Προς το περιεχόμενο

ΣτΕ: Κανονικά η εγκατάσταση κεραιών 5G παρά τις τοπικές αντιδράσεις


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε βαλτε κεραιες στις ταρατσες σας οσοι μπορειτε.......

Πληρωνουν και καλα λεφτα οι εταιριες απο οτι εμαθα τελευταια....

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, k_w_t said:

Ρε βαλτε κεραιες στις ταρατσες σας οσοι μπορειτε.......

Πληρωνουν και καλα λεφτα οι εταιριες απο οτι εμαθα τελευταια....

Α γω δεν θέλω Huawei, είμαι φίλος με τον Πρέσβη Τσούνη, τρώμε κάθε σουκου μαζί στην Ορεινή Ναυπακτία & δεν θέλω να τον στεναχωρήσω.

Επεξ/σία από darkmatinee
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, nick_souvlaki είπε

Προσωπικά μάλλον θεωρώ ότι έγινε ότι γίνεται πάντα στις νέες τεχνολογίες. Στην αρχή λόγω ότι είναι κάτι νέο και άγνωστο για αυτούς αρχίζουν οι διάφορες τρελές θεωρίες συνωμοσίας ...

Το 5g στην Καλαμάτα ψηφίστηκε προς διακοπή το Δεκέμβριο του 2019. Το Δεκέμβριο του 2020, μόλις ένα χρόνο μετά, η cosmote ήδη είχε θέσει σε λειτουργία το δίκτυο 5G σε Αθήνα και Θεσ/κη.

Που σημαίνει πως αφού το διαφήμιζε και κάτι μήνες πριν, ο καθένας είχε ελάχιστο καιρό να μάθει τι εστί 5g. Που δεν άλλαξε κιόλας κάτι τότε, μιας και στην αρχή δεν ήξερε η πλειοψηφία πως δεν ήταν καν 5G. Δεν υπήρχε χρόνος για να προλάβει κάποιος να μάθει και να αλλάξει γνώμη.

Επίσης, το συμβούλιο της Καλαμάτας υπό ποια ιδιότητα ψήφισε για το αν το 5G ήταν βλαβερό ή όχι. ? Με κάποιες επίσημες μελέτες και έρευνες ή με...αστρολογία. ?  Κι αν ε'ιχαν κάποιες μελέτες, γιατί δεν συνέχισαν να ξορκίζουν το διάβολο και με την cosmote μόλις ένα χρόνο μετά. ?

Ο (νορμάλ) κόσμος το είχε τούμπανο. Ως χώρα υπακούμε στους μεγάλους συμμάχους και τότε ανεπίσημα υπήρχε εντολή να πάρει πόδι από την Ελλάδα η huawei , (όπως και οι εκχωρήσεις στα κινεζικών συμφερόντων μισθωμένα λιμάνια)

Είχαν βρει κάποια άτομα με "ακτιβιστική" και καλά δράση τα οποία είχαν υποκινηθεί. Όπως και στην Αγγλία είχαν βρει άτομα, τα οποία κατέβαζαν τις κεραίες τη μια μετά την άλλη.

Δεν πείστηκα ποτέ πως ήταν τυχαία όλα αυτά. Μάλιστα επειδή ήδη είχε αρχίσει και η κόντρα με την Κίνα, το περίμενα πως θα τους έδιωχναν και επιβεβαιώθηκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, warewolf είπε

Επίσης, το συμβούλιο της Καλαμάτας υπό ποια ιδιότητα ψήφισε για το αν το 5G ήταν βλαβερό ή όχι. ? Με κάποιες επίσημες μελέτες και έρευνες ή με...αστρολογία. ?  Κι αν ε'ιχαν κάποιες μελέτες, γιατί δεν συνέχισαν να ξορκίζουν το διάβολο και με την cosmote μόλις ένα χρόνο μετά. ?

Μπορει να ειπαν οτι ειναι παρωχημένη τεχνολογια οπως οι οπτικες στο Αγρινιο....

