Προς το περιεχόμενο

Σβηνει απο μονο του


thelos257

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

HWMonitor.txt

Speccy

1802035457_.PNG.8b3e046d1c8f02550aa80fc1adfa9d2e.PNG

Με ανοιχτο το πισω καλυμα και το μπροστινο γυαλι.

53 λεπτά πριν, Shadow Explorer είπε

ωραια κοιτα να δεις τωρα τι γινεται, δοκιμασε να δουλεψεις το pc, χωρις τα τζαμια να δεις αν οι θερμοκρασίες ειναι ποιο χαμηλες.

Γενικα η διαταξη του κουτιού δεν ειναι καλη, το καλύτερο θα ταν ενα κουτακι με front to back airflow.
H ψυκτρα επίσης δεν ειναι αρκετή, αλλα το προβλημα ειναι οτι κλεινει το pc σου, και αυτο δε νομιζω οτι οφείλεται σε μη επαρκή ψυξη.
με 90βαθμους θα πρεπε να ναι οκ, κι ας μην ειναι ιδανικες οι συνθήκες.

Σε περιπτωση που εχεις 70-90 idle και οταν πας να κανεις κατι βαρυ ανεβαζει, ναι τοτε θα κλεινει και θες καλυτερη ψυξη και κουτι.
Αυτο που εχει το τζαμι μπροστα ειναι φουρνακι, και τα πανω φανακια δε κανουν κατι σημαντικό σε τετοια διαταξη.
Η gpu πως τα πηγαίνει?

οποτε δες πως συμπεριφερεται με το τζαμι ανοιχτο για αρχη, αν εχουν πεσει οι θερμοκρασιες και εξακολλουθεί να κλεινει, τοτε κατι
άλλο ειναι που εχει προβλημα.

Η GPU ειναι σε φυσικα επιπεδα AMD 460RX

1.PNG.5b8b852decf579c1f55e60652491d6ca.PNG

57 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Εγώ θα έλεγα ότι κουτί χωρίς γρίλιες μπροστά είναι χάλια.
Το 70-90 στο bios όσο ζεστός και να είναι ο επεξεργαστής είναι πάρα πολύ. Μιλάμε για idle κατάσταση του cpu.

Δεν έχω βάλει ποτέ υδρόψυξη σε pc οπότε έχω και μια επιφύλαξη για ότι σου λέω παρακάτω καθώς είναι θεωριτηκές περισσότερο οι γνώσεις μου . Αυτό που βλέπω η υδρόψυξη σου έχει μικρό ψυγείο και ίσως για έναν τέτοιο επεξεργαστή να μην είναι αρκετή. Επίσης το fan που έχει να μην είναι αρκετά καλό ή σωστά τοποθετημένο πχ να βγάζει αέρα ενώ κανονικά θα έπρεπε να βάζει. Μπορεί να μην είναι στην σωστή υποδοχή και να δουλεύει σε πολύ χαμηλές στροφές.  Προσωπικά όμως πιστεύω ότι χρειάζεται τουλάχιστον διπλό ψυγείο και να αλλάξει το στήσιμο. Να πάει το ψυγείο στην κορυφή, μπροστά να βάζει αέρα με τουλάχιστον 2 fan αλλά επειδή γρίλιες δεν υπάρχουν καλύτερα με 3 και από πίσω να βγάζει με ένα.

Ωστόσο επειδή δεν είναι εύκολο να βρεις μια υδρόψυξη κάπου πρόχειρα, προτείνω στην εμπρός πάνω υποδοχή να βιδώσεις την ψύκτρα, από κάτω το fan της όπου θα χτυπάει προς τα εκείνη ακριβώς πίσω της ένα fan που θα βγάζει αέρα έξω και τα άλλα όπως τα είπα. Τα μπροστά θα βάζουν αέρα μέσα και άλλο ένα πίσω να βγάζει έτσι ώστε να ανανεώνεται ο αέρας. Ελπίζω βέβαια να χωρά και να μην βρίσκει στις ram ή κάπου αλλού.

Τέλος απ' ότι καταλαβαίνω το PC ανοίγει. Κατέβασε ένα HWmonitor ή ένα speccy και δες τι θερμοκρασίες σου δίνει όταν μπεις στα windows.

Αν έχουμε σωστό στήσιμο μετά μπορούμε να πειράξουμε τις ρυθμίσεις της μητρικής σε περίπτωση που χρειαστεί έτσι ώστε να δίνουν περισσότερες στροφές.

