Προς το περιεχόμενο

Η OpenAI θεωρεί πως ένα ιατρικό chatbot είναι το μέλλον της φροντίδας υγείας


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Dimitris_1981 είπε

Αντιμετώπισε αυτό αν τολμάς !

- Τι έχεις;

- Τίποτα…..

 

η συνέχεια του παραπάνω πάει κάπως έτσι:


- Έλα πες μου τι έχεις;

- ΤΙΠΟΤΑ!
- Έλα λέγε, θα με σκάσεις!

- Αν ενδιαφερόσουν θα ήξερες!…

 

πηγή: προσωπική εμπειρια 12 ετών γάμου… Καμία ελπίδα για καμία ΑΙ…

Επεξ/σία από Tlykog
  • Haha 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

4 ώρες πριν, Tlykog είπε

Το βλέπω λίγο δύσκολο...

Ο κάθε άνθρωπος είναι μία ξεχωριστή περίπτωση. Για να δωθεί μία σωστή ιατρική συμβουλή χρειάζεται γνώση, εμπειρία, το ιατρικό ιστορικό και πολλά άλλα. 

Ένα ΑΙ ίσως δώσει κάποιες απαντήσεις βασισμένο στη στατιστική σύμφωνα με τα στοιχεία που θα έχει, αλλά δε μπορεί να κρίνει σωστά σε κάθε περίπτωση. Πχ σε έναν άνθρωπο με πλούσιο ιατρικό ιστορικό πως θα μετρήσει την βαρύτητα κάθε παρελθόντος περιστατικού για να κάνει σωστή διάγνωση;...

Θεωρώ ότι είναι πολύ δύσκολο να γίνει.

Οι ΑΙ επιλύουν δομημένα προβλήματα σε ικανοποιητικό βαθμό, αλλά πάσχουν σε ημιδομημένα ή αδόμητα. Εκεί κάνουν προβλέψεις με ποσοστό λάθους. Σε σοβαρά ζητήματα δε νομίζω ότι θα ρισκάρουν πολλοί άνθρωποι μια τέτοια διάγνωση... 

Λυπάμαι που θα σε προσγειώσω και εύχομαι να μην βρεθείς ποτέ σε δύσκολη φάση με βάση την υγεία φίλε μου αλλά θα σου πω το εξής που έχω βιώσει και μάθει στην ζωή μου. 

Αν είσαι μέτριας οικονομικής κατάστασης θα σε αναλάβει συνήθως κάποιος νέος και άπειρος γιατρός που κατά 99% σε μια δυσκολη και περίπλοκη περίπτωση υγείας θα είσαι 50% ποσοστό να ζήσεις από αυτήν. 

Για να σε αναλάβει ο έμπειρος γιατρός θα πρέπει να συμβαίνουν 2 πράγματα.  Η να είσαι πολύ τυχερός και να πάρεις σειρά σε κάποιο πολύ φιλότιμο που τηρεί τον όρκο του στο επάγγελμα και αν προλάβεις χρονικά να σε αναλάβει και να σε σώσει η να έχεις πολύ χρήμα και να διαλέξεις τον έμπειρο γιατρό γρήγορα δίχως αναμονή κλπ κλπ.  

Την μελλοντική ΤΝ δεν θα την πιάνει κανένας γιατρός όσο έμπειρος και αν είναι και εννοείται θα εξυπηρετεί ταυτόχρονα όσοι και να είναι οι ασθενείς δίχως καμία απολύτως αναμονή.  

Μακάρι να ισχύσει κάτι τέτοιο στο μέλλον θα αλλάξει κατά πολύ η ποιότητα ζωής και το ευδόκιμο της.  

Ονειρεύομαι την ημέρα που με μια απλή εξέταση DNA θα την ανεβάζεις με κάποιο νορμάλ κόστος online και θα σου βρίσκει πιθανά μελλοντικά προβλήματα που εύκολα θα μπορεί κάποιος να τα ξεπεράσει στο μεγαλύτερο ποσοστό αφού η πρόληψη είναι η καλύτερη θεραπεία.  

Οπότε ναι.  Εδώ η ΤΝ είναι κάτι πολύ σημαντικό για τον άνθρωπο και ελπίζω να εξελιχθεί όσο περισσότερο και γρηγορότερα γίνεται.  

