Προς το περιεχόμενο

Θερμοκρασια Ryzen 7 7700


tg29

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα παιδιά!

Θέλω λίγο την γνώμη σχετικά με τις θερμοκρασιες που βλεπω στον Ryzen 7 7700.
Έστησα το παρακατω PC .
============================================
Koυτι: CoolerMaster Cosmos C700P
CPU: Ryzen 7700
GPU: Geforce Gigabyte 3070 aorus
RAM: 64 GB G.Skill Trident
MOBO: Asus Rog Strix X670E-F
COOLER: Be Quiet Dark Rock Pro 4
PSU: Seasonic 1000W
SSD: Samsung 980 Pro SSD 2TB M.2 NVMe
============================================

Χρησιμοποιώ το πρόγραμμα "Speccy" για να τσεκαρω τις θερμοκρασιες. Δεν ξερω κατα ποσο αξιόπιστο ειναι.
Δεν τον εχω χρησιμοποιήσει πολυ ακομα απλα παρατηρώ οτι ο επεξεργαστής δουλεύει σε γενικα υψηλες θερμοκρασιες σε idle κατασταση.
Η θερμοκρασια κυμαίνεται απο 43-52°C χωρις να κανω τιποτα.
Ανεβοκατεβαίνει σε αυτά τα ποσοστά συνεχεία και αν κανω κατι στο desktop τυπου να surfarw η ανοιξω κανα photoshop αγγιζει και τους 55C.
Πιστευετε οτι ειναι φυσιολογικο?

Το μονο Game που δοκιμασα να παιξω ειναι το DOOM 2016.
Με τα settings ολα στο Full η θερμοκρασια ειναι κοντα στους 70°C.

Το μονο που μπορεσα να βρω googlaρωντας ειναι οτι αυτοι οι επεξεργαστες ειναι φτιαγμενοι να δουλευουν σε υψηλες θερμοκρασιες για
να παρεχουν μονιμος την μεγιστη δυνατη αποδοση πραγμα που δεν ξερω κατα ποσο ισχυει...

AMD 7000 series processors, "95°C is the target for best performance"
In short, yes the 7000 series will boost voltage and frequency to run as fast and as hot as your cooling will allow.


Untitled-2.jpg.2342794aad57f123e1564195ee560de7.jpg

 

Επεξ/σία από tg29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

To speccy γενικά κατά καιρούς έχει δείξει οτι δεν είναι το καλύτερ, καλύτερα δοκίμασε το hwinfo.

To κουτί σου το έχεις κλειστή ή με σίτα μπροστά; Ανεμιστήρες έχεις επάνω του; Με τι ροή αέρα;

Έχεις ένα σχετικά ενεργοβόρο σύστημα.

Υψηλές θερμοκρασίες χώρου, κακή ροή αέρα κλπ μπορούν να επηρεάσουν αρκετά τα αποτελέσματα.

70°C σε 100% φορτία δεν είναι άσχημα αν και νομίζω οτι δεν κατάφερες να ζορίσεις το σύστημα σου με το doom.

Δοκίμασε να τρέξεις κανά cinebench, να δεις τι γίνεται με θερμοκρασίες(hwinfo) όταν το μηχάνημα πιάνει υψηλά φορτία.

Παίξε με setup ανεμιστήρων και στροφές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hellooo!
To κουτι απο τα πλαγια (δεξια-αριστερα) και απο μπροστα ειναι κλειστο αλλα απο πανω-κατω εχει τρυπες και κενο.
Εχει ενα ανεμιστηρα απο πισω και 2 απο μπροστα. Τα setup και τις στροφες για τους ανεμιστήρες δεν τα πολυ ξερω.
Η αληθεια ειναι οτι η θερμοκρασια δωματιου ειναι πανω απο 30°C.

anemistires.jpg.53f66fb8a5e7d06577e2561b07c9915d.jpg


Δοκιμασα και το app της motherboard για τις θερμοκρασιες. Λιγο πολυ ειδα οτι συμφωνουν με το Speccy αν και ειναι καπως πιο περιπλοκα/αναλυτικα στο app της Asus.
Δοκιμασα το cinebench και ετρεξα το CPU (multicore) για 10 λεπτα. Με το που ξεκινησε επιασε 85°C και μετα απο μερικα δευτερολεπτα ηταν σταθερα στους 82°C.
Με το που τελιωσε, η θερμοκρασια επεσε στους 50°C και μου εβγαλε score 1008pts.

