Προς το περιεχόμενο

Hardware για ψηφιοποίηση εγγράφων.


rallistas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παρέα.

Μια βοήθεια αν κάποιος έχει ασχοληθεί με το παρακάτω.

Εχω ένα φιλο που δουλεύει σε μια εταιρια που κάνουν ψηφιοποίηση εγγράφων.
Εχουν πάρει πολύ γρήγορα scanners δυναμικότητας 80-100 σελίδων το λεπτό και υπολογιστές i7/32GB/nvme δισκους.

Δε μπορούν με τίποτα να περάσουν σε ταχύτητα τις 25-30 σελίδες το λεπτό (25 περίπου mb το κάθε αρχείο) και τους έχουν τρελάνει από την εταιρία να βρουν λύση για να γίνει πιο γρήγορα το έργο καθώς ο όγκος είναι τεραστιος.

Εχει κανεις εμπειρία από κάτι αντίστοιχο;Πως είναι δυνατόν οι Η/Υ να πιάσουν την ταχύτητα των scanners?

Η δεν είναι και αυτές οι σελίδες είναι πλασματικές και αντιστοιχούν σε μικρότερο όγκο ανά αρχείο;

Ευχαριστω προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 minutes ago, fmarkos said:

Να πληρώσουν κάποιον ειδικό να τους βρει λύση. Εταιρία είναι. 

Καλή φάση.Ετσι θα απαντάω κι εγώ σε οποιον έχει απορία και ρωτάει στο forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράψε μας το μοντέλο των scanner καταρχήν να δούμε χαρακτηριστικά....

Πόσοι ειναι οι σαρωτές και πόσοι οι υπολογιστές ?? και το βασικοτερο νομιζω ειναί , ΠΩΣ είναι συνδεδεμενοι οι σαρωτες με τους υπολογιστές ? μέσω usb (εαν πείς ναί-θα τρελαθώ) , ή μέσω switch/ethernet ?? απο εκει θα ξεκινησουμε

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kodak i4650 με USB 3.0, ένα για κάθε PC… 

Μολις τρελάθηκα κι εγώ γιατί περίμενα ότι θα έχουν τη σοβαρότητα να τους ρίξουν δικτυακα τους σαρωτές.Και μιλάμε για πάνω από 80 μηχανήματα.

Κι όπως βλέπω έχουν μόνο USB τα scanner.

Επεξ/σία από rallistas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rallistas είπε

Καλή φάση.Ετσι θα απαντάω κι εγώ σε οποιον έχει απορία και ρωτάει στο forum.

Τα φόρουμ είναι για να βρίσκουμε λύσεις και να ανταλλάσσουμε απόψεις οι χρήστες μεταξύ μας και για να βοηθάμε όσους έχουν ανάγκη, όχι για να βοηθάμε εταιρίες, ειδικά τέτοιου μεγέθους, να αυξήσουν την παραγωγικότητα τους χωρίς να πληρώσουν. Εδώ μιλάμε για μια εταιρία με το λιγότερο 80 θέσεις εργασίας και δεν θέλουν να πληρώσουν για να αυξήσουν την παραγωγικότητα τους; 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, fmarkos said:

Τα φόρουμ είναι για να βρίσκουμε λύσεις και να ανταλλάσσουμε απόψεις οι χρήστες μεταξύ μας και για να βοηθάμε όσους έχουν ανάγκη, όχι για να βοηθάμε εταιρίες, ειδικά τέτοιου μεγέθους, να αυξήσουν την παραγωγικότητα τους χωρίς να πληρώσουν. Εδώ μιλάμε για μια εταιρία με το λιγότερο 80 θέσεις εργασίας και δεν θέλουν να πληρώσουν για να αυξήσουν την παραγωγικότητα τους; 

Ok Μάρκο.Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι αναλυσεις χρησιμοποιουν; Μηπως ειναι υπερβολικα (και περιττα) υψηλες; Μιλας για ψηφιοποιηση "εγγραφων", αν μιλαμε ας πουμε για κειμενα και τα βαζουν στα 1200dpi ειναι ασκοπη σπαταλη πορων, και χωρου και χρονου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, lector said:

Τι αναλυσεις χρησιμοποιουν; Μηπως ειναι υπερβολικα (και περιττα) υψηλες; Μιλας για ψηφιοποιηση "εγγραφων", αν μιλαμε ας πουμε για κειμενα και τα βαζουν στα 1200dpi ειναι ασκοπη σπαταλη πορων, και χωρου και χρονου.

