Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακή συγκατάθεση μέσω Gov.gr Wallet, αρχικά για σύναψη ασφαλιστηρίου συμβολαίου οχήματος


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Υπουργείο Ψηφιακής Διακυβέρνησης εισάγει μια νέα λειτουργία στο Gov.gr Wallet, επιτρέποντας στους πολίτες να παρέχουν ψηφιακή συγκατάθεση για τη χρήση των προσωπικών τους δεδομένων.

Η νέα λειτουργία αυτή στοχεύει στην απλοποίηση διαδικασιών και τη μείωση της γραφειοκρατίας, ακόμη και στο ψηφιακό περιβάλλον.

Η πρώτη εφαρμογή αυτής της υπηρεσίας αφορά τη σύναψη ασφαλιστηρίων συμβολαίων οχημάτων. Οι πολίτες θα μπορούν να εξουσιοδοτούν την πρόσβαση σε συγκεκριμένα στοιχεία τους, διευκολύνοντας έτσι τη διαδικασία ασφάλισης.

Η διαδικασία ξεκινά με την επικοινωνία του πολίτη με την επιλεγμένη ασφαλιστική εταιρεία. Η εταιρεία, αφού καταγράψει την επιθυμία χρήσης της νέας υπηρεσίας, ζητά βασικά στοιχεία όπως ΑΦΜ, ονοματεπώνυμο και αριθμό κυκλοφορίας οχήματος.

Στη συνέχεια, ο πολίτης λαμβάνει ειδοποίηση στο Gov.gr Wallet και καλείται να δώσει συγκατάθεση για την άντληση και προβολή των απαραίτητων στοιχείων. Μετά τον έλεγχο της ορθότητάς τους, ο πολίτης αποφασίζει αν θα επιτρέψει τη διαβίβασή τους στην ασφαλιστική εταιρεία.

Η υπηρεσία θα είναι επίσης διαθέσιμη μέσω ειδικής εφαρμογής στο gov.gr για όσους δεν χρησιμοποιούν το Gov.gr Wallet. Μελλοντικά, προβλέπεται η επέκταση της υπηρεσίας σε άλλους τομείς, όπως η μίσθωση αυτοκινήτων, οι συμβάσεις με παρόχους ενέργειας και τηλεπικοινωνιών, και η εγγραφή σε βρεφονηπιακούς σταθμούς.

Η υλοποίηση της υπηρεσίας γίνεται από το Εθνικό Δίκτυο Υποδομών Τεχνολογίας και Έρευνας (ΕΔΥΤΕ ΑΕ – GRNET), ενώ τα απαιτούμενα στοιχεία αντλούνται μέσω του Κέντρου Διαλειτουργικότητας της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων και Ψηφιακής Διακυβέρνησης.

Με τη λειτουργία αυτή το Gov.gr Wallet, αναμένεται να απλοποιήσει σημαντικά τις συναλλαγές των πολιτών, επιτρέποντάς τους να ολοκληρώνουν διαδικασίες απευθείας από το κινητό τους τηλέφωνο, χωρίς την ανάγκη διακίνησης εγγράφων, είτε σε έντυπη είτε σε ψηφιακή μορφή.

Για τις ασφαλιστικές εταιρείες, η διαδικασία επιταχύνεται καθώς λαμβάνουν τα απαραίτητα στοιχεία με ασφάλεια και εγκυρότητα, απευθείας από τα μητρώα του δημοσίου.

Η πρωτοβουλία αυτή εντάσσεται στο ευρύτερο πλαίσιο εκσυγχρονισμού της Δημόσιας Διοίκησης και βελτίωσης της εξυπηρέτησης των πολιτών. Στόχος είναι η δημιουργία ενός πιο αποτελεσματικού και φιλικού προς τον χρήστη ψηφιακού περιβάλλοντος για τις συναλλαγές με το δημόσιο και ιδιωτικούς φορείς.

