Προς το περιεχόμενο

Synology - Πρόβλημα με ταχύτητα μεταφοράς


dj_takis
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από dj_takis,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετώ την ομάδα. Θα ήθελα τα φώτα σας γιατί πραγματικά μ' έχει μπερδέψει πολύ το όλο θέμα.

Έχω το DS418 και πήρα και δύο δίσκους για να περάσω τα αρχεία μου (ταινίες). Μέχρι τώρα είχα δύο δίσκους usb 3.0 και τους είχα πάνω σε έναν παλιό υπολογιστή και όλα καλά. Το μέγεθος των ταινιών είναι περίπου 5 TB, οπότε πήρα δύο Western Digital Blue 6 TB γιατί τους βρήκα σε μια καλή θεωρώ τιμή και ξεκίνησα να περνάω ταινίες. Στην αρχή σύνδεσα τους usb δίσκους πάνω στο NAS και βλέπω ότι ενώ έχω  συνδεθεί σε gigabit ταχύτητες, η μεταφορά γινόταν με ταχύτητες 10-12 MB/s. 

Κάπου διάβασα ότι φταίει το NTFS σύστημα για το NAS, οπότε τους σύνδεσα (τους usb) στο pc για να περάσω τα αρχεία μέσω δικτύου. Που μέχρι τότε οτιδήποτε μεταφορά από και προς αυτούς τους δίσκους γινόταν με 100-120 MB/s. Πάλι τίποτα. Όλα γίνονται με 10-12 MB/s.

Το περίεργο είναι το εξής. Αν μεταφέρω προς το NAS, έχω 10 MB/s. Αν μεταφέρω ΑΠΟ το NAS προς το pc, γίνονται με ταχύτητες gigabit. Δοκίμασα να μεταφέρω ταινίες μεταξύ των δίσκων μέσα στο NAS, τοπικά. Αν και ξεκινάει με 40-45 ΜΒ/s, και το κρατάει για 30-40 δευτερόλεπτα, μετά πάλι πέφτει στα 10. Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει. Ότι ήξερα το έχω κάνει. Ότι κι αν έψαξα από λύσεις, τίποτα δεν βοήθησε. Μέχρι στιγμής έχω κάνει τα εξής.

1) Σιγούρεψα ότι όντως τα καλώδιά μου  (cat6) και οι ταχύτητές μου είναι gigabit. Έτσι κι αλλιώς δεν πειράχτηκε τίποτα σε αυτά.

2) Σύνδεσα και direct το NAS με το pc με cat6 (και τα δύο έγραφαν ότι είναι σε gigabit). Πάλι τίποτα.

3) Έχω κάνει ότι ρυθμίσεις βρήκα και όπου έψαξα για το SMB, και πάλι τίποτα.

4) Οι δίσκοι είναι με 100% υγεία χωρίς bad sectors και άλλα σφάλματα, και δείχνουν healthy στο NAS. Ότι τεστ τους έκανα, όλα καλά.

5) Οι δίσκοι δεν είναι με κάποιο RAID, και έχουν file system BTRFS.

6) Οι δίσκοι δεν είναι συμβατοί σύμφωνα με την λίστα της Synology αλλά δε νομίζω ότι φταίει αυτό για την ταχύτητα. Αλλά δεν μπορώ να είμαι και σίγουρος.

7) Δεν είναι encrypted, που επίσης διάβασα ότι παίζει ρόλο στην ταχύτητα.

 

Όλα δείχνουν ότι δεν είναι το δίκτυο το πρόβλημα, γιατί δεν γίνεται να στέλνει με 10, αλλά να τραβάει με 120, λες και δεν είναι full duplex. (Εννοείται ότι γράφει ότι είναι). Aλλά δεν πάει και πουθενά το μυαλό μου. Συγγνώμη για το σεντόνι, κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη, μπας και το λύσουμε το πρόβλημα. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Επεξ/σία από dj_takis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει καμία σχέση η ταχύτητα του δικτύου σου στην μεταφορά των αρχείων από τους δίσκους από τη στιγμή που είναι συνδεδεμένοι με usb απευθείας πάνω στο NAS.
Πάντα το write είναι πιο αργό από το read. Έχε το κατά νου. Δοκίμασες να μεταφέρεις στο NAS κάτι από τον υπολογιστή σου που να είναι άμεσα προσβάσιμο σε αυτό να δεις ταχύτητες; Είχε τελειώσει το build του SHR στο NAS όταν έκανες τις μεταφορές;

Πάντως δεν ξέρω αν ενδείκνειται η μεταφορά των αρχείων απευθείας πάνω στο NAS με usb από άποψη ταχύτητας.

