Προς το περιεχόμενο

7700xt vs RX 6800


nasosgtech

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, θα ήθελα την βοήθεια σας στην επιλογή νέας κάρτας γραφικών. Είμαι ανάμεσα σε 7700xt και 6800. Παω σε προηγούμενη γενιά αλλά 16gb ή σε νέα γενιά αλλα 12gb;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nasosgtech είπε

Καλησπέρα σας, θα ήθελα την βοήθεια σας στην επιλογή νέας κάρτας γραφικών. Είμαι ανάμεσα σε 7700xt και 6800. Παω σε προηγούμενη γενιά αλλά 16gb ή σε νέα γενιά αλλα 12gb;

Αν ήταν να διαλέξω οπωσδήποτε ανάμεσα σε αυτές τις 2 και η 6800 ήταν στην ίδια τιμή ή πιο φτηνή θα την επέλεγα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ την 7700xt θα έπαιρνα. αν όμως η διαφορά είναι τουλάχιστον 100€ θα πήγαινα στην 6800. 
σε raw επιδώσεις στα περισσότερα παιχνίδια η 6800 είναι λίγο μπροστά. στα πιο καινούρια όμως unreal 5 βγαίνει λίγο μπροστά η 7700xt

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, lefstef said:

εγώ την 7700xt θα έπαιρνα. αν όμως η διαφορά είναι τουλάχιστον 100€ θα πήγαινα στην 6800. 
σε raw επιδώσεις στα περισσότερα παιχνίδια η 6800 είναι λίγο μπροστά. στα πιο καινούρια όμως unreal 5 βγαίνει λίγο μπροστά η 7700xt

Δεν είναι μόνο ποια είναι πιο γρήγορη.Ειναι και τα υπόλοιπα.Η 7700 θα έχει περισσότερο χρόνο υποστήριξη σε drivers, έχει άλλους codecs(av1) και καλύτερο ray tracing(τώρα θα μου πεις πρακτικά ίσως είναι unplayable και με τις 2).

Τώρα εάν αλλάζεις κάθε 6 μήνες κάρτα γραφικών μάλλον την 6800.

Όμως προσωπικά θα πήγαινα στην 7800xt/7900gre (έχουν ~εφαμμιλο vfm).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, @topos said:

Δεν είναι μόνο ποια είναι πιο γρήγορη.Ειναι και τα υπόλοιπα.Η 7700 θα έχει περισσότερο χρόνο υποστήριξη σε drivers, έχει άλλους codecs(av1) και καλύτερο ray tracing(τώρα θα μου πεις πρακτικά ίσως είναι unplayable και με τις 2).

Τώρα εάν αλλάζεις κάθε 6 μήνες κάρτα γραφικών μάλλον την 6800.

Όμως προσωπικά θα πήγαινα στην 7800xt/7900gre (έχουν ~εφαμμιλο vfm).

Ναι για αυτούς τους λόγους που αναφέρεις έγραψα ότι θα πήγαινα σε 7700ΧΤ, εκτός αν είναι πολύ καλή η διαφορά στη τιμή 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, @topos είπε

7800xt/7900gre

Δεν είναι μέσα στο budget μου δυστυχώς.

5 ώρες πριν, lefstef είπε

εγώ την 7700xt θα έπαιρνα. αν όμως η διαφορά είναι τουλάχιστον 100€ θα πήγαινα στην 6800. 
σε raw επιδώσεις στα περισσότερα παιχνίδια η 6800 είναι λίγο μπροστά. στα πιο καινούρια όμως unreal 5 βγαίνει λίγο μπροστά η 7700xt

στο σκρουτζ είναι στην ίδια τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/7/2024 στις 9:53 ΜΜ, nasosgtech είπε

Καλησπέρα σας, θα ήθελα την βοήθεια σας στην επιλογή νέας κάρτας γραφικών. Είμαι ανάμεσα σε 7700xt και 6800. Παω σε προηγούμενη γενιά αλλά 16gb ή σε νέα γενιά αλλα 12gb;

Καλύτερα πάνε στην 7700χτ👍 είναι πιο καινούρια κάρτα με καλύτερα χαρακτηριστικά σε ray tracing και ai+ότι θα υποστηριχθεί με drivers για περισσότερο καιρό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...