Προς το περιεχόμενο

Σβηνει απο μονο του


thelos257

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας εχω αυτο το μηχανημα το οποιο το εφτιαξα μονος μου το καλοκαιρακι του 2020 αν θυμαμαι καλα με αυτα τα χαρακτηριστικα του ASRock Z590 PRO4 * Intel Core i7 11700KF * Crycial 8GBx2 23GB RAM DDR4 2666 UDIMM * AMD 460RX * 480GB SSD - 4TB HDD * HYDRA M 80 650W  * Zeroground KB-2300G Sagara Gaming * Zeroground MS-2600G Kaito RGB Gaming.
Προσφατα του αλλαξα το τροφοδοτικο του με αυτο εδω: Corsair RMx Series™ RM750x — 750 Watt 80 PLUS Gold Fully Modular ATX PSU CP-9020199
επειδη το πηρα στον τεχνικο και μου ειπε οτι ηταν το τροφοδοτικο του το προβλημα ειπα οκ ηταν Μαρτιος 2024.
Οι θερμοκρασιες του επεξεργαστη ειναι στο 70-90 απο οτι ειδα στο BIOS του.
Αυτες τις μερες ομως δυστοιχως παλι μου σβηνει και θερμενεται το κουτι του απο πισω οχι απο μπροστα που ειναι το γυαλι και φαινεται η μητρικη του πλακετα. Επισης τα ανερηστηρακια του δεν αναβουν απο πανω δεν ξερω γιατι.
Τον ξανα πηρα στον τεχνικο οπου του αλλαξε τις θεσεις των μνημων RAM ετρεξε και ενα beanchtest και ολα βγηκαν θετικα κανενα προβλημα και κανενα λαθος.
Θα ηθελα να του κανω δοκιμες μονος μου αφου το εφερα σπιτι και παλι σβηνει απο μονο του και σαν φορτωνει τα windows και καθως μπαινει στο συστημα των windows 10 pro 64 bit. Αρχικα σκεφτηκα να αγορασω μια νεα μνημη ram και μια νεα καρτα γραφικων αλλα δεν ξερω ποια να επιλεξω αφου παιχνιδια δεν παιξω καθολου σχεδον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

99% έχει να κάνει με τις θερμοκρασίες, τσάμπα το τροφοδοτικό. Τι ψύξη του έχεις; Το 70-90 είναι ψηλά σαν θερμοκρασία. Δεν θυμάσαι καλά για το πότε έφτιαξες το Pc γιατί ο i7-11700KF βγήκε το 2021. Δες το θέμα της ψύξης, αυτοί οι επεξεργαστές θέλουν κουτί με καλό ερφλόου και καλή ψύξη.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, thelos257 said:

Καλησπερα σας εχω αυτο το μηχανημα το οποιο το εφτιαξα μονος μου το καλοκαιρακι του 2020 αν θυμαμαι καλα με αυτα τα χαρακτηριστικα του ASRock Z590 PRO4 * Intel Core i7 11700KF * Crycial 8GBx2 23GB RAM DDR4 2666 UDIMM * AMD 460RX * 480GB SSD - 4TB HDD * HYDRA M 80 650W  * Zeroground KB-2300G Sagara Gaming * Zeroground MS-2600G Kaito RGB Gaming.
Προσφατα του αλλαξα το τροφοδοτικο του με αυτο εδω: Corsair RMx Series™ RM750x — 750 Watt 80 PLUS Gold Fully Modular ATX PSU CP-9020199
επειδη το πηρα στον τεχνικο και μου ειπε οτι ηταν το τροφοδοτικο του το προβλημα ειπα οκ ηταν Μαρτιος 2024.
Οι θερμοκρασιες του επεξεργαστη ειναι στο 70-90 απο οτι ειδα στο BIOS του.
Αυτες τις μερες ομως δυστοιχως παλι μου σβηνει και θερμενεται το κουτι του απο πισω οχι απο μπροστα που ειναι το γυαλι και φαινεται η μητρικη του πλακετα. Επισης τα ανερηστηρακια του δεν αναβουν απο πανω δεν ξερω γιατι.
Τον ξανα πηρα στον τεχνικο οπου του αλλαξε τις θεσεις των μνημων RAM ετρεξε και ενα beanchtest και ολα βγηκαν θετικα κανενα προβλημα και κανενα λαθος.
Θα ηθελα να του κανω δοκιμες μονος μου αφου το εφερα σπιτι και παλι σβηνει απο μονο του και σαν φορτωνει τα windows και καθως μπαινει στο συστημα των windows 10 pro 64 bit. Αρχικα σκεφτηκα να αγορασω μια νεα μνημη ram και μια νεα καρτα γραφικων αλλα δεν ξερω ποια να επιλεξω αφου παιχνιδια δεν παιξω καθολου σχεδον.

