Προς το περιεχόμενο

delmocca.gr / 50% έκπτωση στους καφέδες


kakofonixx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λέω να πάρω κάψουλες. Αλλά 3.5 για έξοδα αποστολής βγαίνει στα 5 πακέτα το ένα 3ευρώ. Αν αξίζουν δεν είναι άσχημα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια ερωτησούλα παλι για όσους έχουν παραγγειλει στο παρελθον: Γράφει roast date πανω και πόσο απέχει συνήθως απο την ημερομηνια αγορας; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην προηγούμενη προσφορά αγόρασα 4 κιλά καφέ. Διάφορους. 

Μπήκαν στην κατάψυξη και ακόμα τους πίνω μια χαρά. 

Από την ημέρα της παραγγελίας η αποστολή έγινε περίπου 20 με 25 ημέρες μετά. 

Οι ημερομηνίες καβουρδισματος όμως ήταν 1 έως 3 ημερών. 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την τελευταία φορά που παραγγειλα και εγώ έλεγε σε 14 εργάσιμες παράδοση(νομίζω αυτό εμφανίστηκε μετά που πληρωσα) και πρέπει να παρέλαβα περίπου στις 12 μέρες.

Επιπλέον ήταν συσκευασμένοι/καβουρδισμένοι 3-4 μέρες πριν παραλαβω(Κρήτη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, thodoris5321 said:

Πρέπει να δοκιμάσεις διάφορες Αιθιοπίες που φέρνουν πότε πότε Taresso, ConteCafe, Handpickerscoffee. Αν δε σου αρέσει η οξύτητα και οι έντονες φρουτώδης γεύσεις δοκίμασε Βραζιλίας καφέδες.

 

Kudu δεν προτιμώ πια, έχει όντως πολύ ωραίους καφέδες κανείς δε μπορεί να διαφωνήσει σε αυτό, αλλά ποτέ δε μου τους έχει φέρει φρεσκότατους που είναι και το ζήτημα όταν παραγγέλνεις από Έλληνες roasters. Τον φίλτρου τον λατρεύω στις 6 με 15 ημέρες από το ψήσιμο και από kudu δεν το έχω ποτέ αυτό. Τους πιο φρέσκους μου τους φέρνει το cup10 πάντα.

Ευχαριστω

Φιλτρου πινω ή σκετο ή αρωματικο συνηθως φουντουκι οταν θελω κατι για αλλαγη.

Απο καπουτσινο μου αρεσει ο Γουατεμαλα ως ποικιλια και ενας μονοποικιλιακος Κολομβια που ειχα πετυχει προ ετων απο μια εταιρεια που δεν θυμαμαι και μετα τον κατηργησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, cris41 said:

Λέω να πάρω κάψουλες. Αλλά 3.5 για έξοδα αποστολής βγαίνει στα 5 πακέτα το ένα 3ευρώ. Αν αξίζουν δεν είναι άσχημα.  

Αν και δεν πολυξερω τι γίνετε με τις κάψουλες(δεν έχω Nespresso), στην τελευταία παραγγελια για τα ξαδέρφια μου και από τις 3 ποικιλίες.

Δεν τους χάλασε αλλά δεν ήταν και κάτι τρομερό από ότι μου είπαν.

Έναν που δοκίμασα πάντως εγώ σε επίσκεψη ήταν κατατι χειρότερος από τον αντίστοιχο blend σε κοκκο/μύλο/εσπρεσσιερα που φτιάχνω στο σπίτι αλλά αυτό πιθανότατα είναι αναμενόμενο.

Άλλη μια γενική παρατήρηση όταν μιλάμε για καφέδες και ειδικά για αγορά σε κοκκο->

Spoiler

Η εμπειρία που έχει ο καθένας μπορεί να είναι εντελώς διαφορετική για τον ίδιο καφέ.Περα από τα γούστα του καθενός το τι θα βγει στο ποτήρι εξαρτάτε τρομερά από το πώς τον αλεθει/φτιάχνει κάποιος, από πόση ποσότητα καφέ βάζει και πόση τελικά βγάζει και σε τι χρόνους.Επιπλεον αλλιώς δουλεύει εάν τον κάνεις κρύο, αλλιώς ζεστό.Αλλιως εάν τον πίνεις σκέτο, αλλιώς εάν πίνεις flat white κοκ.

Εγώ δεν είμαι και ο πιο ψυχαναγκαστικος άνθρωπος του πλανήτη, αλλά πάντα ζεσταίνω καλά την μηχανή+group, ζυγίζω στο ~0,1gr, έχω δυναμομετρικο tamper και προσπαθώ να ακολουθώ την ίδια δοσολογία πάντα και πάρολαυτα σε ένα δεδομένο σακούλι του 250gr έχω αρκετες αποκλείσεις στο τι τελικά πίνω κάθε φορά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξέρετε για DelMocca ότι αποτελεί παρακλάδι της Coffee Berry

Στην ουσία σπάσαν τα τσανάκια τους

Ο ιδιοκτήτης της DelMocca ήταν εκ των κύριων δημιουργών της Coffee Berry

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας καταθέσω κι εγώ την άποψή μου.

