Προς το περιεχόμενο

Από το ChatGPT στην Υπερ-Νοημοσύνη: Τα πέντε επίπεδα προόδου της OpenAI


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, atypicalcoder είπε

Αυτό δεν ισχύει και βασικά δεν ίσχυε ποτέ. Απλά έτσι θέλουν να πιστεύεις. Όλες οι θέσεις που χάθηκαν ήταν πολύ περισσότερες από αυτές που προέκυψαν.

Θα μου πεις ότι εδώ υπάρχουν άνθρωποι που εμμέσως πλην σαφώς λένε ότι με το ΑΙ ο άνθρωπος θα κάθεται και θα απολαμβάνει...

Delusion level: unlimited.

Μάλλον έτσι θέλουν να πιστεύεις εσυ το αντίθετο. Δημιουργήθηκαν πολύ περισσότερες θέσεις εργασίας και νέες τεχνολογίες, εμπόριο κτλ. Δηλαδή τι θα πρέπει; Να διασχίζουμε τον ατλαντικο με πανιά για να μην χαθούν οι θέσεις εργασίας αυτων που χειρίζονται τα πανιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 13/07/2024 at 22:53, oldnew said:

Δείτε τα 3 βίντεο εδώ, τι μπορεί να κανει σήμερα το chatgpt 4o. Σχεδόν κανένας άνθρωπος δε θα μπορούσε να κανει οτι κάνει το chatgpt, ενω και η επικοινωνία θυμίζει επικοινωνία ανάμεσα σε 2 ανθρώπους. Παω στοίχημα αν κάποιος δεν ξέρει, δε θα καταλάβει οτι ειναι επικοινωνία με μηχανή. Βασικά θα το καταλάβει γιατί παρά είναι έξυπνο για να είναι άνθρωπος. 

Πρόσθεσε τωρα οτι, απο τα βασικά πλεονέκτημα του συγκεκριμένου είδους νευρωνικου δικτύου είναι ότι γίνεται εξυπνότερο απλα προσθέτοντας επεξεργαστες (δε συμβαίνει το ίδιο με ολα). Λάβετε υπόψη το 100σταπλασιο hardware που έρχεται στο μέλλον. Συν τις βελτιώσεις σε επίπεδο προγράμματισμου που θα παρει, και αρχίζεις να αντιλαμβάνεσαι οτι η agi δεν είναι ανέκδοτο πλέον, ουτε απέχει πάρα πολύ. Ίσως, εως σίγουρο να εξακολουθησει να είναι πίσω από τον άνθρωπο σε κάποιους τομείς, σε κάποιους άλλους θα είναι μπροστά όμως. Βασικά σε κάποια ήδη είναι μπροστά. Κανείς άνθρωπος δεν του δίνεις τον αριθμό της σελίδας ενός βιβλίου και σου λεει τι γράφει εκεί με λιγα λόγια. Ουτε θα καταλάβαινε ποια γέφυρα είναι απο ενα σχεδίο το 90% των ανθρώπων. 

Η agi είναι η τελευταία εφεύρεση του ανθρώπου, ητε αυτό είναι καλο ητε κακο. Δε θα υπάρξουν αλλες δουλειές καθώς θα μπορεί να κανει οτιδήποτε η μηχανή καλύτερα. 

 

 

Mπήκα απλώς για να πω ότι είσαι ο μόνος που έχει πιάσει το νόημα κι έχει αντιληφθεί που βρίσκονται τα πράγματα - και πόσο γρήγορα κινούνται. Η ΑGI θα είναι η τελευταία εφεύρεση του ανθρώπου. Οσοι μιλούν για δυστοπίες και νέες θέσεις που θα προκύψουν σκέφτοναι σε μοτίβα βιομηχανικής επανάστασης και δεν έχουν χωνέψει την έκταση των αλλαγών.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ανεργία θα πάει στα ύψη, οι περισσότεροι άνθρωποι θα μπουν σε ''αχρηστία'' και θα ζουν με ένα ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα όπως έχει πει εδώ και καιρό ο Musk. Τώρα αυτά που ονειρεύονται μερικοί για νέες θέσεις εργασίας κλπ.....

Με λίγα λόγια η ΑΙ θα είναι το ''τέλος της κυριαρχίας των ανθρώπων''.

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Psycho_Warhead said:

Η ανεργία θα πάει στα ύψη, οι περισσότεροι άνθρωποι θα μπουν σε ''αχρηστία'' και θα ζουν με ένα ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα όπως έχει πει εδώ και καιρό ο Musk. Τώρα αυτά που ονειρεύονται μερικοί για νέες θέσεις εργασίας κλπ.....