Ποιο κουτι εχετε και ποσους ανεμιστηρες και που.Αν μπορειτε,ανεβαστε φωτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fmarkos είπε

99% έχει να κάνει με τις θερμοκρασίες, τσάμπα το τροφοδοτικό. Τι ψύξη του έχεις; Το 70-90 είναι ψηλά σαν θερμοκρασία. Δεν θυμάσαι καλά για το πότε έφτιαξες το Pc γιατί ο i7-11700KF βγήκε το 2021. Δες το θέμα της ψύξης, αυτοί οι επεξεργαστές θέλουν κουτί με καλό ερφλόου και καλή ψύξη.   

Καλησπερα το καλοκαιρι του 2021 τον εφτιαξα ναι τωρα θυμηθηκα σωστα !!!!!!!!!!!!!!!
Το κουτι του ειναι αυτο: https://www.skroutz.gr/s/21228921/Cougar-MG120-G-Gaming-Mini-Tower-Kouti-Ypologisti-me-Plaino-Parathyro-Mayro.html
 

2 ώρες πριν, benign είπε

Ποιο κουτι εχετε και ποσους ανεμιστηρες και που.Αν μπορειτε,ανεβαστε φωτο.

Εχω τρεις πανω δυο μπροστα και ενα πισω θα ανεβασω φωτο οταν παω πισω στο σπιτι μου στην πολη και να μου πειτε πως μπορω να το κανω να λειτουργησει σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, thelos257 είπε

Καλησπερα το καλοκαιρι του 2021 τον εφτιαξα ναι τωρα θυμηθηκα σωστα !!!!!!!!!!!!!!!
Το κουτι του ειναι αυτο: https://www.skroutz.gr/s/21228921/Cougar-MG120-G-Gaming-Mini-Tower-Kouti-Ypologisti-me-Plaino-Parathyro-Mayro.html
 

Το κουτί είναι μια χαρά. Από ανεμιστήρες και ψύκτρα τι φοράς; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

70-90 βαθμούς σε idle / χαλαρή χρήση?  Αν ναι, τοτε αγορά νέας καλής ψυκτρας.

π.χ. τουλάχιστον την  https://www.skroutz.gr/s/51031768/Thermalright-Peerless-Assassin-120-SE-PSyktra-Epexergasti-Diplou-Anemistira-gia-Socket-AM4-AM5-1200-115x-1700.html

Επίσης, απενεργοποιησε το Multicore Enhancement στο BIOS, αν υπάρχει.

Επεξ/σία από duffyduck
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/7/2024 στις 5:46 ΜΜ, Aris_ είπε

πήγαινε στο bios και δώσε όριο max temp στην cpu 75c τέσταρε και δες τι κάνει μετά 

Καλησπερα το εκανα αυτο αλλα τιποτα. ειναι ετσι το συστημα απο μεσα:

https://imgur.com/hCT7O1Mspacer.png

 

spacer.png

 

spacer.png

spacer.png

 

Του αλλαξα τον σκληρο του δισκο με βαση οτι η υγεια του ητανε στο 85% του εβαλα αλλο ssd 512GB αυτον εδω 35 ευρω:

https://www.e-shop.cy/ssd-patriot-p210s512g25-p210-512gb-25-sata-3-p-PER.323329

Τιποτα παλι αμαν κολλησει σβηνει.