Είμαι χρήστης Synology NAS και παρόμοια διαδικασία την έκανα μέσω άλλου υπολογιστή. Βέβαια οι δίσκοι μου και πάλι δεν ήταν usb και το raid μου είχε 3+ δίσκους, που αυξάνει την ταχύτητα στο overall.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dj_takis είπε

Στην αρχή σύνδεσα τους usb δίσκους πάνω στο NAS και βλέπω ότι ενώ έχω  συνδεθεί σε gigabit ταχύτητες

Για την ιστορία το usb 3 είναι κοντά στα 5 gigabit (θεωρητικά) . Στα ποσά gigabit είδες την σύνδεση USB με το NAS?

οι δίσκοι σου που έχεις τι ταχύτητες πιανουν καθώς και τι ταχύτητες έχουν αυτοί που έβαλες μέσα στο NAS? Αν οι δίσκοι που έβαλες μες το NAS είναι smr μην περιμένεις και πολλά …..

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, jumaru99 είπε

Δεν έχει καμία σχέση η ταχύτητα του δικτύου σου στην μεταφορά των αρχείων από τους δίσκους από τη στιγμή που είναι συνδεδεμένοι με usb απευθείας πάνω στο NAS.
Πάντα το write είναι πιο αργό από το read. Έχε το κατά νου. Δοκίμασες να μεταφέρεις στο NAS κάτι από τον υπολογιστή σου που να είναι άμεσα προσβάσιμο σε αυτό να δεις ταχύτητες; Είχε τελειώσει το build του SHR στο NAS όταν έκανες τις μεταφορές;

Πάντως δεν ξέρω αν ενδείκνειται η μεταφορά των αρχείων απευθείας πάνω στο NAS με usb από άποψη ταχύτητας.

Είμαι χρήστης Synology NAS και παρόμοια διαδικασία την έκανα μέσω άλλου υπολογιστή. Βέβαια οι δίσκοι μου και πάλι δεν ήταν usb και το raid μου είχε 3+ δίσκους, που αυξάνει την ταχύτητα στο overall.

Γι' αυτό κατέληξα ότι δεν μπορεί να είναι το δίκτυο. Έκανα μεταφορά και από τους usb στους sata, αλλά και μεταξύ των δύο sata. Και πάλι έχω χαμηλές ταχύτητες.

Πλέον τους usb τους έχω στο main pc μου και μεταφέρω. Χαμηλές ταχύτητες και έτσι. Ναι, είχε τελειώσει το SHR.  Ok, να είναι πιο χαμηλό το write, αλλά τόσο πολύ δεν μου φαίνεται φυσιολογικό. Εγώ είμαι χρήστης Synology NAS δύο μέρες τώρα, οπότε έχω να μάθω πολλά ακόμα μιας και είναι το πρώτο μου nas. Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι πριν καταλήξω ότι δεν φταίει το δίκτυο έκανα μεταφορά και με FTP μπας και... αλλά πάλι τίποτα. Υπάρχει περίπτωση να φταίει το file system και να θέλει exfat;

2 λεπτά πριν, atheatos είπε

Για την ιστορία το usb 3 είναι κοντά στα 5 gigabit (θεωρητικά) . Στα ποσά gigabit είδες την σύνδεση USB με το NAS?

οι δίσκοι σου που έχεις τι ταχύτητες πιανουν καθώς και τι ταχύτητες έχουν αυτοί που έβαλες μέσα στο NAS? Αν οι δίσκοι που έβαλες μες το NAS είναι smr μην περιμένεις και πολλά …..

Πώς την βλέπω την ταχύτητα που έχουν συνδεθεί οι usb με το nas; Οι usb πιάναν μέσω δικτύου 100-120 και μέσω windows όταν χρειαζόταν έπιαναν και 140MB/s.

