Προς το περιεχόμενο

Μεταφορά Ιντερνετ σε άλλο όροφο


hexdec
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από kostasbm,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, αν και πολυσυζητημένο το θέμα, μετά απο αναζήτηση δεν έχω καταλήξει κάπου με σιγουριά για αυτό και κάνω το ερώτημα.

Το πρόβλημα έχει ως εξής, έχει γίνει εγκατάσταση FTTH (300/30) στο χώρο του υπογείου (για διάφορους λόγους βόλευε μόνο εκεί), θέλω να μεταφέρω το σήμα στον πρώτο όροφο (μεσολαβεί ένα όροφος απο κάτω μου που είναι άλλο διαμέρισμα). 

Έχω σήμα απο το Speedport 2 plus σε κάποια δωμάτια, με μειωμένη ταχύτητα.

Δοκίμασα ένα powerline που είχα διαθέσιμο (https://www.skroutz.gr/s/25123021/TP-LINK-TL-WPA8631P-KIT-v3-Powerline-Diplo-gia-Asyrmati-Syndesi-Wi-Fi-5-me-Passthrough-Priza-kai-3-THyres-Gigabit-Ethernet.html) το οποίο όπου και να το συνδέσω δεν πάει πάνω απο 140 Mbps την μεταξύ τους σύνδεση, η οποία μου δίνει περίπου 70Mbps ιντερνετ σταθερά στο διαμέρισμα το  οποίο και το μοιράζω. 

Φυσικά το θέμα είναι να εκμεταλευτώ όλη την ταχύτητα, και τα ερωτήματα είναι τα ακόλουθα (δεδομένου ότι δεν θέλω για κανένα λόγο να τραβήξω ethernet καλώδιο)

1. Να δοκιμάσω κάποιο άλλο plc (πχ Devolo) ? θα μπορέσω να πάρω μεγαλύτερη ταχύτητα; δεδομένου ότι το tplink με όριο τα 1300 δεν πάει πάνω απο τα 140.

2. Να δοκιμάσω κάποιο Deco M4 ? για λύση MESH ?, θα πιάνει σήμα επάνω; και επιπλέον θα εκμεταλλεύομαι όλη την ταχύτητα; 

3. Να δοκιμάσω κάποια λύση άλλη με εκπομπή υψηλής ισχύος WiFi πχ Ubiquiti που κατα βάση είναι για εξωτερικούς χώρους;

Σημειώση, Θέλω να διασφαλισώ ότι μελλοντικά αν ανεβάσω και άλλό την ταχύτητα στην εγκατάσταση θα μπορώ να εκμεταλλεύομαι το πλήρες bandwith παντού και πάντα.

Υπάρχει καμία ιδέα;

Επεξ/σία από hexdec
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να περάσεις καλώδιο.

Λύση για 20 χρόνια. Υπό προϋποθέσεις μπορείς να πας ακόμα και σε 10Gbps.

Τα υπόλοιπα είναι ημίμετρα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

αν έχεις οπτική επαφή  (κάποιο σημείο έξω από το υπόγειο με το μπαλκόνι σου) βάλε 2 ubiquity nanostation5 ....

αλλιώς καλώδιο ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kostasbm είπε

αν έχεις οπτική επαφή  (κάποιο σημείο έξω από το υπόγειο με το μπαλκόνι σου) βάλε 2 ubiquity nanostation5 ....

αλλιώς καλώδιο ....

Ναι υπάρχει, ίσως να είναι μια λύση, το καλώδιο δεν το θέλω σε καμία περίπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, hexdec said:

Ναι υπάρχει, ίσως να είναι μια λύση, το καλώδιο δεν το θέλω σε καμία περίπτωση

πιστεύω ότι είναι μια καλή λύση για να πετυχεις τη καλύτερη δυνατή ταχύτητα...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν υπάρχει οπτική επαφή, οι ubiquiti θα σε εξυπηρετήσουν, φτάνει να κάνεις καλό κεντράρισμα. Θα πρέπει να λάβεις υπ'όψιν σου ότι ακόμα και οι nanostation m5 δεν παρέχουν ταχύτητες μεγαλύτερες των 150mbps ( full duplex ) στο ασύρματο δίκτυο, ενώ η θύρα του λόγω του POE είναι 100mbps. Άρα μη περιμένεις να έχεις στον όροφο την ίδια ταχύτητα που θα έχεις και εκεί που βρίσκεται το router σου.

Επεξ/σία από uniquegr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώδιο εννοείται......η θα περάσεις κάποιο utp τύπου pet εξωτερικού χώρου καλύτερα μέσα από τα κυτια του ρεύματος με ατσάλινα(αν το καλώδιο περνάει μόνο απ' τα μπουάτ φωτισμού δεν θα έχεις θέμα).....η θα το στείλεις με πρόκα στον τοίχο και θα το τερματησεις στον χώρο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για την συμμετοχή, την λύση του καλωδίου την ξέρω,  αλλά όπως είπα δεν θέλω για διάφορους λόγους να την εφαρμόσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολα να σε καλύψουν οι άλλες λύσεις εάν έχεις απαιτήσεις.....εάν πάλι θες ίντερνετ για βασική χρήση....τα plc ίσος κάνουν δουλειά.....θα σου πρότεινα μέσα απ' τον ηλεκτρολογικο πίνακα να βρεις την παροχή ρεύματος που τροφοδοτεί το κεντρικό ρούτερ.....και απ την ίδια αυτόματη ασφάλεια να φέρεις μια 2.5αρα φάση για το powerline.....θα πρέπει σ αυτήν την γραμμή όμως να μην υπάρχουν άλλες ενεργοβορες συσκευές........δηλαδή σε μια 16ασφαλεια να είναι η παροχή του ρούτερ ftth τα powerline άντε και καμιά (smart tv φορτιστές κτλπ).......αν δεν έχεις εξοικείωση πες κάποιον ηλεκτρολόγο να το κάνει.......

Απ' την στιγμή που το plc λειτουργεί έστω και προβληματικά από το υπόγειο σημαίνει ότι υπάρχει κάποια κοινή παροχή......αυτήν θα την εντοπίσει ο τεχνικός σου και δοκίμασε αυτό που σου είπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια γρήγορη ερώτηση,  έχω το router στον μεσαίο όροφο και το extender TP-LINK RE220 AC750 στον αποκατω. Μπορώ να βάλω στον από πάνω άλλο ένα ή προτείνεται καλύτερα η λυση του mesh ; Τι άλλες επιλογές υπαρχουν; Η σύνδεση μου είναι 100αρα , δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις σε ταχύτητα. Με ενδιαφέρει κυρίως να συνδέεται με το φωτοβολταϊκό που βρίσκεται στην ταράτσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν έχεις κάποιο παλιό ρούτερ με λειτουργία wds....ρυθμίζεις το wds να βρει το wifi από το κεντρικό ρούτερ ρυθμίζεις επίσης τα ασύρματα δίκτυα....απενεργοποιήεις την λειτουργία dhcp και έτοιμος....πες μου αν έχεις κάποια ρούτερ παλιά για vdsl2 στείλε pm

Επεξ/σία από e1995kati
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...