Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Ram 64GB DDR5 SO-DIMM 5600 vs 4800


Billator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

Θέλω σε ένα mini pic που έχω(Minisforum HX99G Ryzen 9 6900HX),  να κάνω αναβάθμιση τις μνήμες σε 64gb θα μπορούσα να πάρω τις:
5600mhz
https://www.amazon.de/-/en/Kingston-Impact-2x32GB-5600MT-SODIMM/dp/B0BRTJT5P2/

Αντί για το 4800Mhz ;
https://www.amazon.de/-/en/Corsair-VENGEANCE-4800MHz-Compatible-Computer/dp/B09X5SNVF9/

Δεν με νοιάζει να "πιάσω" τα 5600mhz, αλλά επειδή αλλάζω σχετικά συχνά Mini pc θέλω να έχω πιο future proof στις ram.
Λέτε να έχω πρόβλημα ότι δεν θα μπορεί να συγχρονίσει τις μνήμες; Χάνω τίποτα στο κομμάτι αυτό που δεν έχω υπόψιν; 

Και αυτή την στιγμή (πρώτη φορά το πετυχαίνω εγώ τουλάχιστον) το kit με 5600mhz πέφτει τόσο πολύ. (με αποφορολόγηση ακόμα περισσότερο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον μπαίνει κανονικά στο bios και μπορείς χειροκίνητα να πειράξεις χρονισμούς στις ραμ, τότε δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Θα μπορείς, σε περίπτωση που δεν μπορείς να πιάσεις τα 5600(οι πιθανότητες λένε οτι θα τα πιάσεις εύκολα, εκτός αν μου ξεφεύγει κάτι), να χρονίσεις τις μνήμες σε χαμηλότερο προφίλ και να μην έχεις θέματα.

Μόνο να κερδίσεις έχεις αγοράζοντας καλύτερο κιτ στα ίδια χρήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Εφόσον μπαίνει κανονικά στο bios και μπορείς χειροκίνητα να πειράξεις χρονισμούς στις ραμ, τότε δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Θα μπορείς, σε περίπτωση που δεν μπορείς να πιάσεις τα 5600(οι πιθανότητες λένε οτι θα τα πιάσεις εύκολα, εκτός αν μου ξεφεύγει κάτι), να χρονίσεις τις μνήμες σε χαμηλότερο προφίλ και να μην έχεις θέματα.

Μόνο να κερδίσεις έχεις αγοράζοντας καλύτερο κιτ στα ίδια χρήματα.

Ναι κανονικά μπαίνει bios και ελέγχω χρονισμους ram κλπ. 

Οπότε πάω για το γρήγορο kit πριν αλλάξει η τιμή. 😋 

Thanks!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/7/2024 στις 12:28 ΜΜ, Billator είπε

Ναι κανονικά μπαίνει bios και ελέγχω χρονισμους ram κλπ. 

Οπότε πάω για το γρήγορο kit πριν αλλάξει η τιμή. 😋 

Thanks!

Αν έχουν ίδια τιμή οι μνήμες δε χάνεις τίποτα να πάρεις 5600 τώρα αν για κάποιο λόγο δεν τις συγχρονίσει θα τις κατεβάσει στα 4800 λογικά, ή κάπου στη μέση με χειροκίνητο τρόπο  δυστυχώς έχει πολύ αργο boot στις ddr5 αν γίνει OC στα 5600 κάνει πόση ώρα να τις ρυθμίσει από την αρχή και αργεί να δώσει σήμα ελπίζω να το φτιάξουν κάποια στιγμή αυτό, γιατί και εγώ 5600 πήρα και το μετάνιωσα καλύτερα 4800 και να ανοίγει το pc ποιο γρήγορα παρά  να περιμένεις πότε θα τις κάνει training που λέμε για να δώσει το οκ    