Τωρα για να ειμαι ειλικρινής δεν ξερω τι πρεπει να καταλαβω! Επισυναπτω φωτογραφιες αν μπορεις να μου πεις τι γνωμη σου?
score.jpg.a725a79622e6cf1b37bc22d73f0c5878.jpg

Untitled-1.jpg.21ee1394714f42fe7f8f9fccafd8e97e.jpg

Untitled-2.jpg.d0a9792ca307a0e3a3328db89266381d.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, tg29 είπε

Hellooo!
To κουτι απο τα πλαγια (δεξια-αριστερα) και απο μπροστα ειναι κλειστο αλλα απο πανω-κατω εχει τρυπες και κενο.
Εχει ενα ανεμιστηρα απο πισω και 2 απο μπροστα. Τα setup και τις στροφες για τους ανεμιστήρες δεν τα πολυ ξερω.
Η αληθεια ειναι οτι η θερμοκρασια δωματιου ειναι πανω απο 30°C.
Δοκιμασα και το app της motherboard για τις θερμοκρασιες. Λιγο πολυ ειδα οτι συμφωνουν με το Speccy αν και ειναι καπως πιο περιπλοκα/αναλυτικα στο app της Asus.
Δοκιμασα το cinebench και ετρεξα το CPU (multicore) για 10 λεπτα. Με το που ξεκινησε επιασε 85°C και μετα απο μερικα δευτερολεπτα ηταν σταθερα στους 82°C.
Με το που τελιωσε, η θερμοκρασια επεσε στους 50°C και μου εβγαλε score 1008pts.

Τωρα για να ειμαι ειλικρινής δεν ξερω τι πρεπει να καταλαβω! Επισυναπτω φωτογραφιες αν μπορεις να μου πεις τι γνωμη σου?

Δεν έχεις καθόλου καλές θερμοκρασίες.

Στο δικό μου κεφάλι χρειάζεται να ψαχτείς να βελτιώσεις την κατάσταση.

Ο 7700 (non x) δεν είναι τόσο ενεργοβόρος και δεν θα έπρεπε να ανεβάζει τέτοιες θερμοκρασίες, ειδικά με μια τόσο δυνατή ψύκτρα όπως την δική σου.

Ίσως έχει να κάνει με τις ρυθμίσεις της μητρικής, να προσπαθεί να κάνει τύπου auto oc για μέγιστες επιδόσεις και γι'αυτό να σου ανεβάζει θερμοκρασίες.

Εγώ θα έβγαζα το μπροστινό καπάκι για να μείνει μόνο η σίτα για καλύτερη ροή, με τους δύο μπροστινούς να βάζουν και τον ένα πίσω να βγάζει αέρα.

Θα περνούσα και από το νήμα με τους am5 cpu και θα ρωτούσα ποιες ρυθμίσεις μπορούν να αλλάξουν ώστε να καλυτερεύσεις τις θερμοκρασίες, χωρίς να θυσιάσεις μέρος των επιδόσεων.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/736963-amd-zen-4-raphaelgenoa-am5-ryzenthreadripperepyc/

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορεις να βαλεις τους μπροστινους ανεμηστήρες ποιο κεντρικά ωστε να μπορει να τροφοδοτείται και το cpu  cooler, καντο.
με τα δεδομενα που παραθέτεις δεν ειναι τραγικά τα πραγματα, αλλα θα μπορούσε να εχει καλυτερα temps.

