Προς το περιεχόμενο

Απομακρυσμενος έλεγχος του ρουτερ στο χωριό - Πώς γίνεται;


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω βάλει ένα ρουτερ στο χωριό με μια sim whatsapp της cosmote.

Ο κύριος λόγος είναι για να ελέγχω το σπίτι με τις κάμερες και για τον συναγερμό.

Ήμουν εκεί πριν 2 μέρες. Ανανέωσα το ιντερνετ της κάρτας, τα έστησα όλα και έφυγα.

Τώρα όλα φαίνονται offline και είμαι μακριά. Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω ριστάρτ το ρούτερ απομακρυσμένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις απλές συνδέσεις κινητής, δεν παρέχεται κανονική δημόσια ΙΡ σε κανέναν πάροχο, αλλά μέσω CGNAT, δηλαδή έχεις μία ΙΡ από το εσωτερικό δίκτυο της εταιρείας και στο διαδίκτυο βγαίνεις με μία δημόσια που χρησιμοποιείται ταυτόχρονα από εκατοντάδες άλλους πελάτες της εταιρείας. Αποτέλεσμα αυτού είναι αδυναμία πρόσβασης στο δικό σου δίκτυο από τον έξω κόσμο (διαδίκτυο) και φυσικά άνοιγμα πορτών κλπ.

Λύση είτε να κάνεις κανονικό συμβόλαιο κινητής, είτε να παίξεις μέσω VPN.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπε ο jkoukos, μερικά router έχουν VPN αλλά αν είναι το router να κάνει την δουλειά του vpn server και πάλι είσαι πίσω από cgnat οπότε δεν θα το βλέπεις.
Μια λύση είναι να πας κάποιο mini pc από αυτά που μπαίνουν στις προσφορές εδώ κατά καιρούς κάτω από 150€ και να περάσεις σε αυτό ή tailscale ή zerotier και να τα κάνεις subnet routes expose για να βλέπεις μετά από όπου θες όλο το απομακρυσμένο δίκτυο σαν να είσαι εκεί.
Σπάνια μπορεί να βρεις και router που να έχει από μόνο του μέσα Tailscale ή Zerotier, νομίζω ΖΤ έχουν μερικά mikrotik αλλά δεν παίρνω όρκο, ίσως με αυτά να γλυτώσεις το mini pc. Και rasp pi κάνει αλλά τώρα 100€+ για arm64 ενώ με λίγα παραπάνω έχεις pc που με Proxmox του περνάς παπάδες, νομίζω δεν αξίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την συγκεκριμένη περίπτωση οικονομικότερη λύση και plug & play είναι ένα ζεύγος GL-MT300N-V2 (25,50€ ανά συσκευή με δωρεάν μεταφορικά από Ευρώπη) που έχουν υποστήριξη OpenVPN και Wireguard, όπου το ένα θα έχει στο σπίτι του ρόλο server και το άλλο στο χωριό ως client. Έχει εύκολο wizard και με μερικά κλικ είναι έτοιμο στημένο.

Έχω VPN Wireguard μεταξύ 5 περιοχών της χώρας, με φθηνά Router που έχουν OpenWRT και σε ένα την παραπάνω συσκευή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...