Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες. v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, 41ex είπε

Κλειδαράς - υδραυλικός είναι 30 χλμ μακρία στη πόλη οπότε δεν συμφέρε

κλείνεις το κεντρικο του νερού και την  αλλάζεις   Φωνάζεις ένα παλληκαρι από  τα γνωστα - άγνωστα  του χωριού  Τα κερνάς και μια μπυρα η  κάνεις ότι κανει

 https://youtu.be/coRMkvJnrcQ?si=PSkOzZvKOMN6_WyF&t=138

 

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 499
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, 41ex είπε

Καλημέρα, σε βρύση στο χωριό είχε βάλει ο πάππους βανα με κλειδαρια για να μη του κλέβουν το νερό! Τώρα δεν υπάρχει πάππους ούτε κλειδί πως μπορώ να την σπάσω - παραβιάσω να μπορει να ανοιγοκλείνει. Κλειδαράς - υδραυλικός είναι 30 χλμ μακρία στη πόλη οπότε δεν συμφέρει, θέλω καστομιά.

  Απόκρυψη περιεχομένων

brisi2.jpg.8f9dcf78c04b66c634312c4efcef94b9.jpgbrisi1.jpg.94c2c49a393a0ea2e5ec6226aaf59e97.jpg

 

Ξεβίδωσε την βρύση και βάλε άλλη.Ενα κάβουρα/τσιμπιδα/γαλλικό κλειδί  θες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, hp8 said:

Αν έχεις και τους 2 συλλέκτες σε λειτουργεία σκεπάζεις τον ένα Το ταφ αλλάζει   Βαλε ενα βελος εκει που χανει Γιατι αν χανει εκει στην μονωση πρεπει βαλεις φωτο που να διχνει το ρακορ με την σωληνα 

βουλομένο  γράμμα διαβάζεις  :)  

Ευχαριστω για την απαντηση.Απο οτι βλεπω χανει δεξια κ αριστερα στις βολτες. Το ΤΑΦ μπαινει ετσι απλα χωρις να μετακινηθουν οι συλλεκτες; Αραγε γιατι να χανει υγρα εκει χωρις να το πειραξω; Τι να επαθε δηλαδη το ΤΑΦ.Ευχαριστω κ παλι

IMG_3024.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, van62 είπε

Τι να επαθε δηλαδη το ΤΑΦ.Ευχαριστω κ παλι

ειναι ρακορ μηχανικής σύσφιξης δηλ μέταλλο με μέταλλο Λογικά θέλεις 2   στερν φ22  να μπουν στην σωλήνα γιατί σίγουρα δεν εχει  και ξανά σμίξιμο  Η  δοκιμάζεις  να λύσεις τα ρακορ και όπως ειναι να τα τύλιξες  με τεφλον το κωνικο δαχτυλίδι και το σπειρωμα  4-5 βολτες  και να ξανασφιξεις Θα μαζεψεις τα υγρά και τα ξαναβάζεις Η αλλαγή του ταφ Αν ειναι ΝΟΒΕL και η σωλήνα σύνδεσης συλλεκτών και μποιλερ ειναι ανοξείδωτη δεν κανει το ταφ του τουμποραματος  Δεν ξερω αν μπορεις μονος σου η θελεις μαστορα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, van62 είπε

Ευχαριστω για την απαντηση.Απο οτι βλεπω χανει δεξια κ αριστερα στις βολτες. Το ΤΑΦ μπαινει ετσι απλα χωρις να μετακινηθουν οι συλλεκτες; Αραγε γιατι να χανει υγρα εκει χωρις να το πειραξω; Τι να επαθε δηλαδη το ΤΑΦ.Ευχαριστω κ παλι

IMG_3024.jpeg

Σίγουρα χάνει απο ασιστερα/δεξια και όχι απο πάνω;Δεν βλέπω σταγόνες στο σπείρωμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω τσεκαρει πολλες φορες με το δαχτυλο και βλεπω να μου αφηνει σημαδι οταν το ακουμπαω στο σπερωμα δεξια και αριστερα. Απο πανω δεν εχω δει κατι να τρεχει, αλλα τωρα που μου το λες θα τα τσεκαρω ξανα, θα τυλιξω ενα χαρτι και στα 3 σημεια να σιγουρευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, 41ex είπε

Καλημέρα, σε βρύση στο χωριό είχε βάλει ο πάππους βανα με κλειδαρια για να μη του κλέβουν το νερό! Τώρα δεν υπάρχει πάππους ούτε κλειδί πως μπορώ να την σπάσω - παραβιάσω να μπορει να ανοιγοκλείνει. Κλειδαράς - υδραυλικός είναι 30 χλμ μακρία στη πόλη οπότε δεν συμφέρει, θέλω καστομιά.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

brisi2.jpg.8f9dcf78c04b66c634312c4efcef94b9.jpgbrisi1.jpg.94c2c49a393a0ea2e5ec6226aaf59e97.jpg

 

Μη ξεχνάς το σλόγκαν του Μεγαλέξανδρου, όταν δεν λύνει ο κόμπος τον κόβουμε. Γωνιακό τροχό κόβεις το λουκέτο και το πετάς. 

1 ώρα πριν, van62 είπε

Το εχω τσεκαρει πολλες φορες με το δαχτυλο και βλεπω να μου αφηνει σημαδι οταν το ακουμπαω στο σπερωμα δεξια και αριστερα. Απο πανω δεν εχω δει κατι να τρεχει, αλλα τωρα που μου το λες θα τα τσεκαρω ξανα, θα τυλιξω ενα χαρτι και στα 3 σημεια να σιγουρευρω.