Με λίγα λόγια η ΑΙ θα είναι το ''τέλος της κυριαρχίας των ανθρώπων''.

Δε θα αλλάξουν και πολλά. Κάποιες χώρες θα έχουν ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα πχ 5000ε το μηνα (λιγες, αυτές που και σήμερα είναι πλούσιες κυρίως), αλλες (βλέπε Αφρική) 200€ το μηνα. Εμείς εδω θα τη βγάζουμε με κανα 800ρι προβλέπω. Ο τουρισμός πάντα θα πουλάει. Οι χώρες με τουρισμό θα έχουν ενα πλεονέκτημα στο μέλλον, καθώς όταν ο άνθρωπος δεν δουλεύει κάνει τον τουρίστα. Επίσης θα βρουν τρόπους διαφοροποιησης των ανθρώπων. Καποιοι θα βγάζουν περισσότερα από άλλους, ενω οι πλούσιοι θα παραμείνουν πλούσιοι. 

Βασικά οι ισχυροι (g7, κλειστές λέσχες πλούσιων κλπ) τα συζητάνε ηδη αυτά, γιατί ξέρουν ότι έρχονται και κανείς δε θέλει επαναστάσεις των λαων. Ηρεμία θέλουν όλοι και διατήρηση των κεκτημένων. 

Ολες οι προηγούμενες μεγάλες αλλαγές (τροφοσυλλεκτες σε γεωργοί, γεωργοί σε βιομηχανική επανάσταση κλπ) μέχρι να ολοκληρωθεί η αλλαγη και να βρεθεί το σύστημα σε μια νεα ισορροπία ΠΑΝΤΑ συνοδεύτηκε απο πολύ αίμα. Ας ελπίσουμε αυτή τη φορά να είμαστε ποιο ώριμοι και να γίνει αναίμακτα. 

Οτι θα γίνει αυτό που περιγράφω ειναι βέβαιο. Το πότε παίζεται και πιθανότατα θα γίνει πολύ αργά. Δε θα εξαφανιστούν οι δουλειές σε μια μερα. Θα δημιουργούνται "εικονικες" δουλειες αρχικά. Πχ εκεί που εισουν οικοδόμος, τωρα θα είσαι "διευθυντής ρομπότ κατασκευής" . Θα τα επιβλέπεις να δουλεύουν και θα διορθώνεις. 

Οποιος διάβαζε Ισαάκ Ασιμοφ, ισως ο μεγαλύτερος συγγραφέας επιστημονικής φαντασίας με βασικο ηρωα στα βιβλία του τα ρομποτ, τα έχει περιγράψει εδω και 70+ χρόνια.. 

Επεξ/σία από oldnew
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά το πήγα στο επόμενο επίπεδο.

Στα 45 μου, ξεκινώ μεταπτυχιακό στην ΑΙ, ακριβώς για να παραμείνω μέσα στα πράγματα, σε έναν κόσμο που συνεχώς αλλάζει. Θα είμαι μέρος όλου αυτού του πράγματος και όχι απλός παρατηρητής.

Και έχω και plan B. Και plan C.

Εφόσον δεν είμαι στο δημόσιο, δεν θα κάτσω να κλαίω τη μοίρα μου ή να ενδώσω σε καταστροφολογίες.

Αλλάζει ο κόσμος? Αλλάζω και εγώ.

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, panther_512 said:

Εγώ προσωπικά το πήγα στο επόμενο επίπεδο.

Στα 45 μου, ξεκινώ μεταπτυχιακό στην ΑΙ, ακριβώς για να παραμείνω μέσα στα πράγματα, σε έναν κόσμο που συνεχώς αλλάζει. Θα είμαι μέρος όλου αυτού του πράγματος και όχι απλός παρατηρητής.

Και έχω και plan B. Και plan C.

Εφόσον δεν είμαι στο δημόσιο, δεν θα κάτσω να κλαίω τη μοίρα μου ή να ενδώσω σε καταστροφολογίες.

Αλλάζει ο κόσμος? Αλλάζω και εγώ.

