Προς το περιεχόμενο

Σβηνει απο μονο του


thelos257

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, Shadow Explorer είπε

θα σου ελεγα να αγορασεις μια καλη αεροψυξη

Έτσι θα εχεις και ροή αερα μεσα στο κουτί, που θα βοηθήσει τη μητρική.

Το μονο που πρεπει να δεις ειναι ποιο κουτί εχεις, γιατι μπορεί να χρειαστεί να παρεις καποια ψυκτρα χαμηλού προφιλ.

συγκεκριμένα να δεις το ύψος ψυκτρας που ειναι οκ για το κουτί σου (για να κλεινει το τζαμι).
https://cougargaming.com/products/cases/mx350-rgb/
αν το κουτί σου ειναι αυτο, μεγιστο ύψος εχεις τα 160mm

Καλημερα αυτο ειναι το κουτι μου. Αρα αυτες που προσθεσα πιο πανω δεν κανουν ;

https://www.skroutz.gr/s/42801885/Thermalright-Peerless-Assassin-120-White-ARGB-PSyktra-Epexergasti-Diplou-Anemistira-gia-Socket-AM4-AM5-1200-115x-1700-Leyki.html

https://www.skroutz.cy/s/51121915/Arctic-Freezer-36-A-RGB-PSyktra-Epexergasti-Diplou-Anemistira-gia-Socket-1700-1851-AM4-AM5.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αυτή εδω κανει στο κουτί σου
https://www.skroutz.gr/s/51031768/Thermalright-Peerless-Assassin-120-SE-PSyktra-Epexergasti-Diplou-Anemistira-gia-Socket-AM4-AM5-1200-115x-1700.html

H arctic freezer οριακα 159mm

Το κουτι αυτο υπάρχει σε mesh εκδοση, γιατι στο βαλανε με το τζαμι μπροστα ηθελα να ξερα...
τετοια κουτια τα βαζουν σε αρκετα μη ενεργοβόρα \ low end builds.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Shadow Explorer είπε

αυτή εδω κανει στο κουτί σου
https://www.skroutz.gr/s/51031768/Thermalright-Peerless-Assassin-120-SE-PSyktra-Epexergasti-Diplou-Anemistira-gia-Socket-AM4-AM5-1200-115x-1700.html

H arctic freezer οριακα 159mm

Το κουτι αυτο υπάρχει σε mesh εκδοση, γιατι στο βαλανε με το τζαμι μπροστα ηθελα να ξερα...
τετοια κουτια τα βαζουν σε αρκετα μη ενεργοβόρα \ low end builds.

Αρα θα χρειαστω και αλλο κουτι  ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε καταλαβαίνω, εξετάζεις τα πάντα και την πιο απλή λύση με μηδέν κόστος την έχεις αποκρύψει ασυζήτητη. Λογικό είναι να ανεβάζει η μητρική θερμοκρασία αφού όλη η ζέστη από το ψηφίο μένει μέσα στο κουτί λόγω λάθος τοποθέτησης ψυγείου και πάνω ανεμιστήρων. Η λύση σου έχει δοθεί, όλα τα δεδομένα που βάζεις εδώ απλά επιβεβαιώνουν πως όλα είναι θέμα θερμοκρασίας και εσύ επιμένεις να ψάχνεις λύση από το διάστημα. Δεν καταλαβαίνω γιατί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, thelos257 είπε

Αρα θα χρειαστω και αλλο κουτι  ;

εγω απλα το καλοκαιρι θα εβγαζα το μπροστινό τζαμι ωστε τα φανακια να κανουν σωστα τη δουλειά τους
θα επικοινωνουσα και με την εταιρια αν μπορουσε να μου στειλει το mesh μπροστινό.

θα του αγοραζα την ψυκτρα, και 5 fanakia arctic. αν τα κανεις αυτα και τα τοποθετήσεις σωστα δε χρειαζεται κατι αλλο.

