Προς το περιεχόμενο

I9 14900k πρόβλημα


retze

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά έχω αγοράσει τον 14900κ ακόμα δεν τον έχω ανοίξει είναι στο κουτί του σφραγισμένος

απλά διαβάζω ότι ο συγκεκριμένος βγάζει πρόβληματα και πολλοί έχουν θέματα μέχρι και επίσημη ανακοίνωση από την intel ότι με το τελευταίο firmware δεν λύνετε το πρόβλημα 

θελω να μου πείτε από την δικιά σας εμπειρία αν θα πρέπει να τον γυρίσω πίσω και να τον αλλάξω η να μείνω σε αυτόν και ο θεός βοηθός 

και αν τον έχει κάποιος να μας πει την άποψη του

σας ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα και αοριστα μαλλον θα τον επεστρεφα γιατι ακομα δεν υπαρχει καποιος τροπος να επιλυθει η κατασταση αυτη στα σίγουρα, και RMA να σου κανουν, ανετα μπορει να εχεις τα ιδια θεματα με το νεο τσιπακι.

Τωρα αν εχεις κι αλλο pc και μπορεις να περιμενεις σε περιπτωση που γινει κατι, δικα σου τα γενια, δικα σου τα χτενια.
Σε περιπτωση που μιλαμε για pc που βγαζει δουλεια, απλα δε κοιτας σε ιντελ, δε θα το ρισκαρα σε καμια περιπτωση.

Οι ι7 σε μικροτερο ποσοστο βγαζουν κι αυτοι, και σε ακομα μικροτερο οι ι5.

Δεν εχω intel build, αλλα παρακολουθώ με ενδιαφέρον τις εξελήξεις του συγκεκριμένου θεματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχάριστω παιδιά για τις απαντήσεις ναι μάλλον θα τον επιστρέψω γιατί το pc στήνετε για δουλειά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, retze είπε

Καλησπέρα παιδιά έχω αγοράσει τον 14900κ ακόμα δεν τον έχω ανοίξει είναι στο κουτί του σφραγισμένος

απλά διαβάζω ότι ο συγκεκριμένος βγάζει πρόβληματα και πολλοί έχουν θέματα μέχρι και επίσημη ανακοίνωση από την intel ότι με το τελευταίο firmware δεν λύνετε το πρόβλημα 

θελω να μου πείτε από την δικιά σας εμπειρία αν θα πρέπει να τον γυρίσω πίσω και να τον αλλάξω η να μείνω σε αυτόν και ο θεός βοηθός 

και αν τον έχει κάποιος να μας πει την άποψη του

σας ευχαριστώ 

H ρυθμιζεις καποια πραγματα μονος σου στο bios η παιρνεις καναν 7950x

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, akoinonitos said:

H ρυθμιζεις καποια πραγματα μονος σου στο bios η παιρνεις καναν 7950x

Με το καλημέρα να παίζεις με ρυθμίσεις όμως για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο δεν σου χτυπάει κάπως όμως?

Πόσο μάλλον όταν είναι σφραγισμένα τα πράγματα και μπορεί εύκολα να κάνει επιστροφή.

Εκτός και αν συγκεκριμένα δεν τον καλύπτει η AMD για τη δουλειά που θέλει, οπότε ίσως κοιτάξει για 14700k? (Ή έχουν και αυτοί πρόβλημα?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, just getting started είπε

Με το καλημέρα να παίζεις με ρυθμίσεις όμως για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο δεν σου χτυπάει κάπως όμως?

Πόσο μάλλον όταν είναι σφραγισμένα τα πράγματα και μπορεί εύκολα να κάνει επιστροφή.

Εκτός και αν συγκεκριμένα δεν τον καλύπτει η AMD για τη δουλειά που θέλει, οπότε ίσως κοιτάξει για 14700k? (Ή έχουν και αυτοί πρόβλημα?)

