Προς το περιεχόμενο

AMD RX 6600 με i5 4670


TassosT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

Αν βάλω σε ένα pc με παλιό επεξεργαστή i5 4570, μια RX 6600 θα έχω θέμα bottleneck σε gaming; Αν ναι, ποια κάρτα θα προτείνατε για καλύτερο ταίριασμα με τον επεξεργαστή κυρίως για fc 24; 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 minutes ago, TassosT said:

Καλησπέρα σας,

Αν βάλω σε ένα pc με παλιό επεξεργαστή i5 4570, μια RX 6600 θα έχω θέμα bottleneck σε gaming; Αν ναι, ποια κάρτα θα προτείνατε για καλύτερο ταίριασμα με τον επεξεργαστή κυρίως για fc 24; 

Ευχαριστώ 

Εννοειται οτι θα εχεις.

Δυστυχως με τον επεξεργαστη που εχεις δεν πληρεις ουτε τα minimum requirements συμφωνα με το Steam.

https://store.steampowered.com/app/2195250/EA_SPORTS_FC_24/

Χρειαζεσαι αλλαγη  cpu,mobo,ram και gpu. Και αν εχεις κανενα αρχαιο,φτηνιαρικο τροφοδοτικο και αυτο πρεπει να αλλαχτει. Εχουν περασει πολλα χρονια απο το 2013 που βγηκε ο i5 4570. Η καλυτερη καρτα που μπορει να παιξει μαζι της ειναι μια παλια RX570, αλλα δεν ειμαι καθολου σιγουρος οτι θα εχεις καλη εμπειρια gaming για το συγκεκριμενο παιχνιδι,ασε που δεν συμφερει να επενδυνσεις ακομη και μικρο ποσο σε καρτα τοσο παλια ,παρολο που δεν ειναι για πεταμα για ελαφρυ gaming.

 

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς, θα συμφωνήσω κι εγώ με τον benign. Ο επεξεργαστής σου είναι πολύ αδύναμος για τέτοια κάρτα. Είσαι το πολύ μέχρι GF 1050 TI, αντε το πολύ για 1060. Σε amd θα πας σε Rx 570-580
 Απο εκεί και πάνω ή κάρτα θα σου είναι άχρηστη.

Εκτός  αν σκέφτεσαι να κάνεις στο άμεσο μέλλον συνολική αναβάθμιση, οπότε πάμε σε άλλη συζήτηση.

https://pc-builds.com/bottleneck-calculator/result/0uA13X/3/graphic-card-intense-tasks/1920x1080/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, TassosT είπε

Καλησπέρα σας,

Αν βάλω σε ένα pc με παλιό επεξεργαστή i5 4570, μια RX 6600 θα έχω θέμα bottleneck σε gaming; Αν ναι, ποια κάρτα θα προτείνατε για καλύτερο ταίριασμα με τον επεξεργαστή κυρίως για fc 24; 

Ευχαριστώ 

Σύμφωνα με όσα λένε τα παιδιά και τα minimum requirements του παιχνιδιού, τίθεται θέμα αν το σύστημα σου είναι ικανό να ανταπεξέρθει στο παιχνίδι.

Όσο για την κάρτα... έχει να κάνει με τα ζητούμενά σου.

Αν μιλάμε για αγορά καινούργιας κάρτας, δε νομίζω οτι αξίζει να χαλαλίσεις λεφτά για κάτι λιγότερο από μια rx 6600.

 Είναι η πρώτη κάρτα σε budget που βγάζει τα λεφτά της σε επιδόσεις... ακόμη κι αν έχει bottleneck (που δεν είναι ακριβώς πρόβλημα, απλά δεν την αξιοποιείς στο 100%) είναι μάλλον η καλύτερη επιλογή (μιλώντας πάντα για αγορά καινούργιας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nickol-us είπε

μιλώντας πάντα για αγορά καινούργιας

Εγώ πάντως δε θα έδινα 200€ για παλιό pc. Θα προτιμούσα κάτι σε μεταχειρισμένο, το πολύ στο 100άρικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Όντως είχα καταλήξει σε αυτή την κάρτα με τη λογική να τη μεταφέρω όταν κάνω αναβάθμιση (mobo, cpu) που όμως δεν το σκέφτομαι για το άμεσο άμεσο μέλλον.

