Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες. v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Συνεχίζουμε εδώ από το προηγούμενο μιας κι υπάρχει θέμα με το μέγεθος του παλιού topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Thresh έχει "καρφιτώσει" αυτό το θέμα
  • Απαντ. 499
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σκουριασμένα κάγκελα.Φαντάζομαι με κάποιο τροχό. Επειδή είμαι άχρηστος και λεφτά δεν έχω για κάποιον επαγγελματία.......τι εργαλείο χρειαζομαι......και τέλος χρειάζεται κάποια ειδική τεχνική ?

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, tiganitos είπε

Σκουριασμένα κάγκελα.Φαντάζομαι με κάποιο τροχό. Επειδή είμαι άχρηστος και λεφτά δεν έχω για κάποιον επαγγελματία.......τι εργαλείο χρειαζομαι......και τέλος χρειάζεται κάποια ειδική τεχνική ?

Τι ακριβώς θες να κάνεις γιατί δεν βγάζεις και πολύ νόημα.Να κόψεις κάγκελα όπως λες στον τίτλο ή να βγάλεις την σκουριά;Αν δεν έχεις μια άλφα αντίληψη μπορείς να πάθεις ζημιά.Κομμένα δαχτυλα κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, tiganitos είπε

Σκουριασμένα κάγκελα.Φαντάζομαι με κάποιο τροχό. Επειδή είμαι άχρηστος και λεφτά δεν έχω για κάποιον επαγγελματία.......τι εργαλείο χρειαζομαι......και τέλος χρειάζεται κάποια ειδική τεχνική ?

καλα το πας. Συρματόβουρτσα για γωνιακό τροχό για να αφαιρέσεις την σκουριά, γυαλόχαρτο με μέτρια έως λεπτή κόκκωση (80-120) για να λειάνεις την επιφάνεια μετά την αφαίρεση της σκουριάς. Αστάρι για μέταλλο, Βαφή για μέταλλο. 

Τοποθέτησε τη συρματόβουρτσα στον γωνιακό τροχό. Ξεκίνα να τρίβεις τα σκουριασμένα σημεία με τη συρματόβουρτσα, κρατώντας τον τροχό σταθερά και μετακινώντας τον απαλά πάνω από τις σκουριασμένες περιοχές. Δούλεψε τμηματικά και βεβαιώσου ότι αφαιρείς όλη τη σκουριά.χρησιμοποίησε γυαλόχαρτο για να λειάνεις τις επιφάνειες από τις οποίες αφαίρεσες τη σκουριά.Βεβαιώσου ότι οι επιφάνειες είναι λείες και έτοιμες για την εφαρμογή του ασταριού.Καθάρισε τα κάγκελα από τη σκόνη και τα υπολείμματα που δημιουργήθηκαν κατά την αφαίρεση της σκουριάς. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα πανί ή ένα καθαριστικό διάλυμα.Εφάρμοσε ένα στρώμα ασταριού για μέταλλο με αντισκωριακές ιδιότητες. Ακολούθησε τις οδηγίες του κατασκευαστή για τον χρόνο στεγνώματος.Αφού στεγνώσει το αστάρι, εφάρμοσε την βαφή για μέταλλο σε μία ή δύο στρώσεις, ανάλογα με τις ανάγκες. Άφησε την κάθε στρώση να στεγνώσει πλήρως πριν εφαρμόσεις την επόμενη.

Επεξ/σία από Raylan
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Δηλαδή αντε τα αφαιρέσεις μετα θα βαλεις και τα καινούργια;

Απλα το ξεχνάς δεν είναι αυτά για άσχετους 

Ας τα αφαιρέσω πρώτα μήπως γλιτώσω κάνα φράγκο.

31 λεπτά πριν, jimmy213 είπε

Ε, μωρέ τώρα τροχούς και βλακείες. Πάρε ένα πινέλο, διάλεξε κι ένα ωραίο χρώμα και βάψ' τα.

Πολλά από αυτά λείπουν αλλά είναι μισά......Υ τραγική κατάσταση

20 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Τι ακριβώς θες να κάνεις γιατί δεν βγάζεις και πολύ νόημα.Να κόψεις κάγκελα όπως λες στον τίτλο ή να βγάλεις την σκουριά;Αν δεν έχεις μια άλφα αντίληψη μπορείς να πάθεις ζημιά.Κομμένα δαχτυλα κλπ.

Να τα κόψω.

8 λεπτά πριν, Raylan είπε

καλα το πας. Συρματόβουρτσα για γωνιακό τροχό για να αφαιρέσεις την σκουριά, γυαλόχαρτο με μέτρια έως λεπτή κόκκωση (80-120) για να λειάνεις την επιφάνεια μετά την αφαίρεση της σκουριάς. Αστάρι για μέταλλο, Βαφή για μέταλλο. 