Τι να κανω ρε παιδια ;

Στις 16/7/2024 στις 4:14 ΜΜ, fmarkos είπε

Το κουτί είναι μια χαρά. Από ανεμιστήρες και ψύκτρα τι φοράς; 

Ανεβασα φωτογραφιες πιο πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν τσέκαρε τις ρωες του αέρα. Οι μπροστά ανεμιστήρες πρέπει να βάζουν αέρα στο κουτί και οι πάνω που είναι λογικά οι ανεμιστήρες της ψύκτρας πρέπει να βγάζουν αέρα προς τα έξω. Το ίδιο και ο πίσω. Μετά τσέκαρε τους σωλήνες της υδροψιξης καλό είναι να μην κάνουν την κουρμπα που έχουν κάνω από την ψύκτρα του επεξεργαστή. Τέλος θα σου πρότεινα να τσεκάρεις την πάστα της ψύκτρας καθώς και αν έχει αφαιρεθεί η προστατευτικη μεμβράνη πριν τοποθετηθεί. (Το έχω δει να συμβαίνει, ένα μυαλό έχουμε όλοι και καμιά φορά μας ξεφεύγουν πράγματα). Αν δεν είναι τίποτα από όλα αυτά μιας και είσαι ακόμα εντός εγγύησης, ξηλώνεις μητρική και επεξεργαστή και τα πας για έλεγχο αναφέροντας το πρόβλημα στο σέρβις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, fmarkos είπε

Καταρχήν τσέκαρε τις ρωες του αέρα. Οι μπροστά ανεμιστήρες πρέπει να βάζουν αέρα στο κουτί και οι πάνω που είναι λογικά οι ανεμιστήρες της ψύκτρας πρέπει να βγάζουν αέρα προς τα έξω. Το ίδιο και ο πίσω. Μετά τσέκαρε τους σωλήνες της υδροψιξης καλό είναι να μην κάνουν την κουρμπα που έχουν κάνω από την ψύκτρα του επεξεργαστή. Τέλος θα σου πρότεινα να τσεκάρεις την πάστα της ψύκτρας καθώς και αν έχει αφαιρεθεί η προστατευτικη μεμβράνη πριν τοποθετηθεί. (Το έχω δει να συμβαίνει, ένα μυαλό έχουμε όλοι και καμιά φορά μας ξεφεύγουν πράγματα). Αν δεν είναι τίποτα από όλα αυτά μιας και είσαι ακόμα εντός εγγύησης, ξηλώνεις μητρική και επεξεργαστή και τα πας για έλεγχο αναφέροντας το πρόβλημα στο σέρβις. 

Καλημερα θα τα τσεκαρω και θα σου πω. Ελειξε η εγγυηση της μητρικης και του επεξεργαστη. Λεω να του βαλω μια κανονικη ψυτρα της Intel σκετα και να βγαλω την υδροψυξη αλλα που θα βρω ;

https://www.skroutz.gr/c/31/motherboards-mhtrikes/f/1100662/1200.html

Σκεφτομαι να του αλλα
ξω την μητρικη πλακετα μπορειτε να μου προτεινεται καποια που να ειναι συμβατη με τον επεξεργαστη μου ; Intel Core i7 11700KF
ο λογος ειναι πως οι βασης που καθονται πανω οι RAM χαλασανε και δεν καθονται πολυ καλα πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To κουτί για ελληνικό καλοκαίρι καθε αλλο παρα μια χαρά ειναι.
Οι επεξεργαστες αυτοί ειναι πολύ ζεστοί, δε νομιζω να κλεινει στους 90βαθμούς.

Αν μπορεις βγαλε τελειως τα τζαμια απ το κουτι και δες πως πανε τα πράγματα.
καλη ιδεα θα ηταν να βγαλεις και μια φωτο χωρις το πλαινό τζαμι, να δουμε τι γινεται μεσα καθαρά χωρις αντανακλάσεις.

Αν βλεπω καθαρά, η ψυκτρα που ψυχει τον cpu ειναι 120αρι AIO στην πισω θεση, που δεν ειναι αρκετό σε καμια περίπτωση.

Επεξ/σία από Shadow Explorer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Shadow Explorer είπε

To κουτί για ελληνικό καλοκαίρι καθε αλλο παρα μια χαρά ειναι.
Οι επεξεργαστες αυτοί ειναι πολύ ζεστοί, δε νομιζω να κλεινει στους 90βαθμούς.

Αν μπορεις βγαλε τελειως τα τζαμια απ το κουτι και δες πως πανε τα πράγματα.
καλη ιδεα θα ηταν να βγαλεις και μια φωτο χωρις το πλαινό τζαμι, να δουμε τι γινεται μεσα καθαρά χωρις αντανακλάσεις.

Αν βλεπω καθαρά, η ψυκτρα που ψυχει τον cpu ειναι 120αρι AIO στην πισω θεση, που δεν ειναι αρκετό σε καμια περίπτωση.