Είχα πάρει 1-2 συσκευασίες σχεδόν από όλους τους καφέδες τους, στη προηγούμενη προσφορά, για να κάνω δοκιμές.

Στο καφέ μου αρέσει γενικά να υπάρχει η αυθεντική γεύση του καφέ, κι αν είναι να καταλαβαίνεις κάποιες άλλες γεύσεις τότε προτιμώ να σου βγάζει κάτι σε "γλυκό" (π.χ. σοκολάτα, μπισκότα, κτλ). Επίσης, προτιμώ να έχουν πλούσιο σώμα και όχι έντονές οξύτητες.

Από τα blends τους, δεν μπορώ να πω οτι ξεχώρισα κάποιον για να πω οτι μου άρεσε ιδιαίτερα, οπότε θα τον ξαναπάρω σίγουρα. Αν με έβαζες να διαλέξω έναν πάντως, θα έλεγα μάλλον τον Gourmet (με μικρή διαφορά από τον Specialty), όπου και οι 2 είναι 100% Arabica.

Από τους μονοποικιλιακούς τους, έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα τους Guatemala, Peru, Colombia, Costa Rica και σήμερα το πρωί άνοιξα και δοκίμασα και τον Ethiopia.
Ο Guatemala και ο Peru δυστυχώς δεν μου ταίριαξαν, αρκετά ξινοί για τα γούστα μου και με πολύ "λεπτόρευστο" σώμα. 
Απεναντίας, ο Costa Rica και ο Colombia μου άρεσαν πολύ, πλούσιο σώμα, μέτρια οξύτητα και σου αφήνουν ευχάριστη γλυκιά επίγευση. Δε ξέρω ποιόν προτιμώ από τους 2, είναι εξίσου καλοί.

Όσο για τον Ethiopia που άνοιξα σήμερα, θεωρώ επίσης οτι είναι πολύ καλός και μοιάζει με τους άλλους 2, αλλά δεν μπορώ να έχω πλήρη άποψη. Φαίνεται πάντως να έχει ωραίο άρωμα, πλούσιο σώμα και μέτρια οξύτητα, ενώ η επίγευση του είναι σχετικά γλυκιά.

Σημειώνω οτι επειδή είχα πάρει αρκετές συσκευασίες, και έχει περάσει ίσως 1+ μήνας από όταν τους παρέλαβα μέχρι να ανοίξω κάποιους από αυτούς, ίσως να έχουν χάσει κάτι από άρωμα και γεύση ειδικά όσοι άνοιξα πιο πρόσφατα (π.χ. Ethiopia) και έτσι να αδικούνται σε ένα βαθμό σε σχέση με αυτούς που άνοιξα πρώτους.

Δεν έχω δοκιμάσει καθόλου τους Honduras και Brasil.

Θα περιμένω μέχρι τη Τρίτη για να χτίσω καλύτερη άποψη και για τον Ethiopia, και ίσως βάλω μία ακόμα παραγγελία για να συμπληρώσω κάποιους Colombia, Costa Rica και Ethiopia.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Brasil είχα πάρει εγώ ένα κιλό το Πάσχα (μαζί με άλλο ένα κιλό από Κολομβία). Ίδια οξύτητα έχει και με τον Κολομβιανό, αλλά με ίσως λίγο περισσότερη γεύση.

Ωραίος καφές ΑΛΛΑ ΜΟΝΟΝ για freddo. Σε caldo, είναι σαν να πίνει κανείς αγευστο καφέ. Για αυτό και έγραψα και σε άλλο topic αλλά και στο ίδιο εδώ (σελ.2), ότι απαιτείται ΚΑΙ robusta σε τέτοιες περιπτώσεις (ο αράπικα δίνει grosso modo τη γεύση, ενώ ο ρομπούστος - όπως λέει και το όνομά του - σώμα). Αυτά τα δύο, αλληλοσυμπληρώνονται.

ΥΓ Οι τωρινές παραγγελίες δίνουν χρόνο επεξεργασίας 1-3 ημέρες (το Πάσχα, κοντέψαμε να παραλάβουμε του Αγ. Πνεύματος).

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

ΥΓ Οι τωρινές παραγγελίες δίνουν χρόνο επεξεργασίας 1-3 ημέρες (το Πάσχα, κοντέψαμε να παραλάβουμε του Αγ. Πνεύματος).

μόλις πριν καμιά ώρα μου έστειλαν email ότι η παραγγελία ολοκληρώθηκε και εστάλη! 

Αν είναι και φρεσκοκαβουρδισμένοι σαν την προηγούμενη φορά, γίναμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ιδια και σε εμενα, Αιθιοποια και ενα blendακι που πηρα ηταν και τα 2 απο αρχες Μαιου. Μεγαλη απογοητευση, στην προηγουμενη προσφορα εκαναν αρκετο καιρο να τα στειλουν αλλα ηταν τουλαχιστον σχετικα φρεσκα, τωρα εχουν ιδιες ημερομηνιες με αυτα που στειλαν τοτε. Μεγαλο Χ απο εδω και περα στο μαγαζι.

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...