δεν διαφωνω καπου ,απλα επειδη τον εχει παρει ηδη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι μαλλον αυτο θα περιμενω λιγο γτ βγαινει η καινούργια σειρά AMD

απλα θα πρέπει να αλλάξω και μητρική

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνεις άμεσα την υπαναχώρηση εάν το αποφάσισες. Μετά τις δυο εβδομάδες θα είναι δύσκολη η επιστροφφή μιας και το πρόβλημα που υπάρχει είναι εντελώς αόριστο αυτή την στιγμή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 15/07/2024 at 20:54, retze said:

Καλησπέρα παιδιά έχω αγοράσει τον 14900κ ακόμα δεν τον έχω ανοίξει είναι στο κουτί του σφραγισμένος

απλά διαβάζω ότι ο συγκεκριμένος βγάζει πρόβληματα και πολλοί έχουν θέματα μέχρι και επίσημη ανακοίνωση από την intel ότι με το τελευταίο firmware δεν λύνετε το πρόβλημα 

θελω να μου πείτε από την δικιά σας εμπειρία αν θα πρέπει να τον γυρίσω πίσω και να τον αλλάξω η να μείνω σε αυτόν και ο θεός βοηθός 

και αν τον έχει κάποιος να μας πει την άποψη του

σας ευχαριστώ 

Καλησπέρα. Σίγουρα θα χρειαστεί να γίνουν κάποιες απαραίτητες ρυθμίσεις στο BIOS , ώστε να μην έχεις θέμα μελλοντικά.

Εάν αποφασίσεις παρόλα αυτά να τον κρατήσεις και χρειαστείς κάποια βοήθεια, μπορείς να ανατρέξεις στο παρακάτω thread που ειναι dedicated επι του θέματος:

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στις 15/7/2024 στις 8:54 ΜΜ, retze είπε

Καλησπέρα παιδιά έχω αγοράσει τον 14900κ ακόμα δεν τον έχω ανοίξει είναι στο κουτί του σφραγισμένος

απλά διαβάζω ότι ο συγκεκριμένος βγάζει πρόβληματα και πολλοί έχουν θέματα μέχρι και επίσημη ανακοίνωση από την intel ότι με το τελευταίο firmware δεν λύνετε το πρόβλημα 

θελω να μου πείτε από την δικιά σας εμπειρία αν θα πρέπει να τον γυρίσω πίσω και να τον αλλάξω η να μείνω σε αυτόν και ο θεός βοηθός 

και αν τον έχει κάποιος να μας πει την άποψη του

σας ευχαριστώ 

 

Με βάση τα στοιχεία που ανέβασε το μέλος akoinonitos(με 14700K) δεν επιβεβαιώνονται οι φόβοι για degradation λόγω υπερβολικής τάσης ή ελαττωματικής κατασκευής όπως υπαινίχθηκαν αρκετοί youtubers. Η αστάθεια οφείλεται μάλλον στην ανεπαρκή τάση. Διάβασε την απάντησή μου στα στοιχεία του.

Ας μην προτρέχουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Με βάση τα στοιχεία που ανέβασε το μέλος akoinonitos(με 14700K) δεν επιβεβαιώνονται οι φόβοι για degradation λόγω υπερβολικής τάσης ή ελαττωματικής κατασκευής όπως υπαινίχθηκαν αρκετοί youtubers. Η αστάθεια οφείλεται μάλλον στην ανεπαρκή τάση. Διάβασε την απάντησή μου στα στοιχεία του.

Ας μην προτρέχουμε.

Η λογική αυτή δε μοιάζει να συμβαδίζει με τις αναφορές της intel που αναφέρει ότι επεξεργαστές με αναπτυγμένο το πρόβλημα δεν θα διορθωθούν με το microcode update του Αυγούστου. Ίσως να υπάρχουν και τα 2 σενάρια, να γίνεται και overvolt και undervolt σε διαφορετικά σημεία από το λάθος του αλγορίθμου. 

Επεξ/σία από aki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/7/2024 στις 10:54 ΠΜ, retze είπε

Σας ευχάριστω παιδιά για τις απαντήσεις ναι μάλλον θα τον επιστρέψω γιατί το pc στήνετε για δουλειά 

και καλα θα κάνεις! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...