Προς το περιεχόμενο

Πρόγραμμα για συρραφή voucher courier


noobogadgetakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους.θελω να ρωτήσω αν μπορώ να φτιάχνω όλα τα voucher των κουρριερ σε κόλλα Α4.σαν μέγεθος το voucher όλοι ξέρουμε είναι στενόμακρο..είναι πάντα κολλημένο πάνω στην σακούλα όταν έρχεται δέμα.οποτε εγώ μπορώ αντί για μια κόλλα Α4 που βγαίνει τώρα το voucher και το διπλώνω για να το τοποθετήσω στην σακούλα με κάποιο τρόπο να κάνω επικόλληση ;;;χωρίς crop .κατευθείαν το αρχείο με το pdf σε διάσταση τέτοια που μια κόλλα Α4 να εκτυπώνει 3 voucher?έτσι ώστε να μην καταναλώνω τόσο πολύ χαρτί;;;γτ μιλάμε για 150 δέματα ημερησίως περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά, θέλεις να τυπώνεις 3 pdf (που είναι στενόμακρα) στην ίδια σελίδα Α4, για εξοικονόμηση χαρτιού (σωστή σκέψη). Αυτό γίνεται με το Libreoffice Draw (περιλαμβάνεται στη δωρεάν σουίτα Libreoffice). Ανοίγεις νέο έγγραφο (διαστάσεων Α4) στο Draw, εισάγεις κάθε αρχείο pdf στο έγγραφο αυτό (γίνεται εύκολα με drag and drop - "σύρε κι άσε"), το τοποθετείς όπου ακριβώς θέλεις στη σελίδα, μεταβάλλεις αν θέλεις τις διαστάσεις του, και τυπώνεις το νέο σου έγγραφο με τα 3 pdf (μπορεί να είναι και περισσότερα αν το επιτρέπουν οι διαστάσεις τους και βασικά το ύψος τους).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται όπως είπε ο accipio αλλά είναι μια επαναλαμβανόμενη διαδικασία που πρέπει να γίνεται για το κάθε ένα voucher και όπως και να το κάνεις, θέλει και κάποια λεπτά για το καθένα. Αυτό πρέπει να το κάνεις 50 φορές ανά τρία vouchers (150 σύνολο) και θα σου τρώει σίγουρα καμιά ώρα (ή και περισσότερο) την ημέρα, κάθε μέρα. Αν είσαι διατεθειμένος να το κάνεις τότε όλα καλά.

Επειδή δεν ξέρω πως λειτουργεί η εφαρμογή σας, αν το voucher βγαίνει στο κέντρο του χαρτιού ή στην άκρη ή αν μπορείς να του ορίσεις να τυπωθεί στην άκρη, οπότε το τυπώνεις στο πάνω μέρος της σελίδας, κόβεις το voucher και ξαναβάζεις το χαρτί για να τυπώσεις το επόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά οι ιδέες είναι που μου δώσατε νομίζω θα μου λύσουν τα χέρια.θα.μπω στην διαδικασία να το κάνω με κάποια παλιά voucher που ήδη έχω για να δω όντως τον πραγματικό χρόνο που μου τρώει η κάθε εργασία ξεχωριστά...θεωρώ πως και ένα ένα να τα εκτυπώνει όταν μιλάμε για 150 voucher σου τρώει χρόνο.οποτε το θέμα είναι πόσο μεγάλη είναι διαφορά μεταξύ του τρόπου Ν.1 και του τρόπου Ν.2 .σας ευχαριστώ πάρα πολύ..θα το δοκιμάσω άμεσα.

23 ώρες πριν, accipio είπε

Αν κατάλαβα καλά, θέλεις να τυπώνεις 3 pdf (που είναι στενόμακρα) στην ίδια σελίδα Α4, για εξοικονόμηση χαρτιού (σωστή σκέψη). Αυτό γίνεται με το Libreoffice Draw (περιλαμβάνεται στη δωρεάν σουίτα Libreoffice). Ανοίγεις νέο έγγραφο (διαστάσεων Α4) στο Draw, εισάγεις κάθε αρχείο pdf στο έγγραφο αυτό (γίνεται εύκολα με drag and drop - "σύρε κι άσε"), το τοποθετείς όπου ακριβώς θέλεις στη σελίδα, μεταβάλλεις αν θέλεις τις διαστάσεις του, και τυπώνεις το νέο σου έγγραφο με τα 3 pdf (μπορεί να είναι και περισσότερα αν το επιτρέπουν οι διαστάσεις τους και βασικά το ύψος τους).

