Προς το περιεχόμενο

UEFA, Instagram και Χ βάζουν στο στόχαστρο έναν ιδιαίτερο πανηγυρισμό στο Euro 2024


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 minutes ago, tzavardin said:

Προσπάθησα να εξηγήσω ότι αυτή τη χειρονομία την έχει κάνει ο Ερντογάν, ο αρχηγός της αντιπολίτευσης (κεμαλικοί), η Ακσενέρ (πρώην mhp - γκρίζοι λύκοι), και νυν λάιτ ακροδεξιά και αντιπολίτευση στον Ερντογάν και τους γκρίζους λύκους, και πολλοί άλλοι, δεν είναι απλά το σήμα των γκρίζων λύκων. Αυτά γίνονται την τελευταία δεκαετία, όχι πριν 100 χρόνια. Δεν είναι φιλοσοφία, είναι γεγονότα, ο παντουρκισμός είναι μια ιδεολογία που επηρεάζει τους δίπλα ΚΑΙ σήμερα (κάτι σαν τη Μεγάλη Ιδέα σε αντιστοιχία, μόνο που αυτοί το έχουν ακόμα).

Βέβαια, εξακολουθεί να είναι εθνικιστικό σήμα, δεν μου αρέσει να το κάνουν, γιατί δεν μου αρέσει ο εθνικισμός γενικά. Αλλά είναι άλλο ένα σύμβολο μίσους, και άλλο ένα σύμβολο εθνικής υπερηφάνιας. Και ακόμα και έτσι να είναι, είναι ξεχωριστό θέμα να κάνει κουμάντο η Γερμανία στο πειθαρχικό της UEFA με βάση την τάξη που θέλει να έχει στις μειονότητές της. Μια δικτατορική συμπεριφορά που επιδεικνύει και σε οικονομικά/πολιτικά ζητήματα εντός της ΕΕ. 

Παρόλα αυτά, έχω πάντα δεδομένο στο μυαλό μου ότι μπορεί να κάνω και λάθος προσωπικά και δεν έχω πρόβλημα να μου το πούνε. Απλά, θα ήθελα να ισχύει το "πάταξον μεν, άκουσον δε", σκεφτείτε μήπως κάποιες πλευρές έστω από αυτό που λέω, έχουν σχέση με την πραγματικότητα. Τους γκρίζους λύκους και λοιπούς ταλιμπάν κάθε σοβαρός άνθρωπος τους σιχαίνεται, αλλά δεν είναι όλα άσπρο μαύρο, αυτό θέλω να πω. 

έκανα Like γιατί μου άρεσαν οι απαντήσεις σου.

Παρά ταύτα, καταλαβαίνουμε και οι δυο ότι το "είναι εθνικό σύμβολο από τον μύθο κλπ κλπ" είναι το αντίστοιχο "είναι αρχαιοελληνικός χαιρετισμός", έτσι; Μεταξύ μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, foniki_melitzana είπε

έκανα Like γιατί μου άρεσαν οι απαντήσεις σου.

Παρά ταύτα, καταλαβαίνουμε και οι δυο ότι το "είναι εθνικό σύμβολο από τον μύθο κλπ κλπ" είναι το αντίστοιχο "είναι αρχαιοελληνικός χαιρετισμός", έτσι; Μεταξύ μας

Ναι, από την πλευρά των γκρίζων λύκων ισχύει αυτό που λες. Και μάλιστα αυτοί εκεί όπως και τα δικά μας λουλούδια προέβαλλαν βιβλία του Χίτλερ (πχ ο αγών μου), και είχαν ασπαστεί φανερά τον ίδιο τον ορίτζιναλ γερμανικό εθνικοσοσιαλισμό. 

Από το 90 ξεκίνησαν να κάνουν rebrand, οπως προσπαθήθηκε και εδώ. Η βασική διαφορά είναι ότι σαν σύμβολο και ιδεολογία  αυτό που επέλεξαν να οικειοποιηθούν είναι το αντίστοιχο της M. Ιδέας, τα πιο εθνικιστικό κομμάτι του κεμαλισμού.  Οι  δικοί μας από την άλλη επειδή έπρεπε να καλυφθούν μέσα σε μια διετία, καθώς από απλοί γερμανοτσολιάδες, προσπάθησαν να γίνουν κοινοβουλευτικό κόμμα, είχαν περισσότερο αστείες δικαιολογίες να πουν, όπως αρχαιοελληνικοί χαιρετισμοί κλπ. 

