Προς το περιεχόμενο

Η Meta αποκλείει την Ευρώπη από τη διάθεση του νέου AI μοντέλου Llama


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε μια απροσδόκητη κίνηση, η Meta, μητρική εταιρεία του Facebook, ανακοίνωσε ότι το επόμενης γενιάς μοντέλο τεχνητής νοημοσύνης Llama δεν θα κυκλοφορήσει στην Ευρωπαϊκή Ένωση.

Η απόφαση αυτή έρχεται ως απάντηση στο αυστηρό ρυθμιστικό πλαίσιο που έχει θεσπίσει η ΕΕ για τις μεγάλες τεχνολογικές εταιρείες.

Η εκπρόσωπος της Meta, Kate McLaughlin, δήλωσε στο The Verge: "Θα κυκλοφορήσουμε ένα πολυτροπικό μοντέλο Llama τους επόμενους μήνες, αλλά όχι στην ΕΕ λόγω της απρόβλεπτης φύσης του ευρωπαϊκού ρυθμιστικού περιβάλλοντος." Τα πολυτροπικά (multimodal) μοντέλα ΤΝ μπορούν να συνδυάσουν δεδομένα από διάφορα μέσα, όπως βίντεο και κείμενο, καθιστώντας την ΤΝ πιο ισχυρή αλλά και πιο «διεισδυτική» στις συσκευές των χρηστών.

Η κίνηση της Meta ακολουθεί παρόμοια απόφαση της Apple, η οποία τον Ιούνιο ανακοίνωσε ότι θα καθυστερήσει την κυκλοφορία του Apple Intelligence στην ΕΕ λόγω του Νόμου για τις Ψηφιακές Αγορές (DMA). Ωστόσο, η ανησυχία της Meta φαίνεται να εστιάζεται περισσότερο στον νέο Νόμο για την Τεχνητή Νοημοσύνη, ο οποίος θα τεθεί σε πλήρη ισχύ τον Αύγουστο του 2026.

Ο νέος νόμος θα απαιτεί από τις εταιρείες να λαμβάνουν υπόψη ζητήματα πνευματικών δικαιωμάτων και διαφάνειας, ενώ θα απαγορεύει συγκεκριμένες χρήσεις της ΤΝ, όπως την ανάλυση συναισθημάτων μαθητών. Οι περιορισμοί θέτουν σημαντικές προκλήσεις για τη Meta, καθώς προσπαθεί να ενσωματώσει την ΤΝ στις πλατφόρμες κοινωνικής δικτύωσής της.

Παραμένει ασαφές πώς αυτή η απόφαση θα επηρεάσει προϊόντα της Meta που βασίζονται στην ΤΝ, όπως τα έξυπνα γυαλιά Ray-Ban. Η εταιρεία διευκρίνισε ότι ενώ οι μελλοντικές πολυτροπικές εκδόσεις ΤΝ θα εξαιρούνται από την Ευρώπη, οι ενημερώσεις των μοντέλων που βασίζονται μόνο σε κείμενο θα συνεχίσουν να είναι διαθέσιμες στην περιοχή.

Η αντίδραση της ΕΕ σε αυτή την κίνηση αναμένεται με ενδιαφέρον. Υπενθυμίζεται ότι η Ευρωπαία επίτροπος ανταγωνισμού, Margrethe Vestager, είχε χαρακτηρίσει την απόφαση της Apple να κρατήσει το Apple Intelligence εκτός ΕΕ ως "εκπληκτικά ξεκάθαρη δήλωση" αντιανταγωνιστικής συμπεριφοράς.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε καταλαβενο γιατη η ευρωπη να κανει κουμαντο στα δεδομενα τα δηκα μου οτι θελω τα κανω αμα θελει η μετα να ξερει ποτε κλανω δικη μου δουλια ειναι οχι της τυρανικης εε που κοιταει μονο τα φραγκα

παρτους τα σοβρακα ζουκερμαν

  • Like 3
  • Confused 1
  • Haha 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως γίνεται να μη κάνει διαθέσιμο ένα αρχείο στην Ευρώπη ενώ θα είναι διαθέσιμο στην Αμερική ; Κόψαμε το internet στα 2 και δε το κατάλαβα ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ίσως είναι το αναμενόμενο μοντέλο τους με 400Β (δισεκατομύρρια παραμέτρους). Το θέμα είναι να είναι open όπως το 8B και 70Β μοντέλο τους και ξάμας πως θα το κατεβάσουμε. Πρέπει να βρώ και πισι για να το τρέξω, γιατί ψιλιάζομαι 32+GB RAM απαιτήσεις. Επίσης αν είναι multimodal (κείμενο, εικόνα, ήχο και βίντεο) θα είναι μεγάλη ευκολία για να τα κάνει όλα σε ένα.

edit είδα για ~200GB RAM απαίτηση.

Επεξ/σία από Athoz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 minutes ago, mike299 said:

Ξεκάθαρα μορφή πίεσης των εταιρειών για να αναγκάσουν την ΕΕ να αλλάξει πολιτική είναι

Η και όχι απλά δεν το βλέπουν εφικτό αυτό που ζητάνε η ασύμφορο η εταιρείες και απλά δεν το εισάγουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Lucifer said:

Δε καταλαβενο γιατη η ευρωπη να κανει κουμαντο στα δεδομενα τα δηκα μου οτι θελω τα κανω αμα θελει η μετα να ξερει ποτε κλανω δικη μου δουλια ειναι οχι της τυρανικης εε που κοιταει μονο τα φραγκα

παρτους τα σοβρακα ζουκερμαν

Μόλις μου ξήγησε ο φίλος... Άργησα αλλά το πιασα...

Επεξ/σία από spectaculator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Πάω να αγοράσω γάτα να τη βάλω να κλαίει. Θα πέσει η ποιότητα ζωής μου.

Υιοθέτησε ένα αδέσποτο 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...