Σε περιπτωση που δε μπορεις να μετακινήσεις τα φανακια, αν το κουτι σου εχει τρυπες στο πανω μερος, θα δοκίμαζα το exhaust φανακι προστά, στη θεση που λείπει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 13/07/2024 at 10:24, tg29 said:

AMD 7000 series processors, "95°C is the target for best performance"
In short, yes the 7000 series will boost voltage and frequency to run as fast and as hot as your cooling will allow.

Ισχυει αυτο για τους ryzen επεξεργαστες και οχι μονο για την σειρα 7.Και απο την 3 το ιδιο γινεται.Συν οτι και οι μητρικες εχουν προφιλ για να αυξησουν τις επιδοσεις.

Δεν υπαρχει κινδυνος,μην ξεχναμε οτι εχουμε και πρωτοφανη ζεστη φετος δεν μπορω να πω και με ακριβεια το cooling status του κουτιου σου πιο ειναι. Φαινεται εξαιρετικο κουτι και ευρυχωρο αλλα εχεις και αλλο υλικο οπως η καρτα γραφικων που μπορει να εχει υψηλες θερμοκρασιες.

Ξερεις μερικες φορες,μπορει κανεις να αγορασει ενα φτηνο pc case αλλα αυτο να εχει καλο airflow.Για παραδειγμα το δικο μου,το πηρα για vfm και ειμουν καπως ανησυχος,αλλα κανει πολυ καλη δουλεια. (Zalman Z7 Neo.)Βεβαια του εχω προσθεσει και 2 12αρηδες στην ραχη και εχει συνολικα 6 ανεμιστηρες.

Μπες στο bios και κανε disable το PBO( Precision Boost Overdrive) και θα πεσουν οι θερμοκρασιες. Το PBO χρειαζεται μονο σε πολυ βαρυ φορτιο εργασιας.

Επεξ/σία από benign
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα ευχαριστω ολους για την βοηθεια.
Σε πρωτη φαση εκανα Disable to PBO απλα απο κατω εχει ενα ακομα. Να το κανω και αυτο?Untitled.jpg.6fa17419cbbe9fec8e3df429e05ddcad.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν πιάνεις 85 max σε cinebench και κάνει το max boost του ο 7700 με ενεργοποιημένο το pbo (πάνε περίπατο τα 65watt σε αυτή την περίπτωση) και θερμοκρασία δωματίου 30c+ θεωρώ ότι είσαι οκ.

Θα μπορούσες λίγο καλύτερα εάν πρόσθετες άλλο ένα ανεμιστήρα κι μπροστά+ψηλά στο κουτί για να σπρώχνει αέρα πάνω στην αεροψυξη, ίσως άλλο ένα πάνω και πίσω να βγάζει.

Το τροφοδοτικό είναι τοποθετημένο να βγάζει κάτω (εκτός κουτιού) τον ζεστό αέρα, σωστά?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, @topos είπε

Το τροφοδοτικό είναι τοποθετημένο να βγάζει κάτω (εκτός κουτιού) τον ζεστό αέρα, σωστά?

Σωστα, αν και στο manual εγραφε οτι αν το τροφοδοτικο τοποθετηθει κατω, το σωστο θα ηταν να βγαζει τον αερα προς τα πανω, προς την mobo δηλαδη, αλλα ετσι οπως ειναι το κουτι μου υπαρχει αρκετος χωρος κατω απο το τροφοδοτικο γιατι δεν παταει απευθειας στην βαση του κουτιου. Εχει ενα μικρο κενο και ειναι και τα ποδαρακια του κουτιου που δινουν επιπλεον χωρο.

Προς το παρoν εχω απενεργοποιησει το PBO και τολμω να πω οτι δεν βλεπω διαφορα στην θερμοκρασια οταν ειναι idle. Συνεχιζει να ειναι απο 45 εως και 52.
Μεσα στο Doom 2016 που δοκιμασα παντως σαν να επεσε 2 βαθμους.