1 ώρα πριν, BadMathematics είπε

Η τεχνική νοημοσύνη χωρίζεται σε τρεις κατηγορίες:

  • Αδύναμη τεχνητή νοημοσύνη weel AI: Επικεντρώνεται σε μια μεμονωμένη εργασία και είναι περιορισμένη σε ό,τι μπορεί να κάνει (συχνό στην καθημερινή μας ζωή)
  • Ισχυρή τεχνητή νοημοσύνη Strong AI: Ικανή να κατανοήσει και να κατακτήσει κάθε πνευματική προσπάθεια που μπορεί ένα άτομο (η ισχυρή τεχνητή νοημοσύνη είναι ένας στόχος για τον οποίο εργάζονται οι ακαδημαϊκοί ακόμα)
  • Super AI: Υπερβαίνει την ανθρώπινη διάνοια και είναι σε θέση να κάνει οποιαδήποτε εργασία πιο αποτελεσματικά από έναν άνθρωπο (ακόμη βρίσκεται στην ιδέα)

Η εταιρία αυτή θέλει να χρησιμοποιήσει την αδύναμη τεχνική νοημοσύνη, δηλαδή να συλλέξει καθημερινές πληροφορίες τρόπου ζωής των ανθρώπων και με την ισχυρή τεχνική νοημοσύνη να παρέχει απλές συμβουλές καλύτερης ποιότητας ζωής σε αυτούς που ενδεχομένως είναι υγιείς, ακόμα και εξατομικευμένες ιατρικές συμβουλές σε ανθρώπους με χρόνιες παθήσεις!

Και εδώ αρχίζει το παράλογο. Υπάρχουν ήδη διατροφολόγοι, γυμναστές και άλλοι ειδικοί που μπορούν να παρέχουν ακόμη και δωρεάν πληροφορίες ευ ζην μέσα από τις ιστοσελίδες τους. Βέβαια η φυσική παρουσία και η ανάπτυξη προσωπικής επαφής, είναι ένα μέσον που δημιουργεί ασφάλεια, γνώση και λιγότερο στρες.

Σε καμία περίπτωση δε μπορεί το πρόγραμμα αυτό του συμβουλευτικού Ιατρού να εφαρμοστεί σε άτομα που πάσχουν από χρόνια νοσήματα, για τον απλούστατο λόγο ότι οι περισσότεροι από αυτούς τους ασθενείς πάσχουν κι από άλλα νοσήματα. Θα φέρω ένα παράδειγμα, οι άνθρωποι που ασθενούν από ζαχαρώδη διαβήτη, πάρα πολλοί παρουσιάζουν καρδιακά προβλήματα, υψηλή κακή χοληστερίνη, νεφροπάθειες και άλλες πολλές παθήσεις μαζί.

Με λίγα λόγια, η ίδια η ιατρική σαν επιστήμη, ακόμα κάνει προσπάθειες κατανόησης του ανθρωπίνου σώματος και μιας πληθώρας ασθενειών, ενώ παράλληλα και πολλές εργαστηριακές αναλύσεις και δοκιμές φαρμάκων για την επίλυση των προβλημάτων υγείας.

Πως και με ποιες πληροφορίες η ΑΙ θα μπορέσει να ξεπεράσει τέτοια θέματα.; Μπορεί στη ρομποτική Ιατρίδη στην εξυπηρέτηση πελατών κλπ να τα πηγαίνει καλά. Όμως χωρίς την ανθρώπινη ιατρική επίβλεψη κανένα πρόγραμμα δεν είναι και δεν πρέπει να είναι ικανό να δίνει συμβουλές υγείας, συμπληρωμάτων διατροφής και ανεξέλεγκτη συνταγογράφηση.

Τέλος, γελάω που θα μπορούσε να γίνει και εφαρμογή υπενθύμισης λήψης φαρμάκων, όταν στο κάθε κινητό πλέον υπάρχει τέτοια εφαρμογή .

 Η ΑΙ πρέπει να δρα επικουρικά με την επίβλεψη πάντα του ανθρώπου.

