Προς το περιεχόμενο

Junior Java μισθός


graptoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Είμαι junior java back-end developer με 1 χρονο εμπειρία και πτυχίο πληροφορικής. Πέρσυ δυσκολεύτηκα πολύ να βρώ την πρώτη μου δουλειά γιατί πιστεύω έχει πέσει η ζήτηση για junior devs, οπότε δέχτηκα να ξεκινήσω στα 800 καθαρά (σημείωση: spring boot μια χαρά ήξερα από 2 projects που είχα κάνει και γνώσεις front σε react.js). Όπως και να έχει, πέρασε ένας χρόνος και έχω σίγουρα βελτιωθεί και καταφέρει κάποια πράγματα. Σκέφτομαι να ζητήσω μία αύξηση στα 1000 ευρώ περιπού. Είναι καλά; Προσωπικά με το κόστος ζωής στην Αθήνα είναι πολύ μέτρια αλλά δεν ξέρω τι παίζει γενικά στην αγορά. Είναι κάποιος σε παρόμοια φάση να μου πεί περίπου τι μισθό έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Η εταιρεία, που σε ξεκίνησε 800 ευρώ, δεν έχει κάνει μετά από 1 χρόνο αναφορά σε αύξηση; Στη θέση σου θα κοίταγα για άλλη εταιρεία tbh, εκτός αν πια περνάς τόσο καλά και μαθαίνεις τόσα πολλά εκεί που είσαι.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

 

δες το παραπάνω σχόλιό μου και επίσης όπως λέει ο φίλος, αν η εταιρεία σου δεν έχει κάνει μετά από 1 χρόνο όνη της αύξηση σημαίνει πως δεν σε υπολογίζει. Θίξε το θέμα, αλλά ταυτόχρονα ψάξε να πας κάπου που θα σου δώσουν τα επιπλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Kercyn είπε

Η εταιρεία, που σε ξεκίνησε 800 ευρώ, δεν έχει κάνει μετά από 1 χρόνο αναφορά σε αύξηση; Στη θέση σου θα κοίταγα για άλλη εταιρεία tbh, εκτός αν πια περνάς τόσο καλά και μαθαίνεις τόσα πολλά εκεί που είσαι.

Οχι αν δεν το ζητήσεις μόνος σου. Είχε συζητηθεί στην αρχή ότι υπάρχει η προοπτική κάθε χρόνο να ανεβαίνει. Από τον εργασιακο κλίμα και αυτά που μαθαίνω είμαι ικανοποιημένος γι αυτό κοίταξα να κάτσω τουλάχιστον ένα χρόνο και δεν το έψαξα πολύ με άλλες εταιρείες. Έχω κάνει άλλες 3 συνεντεύξεις για junior και δεν κατέληξαν σε offer. Συνήθως ζητάω 1100 καθαρά. Απλά θέλω να ξέρω ποιο range θεωρείται φυσιολογικό. Θα μου πεις εξαρτάται από τον καθένα αλλά κι εγώ πχ μετά τους 4 πρώτους μήνες έβγαζα κανονικά τασκς από specs. Ίσως να μου έπαιρνε λίγη παραπάνω ώρα σε σχέση με τους mid η να μην έχω ασχοληθεί πολύ με core κομμάτια του server, όμως θεωρώ νορμάλ junior τον εαυτό μου και με καλές δυνατότητες να εξελιχθώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, graptoras είπε

Οχι αν δεν το ζητήσεις μόνος σου. Είχε συζητηθεί στην αρχή ότι υπάρχει η προοπτική κάθε χρόνο να ανεβαίνει. Από τον εργασιακο κλίμα και αυτά που μαθαίνω είμαι ικανοποιημένος γι αυτό κοίταξα να κάτσω τουλάχιστον ένα χρόνο και δεν το έψαξα πολύ με άλλες εταιρείες. Έχω κάνει άλλες 3 συνεντεύξεις για junior και δεν κατέληξαν σε offer. Συνήθως ζητάω 1100 καθαρά. Απλά θέλω να ξέρω ποιο range θεωρείται φυσιολογικό. Θα μου πεις εξαρτάται από τον καθένα αλλά κι εγώ πχ μετά τους 4 πρώτους μήνες έβγαζα κανονικά τασκς από specs. Ίσως να μου έπαιρνε λίγη παραπάνω ώρα σε σχέση με τους mid η να μην έχω ασχοληθεί πολύ με core κομμάτια του server, όμως θεωρώ νορμάλ junior τον εαυτό μου και με καλές δυνατότητες να εξελιχθώ.