Αυτοί που έβαλα είναι smr, και είναι αυτοί. Ok, να μην είναι γρήγοροι στο write, αλλά οι ταχύτητες που πιάνουν είναι σαν ένα κακής ποιότητας στικάκι.

https://www.skroutz.gr/s/20486341/Western-Digital-Blue-6TB-HDD-Skliros-Diskos-3-5-SATA-III-5400rpm-me-256MB-Cache-gia-Desktop-WD60EZAZ.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, dj_takis είπε

Πώς την βλέπω την ταχύτητα που έχουν συνδεθεί οι usb με το nas;

Κάπου θα υπάρχει να το δεις αλλά δεν το έχω ψάξει αρκετά, απλά μου έκανε εντύπωση που έγραψες ότι συνδεσες USB σκληρούς πάνω στο NAS με gigabit ταχύτητες…

Επισης πρέπει να υπάρχει κάποιος τρόπος να κανείς speed test τους σκληρούς στο NAS ή τουλάχιστον να δεις την υγεία τους.Βασικά οι SMR σκληροι,δεν ενδείκνυται για NAS χρήση γιατί ο τρόπος λειτουργίας του SMR σε raid χρήση δημιουργεί προβληματα. Αλλά πριν κατηγορήσουμε τους σκληρούς πρέπει να δούμε την σύνδεση σου με το NAS. Τι συνδεση δείχνει  το Ethernet controller όταν συνδέεται με το NAS στον υπολογιστή? 1gigabit? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, atheatos είπε

Κάπου θα υπάρχει να το δεις αλλά δεν το έχω ψάξει αρκετά, απλά μου έκανε εντύπωση που έγραψες ότι συνδεσες USB σκληρούς πάνω στο NAS με gigabit ταχύτητες…

Επισης πρέπει να υπάρχει κάποιος τρόπος να κανείς speed test τους σκληρούς στο NAS ή τουλάχιστον να δεις την υγεία τους.Βασικά οι SMR σκληροι,δεν ενδείκνυται για NAS χρήση γιατί ο τρόπος λειτουργίας του SMR σε raid χρήση δημιουργεί προβληματα. Αλλά πριν κατηγορήσουμε τους σκληρούς πρέπει να δούμε την σύνδεση σου με το NAS. Τι συνδεση δείχνει  το Ethernet controller όταν συνδέεται με το NAS στον υπολογιστή? 1gigabit? 

Α μάλλον δεν το έθεσα σωστά. Εννοoύσα ότι το δίκτυό μου ήταν επιβεβαιωμένα σε gigabit όταν έβαλα τους εξωτερικούς σκληρούς στις usb θύρες του NAS,  αλλά όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω, τι σχέση να έχει το δίκτυο, αφού όλα γινόντουσαν τοπικά. Μετά τους έβαλα στο pc, γιατί διάβασα κάπου που έλεγε ένας, ότι φταίει το NTFS που έχουν οι εξωτερικοί σκληροί, και δεν το διαχειρίζεται καλά το NAS. Αλλά πάλι τζίφος. 

Αλλά μάλλον θα κατηγορήσω τους σκληρούς, γιατί μεταξύ των δύο blue που έκανα μια δοκιμαστική μεταφορά, πάλι μικρές ταχύτητες είχα. Που πλέον δεν παρεμβάλονταν τίποτα. Μόνο οι δύο εσωτερικοί σκληροί μέσα στο NAS.

Θα το ψάξω για το speed test που λες, λογικά κάπου θα υπάρχει. Υπόψιν ότι οι σκληροί δεν είναι σε raid. Είναι σαν δύο διαφορετικοί μέσα στο NAS. Σκέφτομαι να ξηλώσω τον έναν, να τον κάνω desktop δοκιμαστικά για να δω συμπεριφορά. Γιατί στον άλλον του έχω περάσει μισό terra ήδη και έχω κάνει τρεις μέρες σχεδόν γι' αυτό. Φαντάσου ταχύτητες... 

Για τις ταχύτητες και την σύνδεση που με ρωτάς, ναι. Είναι 1 gigabit. Και όταν σύνδεσα απευθείας NAS - PC αλλά και μέσω switch που τα έχω κανονικά.

image.png.58ed293d1ca47e4cce36de9286aac02d.png

image.png.ec83ebe91a8e8bb19902427d0c8ca281.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά για να το δει και κανάς άνθρωπος αν τυχόν του συμβεί το ίδιο... 

Έστρωσαν όλα και δουλεύουν όπως πρέπει, και με οποιονδήποτε τρόπο. Είτε συνδέσω τους usb εξωτερικούς στο NAS, είτε στο pc και περάσω τα αρχεία μέσω δικτύου.

Δεν ξέρω τι πρέπει να κατηγορήσω, αλλά η όλη διαδικασία που ακολούθησα ήταν η εξής.

Για αρχή έβγαλα και τους δύο δίσκους τους εσωτερικούς, τους έβαλα στο pc και τους φορμάρισα με exFAT τον έναν και NTFS τον άλλον. Έκανα μεταφορές από NVME και οι ταχύτητες σε 50 γίγα ταινία ήταν σταθερά 170-184 MB/s. Και οι δύο. Έκανα και από τους συγκεκριμένους usb που έχω όλο το υλικό, και είχα σταθερές ταχύτητες 140-145 MB/s. Άρα οι δίσκοι ήταν όλοι οκ.

