Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση ειδικού να τεστάρει πιθανώς ελαττωματική GPU.


ΡΙ ΑΠ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, benign είπε

Νομιζω οτι εκει ειπες οτι στο Windows 10 δεν υπηρχε προβλημα?

Όχι Windows 10 δεν έχω βάλει ποτέ γιατί διάβασα σε διάφορα threads online ότι δεν υπάρχει διαφορά, και γενικά δεν το βλέπω σαν λύση γτ ακόμα και τα LTSC να βάλω φοβάμαι ότι θα έχω θέματα με compatibility στο μέλλον οπότε θα χρειάζομαι πάλι format.
Όταν βρω κάποιον να μου την ξαναβάλει στο σύστημα θα ψάξω μήπως έχει κάποιος high refresh rate monitor για δοκιμή και σκέφτομαι να δοκιμάσω και την απενεργοποίηση του Deep Sleep State της κάρτας μήπως και είμαι κωλόφαρδος και στρώσει.

2 λεπτά πριν, @topos είπε

Γράψε την πόλη που βρίσκεσαι(δυτική/κεντρική Μακεδονία είναι "αρκετος" γεωγραφικός χώρος), εάν κάποιος συμφορουμιτης βρισκετε εκεί κοντά μπορεί να βολεψει να πιετε ένα καφεδάκι και να σε βοηθήσει να τεσταρετε το μηχάνημα.(Εγώ βρίσκομαι Κρήτη αλλά σε αντίστοιχη περίπτωση έχω κάνει μέχρι μια ωρίτσα δρόμο να βοηθήσω, είμαι βέβαιος πως εδώ στο forum αρκετοι έχουν κάνει η έχουν την διάθεση να κάνουν κάτι αναλογο)

Να΄σαι καλά φίλε, απλά δεν νιώθω άνετα να βάζω κάποιον (που δεν με ξέρει κιόλας) να κάνει δρόμο για να με βοηθήσει επειδή έχω εγώ τα θέματα που έχω.
Όποτε ξαναχρειαστώ βοήθεια θα ποστάρω εδώ να πάρω γνώμες.
Ευχαριστώ.🙂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επρεπε απο την αρχη να ειχες ενημερώσει,οποτε ζηταω συγνώμη αν ημουν απότομος αλλα δεν μπορουσα να ξερω τις δυσκολιες που αντιμετωπιζεις.Ωστόσο η αισθηση μου ηταν σωστη.Ευχομαι  να βρεις την ακρη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, filipprin είπε

Επρεπε απο την αρχη να ειχες ενημερώσει,οποτε ζηταω συγνώμη αν ημουν απότομος αλλα δεν μπορουσα να ξερω τις δυσκολιες που αντιμετωπιζεις.Ωστόσο η αισθηση μου ηταν σωστη.Ευχομαι  να βρεις την ακρη.

Κανένα πρόβλημα φίλε, no worries όλα καλά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, ΡΙ ΑΠ said:

Όχι Windows 10 δεν έχω βάλει ποτέ γιατί διάβασα σε διάφορα threads online ότι δεν υπάρχει διαφορά, και γενικά δεν το βλέπω σαν λύση γτ ακόμα και τα LTSC να βάλω φοβάμαι ότι θα έχω θέματα με compatibility στο μέλλον οπότε θα χρειάζομαι πάλι format.
Όταν βρω κάποιον να μου την ξαναβάλει στο σύστημα θα ψάξω μήπως έχει κάποιος high refresh rate monitor για δοκιμή και σκέφτομαι να δοκιμάσω και την απενεργοποίηση του Deep Sleep State της κάρτας μήπως και είμαι κωλόφαρδος και στρώσει.

Βαλε τα απλα 10 προς το παρον αφου ειναι κατι που μπορεις να κανεις γιατι εχουμε αν θυμασαι παρομοια οθονη της LG και καρτα γραφικων της ιδιας εταιριας και αρχιτεκτονικης της AMD και εγω σε Windows 10 δεν ειχα προβλημα.Δες μηπως αυτο λυσει το θεμα σου και καταλαβεις τι γινεται και μεσα σε εναμισι χρονο που θα ληξει η υποστηριξη του Windows 10, πολλα μπορεις να κανεις.Μια δοκιμη κανε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αν ακόμα ενδιαφέρεσαι και ψάχνεις κάποιον να σου επιβεβαιώσει αν είναι ελλατωματική ή όχι, προσφέρομαι να σου κάνω την δουλειά τζάμπα. 