Μετά τις απαντήσεις σας σκέφτομαι να πάω σε μια μεταχειρισμένη RX-580 από τις αγγελίες (γύρω στα 80) για να δοκιμάσω μήπως παίξει κάπως αξιοπρεπώς. Νομίζω δεν έχει και τρελές διαφορές ο i5-6600K (minimum requirements) με τον δικό μου (μπορεί να λέω βλακεία).

 

22 ώρες πριν, nickol-us είπε

. ακόμη κι αν έχει bottleneck (που δεν είναι ακριβώς πρόβλημα, απλά δεν την αξιοποιείς στο 100%) 

Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο αυτό; Δηλαδή όταν έχει bottleneck δεν κολλάει; Το bottleneck  δεν είναι πάντα deal break;

ευχαριστώ

Επεξ/σία από TassosT
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, TassosT είπε

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Όντως είχα καταλήξει σε αυτή την κάρτα με τη λογική να τη μεταφέρω όταν κάνω αναβάθμιση (mobo, cpu) που όμως δεν το σκέφτομαι για το άμεσο άμεσο μέλλον.

Μετά τις απαντήσεις σας σκέφτομαι να πάω σε μια μεταχειρισμένη RX-580 από τις αγγελίες (γύρω στα 80) για να δοκιμάσω μήπως παίξει κάπως αξιοπρεπώς. Νομίζω δεν έχει και τρελές διαφορές ο i5-6600K (minimum requirements) με τον δικό μου (μπορεί να λέω βλακεία).

 

Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο αυτό; Δηλαδή όταν έχει bottleneck δεν κολλάει; Το bottleneck δεν είναι πάντα deal break;

ευχαριστώ

Ναι ο 6600k δεν έχει μεγάλες διαφορές από τον δικό σου, ωστόσο υπάρχουν διαφορές σε single και σε multi

https://www.cpubenchmark.net/compare/1896vs2570/Intel-i5-4570-vs-Intel-i5-6600K

Αν δε θες να χαλάσεις πολλά χρήματα και να παίξεις παιχνίδια, θα πρέπει να κινηθείς και σε μια αλλαγή cpu, είτε σε κάποιον i7 είτε σε κάποιον συμβατό xeon με τη μητρική σου (εφόσον υποστηρίζει). Μπορείς να μας πει ποια είναι η μητρική και να βοηθήσουμε αν θες

 

https://www.youtube.com/watch?v=ybzM58jXWAY

Δες το πρώτο λεπτό το βίντεο που εξηγεί τι είναι το gpu bottleneck.

Το bottleneck προφανώς δε θέλουμε να είναι ψηλό και πάντα επιλέγουμε μια καλή ισορροπία μεταξύ cpu - gpu, πρακτικά για να μην πετάμε χρήματα, σε επιδόσεις που δε θα πάρουμε ποτέ από τον υπολογιστή μας. Το bottleneck είναι πρόβλημα, αλλά οχι λειτουργικό....

Αυτή τη στιγμή στην αγορά των καινούργιων gpu, οι κάρτες που αξίζουν μέχρι τα 200€, θα έχουν όλες bottlneck από ένα τόσο αδύναμο επεξεργαστή όπως το δικό σου.

Είτε πάρεις μια 1650, είτε μια rx 6600, οι επιδόσεις θα είναι περιορισμένες λόγω αδύναμου cpu. Προφανώς όσο πιο δυνατή η κάρτα, τόσο μεγαλύτερο το bottleneck, πρακτικά επιδόσεις που δεν θα εκμεταλλευτείς. Οπότε σε αυτή την περίπτωση παίρνεις το καλύτερο δυνατό, ώστε να το εκμεταλλευτείς, όταν και αν μεταβείς σε πιο δυνατό cpu.

Φυσικά αυτό που είπα για την rx 6600 ισχύει αν σε ενδιαφέρει αποκλειστικά  η αγορά καινούργιας κάρτας. Αν πας για μεταχειρισμένη, υπάρχουν αρκετές τίμιες επιλογές που αξίζουν τα χρήματα τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Μπορείς να μας πει ποια είναι η μητρική και να βοηθήσουμε αν θες

Ωραία ναι, είναι η msi z87 g45 Gaming. 

Thanks για το βίντεο και τις επεξηγήσεις!