Επειδη ειναι ακομα καινουργιο το PC και δεν εχω δοκιμασει, σκοπευεω να κανω σχετικα πολυ Video Editing και θα το λιωσω στο render σε 4κ ρυθμισεις κτλπ.
1. Σε αυτη την περιπτωση την περιπτωση το PBO ειναι καλο να ειναι ενεργοποιημενο η οχι?
2. Επισης το PBO Scalar που ειναι ακριβως απο κατω (στην φωτογραφια) πως να το ρυθμιζω?

Τσακαλια ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας παντως!
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 14/07/2024 at 22:43, tg29 said:

Σωστα, αν και στο manual εγραφε οτι αν το τροφοδοτικο τοποθετηθει κατω, το σωστο θα ηταν να βγαζει τον αερα προς τα πανω, προς την mobo δηλαδη, αλλα ετσι οπως ειναι το κουτι μου υπαρχει αρκετος χωρος κατω απο το τροφοδοτικο γιατι δεν παταει απευθειας στην βαση του κουτιου. Εχει ενα μικρο κενο και ειναι και τα ποδαρακια του κουτιου που δινουν επιπλεον χωρο.

Προς το παρoν εχω απενεργοποιησει το PBO και τολμω να πω οτι δεν βλεπω διαφορα στην θερμοκρασια οταν ειναι idle. Συνεχιζει να ειναι απο 45 εως και 52.
Μεσα στο Doom 2016 που δοκιμασα παντως σαν να επεσε 2 βαθμους.

Επειδη ειναι ακομα καινουργιο το PC και δεν εχω δοκιμασει, σκοπευεω να κανω σχετικα πολυ Video Editing και θα το λιωσω στο render σε 4κ ρυθμισεις κτλπ.
1. Σε αυτη την περιπτωση την περιπτωση το PBO ειναι καλο να ειναι ενεργοποιημενο η οχι?
2. Επισης το PBO Scalar που ειναι ακριβως απο κατω (στην φωτογραφια) πως να το ρυθμιζω?

Τσακαλια ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας παντως!
 

Το video editing ειναι επαγγελματικο και σε ενδιαφερει ο παραγοντας χρονος? Ενταξει ειναι οι θερμοκρασιες με αυτη τη ζεστη.Θα μπορουσαν να ειναι καπως καλυτερες με καλυτερη διαρρυθμιση του aiflow του κουτιου σου,αλλα σε καμμια περιπτωση δεν ειναι κακες η να προκαλουν ανησυχια.

Το αποκατω,οχι δεν χρειαζεται να το πειραξεις στο bios.

Κοιτα και ο δικος μου επεξεργαστης που ειναι πολυ πιο light απο τον δικο σου,μεχρι την Ανοιξη,ηταν περιπου στους 36 idle και τωρα ειναι στους 41 και λογω κατασκευης του διαμερισματος ειναι σκοτεινο και δροσερο το δωματιο - γραφειο μου,και κατω στο πατωμα εχει πλακακια αντι για ξυλο που ακουμπανε το μεταλο του κουτιου μου και ετσι μεταφερουν δροσια.Το δε χειμωνα ειναι σαν να εχω δευτερευοντα παραγοντα ψυξης. :)  Και παρολα αυτα ειμαι στους 41,οποτε εχω αυξηση 5 βαθμους απο την Ανοιξη.

On 14/07/2024 at 22:43, tg29 said:

2. Επισης το PBO Scalar που ειναι ακριβως απο κατω (στην φωτογραφια) πως να το ρυθμιζω?
 

Αυτο ,αστο στο auto. (Προσαρμοζει το voltage του cpu.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/7/2024 στις 1:38 ΜΜ, benign είπε

Το video editing ειναι επαγγελματικο και σε ενδιαφερει ο παραγοντας χρονος? Ενταξει ειναι οι θερμοκρασιες με αυτη τη ζεστη.Θα μπορουσαν να ειναι καπως καλυτερες με καλυτερη διαρρυθμιση του aiflow του κουτιου σου,αλλα σε καμμια περιπτωση δεν ειναι κακες η να προκαλουν ανησυχια.