Είχα το ίδιο πρόβλημα μετά από καθαρισμο παλιού αντιψυκτικού. Έκανα απόπειρα να βάλω καινούργιο ταυ αλλά δυστυχώς τα δαχτυλίδια που κάνουν τη σύσφιξη-στεγανοποίηση  ήταν κολημένα πάνω στη χαλκοσωλήνα και δεν έβγαιναν με τίποτε να τα αντικαταστήσω.Μόνο με κόψιμο αλλά υπήρχε φόβος να τραυματίσω και τη χαλκοσωλήνα. Επειδή ο κάβουρας δε με βοηθούσε πήρα ένα πελώριο γαλλικό κλειδί ρυθμιζόμενο έσφιξα το παλιό με πολύ δύναμη και κατάφερα να σταματήσω το στάξιμο. (κλειδί όχι σαν της εικόνας πολύ μεγαλύτερο).

Επεξ/σία από papoys1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, van62 είπε

Καλημερα σε ολους. Αλλο προβλημα προεκυψε τωρα... Παρακαλω πολυ την βοηθεια σας προτου φωναξω τεχνικο. Εχω τον Classic Inox 160 λιτρα 2 συλλεκτες 6ετιας. Δυστυχως εδω και ενα μηνα βλεπω συνεχεια σταγονες να βγαινουν και να πεφτουν στην ταρατσα απο το ΤΑΦ το επανω του κλειστου κυκλωματος, Το εσφιξα αρκετες φορες σε σημειο που δεν παει αλλο, και αλλαξα και την βαλβιδα των 2,5 bar μηπως ηταν κολλημενη και ανεβαζε πολυ πιεση. Ομως συνεχιζει οπως θα δειτε στην φωτο. Τι ακριβως συμβαινει?? Πρεπει να αλλαχτει το ΤΑΦ? Αν ναι τοτε γινεται χωρις να μετακινηθουν οι συλλεκτες, δηλαδη να απομακρυνθουν για να περασει το ΤΑΦ. Εννοω μπαινει το νεο ΤΑΦ ετσι οπως ειναι τωρα? Ευχαριστω Πολυ.

IMG_3024.jpg

Σκέπασε τους συλλέκτες εάν δε το χρησιμοποιείτε αρκετά , άλλαξε το ταφ .

Και εάν ανεβάζει πίεση να τοποθετηθεί και δοχείο διαστολής ηλιακού.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά είναι η διαφορά αναμεσα στα Υδρόμετρα Υγρού κ Ξηρού τύπου;

Παιδιά από κεκτημένη ταχύτητα λάθος ανάρτηση, δεν την έβαλα στο εκεί που πρέπει... συγνώμη μην απαντάτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, zoranb είπε

Ποιά είναι η διαφορά αναμεσα στα Υδρόμετρα Υγρού κ Ξηρού τύπου;

Υγρού τύπου: Στα υδρόμετρα ύδρευσης νερού υγρού τύπου η μετάδοση κίνησης από την φτερωτή στο σύστημα καταγραφής γίνεται μηχανικά επιτρέποντας την είσοδο νερού. Ξηρού τύπου: Στα υδρόμετρα ύδρευσης νερού ξηρού τύπου η μετάδοση στον καταγραφικό μηχανισμό γίνεται μαγνητικά.

https://www.allwater.gr/el/ydravlika-thermansi/ydrometra/simar-ydrometro-aplis-ripis-ygrou-typou-1-2-060000-simar_182461/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zoranb είπε

Μπορεί να πει κανείς πως κάποιος τύπος υδρόμετρου είναι προτιμότερος, είναι πιο καλός;

Ποιος ο λόγος που το ψάχνεις τόσο πολύ;Δεν σε καλύπτει αυτό που βάζει η υπηρεσία του δήμου σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ψάχνω τόσο πολύ γιατί θέλω να μετράω την κατανάλωση σε κάθε διαμέρισμα, οπότε πρέπει να πάρω κ καλά κατάλληλα υδρόμετρα.

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/8/2024 στις 12:12 ΜΜ, van62 είπε

Ευχαριστω για την απαντηση.Απο οτι βλεπω χανει δεξια κ αριστερα στις βολτες. Το ΤΑΦ μπαινει ετσι απλα χωρις να μετακινηθουν οι συλλεκτες; Αραγε γιατι να χανει υγρα εκει χωρις να το πειραξω; Τι να επαθε δηλαδη το ΤΑΦ.Ευχαριστω κ παλι

IMG_3024.jpeg

μπορεί από την συνεχόμενη υπερβολική ζέστη φέτος να ανέβασεμεγ΄λη θερμοκρασία τοκυκλωμα καιαπό την πίεση να έκανε διαρροή.Θα ελεγα όμως να ρίξεις μια ματιακαι στομονωτικόεσωτερικά  στη σωληνα που κατεβαίνει μήπως η διαρροή ειναι πιο ψηλά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/8/2024 στις 11:39 ΠΜ, 41ex είπε

Καλημέρα, σε βρύση στο χωριό είχε βάλει ο πάππους βανα με κλειδαρια για να μη του κλέβουν το νερό! Τώρα δεν υπάρχει πάππους ούτε κλειδί πως μπορώ να την σπάσω - παραβιάσω να μπορει να ανοιγοκλείνει. Κλειδαράς - υδραυλικός είναι 30 χλμ μακρία στη πόλη οπότε δεν συμφέρει, θέλω καστομιά.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

brisi2.jpg.8f9dcf78c04b66c634312c4efcef94b9.jpgbrisi1.jpg.94c2c49a393a0ea2e5ec6226aaf59e97.jpg

 

προσπάθησε πρώτα με τρυπάνι να χαλάσεις την κλειδαριά, αν δεν τα καταφέρεις απλά όπως είπαν άλλαξέ την...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...