Σύμφωνα με το Υπουργείο, η εισαγωγή αυτής της υπηρεσίας αποτελεί ένα σημαντικό βήμα προς την κατεύθυνση της ψηφιακής διακυβέρνησης, προσφέροντας στους πολίτες μεγαλύτερο έλεγχο των προσωπικών τους δεδομένων και ταυτόχρονα απλοποιώντας πολύπλοκες διαδικασίες.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, georgi0 said:

 και μετά από αυτό θα πάμε κ στα τραπεζικά δεδομένα. όλα στη φορα. το αντίθετο θα πετύχει το GDPR από ότι στόχευσε.

Μιλάνε για δεδομένα που θα έδινες,  όχι να έχουν πρόσβαση σε δεδομένα που δεν θα έδινες

το GDPR  δεν ήρθε για να μην δίνεις  τα στοιχεία σου όταν πας να κάνεις μια αίτηση για ασφάλεια ή όταν πας να κάνεις μια αίτηση για δάνειο.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, georgi0 said:

 και μετά από αυτό θα πάμε κ στα τραπεζικά δεδομένα. όλα στη φορα. το αντίθετο θα πετύχει το GDPR από ότι στόχευσε.

μα ετσι και αλλιώς γινεται και τράπεζες μεταξύ τους έχουν κοινή βάση όταν πχ εκδίδουν δάνειο αν χρωστάς αν πλήρωνες σωστά προηγούμενα δάνεια ολα
το κακό που ειναι σε αυτό?

δεν μοιράζουν τα δεδομένα τύπου που τι αγόρασες ποιος τι σου μετέφερε και πάει λέγοντας

ολα αυτά για να μην γινονται πράγματα φάση πήρες δάνειο σε μια τράπεζα της έριξες πιστόλι πήγες στην άλλη να πάρεις και εκεί..... τέλος αυτόματα είσαι banned από παντού

και εδώ το ίδιο μιλάμε για τα δεδομένα που θα τα έδινες ετσι και αλλιώς απλά πλέον γινεται με ένα κλικ και θα τα κατεβάζουν μολις πατήσεις approve και δεν θα χρειαζεται μετα αργότερα να κανουν διασταύρωση στοιχείων κλπ και αν κάτι δεν πάει καλά να σου ακυρώνουν την ασφάλεια και πολλά ακομη

η ένα παράδειγμα ..... πας να βγαλεις ασφάλεια χωρίς δίπλωμα και τους δίνεις ενα fake αντίγραφο , μεχρι να δουν αν δουν οτι ολα καλά πας και τρακαρεις
μαντεψε που έμπλεξες μολις (και η ασφαλιστική προφανώς άλλα αυτή θα κάνει μεταβίβαση όλης της ευθηνης σε σενα δικαστικά), ενω ετσι τωρα δεν θα μπορεις να δώσεις ψεύτικα έγγραφα τα τραβαει αυτοματα απο το σύστημα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, sdikr said:

Μιλάνε για δεδομένα που θα έδινες, 

Και δεν έχεις καμία ιδέα σε ποιους τα δίνουν  μετά χωρίς να σε ρωτήσουν,.

 

Αυτή η φάση με τα προσωπικά δεδομένα ( τουλάχιστον στο ελαδισταν 2.0) έχει καταντήσει ένα γελοίο ανέκδοτο. Σε υποχρεώνουν να συμφωνείς για να σου παρέχουν κάποιες διευκολύνσεις και δεν ξέρεις σε ποιον και που πάνε και το βασικό ποια δεδομένα σου, και να προλάβω τους καλοήθης , μην ξεχνάμε τα σκάνδαλα με τα δεδομένα στο ελαδιστάν , από το ίδιο πρόσωπο.

Αλλά γελάω πιο πολύ με κάποιους που έχουν πει ναι σε όλες τις εφαρμογές που έχουν στο κινητό τους , χωρίς καν να διαβάσουν σε τι είπαν ναι, και όταν τους ρωτάς κάτι , σου λένε , προσωπικά δεδομένα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, lost2 said:

Και δεν έχεις καμία ιδέα σε ποιους τα δίνουν  μετά χωρίς να σε ρωτήσουν,.