Όταν μου έρχεται στο εμαιλ το pdf με το voucher είναι ένα κανονικό pdf.με το libre office draw εγώ στην ουσία θα πρέπει να κάνω crop το σημείο μόνο με τα στοιχεία που είναι αυτό το στενόμακρο και να το πηγαίνω στο draw με drag and drop?ή το κάνει αυτόματα όταν του περνάω το pdf εκεί;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, noobogadgetakias είπε

Όταν μου έρχεται στο εμαιλ το pdf με το voucher είναι ένα κανονικό pdf.με το libre office draw εγώ στην ουσία θα πρέπει να κάνω crop το σημείο μόνο με τα στοιχεία που είναι αυτό το στενόμακρο και να το πηγαίνω στο draw με drag and drop?ή το κάνει αυτόματα όταν του περνάω το pdf εκεί;;

Πρώτα εισάγεις στο Draw το pdf (έρχεται ως εικόνα)*. Ύστερα με δεξί κλικ πάνω του μπορείς να εφαρμόσεις Περικοπή (Crop) όπως σε βολεύει - προφανώς θα κόψεις το επάνω και το κάτω περιθώριο. Δεν κάνει αυτόματα crop το πρόγραμμα. Στη συνέχεια μετακινείς το περικομμένο pdf όπως σε εξυπηρετεί μέσα στη σελίδα κι επαναλαμβάνεις με τα επόμενα pdf.

* Το ότι έρχεται ως εικόνα με προβληματίζει λίγο ως προς την ποιότητα της εκτύπωσης - δοκιμάζοντας θα δεις αν αυτή σε καλύπτει ή όχι.

Επίσης να επισημάνω ότι αυτή η διαδικασία μπορεί να γίνει και με το Writer (τον επεξεργαστή κειμένου της σουίτας).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/7/2024 στις 11:25 ΠΜ, accipio είπε
Στις 20/7/2024 στις 10:44 ΠΜ, accipio είπε

Πρώτα εισάγεις στο Draw το pdf (έρχεται ως εικόνα)*. Ύστερα με δεξί κλικ πάνω του μπορείς να εφαρμόσεις Περικοπή (Crop) όπως σε βολεύει - προφανώς θα κόψεις το επάνω και το κάτω περιθώριο. Δεν κάνει αυτόματα crop το πρόγραμμα. Στη συνέχεια μετακινείς το περικομμένο pdf όπως σε εξυπηρετεί μέσα στη σελίδα κι επαναλαμβάνεις με τα επόμενα pdf.

* Το ότι έρχεται ως εικόνα με προβληματίζει λίγο ως προς την ποιότητα της εκτύπωσης - δοκιμάζοντας θα δεις αν αυτή σε καλύπτει ή όχι.

Επίσης να επισημάνω ότι αυτή η διαδικασία μπορεί να γίνει και με το Writer (τον επεξεργαστή κειμένου της σουίτας).

Μια χαρά έγινε η δουλειά.τελειο αποτέλεσμα και σε πολύ λίγο χρόνο...εξοικειώθηκα αμέσως ....βάζω και χαρτί με αυτοκόλλητο κατευθείαν και βγαίνουν ακριβώς και τα 3 voucher.με το draw το έκανα.και βγαίνει και πολύ καθαρή η εκτύπωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, noobogadgetakias είπε

Μια χαρά έγινε η δουλειά.τελειο αποτέλεσμα και σε πολύ λίγο χρόνο...εξοικειώθηκα αμέσως ....βάζω και χαρτί με αυτοκόλλητο κατευθείαν και βγαίνουν ακριβώς και τα 3 voucher.με το draw το έκανα.και βγαίνει και πολύ καθαρή η εκτύπωση.

Πολύ ωραία! 👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε θέλω να σου το χαλάσω, αλλά η αρίθμηση των voucher βγαίνει από τις courier, εσύ τι θα δίνεις?

συνήθως οι συνεργαζόμενες εταιρείες, έρχονται, αφήνουν ένα πακέτο voucher τα οποία χρησιμοποιείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Kthulhou είπε

δε θέλω να σου το χαλάσω, αλλά η αρίθμηση των voucher βγαίνει από τις courier, εσύ τι θα δίνεις?

συνήθως οι συνεργαζόμενες εταιρείες, έρχονται, αφήνουν ένα πακέτο voucher τα οποία χρησιμοποιείς.

Προφανώς ο OP χρησιμοποιεί courier που δεν έχει μείνει στην περασμένη χιλιετία με τα προτυπωμένα voucher. Το φτιάχνει ηλεκτρονικά, του έρχεται (αριθμημένο) σαν pdf, το τυπώνει και το βάζει στo δέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτοιμο voucher έχω με όλα τα στοιχεία που χρειάζεται τυπωμένα επάνω.εγω μόνο την συρραφή κάνω για να εκτυπωθούν 3 σε μια σελίδα αντί για ένα.και απλά τα κολλάω επάνω στο δέμα κατευθείαν.τα εκτυπώνω πάνω σε αυτοκόλλητο χαρτι Α4 με έτοιμο κιόλας το κόψιμο.δεν τα κόβω...το μόνο πρόβλημα ήταν η εκτύπωση..τώρα φτιάχτηκε και αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...