Προς το περιεχόμενο

Θερμοκρασια Ryzen 7 7700


tg29

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό με τα άκυρα ανεβάσματα το κάνει και σε μένα ο 7900. Idle, ενώ είμαι στο desktop, από 48 πάει πχ 52 στιγμιαία και ξαναπέφτει. Σαν διεργασία στο adrenaline βλέπω ότι κάνουν στιγμιαία peaks τα ενσωματωμένα γραφικά, δεν έχω gpu.

Μάρτιο με τη stock ψυκτρα ήμουν γύρω στους 50 idle και Απρίλιο στους 45 με την arctic 36.

Τώρα που έπιασαν οι καύσωνες, μπόρεσα και πήρα μια υδροψυξη arctic iii 360. Idle είναι 48-49 χωρίς κλιματισμό και stock με cinebench multi, πιάνει 56-58 αν θυμάμαι καλά.

Τα στιγμιαία ανεβάσματα τα έχω παρατηρήσει και με auto stock ρυθμίσεις χωρίς pbo και με καρφωτές τις τιμές στο pbo,για stock 65w. Παίζει να κοιμάται κανένας πυρήνας και στην παραμικρη διεργασία να τον ξυπνάει με κλωτσίδι το ρεύμα😄

Για idle το όφελος με την υδροψυξη δεν είναι αξιοσημείωτο, εκεί που βλέπεις ουσιαστική διαφορά είναι σε full load, αλλά αν δεν στρεσαρεις το σύστημα ή δεν παίζεις στα όρια θερμοκρασίας που κάθε βαθμός έχει νόημα, είναι λίγο overkill. Εγώ ουσιαστικά δεν την χρειαζόμουν,  αλλά με έπιασε η καταναλωτική μ@λ@κια.😁

Επεξ/σία από musiccc444
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

42 minutes ago, musiccc444 said:

Αυτό με τα άκυρα ανεβάσματα το κάνει και σε μένα ο 7900. Idle, ενώ είμαι στο desktop, από 48 πάει πχ 52 στιγμιαία και ξαναπέφτει. Σαν διεργασία στο adrenaline βλέπω ότι κάνουν στιγμιαία peaks τα ενσωματωμένα γραφικά, δεν έχω gpu.

Μάρτιο με τη stock ψυκτρα ήμουν γύρω στους 50 idle και Απρίλιο στους 45 με την arctic 36.

Τώρα που έπιασαν οι καύσωνες, μπόρεσα και πήρα μια υδροψυξη arctic iii 360. Idle είναι 48-49 χωρίς κλιματισμό και stock με cinebench multi, πιάνει 56-58 αν θυμάμαι καλά.

Τα στιγμιαία ανεβάσματα τα έχω παρατηρήσει και με auto stock ρυθμίσεις χωρίς pbo και με καρφωτές τις τιμές στο pbo,για stock 65w. Παίζει να κοιμάται κανένας πυρήνας και στην παραμικρη διεργασία να τον ξυπνάει με κλωτσίδι το ρεύμα😄

Για idle το όφελος με την υδροψυξη δεν είναι αξιοσημείωτο, εκεί που βλέπεις ουσιαστική διαφορά είναι σε full load, αλλά αν δεν στρεσαρεις το σύστημα ή δεν παίζεις στα όρια θερμοκρασίας που κάθε βαθμός έχει νόημα, είναι λίγο overkill. Εγώ ουσιαστικά δεν την χρειαζόμουν,  αλλά με έπιασε η καταναλωτική μ@λ@κια.😁

O 7900 ειναι πιο ζεστοςεπεξεργαστης,δεν εκανες και κανενα εγκλημα που πηρες τη υδροψυξη,μην εισαι τοσο σκληρος με τον εαυτο σου.Απλα σου εμεινε η αεροψυξη,η Arctic 36. Την εβαλες αγγελια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, musiccc444 said:

Αυτό με τα άκυρα ανεβάσματα το κάνει και σε μένα ο 7900. Idle, ενώ είμαι στο desktop, από 48 πάει πχ 52 στιγμιαία και ξαναπέφτει. Σαν διεργασία στο adrenaline βλέπω ότι κάνουν στιγμιαία peaks τα ενσωματωμένα γραφικά, δεν έχω gpu.

