω να γνωριζω τι λυσεις υπαρχουν.

20240817_162402.jpg

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, costas_ είπε

Ίσως ο ηλεκτρολόγος να σου φέρει μια πρίζα από το ποιο κοντινό κουτι διακλάδωσης. Θα πρέπει να τον ρωτησεις

μαλλον θα χρειαστει να τρυπησω τον τοιχο... ηθελα να το αποφυγω.

Η εναλλακτικη ειναι μαλλον να βγαλω το φωτιστικο και να βαλω στην θεση του τον συναγερμο.

αλλωστε μπροστα στο σπιτι εχω φωτισμο του δημου οποτε δεν χρειαζεται :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, The_Judas είπε

μαλλον θα χρειαστει να τρυπησω τον τοιχο... ηθελα να το αποφυγω.

Η εναλλακτικη ειναι μαλλον να βγαλω το φωτιστικο και να βαλω στην θεση του τον συναγερμο.

αν τα καλώδια που πάνε στο φωτιστικό είναι μέσα σε σωλήνα μια χαρά εύκολα θα περάσει με την ατσάλινα ένα καλώδιο που θα πάρει ρεύμα από την είσοδο του διακόπτη και τον ουδέτερο θα τον πάρει από την λάμπα Αν θέλεις  και γείωση πρέπει να δεις που έχει κουτί 

Επεξ/σία από hp8
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 08/08/2024 at 12:22, Amaretos said:

Καθολου παράξενο, και σε εμενα γινεται το ιδιο, ειναι πολυ βλακειες τελικα αυτες οι πλισε 

Εάν όμως δεν βάλει κάποιος πλισέ, τί άλλου είδους σίτες μπορεί να βάλει σε στενό χώρο ώστε να σφραγίζουν καλά κ να αποτρέπει τις κατσαρίδες;

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/8/2024 στις 2:46 ΜΜ, zoranb είπε

Δυο θέματα…

1. Το συγκεκριμένο πατοσίφωνο βρίσκεται μέσα στην ντουσιέρα κ αν κ δεν ήταν απο τα φθηνιάρικα, μετά απο 4-5 χρόνια γέμισε σκουριές! Τί θα πρέπει να προσέξω σε αυτό που θα πάρω ώστε να μην ξαναγίνει έτσι;

2. Μπορεί να μου περιγράψει κάποιος, που το κατέχει το άθλημα, τί θα πρέπει να κάνω για  να το αντικαταστήσω κ να μην σπάσω κ κανά πλακάκι;

F3B9CBBC-AD69-4975-A2CE-523F7EAADB0B.jpeg

Αν εννοείς τις εξωτερικές σκουριές που φαίνονται λίγο στη φωτογραφία με ένα σύρμα κουζίνας λογικά θα φύγουν, αν δε θέλεις να μπλέξεις με αλλαγή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...