Προς το περιεχόμενο

Gigabyte a320m s2h v2 συμβατη με ραμ.


chris1212

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα;στην ομάδα θέλουμε βοήθεια για λογαριασμό φίλου.Εχει ένα pc με την συγκεκριμένη μητρική του τίτλου με r5 3600και ραμ hyperfury 2133 2x4.Πριν προβεί σε αναβάθμιση του επεξεργαστή είχε έναν r 32200g.Ειχε κουμπώσει και μια μνήμη ραμ crucial 8g στα2400 mhz την πράσινη με σκοπό να πάρει άλλη μια ίδια μνήμη να τις κάνει 16g.Οταν άλλαξε cpu σε σε r5 3600  και έβαλε 2x8 crucial δεν μπουταρει το pc με 2 μνήμες.παρα μόνο με την μια μνήμη .Έχει αλλάξει θέσεις και στις 2μνημες αλλά όταν είναι και οι 2 έχει μαύρη εικόνα.Του πέρασα το τελευταίο bios και τελευταίο driver της μητρικής  έκανα cmos αλλά δεν άλλαξε τπτ.Ξεσφιξε λίγο την ψύχρα μήπως την είχε σφίξει πολυ.Δοκιμασα και τις δικές μου gskill  αλλά δεν ανοίγει πάλι με 2.Ξαναεβαλε τον προηγούμενο επεξεργαστή αλλά ανοίγει μόνο με την μια μνημη.Τι μπορεί να φταίει και τι να κάνει;;;Πλέον έχει τις hyperfury 2133 στα 8g  2χ4 που ανοίγει μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμή ένα - ένα τα ντιμ να βεβαιωθείς οτι και τα δύο είναι καλά.

Δοκιμή ένα - ένα σλοτ με το καλό ντιμ για να βεβαιωθείς οτι και τα δύο σλοτ είναι καλά.

Απενεργοποίηση οποιαδήποτε ρύθμισης μνημών (xmp) και όλα σε default τιμές.

Clear cmos μήπως βοηθήσει (αφαίρεση τροφοδοσίας και μπαταρίας μητρικής, στη συνέχεια power drain πατώντας το power button)

Έλεγψοε επεξργαστή για κομμένα - στραβά pins ή και ακόμη σε άλλο μηχάνημα για να αποκλειστεί οτι είναι προβληματικός.

Προσωπικά θα εφάρμοζα τα παραπάνω.

Παρόλο που κάποιο βήματα λες οτι τα έχεις κάνει, δοκίμασε μπας και έχεις παραλείψει κάτι καταλάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εκανε τα παραπανω βηματα με τις μνημες.Τις ελεγξε και με το memory test του υπολογιστη και ειναι οκ.Το μονο πθ δεν εκανε ειναι να βαλει σε αλλο υπολογιστη τον επεξεργαστη να τον δοκιμασει.Τισ μνημες crucial τις δοκιμασα και εγω στον δικο μου και ειναι οκ.Απο οτι γνωριζω ολες οι μνημες σε μεγαλο ποσοστο ταιριαζουν με τις περισσοτερες μητρικες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι, αφού ούτε με τον δεύτερο επεξεργαστή δεν παίζουν πάλι οι μνήμες, ίσως και να μην είνια θέμα επεξεργαστή.

Μυστήρια πράγματα.

Ξέρω θα ακουστεί κουλό, μα έχεις spare τροφοδοτικό να κάνεις δοκιμή;

Μετά μένει μόνο να κάνεις δοκιμές με διαφορετικά bios, αν και δεν ξέρω αν γίνεται πισωγύρισμα εφόσον έχεις πάει στο τελευταίο...

Στο τέλος τέλος, βρίσκεις άλλο κιτ μνημών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...