Καλημερα οριστε νεες φωτογραφιες του πεντακαθαρες χωρις το γυαλι:


spacer.png



spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

Αρα τι να κανω με την ψυχτρα ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έλεγα ότι κουτί χωρίς γρίλιες μπροστά είναι χάλια.
Το 70-90 στο bios όσο ζεστός και να είναι ο επεξεργαστής είναι πάρα πολύ. Μιλάμε για idle κατάσταση του cpu.

Δεν έχω βάλει ποτέ υδρόψυξη σε pc οπότε έχω και μια επιφύλαξη για ότι σου λέω παρακάτω καθώς είναι θεωριτηκές περισσότερο οι γνώσεις μου . Αυτό που βλέπω η υδρόψυξη σου έχει μικρό ψυγείο και ίσως για έναν τέτοιο επεξεργαστή να μην είναι αρκετή. Επίσης το fan που έχει να μην είναι αρκετά καλό ή σωστά τοποθετημένο πχ να βγάζει αέρα ενώ κανονικά θα έπρεπε να βάζει. Μπορεί να μην είναι στην σωστή υποδοχή και να δουλεύει σε πολύ χαμηλές στροφές.  Προσωπικά όμως πιστεύω ότι χρειάζεται τουλάχιστον διπλό ψυγείο και να αλλάξει το στήσιμο. Να πάει το ψυγείο στην κορυφή, μπροστά να βάζει αέρα με τουλάχιστον 2 fan αλλά επειδή γρίλιες δεν υπάρχουν καλύτερα με 3 και από πίσω να βγάζει με ένα.

Ωστόσο επειδή δεν είναι εύκολο να βρεις μια υδρόψυξη κάπου πρόχειρα, προτείνω στην εμπρός πάνω υποδοχή να βιδώσεις την ψύκτρα, από κάτω το fan της όπου θα χτυπάει προς τα εκείνη ακριβώς πίσω της ένα fan που θα βγάζει αέρα έξω και τα άλλα όπως τα είπα. Τα μπροστά θα βάζουν αέρα μέσα και άλλο ένα πίσω να βγάζει έτσι ώστε να ανανεώνεται ο αέρας. Ελπίζω βέβαια να χωρά και να μην βρίσκει στις ram ή κάπου αλλού.

Τέλος απ' ότι καταλαβαίνω το PC ανοίγει. Κατέβασε ένα HWmonitor ή ένα speccy και δες τι θερμοκρασίες σου δίνει όταν μπεις στα windows.

Αν έχουμε σωστό στήσιμο μετά μπορούμε να πειράξουμε τις ρυθμίσεις της μητρικής σε περίπτωση που χρειαστεί έτσι ώστε να δίνουν περισσότερες στροφές.

 

6 λεπτά πριν, thelos257 είπε

Αρα τι να κανω με την ψυχτρα ;

Κάτι extra μιας και έκανες έδωσες νέα απάντηση. Αν την πιάσεις από πάνω και της ασκήσεις μία ελαφρά δύναμη, προς διάφορες κατευθύνσεις, κουνάει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ωραια κοιτα να δεις τωρα τι γινεται, δοκιμασε να δουλεψεις το pc, χωρις τα τζαμια να δεις αν οι θερμοκρασίες ειναι ποιο χαμηλες.

Γενικα η διαταξη του κουτιού δεν ειναι καλη, το καλύτερο θα ταν ενα κουτακι με front to back airflow.
H ψυκτρα επίσης δεν ειναι αρκετή, αλλα το προβλημα ειναι οτι κλεινει το pc σου, και αυτο δε νομιζω οτι οφείλεται σε μη επαρκή ψυξη.
με 90βαθμους θα πρεπε να ναι οκ, κι ας μην ειναι ιδανικες οι συνθήκες.

Σε περιπτωση που εχεις 70-90 idle και οταν πας να κανεις κατι βαρυ ανεβαζει, ναι τοτε θα κλεινει και θες καλυτερη ψυξη και κουτι.
Αυτο που εχει το τζαμι μπροστα ειναι φουρνακι, και τα πανω φανακια δε κανουν κατι σημαντικό σε τετοια διαταξη.
Η gpu πως τα πηγαίνει?

οποτε δες πως συμπεριφερεται με το τζαμι ανοιχτο για αρχη, αν εχουν πεσει οι θερμοκρασιες και εξακολλουθεί να κλεινει, τοτε κατι
άλλο ειναι που εχει προβλημα.

Επεξ/σία από Shadow Explorer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...