Ετσι από περιέργεια, που έχει Ελλάδα μεταπτυχιακό ΑΙ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν έχω τον χρόνο να κάνω quote όσους με έκαναν, νομίζω δεν έχετε καταλάβει πως λειτουργεί η ΑΙ ειλικρινά και πετάτε ότι σας κατέβει. Ελάχιστοι θα επιβλέπουν ΑΙ που θα αντικαταστήσουν εκατομμύρια υπαλλήλων. Από σουπερ μαρκετ, οδηγούς ταξι λεωφορείων, δικηγόρους μέχρι και χειρουργούς. Αυτό δε θα γίνει βέβαια σε μια 5ετία  αλλά ήδη έχουν αντικαταστήσει τα ΑΙ γραφίστες, μεταφραστές, αποθηκάριους κ.α. 
Αν έχετε τις γνώσεις να είστε εσείς σε αυτές τις ελάχιστες νέες θέσεις μπράβο σας, αν όχι καλό θα ήταν να πάρετε μέτρα. Ταπεινή μου άποψη, στο μέλλον χειρονακτικά επαγγέλματα , μπογιατζής, υδραυλικός, ψυκτικός κτλ θα ακριβοπληρώνονται.

Το ανωτέρω μήνυμα γράφτηκε μέσω ΑΙ λόγω περιορισμένου χρόνου του ιδιοκτήτη του account.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, sakatema said:

Επειδή δεν έχω τον χρόνο να κάνω quote όσους με έκαναν, νομίζω δεν έχετε καταλάβει πως λειτουργεί η ΑΙ ειλικρινά και πετάτε ότι σας κατέβει. Ελάχιστοι θα επιβλέπουν ΑΙ που θα αντικαταστήσουν εκατομμύρια υπαλλήλων.

Η GenAI αυτή τη στιγμή είναι μηχανή πιθανοτήτων και χρειάζεται "Human-in-the-loop". Δεν έχει γνωστικές δυνατότητες. Δεν καταλαβαίνει τί την ρωτάμε και δεν καταλαβαίνει τί απαντάει.

Όπως ένας αυτόματος πιλότος στο αεροπλάνο, το οποίο συνεχίζει να χρειάζεται 2 κυβερνήτες, έτσι και αυτά τα εργαλεία χρειάζονται εποπτεία κατά την εκτέλεση του έργου τους, ακόμα και για τα πιό απλά πράγματα.

Είναι αλήθεια ότι τα χειρωνακτικά-τεχνικά επαγγέλματα θα συνεχίσουν να εκτελούνται από ανθρώπους στο κοντινό μέλλον αλλά και οι δουλειές γραφείου δεν πρόκειται να εξαφανιστούν. Απλά αυξάνεται η παραγωγικότητα λόγω αυτοματοποίησης των απλών διεργασιών.

Οι απολύσεις που γίνονταν και συνεχίζουν να γίνονται στις μεγάλες εταιρείες, δεν είναι λόγω ΑΙ, ακόμα και αν κάποιες το ισχυρίζονται.

Στην τελική θεωρώ ότι η καταστροφολογία για κυριαρχία της ΑΙ αποτελεί επιστημονική φαντασία στην παρούσα φάση και έχουμε πάρα πάρα πολύ δρόμο για να φτάσουμε εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, panther_512 είπε

Μυρίζω τα δάχτυλά μου και σου απαντώ. 

Όι τεχνολογικές επαναστάσεις δεν είναι ένας διακόπτης, όπου τον γυρνάμε και αυτομάτως την επόμενη μέρα έχουμε μείνει όλοι άνεργοι. 

Οι καιροί πάντα αλλάζουν και όλοι εμείς οι εργαζόμενοι δεν έχουμε άλλη επιλογή από το να ακολουθαμε τις εξελίξεις. 

Ή πιάνεις δουλειά στο δημόσιο. 

Οι πιο πολλοί που ξέρω ενα πράγμα σπουδασαν και κανουν . Νταξει μπορεί ο φίλος μου μετά τα οικονομικά να πήγε από 2-3 τράπεζες ειδικά με τα γνωστά γεγονότα των κλεισιμάτων συγχωνεύσεων πτωχεύσεων, αλλά την ιδια δουλειά κάνει. Ο άλλος φυσικός ιδιαίτερα φροντιστήριο.  Οι μηχανικοί στην αντιπροσωπεία που πάω, οι τεχνίτες που ξέρω κοκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Dorian said:

Οι πιο πολλοί που ξέρω ενα πράγμα σπουδασαν και κανουν .  

Στη σημερινή εποχή οι επαγγελματίες πρέπει να είναι ευέλικτοι. Να κάνουν upskill ή ακόμα και αλλαγή στην καριέρα τους αν χρειαστεί.