Μετά ξαναέβαλα τους εσωτερικούς στο NAS και ξαναέκανα όλη την διαδικασία στησίματος από την αρχή. Ξεκίνησα να περνάω αρχικά μέσω δικτύου ταινίες, με σταθερές ταχύτητες 110-114 MB/s. Εκεί κάπου ηρέμησα ότι όλα θα πάνε καλά, ακόμα και αν βάλω και τους usb πάνω στο NAS. Και έτσι κι έγινε. Τους έβαλα και περνάνε αρχεία πλέον τοπικά με 140 MB/s και κοντεύω να τελειώσω την μεταφορά πλέον και των 5,5 ΤΒ που έχω.

Δύο πράγματα έκανα διαφορετικά από την πρώτη φορά. Δεν σύνδεσα τους usb από την αρχή, το έκανα αφού είχε στηθεί το λειτουργικό του NAS, και το file system ενώ BTRFS, αυτή τη φορά το έκανα ΕΧΤ4. Στον έναν δίσκο έβαλα στην ενότητα για RAID το basic, και στον άλλον το SHR. Το τελευταίο δεν πρέπει να επηρέασε γιατί και οι δύο δουλεύουν με max ταχύτητες.

Δεν ξέρω τι μπορεί να πήγε στραβά την πρώτη φορά, αλλά μια επανεγκατάσταση φάνηκε να τα διόρθωσε όλα.

Ευχαριστώ όσους ασχοληθήκαν με το θέμα μου.

Επεξ/σία από dj_takis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dj_takis είπε

αυτή τη φορά το έκανα exFAT.

Λογικά εννοείς ΕΧΤ4, όχι exFAT!
 

8 ώρες πριν, dj_takis είπε

Στον έναν δίσκο έβαλα στην ενότητα για RAID το basic, και στον άλλον το SHR

Δεν έχει διαφορά, αν δεν είναι στο ίδιο Pool μιας και έχεις μέγιστο 2 δίσκους και δεν τους έχεις σε κάποιο raid.

Τέλος, χαίρομαι που βρήκες λύση! Ώρα να χαρείς το μηχανάκι σου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, jumaru99 είπε

Λογικά εννοείς ΕΧΤ4, όχι exFAT!
 

Δεν έχει διαφορά, αν δεν είναι στο ίδιο Pool μιας και έχεις μέγιστο 2 δίσκους και δεν τους έχεις σε κάποιο raid.

Τέλος, χαίρομαι που βρήκες λύση! Ώρα να χαρείς το μηχανάκι σου!

Ναι έχεις δίκιο. ΕΧΤ4, χαζομάρα είπα. Το διορθώνω τώρα κιόλας. Και ναι, όπως το είπες. Τώρα πλέον το χαίρομαι. Τρομερές δυνατότητες, πολλά νέα πράγματα για μένα, και ώρες πολλές για εκμάθηση. Ευχαριστώ πολύ, να 'σαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 16/7/2024 στις 6:19 ΠΜ, dj_takis είπε

Ναι έχεις δίκιο. ΕΧΤ4, χαζομάρα είπα. Το διορθώνω τώρα κιόλας. Και ναι, όπως το είπες. Τώρα πλέον το χαίρομαι. Τρομερές δυνατότητες, πολλά νέα πράγματα για μένα, και ώρες πολλές για εκμάθηση. Ευχαριστώ πολύ, να 'σαι καλά.

Μεγάλη υπόθεση το NAS ειδικά για τους σινεφίλ. Από τότε που μπήκα στον μαγικό αυτό κόσμο έχω ξεχάσει το βάλε-βγάλε δισκάκι ή τις μεταφορές σε σκληρούς και σε usb.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Vasilis 07 είπε

Μεγάλη υπόθεση το NAS ειδικά για τους σινεφίλ. Από τότε που μπήκα στον μαγικό αυτό κόσμο έχω ξεχάσει το βάλε-βγάλε δισκάκι ή τις μεταφορές σε σκληρούς και σε usb.

Πραγματικά ξεμπερδεύεις με πολλά πράγματα που έκανες για καταστάσεις multimedia. Σου δίνει τις λύσεις το NAS. Εγώ αν και gadgetακιας άργησα να μπω σε αυτόν τον χώρο. Αλλά αξίζει με χίλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...