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχάς επικεντρώνεστε στο 5G to 4G to 2G και ότι να 'ναι...... Η γνωστή ηλεκτρομαγνητική επίπτωση στους ανθρώπους έχει μια σχετικά απλή βάση . Όσο το μήκος κύματος είναι μεγάλο, η διαφορά δυναμικού στα κύταρα μας είναι ελάχιστη. (Διότι αν έχουμε 100Vpp σε μήκος 100 μέτρων, έχουμε 1 V στο 1 μέτρο....). Όσο η συχνότητα αυξάνει , και γίνεται συγκρίσημη με τα ανθρώπινα όργανα, ή κύταρα , η Διαφορά δυναμικού αυξάνει στα άκρα του σώματος ή του κυτάρου κτλ..... Αν δηλαδή έχουμε 100Vpp σε μήκος κύματος ίσο με τη διάσταση ενός κυτάρου, αυτό σημαίνει οτι το κύταρο θα φάει και τα 100V ... Αυτό σημαίνει μεγάλα ρεύματα, αύξηση της θερμοκρασίας και αναλογικά διάφορες επιπτώσεις προφανώς με το χειρότερο σενάριο που είναι η καταστροφή του κυτάρου (ακραίο γεγονός που δεν έχει σχέση με εμπορικές τεχνολογίες). Για αποφυγή παρεξηγήσεων είναι ιο σωστός ο όρος W/kgr όπου συμπεριλαμβάνει πιο σφαιρικά το φαινόμενο. Επίσης μπορεί να υπάρχουν και άλλες επιπτώσεις που τις ξέρουν οι βιολόγοι 

Άρα όταν μου λέτε για 5G τι εννοείτε; με ενδιαφέρει η κωδικοποίηση του σήματος; μάλλον όχι . Κυρίως μας ενδιαφέρει η φέρουσα. ΝΑΙ όσο μεγαλώνει η συχνότητα γίνεται πιο επιβλαβής ! πόσο να το συζητάμε;  Αν η ισχύς παραμένει ίδια , βάλτε κάτω χαρτί μολύβι, είναι απλές διαιρέσεις. (ΝΑΙ το 5G της τηλεφωνίας έχει μεγαλύτερη συχνότητα από το 2G και πιθανών μικρότερη από το 8G αν αυτός είναι ο δρόμος αύξησης μετάδοσης των δεδομένων!). Δεν χρειάζεται πόρωση, τα πράγματα είναι απλά. Δεν υπάρχει ένα όριο όπου μετά σκας! όσο λιγότερο τόσο καλύτερο. Αυτό είναι το αυτονόητο. Μετά αρχίζει η συζήτηση για το που θα πρέπει να βρούμε ισορροπία.

Κατά τα άλλα. Τα όρια που έχουν θεσπιστεί αναφέροντε σε χρόνο έκθεσης 6 λεπτών , αν θυμάμαι καλά. (μικρά γράμματα).
Όσον αφορά τις έρευνες , εξαρτάτε το δείγμα. Εγώ αναφέρθηκα στους ανθρώπους πλησίον των κεραιών. Υπάρχει έρευνα που να χωρίζει τα δείγματα με βάση την απόσταση; Σε ένα χωριό με 5000 κατοίκους, πιθανών μόνο οι 300 να είναι στην ζώνη με αισθητές παρενέργιες. Η έρευνα που θα πάρει τυχαίο δείγμα από τους 5000 θα βγάλει άλλα συμπεράσματα από αυτή που θα χωρίσει τα δείγματα με βάση την έκθεση. Γενικώς εργαλεία υπάρχουν πολλά αλλά πολλές φορές ...εργαλειοποιούντε. Είμαι υπερ της τεχνολογίας και της ΑΝΑΔΕΙΞΗΣ των προβλημάτων που δημιουργεί, ώστε να λυθούν. 
οκ... είπα δεν θα μιλήσω αλλά ίσως το πρώτο σκέλος της απάντησης είναι χρήσιμο για πολλούς

Επεξ/σία από nuclear__
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Μπορει να ειπαν οτι ειναι παρωχημένη τεχνολογια οπως οι οπτικες στο Αγρινιο....

Το θέμα απομάκρυνσης του 5g της huawei από την Ελλάδα, είχε πολιτική χροιά και όχι τεχνική.