Διάβασε τα παραπάνω.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sequoia Capital: The AI bubble is reaching a tipping point. Navigating what comes next will be essential.

https://www.sequoiacap.com/article/ais-600b-question/

Goldman Sachs: Tech giants and beyond are set to spend over $1tn on AI capex in coming years, with so far little to show for it. So, will this large spend ever pay off?

https://www.goldmansachs.com/intelligence/pages/gs-research/gen-ai-too-much-spend-too-little-benefit/report.pdf

Οι αναλυτές έχουν αρχίσει να ανησυχούν. Ωραία τα tech demo και η δωρεάν ή φθηνή πρόσβαση στο GPT4 και σε διάφορα άλλα μοντέλα, αλλά το ερώτημα είναι πόσοι είναι πραγματικά διατεθειμένοι να πληρώνουν εκατοντάδες δολάρια το μήνα για να κλείσει κάπως η τρύπα των 600+ δισεκατομμυρίων; Για κέρδη δεν μιλάμε καν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα πρόβλημα που βλέπω με τα υπάρχοντα ΑΙ γλωσσικά μοντέλα είναι ότι δεν αντιλαμβάνονται τα όρια των γνώσεων τους, όταν κάτι δεν πολύ ξέρουν δεν το λένε αλλά προσπαθούν να δώσουν με αυτοπεποίθηση μια αληθοφανή απάντηση.

Αυτη η αδυναμία ακυρώνει πρακτικά την χρήση τους από άσχετους για σοβαρές δουλειές. Αν απαιτείται πάντα ένας ειδικός να κρίνει αν λέει βλακείες μειώνεται η χρησιμότητα του εργαλείου.

Πρέπει να βρουν αλγόριθμους αυτοεκτίμησης της αξίας της απαντήσης από το ίδιο το μοντέλο.

 

Παντως από το γκουγκλάρισμα συμπτωμάτων μια ερώτηση στο chatgpt είναι αρκετές κλάσεις παραπάνω σοβαρότερη, αλλά ακόμα δεν μπορεί να αντικαταστήσει την διάγνωση από άνθρωπο γιατρό ακόμα και για απλές περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Google κάθησα μπροστά στο air-condition μόλις βγήκα απ' το μπάνιο και με πονάει το κεφάλι μου τι έχω?

- προλαβαίνεις δεν προλαβαίνεις να κάνεις διαθήκη. 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, georgiosmag είπε

Λυπάμαι που θα σε προσγειώσω και εύχομαι να μην βρεθείς ποτέ σε δύσκολη φάση με βάση την υγεία φίλε μου αλλά θα σου πω το εξής που έχω βιώσει και μάθει στην ζωή μου. 

Αν είσαι μέτριας οικονομικής κατάστασης θα σε αναλάβει συνήθως κάποιος νέος και άπειρος γιατρός που κατά 99% σε μια δυσκολη και περίπλοκη περίπτωση υγείας θα είσαι 50% ποσοστό να ζήσεις από αυτήν. 

Για να σε αναλάβει ο έμπειρος γιατρός θα πρέπει να συμβαίνουν 2 πράγματα.  Η να είσαι πολύ τυχερός και να πάρεις σειρά σε κάποιο πολύ φιλότιμο που τηρεί τον όρκο του στο επάγγελμα και αν προλάβεις χρονικά να σε αναλάβει και να σε σώσει η να έχεις πολύ χρήμα και να διαλέξεις τον έμπειρο γιατρό γρήγορα δίχως αναμονή κλπ κλπ.  

Την μελλοντική ΤΝ δεν θα την πιάνει κανένας γιατρός όσο έμπειρος και αν είναι και εννοείται θα εξυπηρετεί ταυτόχρονα όσοι και να είναι οι ασθενείς δίχως καμία απολύτως αναμονή.  

Μακάρι να ισχύσει κάτι τέτοιο στο μέλλον θα αλλάξει κατά πολύ η ποιότητα ζωής και το ευδόκιμο της.  

Ονειρεύομαι την ημέρα που με μια απλή εξέταση DNA θα την ανεβάζεις με κάποιο νορμάλ κόστος online και θα σου βρίσκει πιθανά μελλοντικά προβλήματα που εύκολα θα μπορεί κάποιος να τα ξεπεράσει στο μεγαλύτερο ποσοστό αφού η πρόληψη είναι η καλύτερη θεραπεία.  

Οπότε ναι.  Εδώ η ΤΝ είναι κάτι πολύ σημαντικό για τον άνθρωπο και ελπίζω να εξελιχθεί όσο περισσότερο και γρηγορότερα γίνεται.  

Έχω βρεθεί τόσο εγώ, όσο και συγγενικά μου πρόσωπα.

Αυτός ο ιατρός που περιγράφεις είναι ικανότερος από την πιο προηγμένη ΑΙ που αναφέρεις.

Στην περίπτωσή μου ο νέος και άπειρος ιατρός εντόπισε τη μηνιγγίτιδα που είχα με άνεση και αντιμετωπίστηκε έγκαιρα και χωρίς κάποια παρενέργεια. Δεν είναι 50%. Αυτό είναι ένα αυθαίρετο νούμερο που έβγαλες από το μυαλό σου.