Αυτο πιστευω και εγω,

Εφοσων εχουν διασυνδεση με usb 3.0(scanner+pc), εχουν γρηγορους υπολογιστες+"δισκους" (οποτε δεν κολλανε απο εκει) το επομενο ειναι πως οι 80-100 θεωρητικες σελιδες/λεπτο ειναι στην minimum σπρομαυρη αναλυση και οτιδηποτε πανω απο αυτο θα παιρνει παραπανω χρονο και ο 3πλασιος χρονος δεν με παραξενευει.

Αυτο που με παραξενευει, ειναι οτι εταιρια που πληρωσε μονο για σκαννερ κοντα στο 1 εκατομυριο δεν "εχει φωναξει" εχει τον αντιπροσωπο τον εκτυπωτων να τους δωσει σαφη απαντηση για τους χρονους.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, @topos said:

Αυτο πιστευω και εγω,

Εφοσων εχουν διασυνδεση με usb 3.0(scanner+pc), εχουν γρηγορους υπολογιστες+"δισκους" (οποτε δεν κολλανε απο εκει) το επομενο ειναι πως οι 80-100 θεωρητικες σελιδες/λεπτο ειναι στην minimum σπρομαυρη αναλυση και οτιδηποτε πανω απο αυτο θα παιρνει παραπανω χρονο και ο 3πλασιος χρονος δεν με παραξενευει.

Αυτο που με παραξενευει, ειναι οτι εταιρια που πληρωσε μονο για σκαννερ κοντα στο 1 εκατομυριο δεν "εχει φωναξει" εχει τον αντιπροσωπο τον εκτυπωτων να τους δωσει σαφη απαντηση για τους χρονους.

Κι εγώ αυτό του είπα γιατί ο υπεύθυνος ρίχνει το φταίξιμο στην κακή επιλογή Η/Υ και πρεσάρει τον δικό μου πολύ άσχημα.
Να μιλήσουν με αυτόν που διάλεξε κι έστησε τα scanners γιατί τα PC που έχουν είναι υπεράνω κριτικής Γι αυτό το εργο.

Απλα έχει φάει αυτός όλο το παλτό τώρα και την πίεση και είναι να σκάσει γιατί αυτός διάλεξε τους υπολογιστές και πάνε να τον βγάλουν φάουλ.

 

Στα 300DPI σκανάρει και τους βγαίνει 25mb η σελίδα περίπου.Πολλα δεν είναι ;

Ευχαριστω παιδια!

Επεξ/σία από rallistas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

300dpi και 25+MB δεν συνάδουν, προκειμένου για εγγραφα. Εκτός αν δεν μιλάμε για A4 σελιδες, ή τα σώζουν σε .BMP format και όχι JPEG ή PNG ή PDF.

 

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 minutes ago, duffyduck said:

300dpi και 25+MB δεν συνάδουν, προκειμένου για εγγραφα. Εκτός αν δεν μιλάμε για A4 σελιδες, ή τα σώζουν σε .BMP format και όχι JPEG ή PNG ή PDF.

 

Μηπως εάν τα scanαρουν σε tiff να βγαίνουν τοσο?

Να πω και εγώ κάτι που ίσως είναι ηλίθιο μιας και μιλάμε για τόσο μεγάλη επενδυση?

Υπάρχει περίπτωση να τους συνδέσανε με generic καλώδια usb 2.0 αντί του USB 3.0 που παίρνουν οι εκτυπωτες/pc?

Υ.γ Όταν δουλεύουν τα scanner τι δείχνει η διαχείριση εργασιών(task manager)?

Πρακτικά πόσο % δουλεύει ο cpu/σκληρός και πόση ram είναι πιασμένη?

1 hour ago, rallistas said:

...

Στα 300DPI σκανάρει και τους βγαίνει 25mb η σελίδα περίπου.

