Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με το microsoft outlook (1001)


L-Griever

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντιμετωπίζω πρόβλημα με τo outlook και η αναφορά που βγάζει είναι 1001.

Δεν με αφήνει να βάλω τα emails και ούτε να κάνω sign. Αυτό μου εμφανίστηκε με το που αφαίρεσα έναν λογαριασμό.

Έχω ακολουθήσει και δοκίμασα πολλά από αυτά που είπαν άλλοι και δεν βρήκα λύση. Μέχρι και ξανά εγκατάσταση έκανα και δεν.

Έχει αντιμετωπίσει κανένας παρόμοιο θέμα και αν το έφτιαξε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, micos000 είπε

Μήπως πρέπει να δημιουργήσεις νέο αρχείο pst;

Δυστυχώς πλέον δεν μπορώ να κάνω τίποτα γιατί συνέχεια μου βγάζει σφάλμα 1001.

Δεν με αφήνει να μπω καν στο outlook.

Προς το παρόν, χρησιμοποιώ το thunderbird προσωρινά μέχρι να φτιαχτεί το outlook. Αν δεν φτιαχτεί τότε λογικά θα χρησιμοποιώ thunderbird από δω και πέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάνεις νέο Profile στο Outlook? Αν δεν κάνω λάθος στο control panel έχει ένα εργαλείο που σου επιτρέπει να κάνεις προφίλ και να σβήνεις τα παλιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Αν κάνεις νέο Profile στο Outlook? Αν δεν κάνω λάθος στο control panel έχει ένα εργαλείο που σου επιτρέπει να κάνεις προφίλ και να σβήνεις τα παλιά

Εάν αναφέρεσαι μέσω του control panel από τα Windows τότε ούτε και εκεί με αφήνει. Βγάζει σφάλμα και εκεί με το κωδικό 0x80070057..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Είναι εύκολο να πεις ποια έκδοση Office έχεις;

Με συγχωρείς, έπρεπε να το αναφέρω αυτό από πριν. Η έκδοση είναι η Pro Plus 2021.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry που άργησα να απαντήσω, αφού το έκανες uninstall και μετά πάλι καθαρό install, νομίζω αν πας πάλι στο uninstall πρέπει να έχει μια επιλογή για repair κάνε το για καλό και για κακό και μετά τρέχει CMD ως admin και δώσε και ένα: sfc /scannow

Αν σου βρει corruptions, το τρέχεις και 2η φορά μέχρι να πει ότι δεν βγήκε corruptions.
Και δοκίμασε πάλι από το control panel εκεί με τα profiles, κάνε νέο και κάνε το default αν σε αφήσει.
Αλλιώς κάνε το πάλι uninstall με κάνα revo uninstaller για να σβήσει και όλα τα κατάλοιπα, καθάρισε και εσύ από το My Documents ότι έχει απομείνει και μετά πάλι εγκατάσταση.
Φυσικά ότι κάνεις, backup πρώτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Sorry που άργησα να απαντήσω, αφού το έκανες uninstall και μετά πάλι καθαρό install, νομίζω αν πας πάλι στο uninstall πρέπει να έχει μια επιλογή για repair κάνε το για καλό και για κακό και μετά τρέχει CMD ως admin και δώσε και ένα: sfc /scannow

Αν σου βρει corruptions, το τρέχεις και 2η φορά μέχρι να πει ότι δεν βγήκε corruptions.
Και δοκίμασε πάλι από το control panel εκεί με τα profiles, κάνε νέο και κάνε το default αν σε αφήσει.
Αλλιώς κάνε το πάλι uninstall με κάνα revo uninstaller για να σβήσει και όλα τα κατάλοιπα, καθάρισε και εσύ από το My Documents ότι έχει απομείνει και μετά πάλι εγκατάσταση.
Φυσικά ότι κάνεις, backup πρώτα

Όλα καλά.

Τα έχω δοκιμάσει όλα αυτά που είπες από πριν αλλά και τώρα και τίποτα από όλα αυτά δεν δούλεψαν.