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panos0100 είπε

Αν έχουν ίδια τιμή οι μνήμες δε χάνεις τίποτα να πάρεις 5600 τώρα αν για κάποιο λόγο δεν τις συγχρονίσει θα τις κατεβάσει στα 4800 λογικά, ή κάπου στη μέση με χειροκίνητο τρόπο  δυστυχώς έχει πολύ αργο boot στις ddr5 αν γίνει OC στα 5600 κάνει πόση ώρα να τις ρυθμίσει από την αρχή και αργεί να δώσει σήμα ελπίζω να το φτιάξουν κάποια στιγμή αυτό, γιατί και εγώ 5600 πήρα και το μετάνιωσα καλύτερα 4800 και να ανοίγει το pc ποιο γρήγορα παρά  να περιμένεις πότε θα τις κάνει training που λέμε για να δώσει το οκ    

Θα το δούμε στην πράξη, σε κανένα μήνα θα τις έχω.

Ήταν ακριβώς ίδια τιμή και για αυτό ρώτησα γιατί θα βγάλει καλύτερο value αν πάω σε κάποιο Mini pc με igpu ως κύρια γραφικά όπου τα 4800 μετα 5600 κάνουν πολύ μεγάλη διαφορα στις RDNA 3

Τώρα αν παίξουν 5600 καλώς, ελπίζω να είμαι κομπλέ και από θερμοκρασίες γιατί μιλάμε για mini pc, πολύ καλή ψύξη μεν το συγκεκριμένο αλλά ποτέ δεν ξέρεις δε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Billator είπε

Θα το δούμε στην πράξη, σε κανένα μήνα θα τις έχω.

Ήταν ακριβώς ίδια τιμή και για αυτό ρώτησα γιατί θα βγάλει καλύτερο value αν πάω σε κάποιο Mini pc με igpu ως κύρια γραφικά όπου τα 4800 μετα 5600 κάνουν πολύ μεγάλη διαφορα στις RDNA 3

Τώρα αν παίξουν 5600 καλώς, ελπίζω να είμαι κομπλέ και από θερμοκρασίες γιατί μιλάμε για mini pc, πολύ καλή ψύξη μεν το συγκεκριμένο αλλά ποτέ δεν ξέρεις δε. 

Και εγώ αυτές τις Kingston έχω άλλα το μετάνιωσα λίγο, από τη μια αργεί να κάνει boot όταν είναι σε OC γιατί τις ξανά ρυθμίζει,   θα βρουν λύση πιστεύω σε αυτό απο την άλλη ποιο πολύ έχω μια συμπάθεια στις Corsair και Gskill  σαν μνήμες, όχι ότι η kinston είναι καμιά μικρή εταιρεία άλλα μου έχουνε βγάλει ασυμβατότητα ποιο παλιά άλλες μνήμες, επίσης πολύ καλά με amd επεξεργαστές άκουσα ότι δουλεύουν και οι Crucial  

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panos0100 είπε

Και εγώ αυτές τις Kingston έχω άλλα το μετάνιωσα λίγο, από τη μια αργεί να κάνει boot όταν είναι σε OC γιατί τις ξανά ρυθμίζει,   θα βρουν λύση πιστεύω σε αυτό απο την άλλη ποιο πολύ έχω μια συμπάθεια στις Corsair και Gskill  σαν μνήμες, όχι ότι η kinston είναι καμιά μικρή εταιρεία άλλα μου έχουνε βγάλει ασυμβατότητα ποιο παλιά άλλες μνήμες, επίσης πολύ καλά με amd επεξεργαστές άκουσα ότι δουλεύουν και οι Crucial  

Το memory training που κάνουν οι μνήμες, δεν οφείλεται μόνο στο κιτ αλλά και στη μητρική με το bios.

Δεν υπάρχει λόγος να προβληαματίζεται από τώρα προκαταβολικά.

Υπάρχει το ενδεχόμενο να παίξουν κατευθείαν και χωρίς προβλήματα.

Σε κάθε περίπτωση αγόρασε ένα προϊόν με καλύτερα χαρακτηριστικά στα ίδια χρήματα, ακόμη και αν δεν καταφέρει να το εκμεταλλευτεί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...