Η αναμονή που αναφέρεις προέρχεται και από την έλλειψη υλικοτεχνικών υποδομών, οπότε δε θα σε σώσει η ΑΙ από αυτή.

Συνολικά αυτό που γράφεις είναι εντελώς άτοπο και θυμίζει περισσότερο έναν ονειροπόλο άνθρωπό, παρά έναν άνθρωπο με γνώση. Θα το ήθελες, το καταλαβαίνω, αλλά δεν το βλέπω να γίνεται στο εγγύς μέλλον.

Πχ αυτό που γράφεις για την ΑΙ δείχνει ότι δεν γνωρίζεις πως λειτουργεί υποτυπωδώς και κατά 99,9999% δεν κατάλαβες καν τί έγραψα στο μήνυμα που σχολίασες. Αν δε με πιστεύεις, τότε μπες στο chat gpt και ρώτα αν η έκφραση που έγραψα:

"Οι ΑΙ επιλύουν δομημένα προβλήματα σε ικανοποιητικό βαθμό, αλλά πάσχουν σε ημιδομημένα ή αδόμητα. Εκεί κάνουν προβλέψεις με ποσοστό λάθους. Σε σοβαρά ζητήματα δε νομίζω ότι θα ρισκάρουν πολλοί άνθρωποι μια τέτοια διάγνωση... "

Μετά διάβασε τί σημαίνει δομημένο, ημιδομημένο και αδόμητο πρόβλημα. Δες που ανήκει η διάγνωση υγείας ενός ατόμου.

Ονειρέψου όπως θέλεις φίλε μου. Η ΑΙ ΔΕΝ δουλεύει όπως νομίζεις. Λυπάμαι. Μην μπλέκεις αυτά που βλέπεις σε ταινίες επιστημονικής φαντασίας με την ΑΙ που υπάρχει πραγματικά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Tlykog είπε

Έχω βρεθεί τόσο εγώ, όσο και συγγενικά μου πρόσωπα.

Αυτός ο ιατρός που περιγράφεις είναι ικανότερος από την πιο προηγμένη ΑΙ που αναφέρεις.

Στην περίπτωσή μου ο νέος και άπειρος ιατρός εντόπισε τη μηνιγγίτιδα που είχα με άνεση και αντιμετωπίστηκε έγκαιρα και χωρίς κάποια παρενέργεια. Δεν είναι 50%. Αυτό είναι ένα αυθαίρετο νούμερο που έβγαλες από το μυαλό σου.

Η αναμονή που αναφέρεις προέρχεται και από την έλλειψη υλικοτεχνικών υποδομών, οπότε δε θα σε σώσει η ΑΙ από αυτή.

Συνολικά αυτό που γράφεις είναι εντελώς άτοπο και θυμίζει περισσότερο έναν ονειροπόλο άνθρωπό, παρά έναν άνθρωπο με γνώση. Θα το ήθελες, το καταλαβαίνω, αλλά δεν το βλέπω να γίνεται στο εγγύς μέλλον.

Πχ αυτό που γράφεις για την ΑΙ δείχνει ότι δεν γνωρίζεις πως λειτουργεί υποτυπωδώς και κατά 99,9999% δεν κατάλαβες καν τί έγραψα στο μήνυμα που σχολίασες. Αν δε με πιστεύεις, τότε μπες στο chat gpt και ρώτα αν η έκφραση που έγραψα:

"Οι ΑΙ επιλύουν δομημένα προβλήματα σε ικανοποιητικό βαθμό, αλλά πάσχουν σε ημιδομημένα ή αδόμητα. Εκεί κάνουν προβλέψεις με ποσοστό λάθους. Σε σοβαρά ζητήματα δε νομίζω ότι θα ρισκάρουν πολλοί άνθρωποι μια τέτοια διάγνωση... "

Μετά διάβασε τί σημαίνει δομημένο, ημιδομημένο και αδόμητο πρόβλημα. Δες που ανήκει η διάγνωση υγείας ενός ατόμου.

Ονειρέψου όπως θέλεις φίλε μου. Η ΑΙ ΔΕΝ δουλεύει όπως νομίζεις. Λυπάμαι. Μην μπλέκεις αυτά που βλέπεις σε ταινίες επιστημονικής φαντασίας με την ΑΙ που υπάρχει πραγματικά.

Διάβασα μόνο την μηνιγγίτιδα.  