Απλα κριμα ειναι που σου εβαλαν στο κουτι οτι να ναι πραγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά το πρόβλημα του ανθρώπου άρχισε το μάρτιο που δεν είχαμε τόσες ζέστες και είναι και στημένο έτσι από το 21 άρα δεν μπορεί να φταίει η ροή του αέρα και πώς είναι τοποθετημένα τα ανεμιστηράκια κάτι έγινε το μάρτιο που επηρεάζει η θερμοκρασίες κατά πάσα πιθανότητα είναι η υδρόψυξη. Αν έχω καταλάβει η συγκεκριμένη υδρόψυξη παίρνει ρεύμα από sata και έχει και pwm header για τη μητρική. Δες πού είναι συνδεδεμένο το pwm τι στροφές δείχνει εκεί η μητρική και αν μπορείς να το ελέγξεις βάλτος στο φουλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

image.png.caea2887f6e10951efce070f37cd8b52.pngΑυτο που λεω ειναι ολο το φροντ panel, το c

εφοσον το εχεις ανοιχτο το κουτι μπροστά, τα φανακια θα μπορουν να σπρωχνουν αερα μεσα στο κουτι ανεμπόδιστα.
αν χωρα 3ο φανακι στο πανω μερος με μια πατεντα, το βαζεις.

ετσι θα εχεις direct flow πανω στη ψυκτρα, και θα εβαζα και ενα φανακι πισω, εκει που ήταν το ψυγείο.
(προαιρετικα μπορεις να βαλεις κ ενα φανακι τερμα πισω και πανω να βγαζει) εγω θα το αφηνα απλα front to back, αν δεν εχεις ψυγεια απο υδροψυξη, δουλευει καλυτερα ετσι.

Αν παρεις arctic p12 max φανακια μπορεις να αντικαταστήσεις και αυτο της ψυκτρας, θα εχεις πολυ καλυτερα αποτελεσματα.

κατι αλλο δε νομιζω πως χρειαζεται, μετα απλα ειναι σπαταλη χρηματων που θα μπορουσες να κρατησεις για ενα καινουριο συστημα στο μελλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, fmarkos είπε

Δεν σε καταλαβαίνω, εξετάζεις τα πάντα και την πιο απλή λύση με μηδέν κόστος την έχεις αποκρύψει ασυζήτητη. Λογικό είναι να ανεβάζει η μητρική θερμοκρασία αφού όλη η ζέστη από το ψηφίο μένει μέσα στο κουτί λόγω λάθος τοποθέτησης ψυγείου και πάνω ανεμιστήρων. Η λύση σου έχει δοθεί, όλα τα δεδομένα που βάζεις εδώ απλά επιβεβαιώνουν πως όλα είναι θέμα θερμοκρασίας και εσύ επιμένεις να ψάχνεις λύση από το διάστημα. Δεν καταλαβαίνω γιατί. 

Αλλαξα παστα , αλλαξα τα αεριστηρακια μπροστα πισω και πανω εβαλα τεσσερα νεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dj_aggelos είπε

Ρε παιδιά το πρόβλημα του ανθρώπου άρχισε το μάρτιο που δεν είχαμε τόσες ζέστες και είναι και στημένο έτσι από το 21 άρα δεν μπορεί να φταίει η ροή του αέρα και πώς είναι τοποθετημένα τα ανεμιστηράκια κάτι έγινε το μάρτιο που επηρεάζει η θερμοκρασίες κατά πάσα πιθανότητα είναι η υδρόψυξη. Αν έχω καταλάβει η συγκεκριμένη υδρόψυξη παίρνει ρεύμα από sata και έχει και pwm header για τη μητρική. Δες πού είναι συνδεδεμένο το pwm τι στροφές δείχνει εκεί η μητρική και αν μπορείς να το ελέγξεις βάλτος στο φουλ.

Αν ειχες 2-3 προβληματα στο κουτι σου, θα εφτιαχνες μονο το ενα κι ο θεός βοηθός?
Το κουτι ετσι οπως ηταν με το ζορι ειχει ροή αερα.
Η υδροψυξη δεν ειναι αρκετη για τον cpu και πληρως λειτουργική να ναι, και τοποθετιμένη σωστα. (και ναι εχει σατα για την αντλια και pwm για τις στοφες)

Ολη η διαταξη του κουτιού δεν ειναι καλή, οποτε και η μητρική ζορίζεται, που δεν ειναι και το καλυτερο ματς για τον επεξεργαστή αυτο. 