Μπορείς να ζητήσεις 1100 απ' την τωρινή σου δουλειά και παράλληλα να αρχίσεις να κοιτάς κι αλλού. 800 είναι πολύ λίγα. Για 1 χρόνο προϋπηρεσία το 1100-1200 μου ακούγεται νορμάλ, αλλά δεν έχω πολύ καλή εικόνα αυτή τη στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμενα ο κολλητος στη πολη που ειναι (110 000 κατοικοι ελλαδα) μην πω ονοματα 2 εταιρειες 1200 ξεκινας οποιαδηποτε προγρματισμου θεση καθαρα, στην μια εταιεια παει καλα πανε μεχρι 3000 ευρω+ στην αλλη δεν παει καλα δεν ανεβαινεις. Σε αλλες εταιρειες ξεκινας 700-800-900-1000 και φτανεις βαρια 1200 περιπου και οχι πιο πανω. Ειναι θεμα εταιρειας τι εχει να ασχοληθεις για να σε πληρωσει αναλογως. Τωρα αθηνα θεσαλονικη ειναι τοσες πολλες εταιρειας οποτε θελει ψαξιμο. Εγω δε νεχω δουλεια διαβαζω λιγο να κοιταξω remote. Αν η εταιρεια εχει εκατομθρια κερδος και εχει προγραματιστικα προτζεκτ πολα και δυσκολαπχ ε θα πληρωσει παραπανω αν λειτουργει σωστα. Αν ειναι κουτουρου ε τι να δωσει.. Οταν γινεις πολυ καλος remote εξωτερικο ακουω.

Επεξ/σία από NoSleep_N2837
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, NoSleep_N2837 είπε

Τωρα αθηνα θεσαλονικη ειναι τοσες πολλες εταιρειας οποτε θελει ψαξιμο.

Αυτό είναι πολυ βασικό, γνωστός μου που είναι προγραμματιστης χρόνια μου έλεγε πως πρεπει να ξεψοιριζεις τα άτομα που έχουν μια εταιρία, πριν πας ( να ψάξεις δηλαδή στο διαδίκτυο, να βρεις αν είναι καλή η εταιρία, ποσα χρόνια είναι, αν πληρωνουν στη ώρα τους κλπ) . 

Αν θες να εξελιχθεις, θα εξελιχθείς, γιατί και σε μια εταιρεία να μπεις και να μη πληρωνει καλά, θα γνωρίσεις άτομα, μέσω της εταιρείας, όποτε μετά μπορείς να βρεις τη επόμενη εταιρεία, που θα πληρωνει καλυτερα, το θέμα είναι να μπορέσεις να μπεις κάπου. 

 

Απλά το θέμα είναι πως θέσεις εργασίας στον κλάδο είναι λίγες, σε αναλογία με τα άτομα που είναι προγραμματιστές. 

Οποτε αν βιάζεσαι να πιασεις δουλειά, πρεπει να πας όπου να ναι 😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έπιασα πρώτη δουλειά στην Αθήνα φέτος ως software engineer c++, χώρις μεταπτυχιακό, χωρίς εμπειρία, με πρώτο μισθό 1250 πολύ γρήγορα. Παιδιά πραγματικά όταν βλέπω τέτοιους μισθούς στεναχωριέμαι, βλέπω και σε ομαδικές στο facebook με αγγελίες που δίνουν ψίχουλα. Αν μένεις μόνος σου και νοικιάζεις δεν βγαίνει με 800 οριακά, ζεις σε κακή κατάσταση, οριακά υπάρχεις. Το μισό σχεδόν φεύγει σε νοίκι πλέον. Ζήτησε αύξηση με βάση το μάρκετ και την εμπειρία σου και άμα δεν σου δώσουν ή δεν είσαι ευχαριστημένος μπαίνεις σε αναζήτηση για να φύγεις, μην μένεις για 800 δεν αξίζει ακόμα και για 1000. Πρέπει να ταρακουνηθούν και λίγο οι εργοδότες μην ρίχνουμε την αξία μας. Άμα βρεις και εξωτερικό remote όνειρο. Φτιάξε github να έχει δυνατά projects, άμα θες να είσαι και πιο eyecatcher μια ιστοσελίδα τύπου bio/cv/showcase, πάρε κάνα certification, εντρύφησε καλά σε αυτό που θες και γίνε well skilled. Τα 1500 πρέπει να είναι στάνταρ για έναν skilled junior με 1 χρόνο προϋπηρεσία, ειδικά με τις τιμές έτσι όπως πάνε.

Επεξ/σία από TheMigoftima
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...