Τοποθέτησε τη συρματόβουρτσα στον γωνιακό τροχό. Ξεκίνα να τρίβεις τα σκουριασμένα σημεία με τη συρματόβουρτσα, κρατώντας τον τροχό σταθερά και μετακινώντας τον απαλά πάνω από τις σκουριασμένες περιοχές. Δούλεψε τμηματικά και βεβαιώσου ότι αφαιρείς όλη τη σκουριά.χρησιμοποίησε γυαλόχαρτο για να λειάνεις τις επιφάνειες από τις οποίες αφαίρεσες τη σκουριά.Βεβαιώσου ότι οι επιφάνειες είναι λείες και έτοιμες για την εφαρμογή του ασταριού.Καθάρισε τα κάγκελα από τη σκόνη και τα υπολείμματα που δημιουργήθηκαν κατά την αφαίρεση της σκουριάς. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα πανί ή ένα καθαριστικό διάλυμα.Εφάρμοσε ένα στρώμα ασταριού για μέταλλο με αντισκωριακές ιδιότητες. Ακολούθησε τις οδηγίες του κατασκευαστή για τον χρόνο στεγνώματος.Αφού στεγνώσει το αστάρι, εφάρμοσε την βαφή για μέταλλο σε μία ή δύο στρώσεις, ανάλογα με τις ανάγκες. Άφησε την κάθε στρώση να στεγνώσει πλήρως πριν εφαρμόσεις την επόμενη.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές αλλά θέλω να τα αφαιρέσω τελείως.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tiganitos είπε

Ας τα αφαιρέσω πρώτα μήπως γλιτώσω κάνα φράγκο.

Πολλά από αυτά λείπουν αλλά είναι μισά......Υ τραγική κατάσταση

Να τα κόψω.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές αλλά θέλω να τα αφαιρέσω τελείως.

Αν ζητάς πληροφορίες για το πως να κόψεις κάγκελα .......άστο ,δεν το έχεις και θα πάθεις κανένα ατύχημα.Βρες άνθρωπο που ξέρει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Αν ζητάς πληροφορίες για το πως να κόψεις κάγκελα .......άστο ,δεν το έχεις και θα πάθεις κανένα ατύχημα.Βρες άνθρωπο που ξέρει.

Οκ φίλε σε ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, σχετικό με σκουριά και το δικό μου, πήγα το πανί της τέντας για ράψιμο, ο μηχανισμός είναι παλιός και σκουριαμένος, σκεφτομουν να τον βάψω με κάτι και να τον λαδώσω, καμιά ιδέα?

θα προτιμούσα επειδή είναι ψηλά και θέλει σκάλα κάτι με ένα πέρασμα!

image.png.a2e8912130b59a52ee5affc6bf6a8043.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, 41ex είπε

Καλησπέρα, σχετικό με σκουριά και το δικό μου, πήγα το πανί της τέντας για ράψιμο, ο μηχανισμός είναι παλιός και σκουριαμένος, σκεφτομουν να τον βάψω με κάτι και να τον λαδώσω, καμιά ιδέα?

θα προτιμούσα επειδή είναι ψηλά και θέλει σκάλα κάτι με ένα πέρασμα!

image.png.a2e8912130b59a52ee5affc6bf6a8043.png

Ψάξε να δεις αν υπάρχουν ίδια στηρίγματα σε γαλβάνιζε η έστω καινούργια.

Διαφορετικα τρίψε ότι μπορείς με ένα γυαλόχαρτο και πέρασε το με κανενα ντουκοχρωμα που βαφει κατευθειαν πάνω σε σκουριά (hammerite). Απλώς να γνωρίζεις ότι όταν σαπίσει εντελώς μπορεί να γίνει σοβαρό ατύχημα. Όποτε θα πήγαινα με την πρώτη επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, 41ex είπε

θα προτιμούσα επειδή είναι ψηλά και θέλει σκάλα κάτι με ένα πέρασμα!

Κανονικά πρέπει να βγουν τρίψιμο καλά  με συρματοβουρτσα  και 2 χέρια HAMMERITE Δες εδώ μήπως έχει καινούργια  Στο 05  αναφέρομαι  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, 41ex είπε

Καλησπέρα, σχετικό με σκουριά και το δικό μου, πήγα το πανί της τέντας για ράψιμο, ο μηχανισμός είναι παλιός και σκουριαμένος, σκεφτομουν να τον βάψω με κάτι και να τον λαδώσω, καμιά ιδέα?

θα προτιμούσα επειδή είναι ψηλά και θέλει σκάλα κάτι με ένα πέρασμα!

image.png.a2e8912130b59a52ee5affc6bf6a8043.png

Συρματόβουρτσα κλασικη θα ελεγα εγώ βγάζεις οσες σκουριές μπορείς και επειδή για πινέλο είναι δύσκολο πάρε ενα σπρέυ λευκο για μεταλα 4-5 ευρώ στο leroy μονωσε με χαρτοταινία  ρίχτου δυο χέρια και εισαι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Συρματόβουρτσα κλασικη θα ελεγα εγώ βγάζεις οσες σκουριές μπορείς και επειδή για πινέλο είναι δύσκολο πάρε ενα σπρέυ λευκο για μεταλα 4-5 ευρώ στο leroy μονωσε με χαρτοταινία  ρίχτου δυο χέρια και εισαι οκ

ενα πέρασμα με σπραίη γαλβάνι πριν το περάσει με χρώμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στο φόρουμ!

Έχω μια πλευρά σε ένα μπαλκόνι ισογείου η οποία δεν καλύπτεται με τίποτα.

Πώς μπορώ να βάλω καλαμωτή, από την στιγμή που δεν έχω κάτι να την στηρίξω;

Υπάρχουν κάποιες βάσεις δαπέδου που μπορώ να βάλω κάποια ξύλινη κολώνα; 

Έχετε κάποια άλλη λύση στο μυαλό σας;

Μιλάμε για μια πλευρά 3 μέτρα πλάτος με 3 μέτρα ύψος μέχρι το ταβάνι (που ουσιαστικά είναι το πάνω μπαλκόνι).

 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...