 

Αυτή η φάση με τα προσωπικά δεδομένα ( τουλάχιστον στο ελαδισταν 2.0) έχει καταντήσει ένα γελοίο ανέκδοτο. Σε υποχρεώνουν να συμφωνείς για να σου παρέχουν κάποιες διευκολύνσεις και δεν ξέρεις σε ποιον και που πάνε και το βασικό ποια δεδομένα σου, και να προλάβω τους καλοήθης , μην ξεχνάμε τα σκάνδαλα με τα δεδομένα στο ελαδιστάν , από το ίδιο πρόσωπο.

Αλλά γελάω πιο πολύ με κάποιους που έχουν πει ναι σε όλες τις εφαρμογές που έχουν στο κινητό τους , χωρίς καν να διαβάσουν σε τι είπαν ναι, και όταν τους ρωτάς κάτι , σου λένε , προσωπικά δεδομένα......

μα σου λει τι δινει.....................................................................................................

εγω πάντως ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος που υπηρεσιες κρατικές και μη άρχισαν να μοιράζουν καποιες πληροφορίες για άτομο καθώς με το καλημερα μας τελείωσα ελληνες κουμποιδες η αλλιώς πιστολέρο

Επεξ/σία από Black Demis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, Black Demis said:

μα σου λει τι δινει.....................................................................................................

Ή μάλλον ζεις στον δικό σου ουτοπικό μικρόκοσμο ή έχεις μεγάλη εμπιστοσύνη στα λαμόγια, είπα πιο πάνω που τα δίνουν χωρίς να σε ρωτήσουν, κάτι που έγινε δύο φορές (αυτές μάθαμε δεν ξέρουμε για περισσότερες) από το ίδιο άτομο σε πόστο υπουργού, τι δεν καταλαβαίνεις από αυτό που λέω; (Εκτός και αν δεν δέχεσαι τα πραγματικά γεγονότα) Και ξανά λέω , μάθαμε τις δύο πόσες ακόμη έγιναν δεν ξέρουμε.

4 hours ago, panosntok said:

Εγώ κάθε εξάμηνο μπαίνω στο cosmote insurance  αγοράζω μία ασφάλεια Και δεν ασχολούμαι πλέον με αυτό το θέμα.

 τι αλλάζει τώρα;

Απλά τώρα δεν θα χρειάζεται να συμπληρώνεις όλα αυτά τα στοιχεία , θα τα αντλεί από το wallet, καλό μεν κακό δε γιατί δεν υπάρχει εμπιστοσύνη (τουλάχιστον από εμένα ) στα Ελληνικά κυβερνητικά λαμόγια για το τι κάνουν με τα στοιχεία σου, όλο το χρήμα είναι στις πληροφορίες πλεον .

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, lost2 said:

Ή μάλλον ζεις στον δικό σου ουτοπικό μικρόκοσμο ή έχεις μεγάλη εμπιστοσύνη στα λαμόγια, είπα πιο πάνω που τα δίνουν χωρίς να σε ρωτήσουν, κάτι που έγινε δύο φορές (αυτές μάθαμε δεν ξέρουμε για περισσότερες) από το ίδιο άτομο σε πόστο υπουργού, τι δεν καταλαβαίνεις από αυτό που λέω; (Εκτός και αν δεν δέχεσαι τα πραγματικά γεγονότα) Και ξανά λέω , μάθαμε τις δύο πόσες ακόμη έγιναν δεν ξέρουμε.

Απλά τώρα δεν θα χρειάζεται να συμπληρώνεις όλα αυτά τα στοιχεία , θα τα αντλεί από το wallet, καλό μεν κακό δε γιατί δεν υπάρχει εμπιστοσύνη (τουλάχιστον από εμένα ) στα Ελληνικά κυβερνητικά λαμόγια για το τι κάνουν με τα στοιχεία σου, όλο το χρήμα είναι στις πληροφορίες πλεον .

