Προς το περιεχόμενο

Ταχογράφος και όρια ταχύτητας ενσωματώνονται στο Google Maps για το iPhone και CarPlay


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, karma_nade είπε

Γιατί κάποιος με iPhone να χρησιμοποιήσει google maps ενώ έχει το maps και την λειτουργία αυτή την είχε από πιο πριν;

Διότι όσον αφορά δεδομένα κίνησης για Ελλάδα και λοιπές πληροφορίες σχετικά με τη καλύτερη διαδρομή google maps είναι καλύτεροι, τόσο για Ελλάδα όσο και για αρκετές χώρες του εξωτερικού που έχω επισκεφθεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
10 minutes ago, ethereum said:

μετά την παρουσίαση των καινούργιων προϊόντων της Samsung δημιουργείται η αίσθηση ότι η Apple είναι πλέον παρωχημένη , έχασαν τα πλεονεκτήματα που είχαν το ένα πίσω από το άλλο και όχι μόνο αυτό , δείχνουν ότι δεν μπορούν να ακολουθήσουν τον ρυθμό της Samsung 

Έχει η Samsung  δικούς της χάρτες? 😛 

7 minutes ago, cmak said:

Διότι όσον αφορά δεδομένα κίνησης για Ελλάδα και λοιπές πληροφορίες σχετικά με τη καλύτερη διαδρομή google maps είναι καλύτεροι, τόσο για Ελλάδα όσο και για αρκετές χώρες του εξωτερικού που έχω επισκεφθεί

Οι χάρτες της Apple έχουν βελτιωθεί θεαματικά τα τελευταία χρόνια. Το πλεονέκτημα της Google  είναι σε χώρες που δεν έχουν αναπτυχθεί πλήρως οι χάρτες της Apple, όπως είναι η χώρα μας και άλλες μικρές ευρωπαϊκές...

Η πλοήγηση και οι οδηγίες της Apple είναι μακράν καλύτερες σε σχέση με αυτές της Google σε ο,τι έχει να κάνει με τις αλλαγές λωρίδας κλπ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, billdanos είπε

 

Οι χάρτες της Apple έχουν βελτιωθεί θεαματικά τα τελευταία χρόνια. Το πλεονέκτημα της Google  είναι σε χώρες που δεν έχουν αναπτυχθεί πλήρως οι χάρτες της Apple, όπως είναι η χώρα μας και άλλες μικρές ευρωπαϊκές...

Η πλοήγηση και οι οδηγίες της Apple είναι μακράν καλύτερες σε σχέση με αυτές της Google σε ο,τι έχει να κάνει με τις αλλαγές λωρίδας κλπ.

Δεν έχεις άδικο, έχουν βελτιωθεί αρκετά άλλα υπολείπονται ακόμη. Μόνο στην Αμερική και σε χώρες της Δυτικής Ευρώπης με έχουν πάει απροβλημάτιστα οι apple maps. Πολύ σημαντικό βοήθημα για εμένα και τους χρησιμοποιώ είναι το integration που έχουν σε virtual cockpit κάτι που μέσω carplay δε μπορείς να το έχεις με google maps. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, ethereum said:

αυτοί έτσι πως δουλεύουν κάποια στιγμή θα παρουσιάσουν και χάρτες 😄

Σιγά το εργοτάξιο πρωτοτυπίας! 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια καλή λύση επίσης είναι και οι Here Maps (πρώην Nokia Maps), σε Android. Νομίζω κυκλοφορούν και για iOS αλλά δεν έχω iphone για να το δοκιμάσω, αλλά σε Android έχω μείνει ικανοποιημένος. Οι χάρτες ενημερώνονται τακτικά, μπορείς να τους κατεβάσεις στο κινητό για να τους χρησιμοποιείς offline και έχει όρια ταχύτητας με ήχο όταν τα προσπεράσεις.

Επεξ/σία από gokuthelegend
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, gokuthelegend said:

Μια καλή λύση επίσης είναι και οι Here Maps (πρώην Nokia Maps), σε Android. Νομίζω κυκλοφορούν και για iOS αλλά δεν έχω iphone για να το δοκιμάσω, αλλά σε Android έχω μείνει ικανοποιημένος. Οι χάρτες ενημερώνονται τακτικά, μπορείς να τους κατεβάσεις στο κινητό για να τους χρησιμοποιείς offline και έχει όρια ταχύτητας με ήχο όταν τα προσπεράσεις.

Νομίζω το διάστημα που έπαιξα λίγο με αυτό, με χάλασε αρκετά το UI και ο σχεδιασμός που θύμιζε ...παλιά GPS αυτοκινήτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Μια καλή λύση επίσης είναι και οι Here Maps (πρώην Nokia Maps), σε Android. Νομίζω κυκλοφορούν και για iOS αλλά δεν έχω iphone για να το δοκιμάσω, αλλά σε Android έχω μείνει ικανοποιημένος. Οι χάρτες ενημερώνονται τακτικά, μπορείς να τους κατεβάσεις στο κινητό για να τους χρησιμοποιείς offline και έχει όρια ταχύτητας με ήχο όταν τα προσπεράσεις.

Έχουν όμως τρια πολύ βασικά μειονεκτήματα. Πρώτον, ο σχεδιασμός των διαδρομών είναι (πολύ) κακός για την Αττική, δεύτερο αν δεν εισάγεις προορισμό κλείνει η οθόνη και τρίτο ότι τα όρια ταχύτητας που εμφανίζουν οι χάρτες (πχ παραλιακή) είναι εντελώς λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η samsung με τα Global Goals προεγκατεστημένα, η apple Με ρουφιάνο της Αστυνομίας ...