Όμως για λόγους δεοντολογίας του φόρουμ δεν θα επεκταθώ περαιτέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, nuclear__ said:

Καταρχάς επικεντρώνεστε στο 5G to 4G to 2G και ότι να 'ναι...... Η γνωστή ηλεκτρομαγνητική επίπτωση στους ανθρώπους έχει μια σχετικά απλή βάση . Όσο το μήκος κύματος είναι μεγάλο, η διαφορά δυναμικού στα κύταρα μας είναι ελάχιστη. (Διότι αν έχουμε 100Vpp σε μήκος 100 μέτρων, έχουμε 1 V στο 1 μέτρο....). Όσο η συχνότητα αυξάνει , και γίνεται συγκρίσημη με τα ανθρώπινα όργανα, ή κύταρα , η Διαφορά δυναμικού αυξάνει στα άκρα του σώματος ή του κυτάρου κτλ..... Αν δηλαδή έχουμε 100Vpp σε μήκος κύματος ίσο με τη διάσταση ενός κυτάρου, αυτό σημαίνει οτι το κύταρο θα φάει και τα 100V ... Αυτό σημαίνει μεγάλα ρεύματα, αύξηση της θερμοκρασίας και αναλογικά διάφορες επιπτώσεις προφανώς με το χειρότερο σενάριο που είναι η καταστροφή του κυτάρου (ακραίο γεγονός που δεν έχει σχέση με εμπορικές τεχνολογίες).

Άρα όταν μου λέτε για 5G τι εννοείτε; με ενδιαφέρει η κωδικοποίηση του σήματος; μάλλον όχι . Κυρίως μας ενδιαφέρει η φέρουσα. ΝΑΙ όσο μεγαλώνει η συχνότητα γίνεται πιο επιβλαβής ! πόσο να το συζητάμε;  Αν η ισχύς παραμένει ίδια , βάλτε κάτω χαρτί μολύβι, είναι απλές διαιρέσεις. (ΝΑΙ το 5G της τηλεφωνίας έχει μεγαλύτερη συχνότητα από το 2G και πιθανών μικρότερη από το 8G αν αυτός είναι ο δρόμος αύξησης μετάδοσης των δεδομένων!). Δεν χρειάζεται πόρωση, τα πράγματα είναι απλά. Δεν υπάρχει ένα όριο όπου μετά σκας! όσο λιγότερο τόσο καλύτερο. Αυτό είναι το αυτονόητο. Μετά αρχίζει η συζήτηση για το που θα πρέπει να βρούμε ισορροπία.

Είναι εκπληκτικό που, ενώ δείχνεις να καταλαβαίνεις τη φυσική βάση του ζητήματος, παρόλα αυτά, είτε εν αγνοία σου, είτε όχι, παραβλέπεις εντελώς τα σημαντικότερα κομμάτια που θα κατέρριπταν κατευθείαν ΟΛΑ όσα είπες.

1. Η ένταση της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας μειώνεται αναλογικά με το τετράγωνο της απόστασης. Βασικότατο:

image.png.daf1bf028098beae5b42cc4b0aea7456.png

2. Επίσης, η ισχύς της ακτινοβολίας που φθάνει στο αντικείμενο μειώνεται ακόμα περισσότερο από σκέδαση και απορρόφηση κατά τη διάδοσή του μέσα στο ίδιο το μέσο (αέρας).

3. Τρίτον, έχουμε και τις ιονίζουσες vs μη ιονίζουσες ακτινοβολίες. Η μικροκυματική (π.χ 5G) είναι ΜΗ ιονίζουσα ακτινοβολία. Το φως που βλέπεις έξω, πολύ περισσότερη ενέργεια μεταφέρει. Βγαίνεις όμως τη μέρα.

Κοινώς, άμα δεν πας να κολλήσεις το κεφάλι σου στην κεραία και να κάθεσαι εκεί μια βδομάδα, δε θα πάθεις τίποτα.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, MikeKata said:

Είναι εκπληκτικό που, ενώ δείχνεις να καταλαβαίνεις τη φυσική βάση του ζητήματος, παρόλα αυτά, είτε εν αγνοία σου, είτε όχι, παραβλέπεις εντελώς τα σημαντικότερα κομμάτια που θα κατέρριπταν κατευθείαν ΟΛΑ όσα είπες.