 

Κάτι extra μιας και έκανες έδωσες νέα απάντηση. Αν την πιάσεις από πάνω και της ασκήσεις μία ελαφρά δύναμη, προς διάφορες κατευθύνσεις, κουνάει;

Καλησπερα οχι δεν κουνιεται ειναι σταθερη.
Να κοιταξω και τις ρυθμισεις στο BIOS ;

Ενα προσφατο παραδειγμα το οποιο μου εσβησε ηταν που ξεκινησα το virtualdj και επαιξε μουσικη εκει εσβησε χωρις να δω αν το προβλημα ηταν οι ψηλες θερμοκρασιες του δεν προλαβα.

Επεξ/σία από thelos257
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, sakis han είπε

Φιλε υπαρχουν 4-5 λαθοι σε αυτο το PC. Απορω σε ποιο τεχνικο το πηγες και σου το αφησε ετσι!
Μενεις στη Λεμεσο η σε χωριο?

Παφο φιλε μου μενω.
Το πηρα σε μια υποτιθεται σοβαρη εταιρια !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! που την εμπιστευονται παρα πολλοι (BIONIC)

Το πισω μερος του κουτιου:
spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png
Ποια ειναι αυτα τα λαθη που υπαρχουν ; Μπορω να τα φτιαξω μονος μου αν μου εξηγησετε αναλυτικα ποια συρματα να πειραξω κλπ δεν εμπιστευομαι κανεναν. Απλος το πηρα παλι που εσβηνε μονο του και μου ειπαν οτι ηταν το τροφοδοτικο του το προβλημα την πρωτη φορα οπου μου το αλλαξαν 135 ευρω !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ενω το παλιο του το εβαλα σε ενα αλλο pc και δουλευει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, thelos257 είπε

Το πηρα σε μια υποτιθεται σοβαρη εταιρια !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! που την εμπιστευονται παρα πολλοι (BIONIC)

Τωρα σωθηκες!

Λοιπον, οι ανεμιστηρες μπροστα βαζουν η βγαζουν αερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, sakis han είπε

Τωρα σωθηκες!

Λοιπον, οι ανεμιστηρες μπροστα βαζουν η βγαζουν αερα?

Μπροστα που ειναι το λογοτυπο της CouGar ;
βαζουν αερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, sakis han είπε

Επειδη ειναι αρκετα αυτα που πρεπει να κανεις. Ξερεις να στηνεις υπολογιστες?

Ναι σπουδασα και τελιωσα τεχνικος ηλεκτρονικων υπολογιστων.

Ποια ειναι αυτα που θα πρεπει να κανω βημα με την σειρα τους φυσικα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα απ'ολα αλλαξε τις  RAM και βαλτες στις θεσεις που ειναι αδειες (δηλαδη 2 και 4)
....μολις το κανεις και ειναι ολα ενταξει συνεχιζουμε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sakis han είπε

Πρωτα απ'ολα αλλαξε τις  RAM και βαλτες στις θεσεις που ειναι αδειες (δηλαδη 2 και 4)
....μολις το κανεις και ειναι ολα ενταξει συνεχιζουμε

Μου ειπαν απο εκει που ξερεις που το πηρα οτι ειναι φαγομενα τα slots των μνημων ram στις θεσεις 2 + 4 και γι αυτο σβηνει

Αλλα θα τις αλλαξω.

@sakis han τις αλλαξα παμε παρακατω

spacer.png

Το αναψα και δειχνει να δουλευει μια χαρα.

@sakis han

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε ότι στην υδρόψυξη έχουν βγάλει το προστατευτικό αυτοκόλλητο της επιφάνειας που ακουμπάει στον επεξεργαστή, στάνταρ λάθος που γίνεται συχνά. Τσέκαρε επίσης ότι η πάστα είναι εντάξει. Στο σεταρισμα της υδρόψυξης αυτό που προτείνω είναι το ρεύμα της αντλίας να είναι πάντα σταθερό και ανεξάρτητο της θερμοκρασίας, δε τους κάνει καλό να αυξομειώνεις τα rpm τους. 

