Προς το περιεχόμενο

Από το ChatGPT στην Υπερ-Νοημοσύνη: Τα πέντε επίπεδα προόδου της OpenAI


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 14/7/2024 στις 5:14 ΜΜ, Dorian είπε

και τι περίπου νεες δουλειές θα προκύψουν; 

Όταν προκύψει ελεύθερος χρόνος (κι αν προκύψει) κανείς δεν κάθεται αδρανής στο σπίτι του. Η δραστηριότητα μου στον ελεύθερο χρόνο μου είναι απασχόληση για κάποιον άλλο, σερβιτόρο, ταμία, καλλιτέχνη, υπάλληλο γενικά. Δείτε τι γίνεται πχ με τις συνδρομητικές υπηρεσίες streaming, όλοι όσοι εμπλέκονται δουλεύουν φουλ.

Τι να πουν οι θερμαστές, πεταλωτές, ράφτες, παγοπώλες, τηλεφωνήτριες, σε λίγο καιρό τα συνεργεία που μετράνε κατανάλωση νερού/ρεύματος κλπ κλπ

Φυσικά και δεν θα εξαφανιστούν οι τεχνίτες και οι επιστήμονες, γιατροί, δικηγόροι κλπ δεν γίνονται αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/7/2024 στις 9:51 ΠΜ, Doubt είπε

Όταν προκύψει ελεύθερος χρόνος (κι αν προκύψει) κανείς δεν κάθεται αδρανής στο σπίτι του. Η δραστηριότητα μου στον ελεύθερο χρόνο μου είναι απασχόληση για κάποιον άλλο, σερβιτόρο, ταμία, καλλιτέχνη, υπάλληλο γενικά. Δείτε τι γίνεται πχ με τις συνδρομητικές υπηρεσίες streaming, όλοι όσοι εμπλέκονται δουλεύουν φουλ.

Τι να πουν οι θερμαστές, πεταλωτές, ράφτες, παγοπώλες, τηλεφωνήτριες, σε λίγο καιρό τα συνεργεία που μετράνε κατανάλωση νερού/ρεύματος κλπ κλπ

Φυσικά και δεν θα εξαφανιστούν οι τεχνίτες και οι επιστήμονες, γιατροί, δικηγόροι κλπ δεν γίνονται αυτά.

Αν δεν έχεις λεφτά ή δεν περισσεύουν και επιζείς με επιδόματα τύπου UBI κάθεσαι αδρανής. Τα γούστα τα κάνει/έκανε η μεσαία τάξη που συρρικνώνεται. Ποιες είναι οι δουλειές στις υπηρεσίες streaming; Έχει εδώ Ελλάδα; νομιζα ότι συγκεντρώνουν τα λεφτά παγκόσμια. 

Στις 15/7/2024 στις 6:50 ΜΜ, panther_512 είπε

Στη σημερινή εποχή οι επαγγελματίες πρέπει να είναι ευέλικτοι. Να κάνουν upskill ή ακόμα και αλλαγή στην καριέρα τους αν χρειαστεί.

Το "ξέρω ένα πράγμα και κάνω ένα πράγμα" έχει το ρίσκο του. Πάντα το είχε, αλλά τώρα πιό πολύ από ποτέ.

Εγώ προσωπικά έχω κάνει 3 σημαντικές αλλαγές καριέρας τα τελευταία 25 χρόνια, με τελείως διαφορετικό skillset η κάθε μία, και κάθε φορά ήταν για καλύτερα.

Μπράβο καλά κάνεις, η μάζα όμως μια δουλειά ξέρει και συνήθως κάνει μέχρι τέλους. Δεν λέμε να είσαι αφεντικό και την καθαυτή εξειδικευμένη εργασία να βάζεις να στην κάνουν άλλοι.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...