+ οτι αν εχεις αεροψυξη θελεις καλη ροη αερα, αλλιως κανεις μια τρυπα στο νερο...
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Shadow Explorer said:

Αν ειχες 2-3 προβληματα στο κουτι σου, θα εφτιαχνες μονο το ενα κι ο θεός βοηθός?
Το κουτι ετσι οπως ηταν με το ζορι ειχει ροή αερα.
Η υδροψυξη δεν ειναι αρκετη για τον cpu και πληρως λειτουργική να ναι, και τοποθετιμένη σωστα. (και ναι εχει σατα για την αντλια και pwm για τις στοφες)

Ολη η διαταξη του κουτιού δεν ειναι καλή, οποτε και η μητρική ζορίζεται, που δεν ειναι και το καλυτερο ματς για τον επεξεργαστή αυτο. 

+ οτι αν εχεις αεροψυξη θελεις καλη ροη αερα, αλλιως κανεις μια τρυπα στο νερο...
 

Δεν διαφωνώ ότι το κουτί πρέπει να έχει σωστή ροή αέρα  αλλά δεν προκάλεσε αυτό το πρόβλημα με το σβήσιμο εκτός εάν ο επεξεργαστής έπαιζε από το 21 σε αυτές τις θερμοκρασίες και τώρα την άκουσε. Τελικά με τις αλλαγές που έκανε διορθώθηκε το πρόβλημα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια θα πρεπει να αλλαξω υδροψυξη να βαλω αλλη επειδη με τα τοσα χρονια που δουλευε τα επαιξε και θερμικη παστα του αλλαξα του επεξεργαστη και νεους αεριστηρες μπροστα και πισω εβαλα και επανω αφου εβγαλα τους παλιους.

Διαβαστε λιγο τι λεω σε αυτη την απαντηση μου εδω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dj_aggelos είπε

Δεν διαφωνώ ότι το κουτί πρέπει να έχει σωστή ροή αέρα  αλλά δεν προκάλεσε αυτό το πρόβλημα με το σβήσιμο εκτός εάν ο επεξεργαστής έπαιζε από το 21 σε αυτές τις θερμοκρασίες και τώρα την άκουσε. Τελικά με τις αλλαγές που έκανε διορθώθηκε το πρόβλημα ?

εμ δε μπορουμε να γνωριζουμε πως επαιζε, υπαρχει και η πιθανοτητα να προκληθηκε η αστοχια στην υδροψηξη απ τις υψηλες θερμοκρασίες, οπως και να εχει αν παει σε αερα πρεπει να εχει καλο flow, το κουτι αυτο παιρνει μεχρι 240αρι ψυγειο οποτε δε θα το σκεφτομουν να βαλω aio σε αυτο το combo cpu\κουτι.

38 λεπτά πριν, thelos257 είπε

Παιδια θα πρεπει να αλλαξω υδροψυξη να βαλω αλλη επειδη με τα τοσα χρονια που δουλευε τα επαιξε και θερμικη παστα του αλλαξα του επεξεργαστη και νεους αεριστηρες μπροστα και πισω εβαλα και επανω αφου εβγαλα τους παλιους.

Διαβαστε λιγο τι λεω σε αυτη την απαντηση μου εδω

 

μαν σου εχω απαντησει, απο κει και περα δικο σου το pc και τα χρήματα, πραττεις οπως νομίζεις καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Shadow Explorer είπε

εμ δε μπορουμε να γνωριζουμε πως επαιζε, υπαρχει και η πιθανοτητα να προκληθηκε η αστοχια στην υδροψηξη απ τις υψηλες θερμοκρασίες, οπως και να εχει αν παει σε αερα πρεπει να εχει καλο flow, το κουτι αυτο παιρνει μεχρι 240αρι ψυγειο οποτε δε θα το σκεφτομουν να βαλω aio σε αυτο το combo cpu\κουτι.

μαν σου εχω απαντησει, απο κει και περα δικο σου το pc και τα χρήματα, πραττεις οπως νομίζεις καλυτερα.

Αφου η υδροψυξη φιλε μου ακουγετε οπως το τραρτερ σαν να ζοριζεται ειναι φανερο οτι εφαγε τα ψωνια της. Εβαλα νεους αεριστηρες οριστε:

spacer.png

 

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε σου μενει να βαλεις καινουρια ψυκτρα του cpu.
Το οτι η αντλία κανει θόρυβο, δε σημαίνει οτι δε λειτουργεί, είχα μια Z73 που χαλαει τον κόσμο αλλα λειτουργεί, τωρα την έχει φιλικό μου πρόσωπο και το γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...