1. Η ένταση της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας μειώνεται αναλογικά με το τετράγωνο της απόστασης. Βασικότατο:

image.png.daf1bf028098beae5b42cc4b0aea7456.png

2. Επίσης, η ισχύς της ακτινοβολίας που φθάνει στο αντικείμενο μειώνεται ακόμα περισσότερο από σκέδαση και απορρόφηση κατά τη διάδοσή του μέσα στο ίδιο το μέσο (αέρας).

3. Τρίτον, έχουμε και τις ιονίζουσες vs μη ιονίζουσες ακτινοβολίες. Η μικροκυματική (π.χ 5G) είναι ΜΗ ιονίζουσα ακτινοβολία. Το φως που βλέπεις έξω, πολύ περισσότερη ενέργεια μεταφέρει. Βγαίνεις όμως τη μέρα.

Κοινώς, άμα δεν πας να κολλήσεις το κεφάλι σου στην κεραία και να κάθεσαι εκεί μια βδομάδα, δε θα πάθεις τίποτα.

Είναι απίστευτα τα συμπεράσματα σου αλλά δεν έχω καταλάβει που διαφωνούμε. (εντάξει με εξέρεση τις υπερβολές παλι.....

Κοινώς, άμα δεν πας να κολλήσεις το κεφάλι σου στην κεραία και να κάθεσαι εκεί μια βδομάδα, δε θα πάθεις τίποτα.)
Γ@μ'στο, δεν έχει νόημα.

 
Επεξ/σία από nuclear__
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, skapodis είπε

Χαχαχα. Μα φυσικά και υπάρχουν. Οι κεραίες τις Digea που εκπέμπει ψηφιακά τα κανάλια στο χαμηλό φάσμα των 5G συχνοτήτων από την πρώτη μέρα της λειτουργίας της. Ήταν και ο λόγος που κάναμε κάποια στιγμή επαναρρύθμιση στους δέκτες μας σε κάποια κανάλια γιατί έπρεπε να κάνουν παραχώρηση συγκεκριμένου εύρους του χαμηλού 5G φάσματος προς μελλοντική χρήσης από της εταιρίες κινητής ... :)

To 5G για την κινητή στην Ελλάδα θα παίζει στο φάσμα των 700 MHz (694MHz ~ 790MHz). Το Μεσαίο 5G Φάσμα (3.4Ghz ~ 3.8GHz) και το Υψηλό 5G Φάσμα (26Ghz) δεν υπάρχει στα σχέδια αδειοδότησης ακόμα ...

Δεν ήταν μόνο η Digea, όλες οι χώρες της ΕΕ και το ΗΒ εξέπεμπαν τηλεοπτικό σήμα στη ζώνη UHF C49-C60 (700Mhz) καθώς αρχικά είχε προβλεφθεί μόνο η ζώνη UHF C61-C68 (800Mhz) να δοθεί στην κινητή τηλεφωνία (με τη μετάβαση στο 4G τότε).

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, nuclear__ said:

Είναι απίστευτα τα συμπεράσματα σου αλλά δεν έχω καταλάβει που διαφωνούμε.

Σε αυτό.

40 minutes ago, nuclear__ said:

Αυτό σημαίνει μεγάλα ρεύματα, αύξηση της θερμοκρασίας και αναλογικά διάφορες επιπτώσεις προφανώς με το χειρότερο σενάριο που είναι η καταστροφή του κυτάρου (ακραίο γεγονός που δεν έχει σχέση με εμπορικές τεχνολογίες).

Για να γίνει αυτό, θα πρέπει όλα όσα είπα να μην ισχύουν. Κοινώς, να είσαι σε ένα εργαστήριο, κολλημένος πάνω στην κεραία για μέρες/εβδομάδες/χρόνια.

Όπως είπες και μόνος σου, αργότερα,

18 minutes ago, MikeKata said:

ακραίο γεγονός που δεν έχει σχέση με εμπορικές τεχνολογίες

Οπότε, αφού δεν έχει σχέση με εμπορικές τεχνολογίες και καθημερινές εφαρμογές, γιατί το αναφέρεις σε άρθρο που μιλάει για εμπορικές τεχνολογίες, αμέσως μετά από άλλο σχόλιό σου όπου αναφέρεις εντελώς υποκειμενικά (και μη μετρήσιμα) πράγματα

2 hours ago, nuclear__ said:

οταν ειχα ασχοληθεί και το ειχα κανει επειδή υπήρχε κεραία στα 30 μέτρα , και 10 άτομα «νομίζαμε» οτι εχουμε πονοκέφαλο

Και στα καπάκια, με μια δόση ειρωνίας προς τους ειδικούς που μελετούν το αντικείμενο.