Στην αρχή έλεγα αποκλειστικά καινούργια κάρτα. Αλλά, είδα και δω στις αγγελίες πληθώρα μεταχειρισμένων οπότε αν υπάρχει κάποια πρόταση, καλοδεχούμενη.
Οπότε γενικώς, αν υπάρχει πρόταση για CPU και GPU όπου μπορεί γίνει κάτι…


Έτσι για την ιστορία… παίζει ο γιος μου το fc 24 στο PS5 αλλά θέλει να βάλει mod Greek super league το οποίο μπαίνει μόνο σε pc. Οπότε γι’ αυτό θέλω να το προσπαθήσω. Βεβαίως μπορεί να βάλω κι άλλα παιχνίδια όπως το f1. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, TassosT είπε

Ωραία ναι, είναι η msi z87 g45 Gaming. 

Thanks για το βίντεο και τις επεξηγήσεις!


Στην αρχή έλεγα αποκλειστικά καινούργια κάρτα. Αλλά, είδα και δω στις αγγελίες πληθώρα μεταχειρισμένων οπότε αν υπάρχει κάποια πρόταση, καλοδεχούμενη.
Οπότε γενικώς, αν υπάρχει πρόταση για CPU και GPU όπου μπορεί γίνει κάτι…


Έτσι για την ιστορία… παίζει ο γιος μου το fc 24 στο PS5 αλλά θέλει να βάλει mod Greek super league το οποίο μπαίνει μόνο σε pc. Οπότε γι’ αυτό θέλω να το προσπαθήσω. Βεβαίως μπορεί να βάλω κι άλλα παιχνίδια όπως το f1. 
 

https://www.msi.com/Motherboard/Z87-G45-GAMING/support#cpu

Παραπάνω οι συμβατοί επεξεργαστές με τη μητρική σου (πιθανώς να χρειαστείς bios update για αναβάθμιση)

Με γρήγορη ματιά σε ebay, xeon 1240 v3 στα 25€, εφάμιλλος i7-4770 και κάπως καλύτερος του 6600k (με μοναδικό προβάδισμα στο single core)

ebay 1240 v3

Intel-i5-4570-vs-Intel-i5-6600K-vs-Intel-Xeon-E3-1240-v3-vs-Intel-i7-4770

 

Για κάρτα τώρα είναι ανάλογα τι θα βρεις.

Λογικά κάτω από 100ρικο δεν αξίζει να κοιτάξεις.

Προσωπικά θα προτιμούσα nvidia και βλέπω εκεί τριγύρω να παίζουν οι 1660super - 1660ti.

Αν ισχύουν οι αγγελίες που βλέπω, μάλλον το καλύτερο value, μα δεν παρακολουθώ τα μεταχειρισμένα οπότε ανέμενε και εναλλακτικές γνώμες.

Μάλλον με το παραπάνω setup, θα παίξεις σε1080p/high γραφικά και πιθανώς χωρίς κολλήματα το fc 24.

Γενικά μην περιμένεις καμία επαφή με το ps5. Μπορεί να ξενερώσει ο μικρός με τη διαφορά στα γραφικά.

 

Επεξ/σία από nickol-us
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, nickol-us είπε

https://www.msi.com/Motherboard/Z87-G45-GAMING/support#cpu

Παραπάνω οι συμβατοί επεξεργαστές με τη μητρική σου (πιθανώς να χρειαστείς bios update για αναβάθμιση)

Με γρήγορη ματιά σε ebay, xeon 1240 v3 στα 25€, εφάμιλλος i7-4770 και κάπως καλύτερος του 6600k (με μοναδικό προβάδισμα στο single core)

ebay 1240 v3

Intel-i5-4570-vs-Intel-i5-6600K-vs-Intel-Xeon-E3-1240-v3-vs-Intel-i7-4770

ευχαριστώ πολύ! Ωραία, θα πάω σε έναν από αυτούς τους επεξεργαστές. Από τον i7-4770 δεν είναι κάπως καλύτερος ο i7-4790;

30 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Για κάρτα τώρα είναι ανάλογα τι θα βρεις.

Λογικά κάτω από 100ρικο δεν αξίζει να κοιτάξεις.

Προσωπικά θα προτιμούσα nvidia και βλέπω εκεί τριγύρω να παίζουν οι 1660super - 1660ti.

Αν ισχύουν οι αγγελίες που βλέπω, μάλλον το καλύτερο value, μα δεν παρακολουθώ τα μεταχειρισμένα οπότε ανέμενε και εναλλακτικές γνώμες.

Μάλλον με το παραπάνω setup, θα παίξεις σε1080p/high γραφικά και πιθανώς χωρίς κολλήματα το fc 24.

Γενικά μην περιμένεις καμία επαφή με το ps5. Μπορεί να ξενερώσει ο μικρός με τη διαφορά στα γραφικά.