Τέλος, στις default ρυθμίσεις, ο 11700kf πολλές φορές για να πιάσει το πλήρες boost, στέλνει τα volt του vcore περίπου στα 1.53. Παρόλο που στο log του HWmonitor δε φαίνεται, υπάρχει περίπτωση να στα στέλνει τόσο ψηλά και η παροχή της μητρικής να αρνείται να παίξει σταθερά σε τόσο ψηλές τάσεις. Γενικά τέτοιου βεληνεκούς μητρική για τέτοιο επεξεργαστή δεν προτείνεται, καλύτερα να είχες μητρική με πιο σοβαρή διάταξη στα mosfet του cpu. Επειδή δεν υπάρχει airflow γύρω τους (λόγω της υδρόψυξης), δεν ψύχονται, και όταν οι απαιτήσεις για ρεύμα από τον επεξεργαστή ανεβαίνουν, χτυπάει το over-current ή το θερμικό protection και σου κλείνει το σύστημα η ίδια η μητρική για να προστατέψει τα mosfet. Αν όλα τα άλλα είναι εντάξει, δεν μπορώ να σκεφτώ άλλη λογική εξήγηση γιατί κλείνει στα καλά καθούμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον δυο τινα συμβαινουν, νεκρη υδροψυξη ή δεν καθεται καλα η υδροψυξη στον επεξεργαστη, μαλλον μου κανει για νεκρη υδροψυξη , μια μετρια ειναι 80-90

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διάβασα όλα τα σχόλια λόγω χρόνου αλλά βγάλε πλαϊνό καπάκι και βάλε έναν ανεμιστήρα δωματίου να φυσάει μέσα για δοκιμή, αν και μυρίζονται θέμα με την υδρόψυξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, forgotten είπε

Λοιπον δυο τινα συμβαινουν, νεκρη υδροψυξη ή δεν καθεται καλα η υδροψυξη στον επεξεργαστη, μαλλον μου κανει για νεκρη υδροψυξη , μια μετρια ειναι 80-90

Που θα ξερω οτι ειναι το ενα θεμα ή το αλλο θεμα ;

6 λεπτά πριν, anavgous είπε

Τσέκαρε ότι στην υδρόψυξη έχουν βγάλει το προστατευτικό αυτοκόλλητο της επιφάνειας που ακουμπάει στον επεξεργαστή, στάνταρ λάθος που γίνεται συχνά. Τσέκαρε επίσης ότι η πάστα είναι εντάξει. Στο σεταρισμα της υδρόψυξης αυτό που προτείνω είναι το ρεύμα της αντλίας να είναι πάντα σταθερό και ανεξάρτητο της θερμοκρασίας, δε τους κάνει καλό να αυξομειώνεις τα rpm τους. 

Τέλος, στις default ρυθμίσεις, ο 11700kf πολλές φορές για να πιάσει το πλήρες boost, στέλνει τα volt του vcore περίπου στα 1.53. Παρόλο που στο log του HWmonitor δε φαίνεται, υπάρχει περίπτωση να στα στέλνει τόσο ψηλά και η παροχή της μητρικής να αρνείται να παίξει σταθερά σε τόσο ψηλές τάσεις. Γενικά τέτοιου βεληνεκούς μητρική για τέτοιο επεξεργαστή δεν προτείνεται, καλύτερα να είχες μητρική με πιο σοβαρή διάταξη στα mosfet του cpu. Επειδή δεν υπάρχει airflow γύρω τους (λόγω της υδρόψυξης), δεν ψύχονται, και όταν οι απαιτήσεις για ρεύμα από τον επεξεργαστή ανεβαίνουν, χτυπάει το over-current ή το θερμικό protection και σου κλείνει το σύστημα η ίδια η μητρική για να προστατέψει τα mosfet. Αν όλα τα άλλα είναι εντάξει, δεν μπορώ να σκεφτώ άλλη λογική εξήγηση γιατί κλείνει στα καλά καθούμενα.

Ειναι εβγαγμενο το αυτοκολλητακι. Μιλαμε για υπολογιστη που στηθηκε το 2021 οχι προσφατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, thelos257 είπε

Καλημερα οριστε νεες φωτογραφιες του πεντακαθαρες χωρις το γυαλι:


spacer.png



spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

Αρα τι να κανω με την ψυχτρα ;

η ανεμιστήρες ειναι ανάποδα  οπως το βλεπω στις φωτογραφιες . δεν εχεις airflow έτσι

Επεξ/σία από sharke
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, thelos257 είπε

Ειναι εβγαγμενο το αυτοκολλητακι. Μιλαμε για υπολογιστη που στηθηκε το 2021 οχι προσφατα.

Thermal paste εχεις για να βαλεις?

13 λεπτά πριν, sharke είπε

η ανεμιστήρες ειναι ανάποδα  οπως το βλεπω στις φωτογραφιες . δεν εχεις airflow έτσι

Θα φτασουμε και εκει😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...