2 hours ago, nuclear__ said:

Αλλά ξέρουν οι «ειδικοί» . Ιδέα μας ήταν.  Η αλήθεια ειναι παντα στη μέση , 

Ότι δηλαδή, εσύ δε βλέπεις ένα συγκεκριμένο pattern εδώ πέρα, μόνο εγώ το βλέπω...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, JcD said:

Αναρωτιέμαι τι δύναμη έχει το σήμα ακριβώς κάτω από την κεραία, δλδ όταν έχει βάλει κάποιος κεραία στην ταράτσα του σπιτιού του, έχει κανείς γνώση περί του θέματος? 

ανάλογα αν αυτη η κεραία καλυπτει μια ολόκληρη περιοχη τοτε η ένταση της ακτινοβολίας ειναι ανεβασμένη αν αυτή η κεραία ανήκει σε ένα δίκτυο από πολλές κεραίες που θα καλύπτουν την ίδια περιοχή τοτε ελαχιστη
η αλλιώς αν εχεις πολλές κεραίες στην ίδια περιοχη όλες εκπέμπουν στο μινιμουν αν έχει μια δυο τοτε αυτός εκπέμπουν στο μαξιμουμ ετσι μετατρέποντας και τον εαυτό τους και τα κινιτα που συνδέονται σε φούρνους μικροκυματων

πολλές κεραίες στην ίδια περιοχη = καλο
λίγες κεραίες στην ίδια περιοχη = κακό

2 hours ago, nuclear__ said:

 

Μεχρι να γίνει κατι τετοιο και προφανώς με άλλη τεχνολογία απο την υφιστάμενη , δεν καταλαβαίνεις οτι όσοι ειναι γύρω της εχουν προβλημα; Να το βουλώσουν ; Δεν πρεπει να προβάλουν το προβληματισμό τους ;

μα δεν αλλάζει τεχνολογία........ ίδια ακριβός, ανώι για 2 κεραιες ανα περιοχη βαλουν 15 η ακτινοβολία απο τα ιδια τα κινιτα και μονο  (που τα έχουμε μαζι μας) θα μειωθεί δραματικά...... και η κερεαις ιδιες θα εκπέμπουν αντι για 120% στα 15 20% και αν (τπτ δλδ)

δλδ αν θα φωνάζουν ξηλώστε θα πρέπει να φωνάζουν βαλτε αλλα θα μου πεις ενα μυαλο εχουν................... η καλυτερα δεν εχουν
 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, MikeKata said:

Σε αυτό.

Για να γίνει αυτό, θα πρέπει όλα όσα είπα να μην ισχύουν. Κοινώς, να είσαι σε ένα εργαστήριο, κολλημένος πάνω στην κεραία για μέρες/εβδομάδες/χρόνια.

Όπως είπες και μόνος σου, αργότερα,

  και καθημερινές εφαρμογές, γιατί το αναφέρεις σε άρθρο που μιλάει για εμπορικές τεχνολογίες, αμέσως μετά από άλλο σχόλιό σου όπου αναφέρεις εντελώς υποκειμενικά (και μη μετρήσιμα) πράγματα

Και στα καπάκια, με μια δόση ειρωνίας προς τους ειδικούς που μελετούν το αντικείμενο.

Ότι δηλαδή, εσύ δε βλέπεις ένα συγκεκριμένο pattern εδώ πέρα, μόνο εγώ το βλέπω...