Επειδή είμαι Πάτρα, θα πληρώσεις τα μεταφορικά αναγκαστικά και υπολόγιζε ότι θα την κρατήσω ~1 εβδομάδα. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/8/2024 στις 11:02 ΠΜ, kostas_anes είπε

Αν ακόμα ενδιαφέρεσαι και ψάχνεις κάποιον να σου επιβεβαιώσει αν είναι ελλατωματική ή όχι, προσφέρομαι να σου κάνω την δουλειά τζάμπα. 

Επειδή είμαι Πάτρα, θα πληρώσεις τα μεταφορικά αναγκαστικά και υπολόγιζε ότι θα την κρατήσω ~1 εβδομάδα. 

Σ΄ευχαριστώ φίλε μου.
Δώσε μου λίγο χρόνο να το σκεφτώ και θα σου απαντήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, ΡΙ ΑΠ είπε

Σ΄ευχαριστώ φίλε μου.
Δώσε μου λίγο χρόνο να το σκεφτώ και θα σου απαντήσω.

Οσο χρονο θες, η προσφορα εχει ισχυ διαρκειας 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά έχω update σχετικά με το θέμα μου.
Πριν λίγο καιρό ήρθε ένας φίλος μου να με βοηθήσει και μου έβαλε την gpu ξανά στο σύστημα.
Κάναμε κάποιες δοκιμές με την δική του οθόνη και η λειτουργία της κάρτας έδειχνε φυσιολογική.
Δυστυχώς αυτό δεν με βοηθάει και πολύ γτ η οθόνη του είναι στα 60Hz, ενώ όλοι όσοι έχουν το ίδιο πρόβλημα με μένα το έχουν σε υψηλά refresh rates.
Όπως ήταν αναμενόμενο, μόλις ξαναβάλαμε την δικιά μου οθόνη παρατήρησα αμέσως την ίδια περίεργη συμπεριφορά με τα Clock Speeds της VRAM (constant max usage με απενεργοποιημένο το freesync, ενώ με ενεργοποιημένο το freesync κολλάει στα 0MHz μετά από λίγη ώρα).
Πριν στείλω την κάρτα πίσω για έλεγχο, η συμπεριφορά αυτή ήταν παρούσα στα 165Hz, αλλά και στα 144Hz.
Δεν είχα ελπίδες, αλλά είπα να κατεβάσω την οθόνη στα 144Hz για να δω αν άλλαξε κάτι γιατί πέρασαν τόσοι μήνες και έκανα update τα BIOS και drivers (Chipset και Adrenalin).
Lo and behold, στα 144Hz η συμπεριφορά έδειξε για πρώτη φορά φυσιολογική (δεν maxάρει χωρίς το freesync και δεν bottomάρει στα 0MHz με το freesync).
Σε γενικές γραμμές, νομίζω πως ακόμα δεν είναι 100% φυσιολογική η συμπεριφορά της VRAM γτ πχ τις προάλλες απ΄το πουθενά άρχισε να χτυπάει constant 1344MHz σε video playback και άκουγα coil whine σε κάθε scroll στο reddit.
Ευτυχώς μετά από shutdown έστρωσε και δεν το΄χει ξανακάνει από τότε (για κάποιο λόγο το restart δεν βοηθούσε, έστρωσε την επόμενη μέρα επειδή έκανα shutdown το βράδυ).
Όπως και να΄χει, η αλήθεια είναι πως μετά από όλη αυτήν την ιστορία, η όρεξη μου για gaming εξαφανίστηκε προς το παρόν, οπότε αφού το σύστημα είναι σχετικά stable θα το αφήσω έτσι όπως είναι.
Αν στο μέλλον δω ότι θέλω να παίξω κάτι και δεν μπορώ, θα επανέλθω για να με βοηθήσετε να εφαρμόσω το CRU "fix" που έχει ποστάρει ο φίλος στο φόρουμ της AMD.
Σας ευχαριστώ για όλη την βοήθεια. 🫶

Επεξ/σία από ΡΙ ΑΠ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...