θα μας στείλουν σε ΝΟΚΙΑ και θα πάρουν το 3 το πιο μακρύ αν συνεχίσουν έτσι.

Επεξ/σία από o_shaolin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, georgiosmag said:

εκτός ότι δεν είναι κάτι καινούριο αυτό, θα έλεγα ότι θα με εντυπωσίαζε να ανέβαζε τα δεδομένα του ταχογράφου αυτόματα σε κάποια αρχή και να βγαίνουν αυτόματα τα πρόστιμα τραβώντας τα από τους τραπεζικούς μας λογαριασμούς. Πιστεύω ότι και εύκολο να γίνει είναι αλλά και απαραίτητο. Και όσοι πάνε να καταφύγουν σε άλλες εφαρμογές να το πάει ακόμη ποιο πέρα η google και η apple και να το ενσωματώσουν στο λειτουργικό σύστημα με καμία δυνατότητα παράκαμψης. 

Πως σας φαίνεται η ιδέα μου?

Πέραν του αστείου θεωρώ ότι κάπως έτσι έπρεπε να είναι, γιατί κανείς δεν έχει το δικαίωμα να παίρνει τη ζωή του άλλου σε ένα τρακάρισμα. Και από την στιγμή που αυτό θεωρείται έγκλημα τότε πολύ απλά να αντιμετωπιστεί σαν τέτοιο με τις κατάλληλες κυρώσεις.

Αγαπητέ. Αν η κοινωνία του Χίτλερ ήταν φασιστική τότε τέτοιες λογικές θα την κάνουν να φαίνεται αστεία. 

4 hours ago, nicksoti said:

'Ο ταχογράφος δεν ταυτίζεται με το κοντέρ...

Από έναν ταχογράφο μπορείς να κάνεις extract την πληροφορία της ταχύτητας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BritGreek είπε

Έχουν όμως τρια πολύ βασικά μειονεκτήματα. Πρώτον, ο σχεδιασμός των διαδρομών είναι (πολύ) κακός για την Αττική, δεύτερο αν δεν εισάγεις προορισμό κλείνει η οθόνη και τρίτο ότι τα όρια ταχύτητας που εμφανίζουν οι χάρτες (πχ παραλιακή) είναι εντελώς λάθος.

Μένω επαρχία αλλά έχω έρθει μερικές φορές στην Αθήνα. Πριν έρθω τσεκάρω την διαδρομή τόσο στο Google Maps όσο και στο Here Maps και μου βγάζει την ίδια διαδρομή για εντός της Αθήνας. Φυσικά κατά την οδήγηση το Here Maps μου προτείνει και εναλλακτικές αναλόγως την κίνηση με όμως μικρές αποκλίσεις, αν και φαντάζομαι ότι το κάνει και το Google Maps. Ίσως υπάρχουν και εξαιρέσεις φυσικά, φαντάζομαι ότι δεν κινούμαστε και στις ίδιες περιοχές και δεν ξέρω τι παίζει στην κάθε περιοχή. Για τα όρια ταχύτητας υποθέτω ότι έχεις δίκιο μιας και δεν ξέρω από που ενημερώνεται η κάθε εφαρμογή για τα όρια ταχύτητας. Για την οθόνη το δικό μου κινητό έχει επιλογή να μην κλείνει ποτέ, εγώ το έχω έτσι από προεπιλογή διότι με βολεύει και για άλλους λόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Στη σχετική σελίδα υποστήριξης, η Google αναφέρει ότι ο ταχογράφος εμφανίζει την ταχύτητα του οχήματος "ενημερωτικά και μόνο". Σκόπιμο είναι να βασίζεται κανείς στον ταχογράφο του οχήματός του, ώστε να επιβεβαιώνει την πραγματική ταχύτητα με την οποία κινείται.

Τελικά ταχύμετρο εννοεί το άρθρο ή ταχογράφο? Γιατι τα αυτοκίνητα δεν έχουν ταχογράφο. Μόνο τα φορτηγά, λεωφορεία κλπ. 

  • Ταχύμετρο: Η ταχύτητα του οχήματος που τρέχει εκείνη την στιγμή. Στιγμιαία. 
  • Ταχογράφος: Καταγραφή της ταχύτητα σε όλη την διαδρομή και σε βάθος χρόνου, που μπορεί να φανεί η μέγιστη ταχύτητα σε κάποια στιγμή της διαδρομής και ίσως να εξαχθούν και δεδομένα όπως μέση ταχύτητα κλπ.
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, karma_nade είπε

Γιατί κάποιος με iPhone να χρησιμοποιήσει google maps ενώ έχει το maps και την λειτουργία αυτή την είχε από πιο πριν;

Γιατι στην Ελλάδα το Maps είναι άχρηστο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, alex8850 είπε

Από έναν ταχογράφο μπορείς να κάνεις extract την πληροφορία της ταχύτητας.

Διάβασε το post του Killer76. Προφανώς το άρθρο ταχύμετρο εννοούσε όχι ταχογράφο. Δεν υπάρχει ταχογράφος στο google maps ούτε στο android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ ενοχλητικό να επιμένει κάποιος έτσι απλά για να βγει από πάνω αλλάζοντας το πλαίσιο της συζήτησης.

Το ελληνικό άρθρο έγραφε ταχογράφος και μας μπέρδεψε όλους. Αυτό δεν αναιρεί αυτό που γράφω από πάνω.

Τώρα που μπήκα και στο αγγλικό ναι ισχύει είναι speedometer, αλλά αυτό είναι άλλο πράμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...