θα οσυ πω απλά αν δεν επιστεγάζεσαι καθολου στη χωρά που ζεις πάνε ελβετια γερμανια κλπ τι οχι? εχει υπερβολική τάξη εκεί? δεν μπορεις να τρεξεις ουτε με ατοκινιτο να ξεσκασεις?
εγω παντος ζω για την μερα ποτε θα φτασει χωρα σε αυτο το επιπεδο να ειναι υπο ελεγχο ολα ειδκα στην οδήγηση όπου ειματσε mad max και θελουμε καμερα και στον κωλο μας να στρωσουμε

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 19/07/2024 at 12:18, Black Demis said:

θα οσυ πω απλά αν δεν επιστεγάζεσαι καθολου στη χωρά που ζεις πάνε ελβετια γερμανια κλπ τι οχι? εχει υπερβολική τάξη εκεί? δεν μπορεις να τρεξεις ουτε με ατοκινιτο να ξεσκασεις?
εγω παντος ζω για την μερα ποτε θα φτασει χωρα σε αυτο το επιπεδο να ειναι υπο ελεγχο ολα ειδκα στην οδήγηση όπου ειματσε mad max και θελουμε καμερα και στον κωλο μας να στρωσουμε

Πραγματικά αυτή η βλακεία του αν δεν σου αρέσει εδώ φύγε για αλλού έχει κουράσει, το να γίνετε άνθρωποι όλοι οι υπόλοιποι και να χαίρομαι που ζώ στη χώρα που οι πρόγονοί μου μας έμαθαν ότι ξέρουμε μέχρι σήμερα σε χαλάει; το να γίνεις άξιος απόγονος των προγόνων σου δεν τ σκέφτεσαι καθόλου; έλεος πια με την κάθε ανοησία του κάθε μηδενιστή, κουράσατε.

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, lost2 said:

Πραγματικά αυτή η βλακεία του αν δεν σου αρέσει εδώ φύγε για αλλού έχει κουράσει, το να γίνετε άνθρωποι όλοι οι υπόλοιποι και να χαίρομαι που ζώ στη χώρα που οι πρόγονοί μου μας έμαθαν ότι ξέρουμε μέχρι σήμερα σε χαλάει; το να γίνεις άξιος απόγονος των προγόνων σου δεν τ σκέφτεσαι καθόλου; έλεος πια με την κάθε ανοησία του κάθε μηδενιστή, κουράσατε.

ωραία αν σου αρέσει η χώρα τοτε δέξου να γίνει επιτελους πολιτισμένη και να έχουμε της ίδιες διαδικασίες  όπως σε κάθε χωρά και γινονται πάρα πάρα πολλά βήματα στην διαφάνεια δεδομένον του κάθε πολίτη όπως σε κάθε χώρα όπως και όλες η υπηρεσιες γινονται ψηφιακές ετσι κανεις δεν μπορει να κάνει μαμπουνια και να κρύβεται από τα χρέη και μαμουνιες και πιστολιές που έχει κάνει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Black Demis είπε

ωραία αν σου αρέσει η χώρα τοτε δέξου να γίνει επιτελους πολιτισμένη και να έχουμε της ίδιες διαδικασίες  όπως σε κάθε χωρά και γινονται πάρα πάρα πολλά βήματα στην διαφάνεια δεδομένον του κάθε πολίτη όπως σε κάθε χώρα όπως και όλες η υπηρεσιες γινονται ψηφιακές ετσι κανεις δεν μπορει να κάνει μαμπουνια και να κρύβεται από τα χρέη και μαμουνιες και πιστολιές που έχει κάνει

αυτός που γκρινιάζει πάντα να ξέρεις ότι είναι ο πρώτος που κάνει μαιμουδιές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, dtk-386 said:

αυτός που γκρινιάζει πάντα να ξέρεις ότι είναι ο πρώτος που κάνει μαιμουδιές.