Μάρτιο με τη stock ψυκτρα ήμουν γύρω στους 50 idle και Απρίλιο στους 45 με την arctic 36.

Τώρα που έπιασαν οι καύσωνες, μπόρεσα και πήρα μια υδροψυξη arctic iii 360. Idle είναι 48-49 χωρίς κλιματισμό και stock με cinebench multi, πιάνει 56-58 αν θυμάμαι καλά.

Τα στιγμιαία ανεβάσματα τα έχω παρατηρήσει και με auto stock ρυθμίσεις χωρίς pbo και με καρφωτές τις τιμές στο pbo,για stock 65w. Παίζει να κοιμάται κανένας πυρήνας και στην παραμικρη διεργασία να τον ξυπνάει με κλωτσίδι το ρεύμα😄

Για idle το όφελος με την υδροψυξη δεν είναι αξιοσημείωτο, εκεί που βλέπεις ουσιαστική διαφορά είναι σε full load, αλλά αν δεν στρεσαρεις το σύστημα ή δεν παίζεις στα όρια θερμοκρασίας που κάθε βαθμός έχει νόημα, είναι λίγο overkill. Εγώ ουσιαστικά δεν την χρειαζόμουν,  αλλά με έπιασε η καταναλωτική μ@λ@κια.😁

Highjack->Εχεις δοκιμασει να τρεξεις τον 7900 με 170+ watt τωρα που εχεις την arctic (και εγω παραλιγο να υποκυψω αλλα δεν συμπαθω ιδιαιτερα τις υδροψυξεις και η thermalright phantom spirit τα καταφερνε μια χαρα-τουλαχιστων μεχρι που πιασανε  οι ζεστες-) να δεις εαν οι διαφορες ειναι ορατες?

Δεν εννοω σε bench προφανως αλλα σε καθημερινο workflow/αισθηση.

Υ.Γ Χθες κοιτουσα λιγο τα watt και ειδα μεσω occt  οτι η ενσωματωμενη gpu τραβoυσε στιγμιαια 60 watt -αλλα λογικα θα ειναι bug-.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο καθυστερημένη απάντηση για τον topicstarter αλλά μιας κι έχω τον ίδιο επεξεργαστή και την ίδια ψύκτρα, με θερμοκρασία δωματίου ~30C, σε idle έχω 50C (cpu fan: 37%) και μετά από 10λεπτο cinebench 68-70C (cpu fan: 65%). Το κουτί μου είναι το Be Quiet Silent Base 802 και έχω 3 fan intake και 1 exhaust (Arctic P14 140mm) που παίζουν στο 100%. Παρόλα αυτά έχω δει το cpu να κάνει peak κάπου στους 78C κάτω από άλλα σενάρια.

Τον χειμώνα που η θερμοκρασία δωματίου είναι κάπου στους 21C, έχω δει τον cpu ν αράζει κάπου στους 36C (έχοντας χαμηλωμένη και την ταχύτητα περιστροφής τον case fans).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/7/2024 στις 2:04 ΠΜ, antonl είπε

έχω τον ίδιο επεξεργαστή και την ίδια ψύκτρα, με θερμοκρασία δωματίου ~30C, σε idle έχω 50C

Σοβαρα? Με καθησυχάζει λιγο αυτο.

Το cinebench το εκανες σε multi core ή single core? Επισης ειχες απενεργοποιημένο το PBO?
Γιατι εμενα με PBO enabled σε multi core ηταν κοντα στους 82C.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Multicore ήταν το run του cinebench. Το pbo το χω στο off απ την πρώτη μέρα επειδή είχα διαβάσει πως ανεβάζει θερμοκρασία και κατανάλωση δυσανάλογα απ το κέρδος που χεις συις επιδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα και εγω Multicore cinebench run με PBO off (score 1034pts) και η θερμοκρασια ηταν σταθερα στους 80C και ειχα και κλιματισμο ανοιχτο.
Τωρα για ταχυτητα fans δεν ξερω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση Sos

Ο 7700 non x με μια αrctic freezer a36 argb θα είναι οκ σε σπίτι χωρίς κλιματιστικό καλοκαιρινούς μήνες?θερμοκρασία δωματίου 30-35.Η χρήση θα είναι για gaming και για κουτί σκέφτομαι kolink hf mesh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, konik said:

Ερώτηση Sos

Ο 7700 non x με μια αrctic freezer a36 argb θα είναι οκ σε σπίτι χωρίς κλιματιστικό καλοκαιρινούς μήνες?θερμοκρασία δωματίου 30-35.Η χρήση θα είναι για gaming και για κουτί σκέφτομαι kolink hf mesh

Αν δεν τον υπερχρονισεις και  χρησιμοποιησεις PBO, στα 65W TDP ειναι OK

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 13/8/2024 στις 10:27 ΜΜ, konik είπε

Ερώτηση Sos

Ο 7700 non x με μια αrctic freezer a36 argb θα είναι οκ σε σπίτι χωρίς κλιματιστικό καλοκαιρινούς μήνες?θερμοκρασία δωματίου 30-35.Η χρήση θα είναι για gaming και για κουτί σκέφτομαι kolink hf mesh

Έχει μερικες μερες που έφτιαξα pc με 7 7700 και τον a36 argb , ιδιες θερμοκρασίες με τα παιδια πιανω αλλα δεν έχω πειράξει τιποτα απο pbo δηλαδή όπως ήταν στην μητρική έτσι και έχει μείνει, δεν έχω προλάβει να ασχοληθω ακομα με αυτο αλλα ειχα την περιέργεια γιατί έπιανα 46-50 idle , απο οτι καταλαβα δεν ειναι κατι το περίεργο και + ότι παίζει να είναι ανοιχτό το pbo σε κανα auto να το σπρώχνει.. πάντως το pc ειναι ειλικρινά τελείως αθόρυβο μεσα σε lian li 216 rgb , για να ακούσω κατι θα πρεπει να σκύψω το κεφάλι διπλα στο κουτί και να κανω focus στο κουτί 

Μόλις τώρα, U got bugged είπε

Έχει μερικες μερες που έφτιαξα pc με 7 7700 και τον a36 argb , ιδιες θερμοκρασίες με τα παιδια πιανω αλλα δεν έχω πειράξει τιποτα απο pbo δηλαδή όπως ήταν στην μητρική έτσι και έχει μείνει, δεν έχω προλάβει να ασχοληθω ακομα με αυτο αλλα ειχα την περιέργεια γιατί έπιανα 46-50 idle , απο οτι καταλαβα δεν ειναι κατι το περίεργο και + ότι παίζει να είναι ανοιχτό το pbo σε κανα auto να το σπρώχνει.. πάντως το pc ειναι ειλικρινά τελείως αθόρυβο μεσα σε lian li 216 rgb , για να ακούσω κατι θα πρεπει να σκύψω το κεφάλι διπλα στο κουτί και να κανω focus στο κουτί 

 

IMG_20240816_181351.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, U got bugged είπε

Έχει μερικες μερες που έφτιαξα pc με 7 7700 και τον a36 argb , ιδιες θερμοκρασίες με τα παιδια πιανω αλλα δεν έχω πειράξει τιποτα απο pbo δηλαδή όπως ήταν στην μητρική έτσι και έχει μείνει, δεν έχω προλάβει να ασχοληθω ακομα με αυτο αλλα ειχα την περιέργεια γιατί έπιανα 46-50 idle , απο οτι καταλαβα δεν ειναι κατι το περίεργο και + ότι παίζει να είναι ανοιχτό το pbo σε κανα auto να το σπρώχνει.. πάντως το pc ειναι ειλικρινά τελείως αθόρυβο μεσα σε lian li 216 rgb , για να ακούσω κατι θα πρεπει να σκύψω το κεφάλι διπλα στο κουτί και να κανω focus στο κουτί 

 

IMG_20240816_181351.jpg

Πολύ καλό κουτί για airflow το 216, το έχω και εγώ κανένα χρόνο και με έχει εντυπωσιάσει…βέβαια πρόσεχε στο άσπρο τα πλαστικά μέρη του κουτιού, δηλαδή το μπροστά καπάκι γιατί με τον ήλιο και τον καιρό κιτρινίζει ελαφρώς ή βαρέως…εγώ έτσι ψιλό κίτρινο έχω το προηγούμενο κουτί μου που είναι άσπρο και είπα ποτέ ξανά άσπρα…🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...