Το "ξέρω ένα πράγμα και κάνω ένα πράγμα" έχει το ρίσκο του. Πάντα το είχε, αλλά τώρα πιό πολύ από ποτέ.

Εγώ προσωπικά έχω κάνει 3 σημαντικές αλλαγές καριέρας τα τελευταία 25 χρόνια, με τελείως διαφορετικό skillset η κάθε μία, και κάθε φορά ήταν για καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, panther_512 είπε

Στη σημερινή εποχή οι επαγγελματίες πρέπει να είναι ευέλικτοι. Να κάνουν upskill ή ακόμα και αλλαγή στην καριέρα τους αν χρειαστεί.

Το "ξέρω ένα πράγμα και κάνω ένα πράγμα" έχει το ρίσκο του. Πάντα το είχε, αλλά τώρα πιό πολύ από ποτέ.

Εγώ προσωπικά έχω κάνει 3 σημαντικές αλλαγές καριέρας τα τελευταία 25 χρόνια, με τελείως διαφορετικό skillset η κάθε μία, και κάθε φορά ήταν για καλύτερα.

Τι σχέση έχει αυτό με το ότι το ΑΙ απλά θα φάει θέσεις και μάλιστα με μαθηματική ακρίβεια. Τι νομίζεις? ότι για 1000 web devs που θα χάσουν δουλειά λόγω ΑΙ θα βγουν 1000 θέσεις για ΑΙ engineers?

5 ώρες πριν, oldnew είπε

Ετσι από περιέργεια, που έχει Ελλάδα μεταπτυχιακό ΑΙ? 

Εδώ υπρχουν "prompt engineers" , εκεί κολλάς εσύ? ότι δηλώσεις είσαι.

Επεξ/σία από atypicalcoder
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, atypicalcoder said:

Τι σχέση έχει αυτό με το ότι το ΑΙ απλά θα φάει θέσεις και μάλιστα με μαθηματική ακρίβεια. Τι νομίζεις? ότι για 1000 web devs που θα χάσουν δουλειά λόγω ΑΙ θα βγουν 1000 θέσεις για ΑΙ engineers?

Εδώ υπρχουν "prompt engineers" , εκεί κολλάς εσύ? ότι δηλώσεις είσαι.

Στο εξωτερικό υπάρχουν μεταπτυχιακά ΑΙ από επώνυμα πανεπιστήμια. Στον @oldnew έχω απαντήσει με ακρίβεια μέσω pm.

Το ΑΙ ενοείται ότι θα καταστήσει συγκεκριμένες θέσεις εργασίας ώς obsolete. Όμως δεν χρειάζεται καταστροφολογία και αυτό δεν θα γίνει εν μιά νυκτί. Οι εργαζόμενοι που πιστεύουν ότι επηρεάζονται πρέπει να ενημερωθούν σωστά για τις δυνατότητες και περιορισμούς της ΑΙ και να πάρουν ενημερωμένες αποφάσεις για την μελλοντική τους σταδιοδρομία.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Στο εξωτερικό υπάρχουν μεταπτυχιακά ΑΙ από επώνυμα πανεπιστήμια. Στον @oldnew έχω απαντήσει με ακρίβεια μέσω pm.

Το ΑΙ ενοείται ότι θα καταστήσει συγκεκριμένες θέσεις εργασίας ώς obsolete. Όμως δεν χρειάζεται καταστροφολογία και αυτό δεν θα γίνει εν μιά νυκτί. Οι εργαζόμενοι που πιστεύουν ότι επηρεάζονται πρέπει να ενημερωθούν σωστά για τις δυνατότητες και περιορισμούς της ΑΙ και να πάρουν ενημερωμένες αποφάσεις για την μελλοντική τους σταδιοδρομία.

 

Αν ποτέ γίνει αυτό τότε ίσως θα ήταν καλύτερα να κάνουμε μεταπτυχιακά σε πιο χειρωνακτικές δουλειές. Πόσοι AI engineers να χρειαστούν...

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, atypicalcoder said:

Αν ποτέ γίνει αυτό τότε ίσως θα ήταν καλύτερα να κάνουμε μεταπτυχιακά σε πιο χειρωνακτικές δουλειές. Πόσοι AI engineers να χρειαστούν...

To AI δεν σημαίνει να γίνεις ΑΙ engineer μόνο.

Όμως συμφωνώ ότι μία καλή επιλογή είναι και η στροφή σε πιό χειρωνακτικές δουλειές και εργασίες όπου η ανθρώπινη επικοινωνία δεν μπορεί να αντικατασταθεί από ΑΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...