Συνεχίζει να μου βγάζει σφάλματα.

Γενικά τα Windows από το πουθενά μόνο προβλήματα μου κάνει και όλα αυτά χάρη στη microsoft με τις προβληματικές ενημερώσεις που δεν τις διόρθωσε αφού εκτός από το outlook έχω θέμα και με τα τυχαία refreshes.

Μάλλον θα καταργήσω τελείως το microsoft office.. ή απλά θα κρατήσω τα υπόλοιπα και για το outlook θα χρησιμοποιήσω το thunderbird.

Αυτό που μου φαίνεται περίεργο με το command, είναι ότι ναι μεν λέει ότι έφτιαξε τα corrupt αρχεία, στις επόμενες φορές πάλι corrupt υπάρχουν.

Όπως και να έχει ευχαριστώ για το χρόνο σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα πάντως, αν δεν ήταν μανούρα θα σου έλεγα να κάνεις μια καθαρή εγκατάσταση τα windows, για να σου λέει ότι βγάζει corrupt πάλι κάτι θα έχει σκάσει από τα windows. Η δες και τον δίσκο μην είναι στα τελειώματα (δύσκολο αλλά ποτέ δεν ξέρεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασες να κάνεις νέο χρήστη στα windows και να δεις αν εκεί δουλεύει το outlook; 

Αυτά που γράφεις δείχνουν πρόβλημα στις ρυθμίσεις στον λογαριασμό σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/7/2024 στις 12:28 ΜΜ, comfuzio είπε

Κρίμα πάντως, αν δεν ήταν μανούρα θα σου έλεγα να κάνεις μια καθαρή εγκατάσταση τα windows, για να σου λέει ότι βγάζει corrupt πάλι κάτι θα έχει σκάσει από τα windows. Η δες και τον δίσκο μην είναι στα τελειώματα (δύσκολο αλλά ποτέ δεν ξέρεις)

Θα κάνω κάποια στιγμή format και ελπίζω να μην ξαναγίνει. Όσο για τους δίσκους όλα είναι οκ. Κάτι με τις ενημερώσεις πιστεύω θα είναι εκτός και αν φταίει τίποτα επειδή έχω παλιό pc μιας και δεν αναβαθμίζω εύκολα.

12 ώρες πριν, micos000 είπε

Δοκίμασες να κάνεις νέο χρήστη στα windows και να δεις αν εκεί δουλεύει το outlook; 

Αυτά που γράφεις δείχνουν πρόβλημα στις ρυθμίσεις στον λογαριασμό σου. 

Δυστυχώς με το που πάω να επιλέξω δημιουργία user, αυτόματα μου κλείνει το παράθυρο οπότε κάτι έχει συμβεί με τα Windows μάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, L-Griever said:

Θα κάνω κάποια στιγμή format και ελπίζω να μην ξαναγίνει. Όσο για τους δίσκους όλα είναι οκ. Κάτι με τις ενημερώσεις πιστεύω θα είναι εκτός και αν φταίει τίποτα επειδή έχω παλιό pc μιας και δεν αναβαθμίζω εύκολα.

Δυστυχώς με το που πάω να επιλέξω δημιουργία user, αυτόματα μου κλείνει το παράθυρο οπότε κάτι έχει συμβεί με τα Windows μάλλον.

Κάνε και πάλι με το CMD ως admin:
Dism /Online /Cleanup-Image /CheckHealth

Dism /Online /Cleanup-Image /ScanHealth

DISM /Online /Cleanup-Image

ή ακόμα και συνδυασμό μερικών εντολών σε μια: DISM.exe /Online /Cleanup-image /Scanhealth && DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth

και τέλος πάλι: 

sfc /scannow

Πηγή: https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/all/sfc-scannow/bc609315-da1f-4775-812c-695b60477a93

Λογικά κάτι σου έσκασε στο λειτουργικό και με αυτόν τον τρόπο θα μπορέσεις να επαναφέρεις.
Πιο παλιά είχα δοκιμάσει και έκανα inplace εγκατάσταση των windows χωρίς να χάσω αρχεία και προγράμματα, απλά μου πήγε την προηγούμενη εγκατάσταση των windows στο C:\Windows.old το οποίο και καθάρισα με Disk Cleanup

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε τις dism που έγραψε ο confusio, κάνε επανεκκίνηση, δώσε και την sfc μετά και πάλι επανεκκίνηση (όχι τερματισμό, η επανεκκίνηση είναι διαφορετική) και δες αν στρώσει με τους χρήστες.