Πάντως σε τέτοιες αγορές πρώτα στήνεις ένα "δείγμα" και βλέπεις απόδοση πριν σκάσεις τα χρήματα για 80 σκαννερ των 15.000 και 80 υπολογιστές του 1000+(από τα συμφραζόμενα).Γιατί εάν πέσεις στο 30% της προβλεπόμενης αποδοτικότητας είναι μεγάλη η απόκλιση και στα deadline αλλά και στους μισθούς των χειριστών.

Πάντως εγώ ακόμα δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έχετε επικοινωνήσει με τον αντιπρόσωπο της Kodak που σας τα πούλησε για να σας επιβεβαιώσει τους χρόνους -τουλαχιστων- για τα δικά του μηχανήματα.

Επεξ/σία από @topos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το μοντέλο που αναφέρεις βλέπω στην επίσημη σελίδα: https://www.alarisworld.com/en-us/solutions/document-scanners/production/i4650-scanner#specifications
image.png.141e8de0820f40fb211520c4fb6afe7d.png

Για αρχή έχει USB 3.2 Gen 1x1 και όχι USB 3.0 οπως διάβασα πιο πάνω. Να υποθέσω ότι στα host pc τα έχετε βάλει στις αντίστοιχες θύρες των μητρικών και όχι απλά σε USB 3 καθώς έχουν τεράστιες διαφορές στις ταχύτητες;
Μετά αναφέρει 145ppm (pages per minute) με αστερίσκο που τέρμα κάτω λέει τι είναι ο αστερίσκος:
image.png.63bdf59e2958e775985806b67505d8c7.png
Οπότε μάλλον θα πρέπει να γίνει ένα focus στα PC για αρχή ΑΝ έχουν USB 3.2 Gen 1x1 ή ανώτερο και μετά να δείτε για drivers εδώ: https://support.alarisworld.com/en-us/i4650-scanner#Software μαζί και κάνα firmware upgrade.
Τώρα το i7 δεν λέει από μόνο του κάτι, είναι i7 12ης/13ης/14ης γενιάς ή 5ης-6ης refurbished και ότι κάτσει;
Δούλευα μια περίοδο σε μια εταιρεία που είχε εξοπλισμό ψηφιοποίησης και τα μεγάλα scanners που είχαμε για τέτοιες βαριές δουλειές ήταν με firewire αλλά μιλάμε για μηχανήματα που άρχιζαν από τα 10.000€ και δεν είχε ταβάνι.
Μετά δείτε να τα scannάρετε compressed πχ σε pdf, ίσως κανόνες που έχετε βάλει (φίλτρα ή δεν ξέρω και γω τι) να παίζουν ρόλο για την ταχύτητα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξεκαθαρισω και εγω οτι αυτο με τις εταιρειες που ψαχνουν λυση τσαμπα ή δεξια αριστερα ειναι τραγικό.

Στο θεμα μας, πανω απο 200dpi για εγγραφα δεν θελουν, τα κανουν pdf, ή κανα bmp ξερω εγω.

Αφου δεν μπορουν να πιασουν τον ογκο διοτι προσφερουν φιδια για μεταξωτες κορδελες ξεκαθαρα, δηλαδη εχουν παρει 100 πελατες ενω βασει προδιαγραφων μπορουν να εξυπηρετησουν στον χρονο που υποσχονται 50, οποτε σου λεει κοψτε τον λαιμο σας και βγαλτε το κουνελι απο το καλαθι.

Εγω θα απαντησω πληρωσε, αμα δεν πιανεις τον στοχο, απλα παρε και αλλα 20 μηχανηματα scanner και αλλους 20 υπολογιστες. 

1 hour ago, rallistas said:

Στα 300DPI σκανάρει και τους βγαίνει 25mb η σελίδα περίπου.Πολλα δεν είναι ;

και πουλαει υπηρεσια και δεν εχει ιδεα πως να το κανει σωστα!!! 25MB η σελίδα, .bmp σωζει ή κατι αλλο σε raw. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος ρύθμιση στα driver settings του Kodak capture. Συγκεκριμένα μάλλον στο transport έχουν βάλει καμία βλακεία για improve stacking ή sensitive documents.

Μπορώ να βοηθήσω περαιτέρω απευθείας την εταιρεία αν τους ενδιαφέρει.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...