Επίσης εδώ ούτε η λατρεία στο Μεταξά, ούτε οι φασιστικοί χαιρετισμοί έγιναν αποδεκτοί από την πλειοψηφία του κόσμου ακόμα και στα ντουζένια τους. Έχουμε διαφορετικό πολιτικό σκηνικό, και έχει απορριφθεί και η Μ. Ιδέα από τη μεγάλη πλειοψηφία.  Εκεί, η Asena ο θηλυκός λύκος του μύθου, δεν είναι συνώνυμο της ακροδεξιάς για τον απλό Τούρκο,  είναι εθνικό σύμβολο. Αυτό το κάνει όλο το θέμα πιο σύνθετο. Απέναντι όλη η κοινή γνώμη (και συμπολίτευση -αντιπολίτευση) είναι με το Ντεμιράλ, δεν θεωρούν ότι έκανε φασιστικό σήμα, αλλά ότι κυνηγάει η Δύση την Τουρκία, επί της ουσίας αυτό που έγινε έδωσε ψωμάκι στον απέναντι εθνικισμό. 

36 λεπτά πριν, AtiX είπε

Πιστεύω ότι τα πράγματα είναι πιο απλά από ότι φαίνονται ή κάνουνε…

όπως απαγορεύεται στους φιλάθλους να έχουν εμπρηστικά/υβριστικά/εθνικιστικά πανό με συνθήματα, έτσι και στους παίχτες θα πρέπει να απαγορευτεί οτιδήποτε είναι εκτός του αθλήματος…

τα γήπεδα θα πρέπει να είναι χώροι χαράς, διασκέδασης, συνύπαρξης και ενότητας…

Από αυτήν την πλευρά συμφωνώ 100% με αυτό που λες, δεν πιστεύω κάτι διαφορετικό, ούτε έχω να πω κάτι.

Με εξαίρεση ότι θα πρέπει στους παίχτες να απαγορευτεί οτιδήποτε εκτός του αθλήματος. Αν ένας παίχτης θέλει να προβάλλει ένα κοινωνικό πρόβλημα υπαρκτό, όπως καταπάτηση δικαιωμάτων, φτώχεια, εναντίωση στο ρατσισμό, πρέπει να μπορεί να το κάνει. Και όχι μόνο με τους όρους της FIFA/UEFA. Έτσι πιστεύω εγώ. Δεν συμπεριλαμβάνω προφανώς στα παραπάνω τους λύκους και τους αετούς, απλά εξηγώ ότι είναι σύνθετο το θέμα όταν είναι εθνικά σύμβολα. Η απαγόρευση μπορεί να κάνει πιο πολύ κακό από καλό. Πρέπει να ζυγιστεί αν είναι σύμβολο μίσους ή προσβλητικό για τον αντίπαλο πιστεύω. 

Επεξ/σία από tzavardin
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, AtiX said:

Θεωρώ πολύ επικίνδυνο να μην καταλαβαίνουμε πότε ένας έκανε το σήμα των γκρίζων λύκων ή παρόμοιας ιδεολογίας και γιατί…

δεν με νοιάζει τι σημαίνει στην μυθολογία τους, δεν με νοιάζει αν ως και πριν 100 χρόνια σήμαινε κάτι άλλο, δεν με νοιάζει καν αν το ήξερε ή όχι…

Ο τύπος έκανε μια συγκεκριμένη χειρονομία, δεν μας έκανε κου-πε-πε για να αμπελοφιλοσοφούμε…

Και οι σβάστικα ήταν αρχαίο Ελληνικό σύμβολο (τετρασκέλιον). Δε νομίζω να ενδιαφέρεται ΚΑΝΕΙΣ πλέον για το τί ήταν στην αρχαιότητα. 

Μια χαρά ήξερε ο τύπος τί χειρονομία έκανε.. τώρα με το ζόρι να προσπαθούν κάποιοι να κάνουν το κρέας-ψάρι, ε οκ, μόνοι τους ξεφτιλίζονται. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...