Αν αναφέρεσαι σε τέτοιου είδους ασθένειες τότε απλά δεν έχεις καταλάβει για τι πράγμα μίλησα.  Άστο.  Δεν έχει νόημα.  Σε μερικά χρόνια τα λέμε ξανά.  

Επεξ/σία από georgiosmag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, georgiosmag είπε

Διάβασα μόνο την μηνιγγίτιδα.  

Αν αναφέρεσαι σε τέτοιου είδους ασθένειες τότε απλά δεν έχεις καταλάβει για τι πράγμα μίλησα.  Άστο.  Δεν έχει νόημα.  Σε μερικά χρόνια τα λέμε ξανά.  

Για τι πράγμα μίλησες; Αν είσαι στο 1% του πληθυσμού, στατιστικά θα ζήσεις μερικά χρόνια παραπάνω, όμως τίποτα το τρομερό. Ο Jacob Rothschild πέθανε στα 87 του, ενώ ο μέσος Έλληνας άνδρας πεθαίνει στα 78 του (ο διάμεσος ζει περίπου 3 χρόνια παραπάνω). Δεν το λες και καμιά τραγική διαφορά αν αναλογιστείς τη διαφορά του πλούτου.

Υπάρχει λόγος που η καταπολέμηση της κάθε μορφής καρκίνου μετριέται σε πενταετή επιβίωση. Όσοι ελπίζουν σε διάφορα longevity escape velocity ας προσγειωθούν στην πραγματικότητα καλύτερα.

Επεξ/σία από michael92
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, georgiosmag είπε

Διάβασα μόνο την μηνιγγίτιδα.  

Αν αναφέρεσαι σε τέτοιου είδους ασθένειες τότε απλά δεν έχεις καταλάβει για τι πράγμα μίλησα.  Άστο.  Δεν έχει νόημα.  Σε μερικά χρόνια τα λέμε ξανά.  

Άρα δεν διάβασες. Γιατί απαντάς;

Η μηνιγγίτιδα, μπορεί να οδηγήσει στο θάνατο με βασανιστικό τρόπο και σε πολλούς παθόντες αφήνει εγκεφαλικά προβλήματα. Κοινώς: αν δε διαγνωστεί έγκαιρα και δεν αντιμετωπιστεί με φάρμακα, πεθαίνεις. Για την ακρίβεια υποφέρεις μέχρι θανάτου.

Διάβασες μόνο τη "μηνιγγίτιδα", αλλά προφανώς δε γνωρίζεις ούτε αυτό. Νόμιζες προφανώς ότι είναι ενα λίγο χειρότερο από το κρύωμα... Είναι 20 μέρες νοσηλεία ΑΝ όλα πάνε καλά.

Ο πατέρας μου πέθανε από μικροκυτταρικό καρκίνο στον πνεύμονα. Μήπως σου κάνει αυτό; Νέος ιατρός τον παρακολουθούσε, αρχικά, κι αυτόν. Αυτός έκανε και τη διάγνωση.

Ποια "μερικά χρόνια";... Καλά, εντάξει... Πολλές ταινίες sci-fi αυτά κάνουν. 

 

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
59 minutes ago, vagos789 said:

-Γεια σου chatbot,ποναω στο χερι

-Παρε depon-ευχαριστουμε που μας προτιμησατε!bye

 

50 ευρώ...

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ιατρική εχει το προσωπικο κριτηριο μεσα γιαυτο υπαρχουν καλοι γιατροι κ μετριοι εως ακαταλληλοι. Ποσες φορες η βιβλιογραφία λεει το ενα αλλα ακολουθουν την πειρα τους κ τα υπολοιπα δεδομενα με καλύτερα αποτελεσματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Snoob είπε

Σε άρθρο που δημοσιεύτηκε στο περιοδικό Time, ο συνιδρυτής της OpenAI, Σαμ Άλτμαν, και η Αριάνα Χάφινγκτον, ιδρύτρια της Huffington Post,

Ιατρικό θέμα υποτίθεται, ούτε το περιοδικό είναι επιστημονικό, ούτε οι γράφοντες επιστήμονες. 

Πιο πολύ για προμο του chatgptdoctoredition μου κάνει.

Αυτά που διάβασα για δικηγόρους, γιατρούς κλπ δεν τα θεωρώ πιθανά. Να αναφέρω μόνο έναν όρο "το κοινό περί δικαίου αίσθημα", όταν αποκτήσει αίσθημα το gpt το συζητάμε (ποτέ των ποτών)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...