συνήθως ναι ετσι γινεται γιατι νιωθει απειλη για τον τροπο ζωης που ειχε μεχρι τωρα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, Black Demis said:

ωραία αν σου αρέσει η χώρα τοτε δέξου να γίνει επιτελους πολιτισμένη και να έχουμε της ίδιες διαδικασίες  όπως σε κάθε χωρά και γινονται πάρα πάρα πολλά βήματα στην διαφάνεια δεδομένον του κάθε πολίτη όπως σε κάθε χώρα όπως και όλες η υπηρεσιες γινονται ψηφιακές ετσι κανεις δεν μπορει να κάνει μαμπουνια και να κρύβεται από τα χρέη και μαμουνιες και πιστολιές που έχει κάνει

Κ;που έχεις μπερδέψει κάτι. Καταρχάς ζεις σε μια μπανανία που τα μεγαλύτερα λαμόγια - εγκληματίες βγάζουν νόμους οι οποίοι κυνηγάνε τους απλούς πολίτες και δεν πιάνουν αυτούς. Δεύτερον, πάντα κάνουν κάτι μόνο αν έχουν να κερδίσουν κάτι, στη συγκεκριμένη περίπτωση, και έχει αποδειχτεί δύο φορές, προσπαθούν να μας φακελλωσουν ηλεκτρονικά για να μπορούν να εκμεταλλευτούν τα δεδομένα μας και όχι μόνο για την εξυπηρέτηση μας και τρίτον , που στα ανάθεμα είδες ή μπορείς εσύ με την παραπάνω και όχι μόνο ηλεκτρονική φακελλωση να μπορείς , εσύ και εγώ, να βρούμε ποιος είναι λαμόγιο και ποιος όχι; Από πού εσύ κατάλαβες ότι αν εγώ έχω το wallet με όλα μου τα στοιχεία είμαι λαμόγιο ; Τι λέτε; Τι γράφετε; Όταν ακόμη και τα προσωπικά δεδομένα είναι ένας νόμος για να μπορούν να καλυφθούν ΠΑΛΙ μόνο τα λαμόγια; 

Για πες ένα παράδειγμα για αυτά που λες να μάθουμε και εμείς πως θα τους βρίσκουμε; 

Και τελευταίο είμαι από αυτούς που θέλουν να πάει η χώρα μου μπροστά αλλά μπροστά όχι μόνο παπατζες σαν αυτά . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, lost2 said:

Κ;που έχεις μπερδέψει κάτι. Καταρχάς ζεις σε μια μπανανία που τα μεγαλύτερα λαμόγια - εγκληματίες βγάζουν νόμους οι οποίοι κυνηγάνε τους απλούς πολίτες και δεν πιάνουν αυτούς. Δεύτερον, πάντα κάνουν κάτι μόνο αν έχουν να κερδίσουν κάτι, στη συγκεκριμένη περίπτωση, και έχει αποδειχτεί δύο φορές, προσπαθούν να μας φακελλωσουν ηλεκτρονικά για να μπορούν να εκμεταλλευτούν τα δεδομένα μας και όχι μόνο για την εξυπηρέτηση μας και τρίτον , που στα ανάθεμα είδες ή μπορείς εσύ με την παραπάνω και όχι μόνο ηλεκτρονική φακελλωση να μπορείς , εσύ και εγώ, να βρούμε ποιος είναι λαμόγιο και ποιος όχι; Από πού εσύ κατάλαβες ότι αν εγώ έχω το wallet με όλα μου τα στοιχεία είμαι λαμόγιο ; Τι λέτε; Τι γράφετε; Όταν ακόμη και τα προσωπικά δεδομένα είναι ένας νόμος για να μπορούν να καλυφθούν ΠΑΛΙ μόνο τα λαμόγια; 

Για πες ένα παράδειγμα για αυτά που λες να μάθουμε και εμείς πως θα τους βρίσκουμε; 

Και τελευταίο είμαι από αυτούς που θέλουν να πάει η χώρα μου μπροστά αλλά μπροστά όχι μόνο παπατζες σαν αυτά . 

αυτα τα πράγματα τα πιστεύουμε και ειμαστε μια χωρα απο της λιγες δλδ όπου δρόμοι δεν εχουν κάμερες και ο καθένας οδηγαει όπως θέλει επειδι όλοι λένε την καραμελα για τα προσωπικά δεδομένα..... δλδ ελβετοι γερμανοι κλπ ειναι βλακες που εχουν καμερες ανα 200 μετρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...