Αν όχι δώσε σε γραμμή εντολών σαν διαχειριστής την παρακάτω...

net user USER /add

Απλά αντικατέστησε το USER με ένα όνομα χρήστη, κατά προτίμηση στα Αγγλικά και χωρίς κενά γιατί κάποιες εφαρμογές έχουν θέμα με τους unicode χαρακτήρες (greek chars).

Μετά κάνε αποσύνδεση και δες αν μπορείς να μπεις σαν διαφορετικός χρήστης. Μάλλον θα σου ζητήσει την πρώτη φορά να ορίσεις κωδικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, comfuzio είπε

Κάνε και πάλι με το CMD ως admin:
Dism /Online /Cleanup-Image /CheckHealth

Dism /Online /Cleanup-Image /ScanHealth

DISM /Online /Cleanup-Image

ή ακόμα και συνδυασμό μερικών εντολών σε μια: DISM.exe /Online /Cleanup-image /Scanhealth && DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth

και τέλος πάλι: 

sfc /scannow

Πηγή: https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/all/sfc-scannow/bc609315-da1f-4775-812c-695b60477a93

Λογικά κάτι σου έσκασε στο λειτουργικό και με αυτόν τον τρόπο θα μπορέσεις να επαναφέρεις.
Πιο παλιά είχα δοκιμάσει και έκανα inplace εγκατάσταση των windows χωρίς να χάσω αρχεία και προγράμματα, απλά μου πήγε την προηγούμενη εγκατάσταση των windows στο C:\Windows.old το οποίο και καθάρισα με Disk Cleanup

 

Έχω κάνει όλα αυτά που είπες και δεν μου έχει βγάλει corrupt files. Το τσέκαρα μάλιστα δυο φορές και τίποτα.

Παρ'όλα αυτά συνεχίζει να μου βγάζει θέματα το outlook και το control panel.

Νομίζω θέλει καθαρό format.

1 ώρα πριν, micos000 είπε

Δώσε τις dism που έγραψε ο confusio, κάνε επανεκκίνηση, δώσε και την sfc μετά και πάλι επανεκκίνηση (όχι τερματισμό, η επανεκκίνηση είναι διαφορετική) και δες αν στρώσει με τους χρήστες.

Αν όχι δώσε σε γραμμή εντολών σαν διαχειριστής την παρακάτω...

net user USER /add

Απλά αντικατέστησε το USER με ένα όνομα χρήστη, κατά προτίμηση στα Αγγλικά και χωρίς κενά γιατί κάποιες εφαρμογές έχουν θέμα με τους unicode χαρακτήρες (greek chars).

Μετά κάνε αποσύνδεση και δες αν μπορείς να μπεις σαν διαφορετικός χρήστης. Μάλλον θα σου ζητήσει την πρώτη φορά να ορίσεις κωδικό.

Έχω δοκιμάσει να κάνω αυτά που είπες και δυστυχώς θέματα έχει.

Για αρχή ενώ συνδέομαι με άλλο user, βγάζει μαύρη οθόνη. Έκανα επανεκκίνηση και ενώ άνοιξε και πήγε στην επιφάνεια εργασίας, το μενού δεν δούλευε καν.

Μάλλον κάποιο πρόβλημα με το λειτουργικό εκτός και αν η microsoft δημιούργησε ενημερώσεις έτσι ώστε να κάνει τα παλιότερα pc προβληματικά.

Τέλος πάντων απλά θα κάνω format.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...