Ειναι επαγγελματικο αλλα δεν με ενδιαφερει και πολυ ο χρονος γιατι δεν θα ειναι μεγαλης διαρκειας video.
Aπλα για να καταλαβω., τι ακριβως κανει το PBO ωστε να κρινω απο μονος μου πως να το ρυθμιζω?

 

Στις 16/7/2024 στις 1:38 ΜΜ, benign είπε

Κοιτα και ο δικος μου επεξεργαστης που ειναι πολυ πιο light απο τον δικο σου,μεχρι την Ανοιξη,ηταν περιπου στους 36 idle και τωρα ειναι στους 41 και λογω κατασκευης του διαμερισματος ειναι σκοτεινο και δροσερο το δωματιο - γραφειο μου,και κατω στο πατωμα εχει πλακακια αντι για ξυλο που ακουμπανε το μεταλο του κουτιου μου και ετσι μεταφερουν δροσια.Το δε χειμωνα ειναι σαν να εχω δευτερευοντα παραγοντα ψυξης. :)  Και παρολα αυτα ειμαι στους 41,οποτε εχω αυξηση 5 βαθμους απο την Ανοιξη.

Οκ, οποτε φανταζομαι θα ειμαι καπως καλυτερα τους επομενους μηνες απλα με προβλημάτισε που πιανει πανω απο 50 σε idle.
Με το που ανοιξω το pc και παω να τσεκαρω τα temps εκει ξεκιναει να βαραει 44-52.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, tg29 said:

Ειναι επαγγελματικο αλλα δεν με ενδιαφερει και πολυ ο χρονος γιατι δεν θα ειναι μεγαλης διαρκειας video.
Aπλα για να καταλαβω., τι ακριβως κανει το PBO ωστε να κρινω απο μονος μου πως να το ρυθμιζω?

https://community.amd.com/t5/gaming/understanding-precision-boost-overdrive-in-three-easy-steps/ba-p/416136

(Ενα ειδος ''εξυπνης'' η αυτοματης overclocking τεχνολογιας της AMD.)

Επεξ/σία από benign
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελεια!
Να ρωτησω κατι ακομα, ποσο πολυ ζοριζει το cinebench το μηχανημα? Που ηταν σχεδον σταθερα στους 82 βαθμους με το PBO enabled (βαση απο αυτα που καταλαβαινω) πρεπει να ειναι αρκετα καλα σωστα? Γιατι μου εβγαζε οτι ολοι οι cores δουλευαν στο 100%.

Επισης, το cinebench  εχει και μια επιλογη για single core test. Yπαρχει λογος να το κανω και αυτο ή δεν εχει νόημα?

Untitled-1.webp.f7acc466215b10f35b26f92492a6dbc8.webp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, tg29 said:

Tελεια!
Να ρωτησω κατι ακομα, ποσο πολυ ζοριζει το cinebench το μηχανημα? Που ηταν σχεδον σταθερα στους 82 βαθμους με το PBO enabled (βαση απο αυτα που καταλαβαινω) πρεπει να ειναι αρκετα καλα σωστα? Γιατι μου εβγαζε οτι ολοι οι cores δουλευαν στο 100%.

Επισης, το cinebench  εχει και μια επιλογη για single core test. Yπαρχει λογος να το κανω και αυτο ή δεν εχει νόημα?

Untitled-1.webp.f7acc466215b10f35b26f92492a6dbc8.webp

To Cinebench ειναι το κλασσικο,ας πουμε,προγραμμα,που μετραει την αποδοση του επεξεργαστη.

Σε single core test,ενα score πανω απο 1000 ποντους,δειχνει αποδεκτη αποδοση για gaming για παραδειγμα.

Για επεξεργασια video με πολυπυρηνο τεστ,οσο πιο υψηλα, τοσο καλυτερη αποδοση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελεια ευχαριστω για ολη την βοηθεια.
Θα προσπαθησω να βελτιωσω το air flow στο κουτι και θα επανελθω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...