 

ωραία και για κάρτα θα το ψάξω. Αυτές που λες παίζουν γύρω στο 120άρι

ε ναι του το λέω ότι μπορεί να ξενερώσει αλλά θέλει ...ελληνικό πρωτάθλημα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έλεγα να παραμείνεις σε rx580/gtx1050ti ή οτιδήποτε κάτω από 100€. Η 1660super είναι too much και με τα λεφτά που ζητάνε στις αγγελίες καλύτερα να πάρεις την rx6600 καινούργια και να έχεις και την εγγύηση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο 4790Κ είναι πραγματικά ότι δυνατότερο μπορεί να μπει στη μητρική αυτή.

Απο θέμα ψύξης πώς είσαι;

Στο  προηγούμενο σύστημα είχα 4790Κ 4.4GHz μαζί με την RX5700 και ήταν πάντα τερματισμένος ο επεξεργαστής.

(υπόψιν τον έχω ακόμα αν σε ενδιαφέρει μου λες)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, micos000 είπε

Εγώ θα έλεγα να παραμείνεις σε rx580/gtx1050ti ή οτιδήποτε κάτω από 100€. Η 1660super είναι too much και με τα λεφτά που ζητάνε στις αγγελίες καλύτερα να πάρεις την rx6600 καινούργια και να έχεις και την εγγύηση.

H 1050ti είναι απαράδεκτη πλέον κάρτα, ακόμη και για 1080p σε μη απαιτητικά παιχνίδια όπως το fc24.

Στα 80€ η rx 580 ναι δεν είναι κακό deal, μα μιλάμε για ταλαιπωρημένες κάρτες, με υψηλές καταναλώσεις και θερμοκρασίες.

1060 6gb και 1650 super (με την δεύτερη κατά προτίμηση ως πιο πρόσφατη), στο 100ρικο, με καλύτερες επιδόσεις και σχεδόν μισή κατανάλωση.

Η 1660 προτάθηκε ως πολύ καλύτερη, σε περίπτωση που με παζάρι τις βρει επίσης στο 100ρικο

GeForce-GTX-1050-Ti-vs-Radeon-RX-580-vs-GeForce-GTX-1650-SUPER-vs-GeForce-GTX-1060-vs-GeForce-GTX-1660-SUPER

 

2 ώρες πριν, Xristaras12 είπε

ο 4790Κ είναι πραγματικά ότι δυνατότερο μπορεί να μπει στη μητρική αυτή.

Απο θέμα ψύξης πώς είσαι;

Στο  προηγούμενο σύστημα είχα 4790Κ 4.4GHz μαζί με την RX5700 και ήταν πάντα τερματισμένος ο επεξεργαστής.

(υπόψιν τον έχω ακόμα αν σε ενδιαφέρει μου λες)

 

Δε διαφωνεί κανείς οτι ο 4790k είναι το καλύτερο cpu τις πλατφόρμας, το θέμα είναι σε τι τιμή μπορεί να το βρει ως το top cpu της πλατφόρμας;

Όσο για το οτι δούλευε στο 100% με την 5700 δεν ξέρω γιατί το αναφέρεις. Το θέμα είναι αν η κάρτα ήταν στο 100% και αν ο 4790k μπορούσε να ξεζουμίσει τις επιδόσεις της που πολύ αμφιβάλω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, nickol-us είπε

Δε διαφωνεί κανείς οτι ο 4790k είναι το καλύτερο cpu τις πλατφόρμας, το θέμα είναι σε τι τιμή μπορεί να το βρει ως το top cpu της πλατφόρμας;

Όσο για το οτι δούλευε στο 100% με την 5700 δεν ξέρω γιατί το αναφέρεις. Το θέμα είναι αν η κάρτα ήταν στο 100% και αν ο 4790k μπορούσε να ξεζουμίσει τις επιδόσεις της που πολύ αμφιβάλω...

ότι κυρίως δεν αξίζει η αγορά της 6600 αν ειναι να μείνει με αυτή την πλατφόρμα. Δεν υπάρχει άλλη δύναμη στο τσιπάκι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Xristaras12 είπε

Απο θέμα ψύξης πώς είσαι;

(υπόψιν τον έχω ακόμα αν σε ενδιαφέρει μου λες)

 

Αυτό το κουτί έχω https://www.fractal-design.com/app/uploads/2019/07/Define-R4-Window-PS.pdf

δεν έχω βάλει κάτι παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...