Ρε φίλε , αλήθεια τώρα; 
Σου εξηγώ ότι από καμία εμπορική εφαρμογή δεν θα σκάσουν τα κύταρα σου , αλλά αυτό δε σημαίνει ότι μακροχρόνια υπάρχει γύρανση τους , και το ότι μπορεί να έχεις μη θανατιφόρες παρενέργειες  και εσύ κατάλαβες ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα;
Σου λέω ότι τα όρια που έχουν θεσπίσει αναφέρονται σε 6 λεπτά έκθεσης , και εσύ μου λες τα δικά σου για μια εβδομάδα κολλημένος επάνω στη κεραία είναι οκ?
Σου λέω ότι το πρόβλημα το έχουν όσοι είναι κοντά στις κεραίες και πιθανών όχι εσύ και εγώ που απέχουμε 200 μέτρα από την κεραία και χρησιμοποιούμε το τηλέφωνο 30 λεπτά  και εσύ λες ότι είμαι είρωνας από σκοπό?
Φίλε Black Demis , υπάρχει πρόβλημα και μια λύση θα μπορούσε να ήταν οι περισσότερες κεραίες, αλλά πολύ περισσότερες. Εφόσον αναγνωρισθεί το πρόβλημα ψάχνεις για λύσεις. Η χρήση των wifi router στον αστικό ιστό και για τηλεφωνία είναι για εμένα καλύτερο, αλλά δεν συζητάμε αυτό εδώ. Βλέπω μια τάση κοροιδίας σε όσους έχουν πρόβλημα (πάντα εκ του ασφαλούς). 

Ειδικά για την ειρωνία....
Ο ειδικός με το όργανο μέτραγε 0.6W/Kgr και μου έλεγε, ΟΚ είναι κάτω από το όριο! Και δεν ήξερε καν, έπρεπε να του πω εγώ ότι τα όρια δεν είναι για 24ωρες ! τι μου λες τώρα........

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, nuclear__ said:

Ρε φίλε , αλήθεια τώρα; 
Σου εξηγώ ότι από καμία εμπορική εφαρμογή δεν θα σκάσουν τα κύταρα σου , αλλά αυτό δε σημαίνει ότι μακροχρόνια υπάρχει γύρανση τους , και το ότι μπορεί να έχεις μη θανατιφόρες παρενέργειες  και εσύ κατάλαβες ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα;
Σου λέω ότι τα όρια που έχουν θεσπίσει αναφέρονται σε 6 λεπτά έκθεσης , και εσύ μου λες τα δικά σου για μια εβδομάδα κολλημένος επάνω στη κεραία είναι οκ?
Σου λέω ότι το πρόβλημα το έχουν όσοι είναι κοντά στις κεραίες και πιθανών όχι εσύ και εγώ που απέχουμε 200 μέτρα από την κεραία και χρησιμοποιούμε το τηλέφωνο 30 λεπτά  και εσύ λες ότι είμαι είρωνας από σκοπό?

Αρχικά, δε σε χαρακτήρισα είρωνα, έκανα quote ακριβώς το σημείο όπου ειρωνευόσουν τους ειδικούς. Εσύ έγραψες το σχόλιο, όχι εγώ. Αν ήσουν σκόπιμα ή όχι, εσύ το ξέρεις.

Δεύτερον και βασικότερον, κάνεις ξανά και ξανά υποθέσεις που στερούνται εντελώς επιστημονικής βάσης (όπως το πρώτο τμήμα του σχολίου σου που ανέδειξα προηγουμένως) και, όταν σου δείχνουν μελέτες που, όντως έχουν εξετάσει το θέμα και δείχνουν ότι αυτά που λες είναι ανυπόστατα, συνεχίζεις τις αβάσιμες υποθέσεις, έτσι αόριστα.

Ναι, κι εγώ μπορώ να πω ότι μια τσαγιέρα γυρνάει γύρω από τον ήλιο και ΜΠΟΡΕΙ να τη βρούμε σε 150 χρόνια, αλλά ακόμα δεν ξέρουμε.

Είμαστε σε τεχνολογικό forum και ασχολούμαστε με τεχνολογικά/επιστημονικά θέματα (γιατί αυτά τα δύο μπλέκονται λόγω της φύσης τους).

Αν είναι να λέμε άσχετα που δεν βασίζονται στους φυσικούς νόμους, παρά μόνο σε ό,τι πιστεύουμε ότι μπορεί να συμβαίνει, υπάρχουν δεκάδες ομάδες αντίστοιχης θεματολογίας στο Facebook. Γράφεις κάτι που δεν ισχύει, να περιμένεις και τις απαντήσεις. Πόσο μάλλον όταν αυτές οι απαντήσεις σου εξηγούν ΑΚΡΙΒΩΣ γιατί δεν ισχύει.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...