Προς το περιεχόμενο

ΟΤΕ: Επέκταση του δικτύου FTTH σε 32 νέους δήμους


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν σε μια χωρα το κεντρο της πρωτευουσας ειναι ακομα με χαλκο ολα τα αλλα ειναι να ειχαμε να λεγαμε....

Απο Ομονοια μεχρι Καλλιθεα ειναι ολα ασπρα... Ακομα και η κοκκινη τελεια στην Ερμου ειναι λαθος (Inalan γραφει αλλα εχουν κανει λαθος στον ΤΚ)

image.png.6c5f291cd12bd823055c63508db9fad7.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 hours ago, darkf said:

Δήμους όταν λέει, γύρω από το δημαρχείο;

Μην είσαι εριστικός, αλλά ούτε και τόσο ουτοπιστης,  μέχρι τις πινακίδες που λέει δήμος ....  λογικά, στο επόμενο έργο επέκτασης fiber for stupids and idiots,  θα γίνει η επέκταση μέσα στους δήμους. Αν δεν έχουμε πάει όλοι starlink μέχρι τοτε, η τιμή του εξοπλισμού έπεσε στα 250 ειδα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, panoskatos said:

Σε μόνιμη βάση όλοι εδώ μέσα θέλουν ακόμα γρηγορότερες ταχύτητες, άγνωστο γιατί, ακόμα και μια ταχύτητα στα 15 Mbps καλύπτει αντικειμενικά τις ανάγκες ενός νοικοκυριού. Η αλήθεια είναι ότι το μόνο που προχωράει με ταχείς ρυθμούς σε αυτή την χώρα είναι το ίντερνετ, μόνο αυτό έχουμε ανάγκη πλέον σαν λαός για να χαζεύουμε μόνιμα μπροστά από μια οθόνη. Στην δική μου εργασία και όχι μόνο έχουν χάσει την εργασία τους λόγο του γρήγορου ίντερνετ πολύς κόσμος. Τραπεζικοί υπάλληλοι το ίδιο αφού το ένα κατάστημα κλείνει μετά το άλλο.

Ξέρω ότι το σχόλιο μου θα γεμίσει emoji με φατσούλες γέλιου και απορίας, δεν περιμένω ώριμη αντιμετώπιση από τους προοδευτικούς που δεν ξέρουν τι κάνει καλό και τι όχι ακόμα και στον ίδιο τους τον εαυτό.

Από που βγαίνει αυτό το αντικειμενικό 15αρι?

Ποια είναι η δική σου εργασία? 

Και οι πωλητές πάγου εξαφανίστηκαν με τα ψυγεία. Μήπως δεν έπρεπε να έχουμε? 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, panoskatos είπε

Σε μόνιμη βάση όλοι εδώ μέσα θέλουν ακόμα γρηγορότερες ταχύτητες, άγνωστο γιατί, ακόμα και μια ταχύτητα στα 15 Mbps καλύπτει αντικειμενικά τις ανάγκες ενός νοικοκυριού. Η αλήθεια είναι ότι το μόνο που προχωράει με ταχείς ρυθμούς σε αυτή την χώρα είναι το ίντερνετ, μόνο αυτό έχουμε ανάγκη πλέον σαν λαός για να χαζεύουμε μόνιμα μπροστά από μια οθόνη. Στην δική μου εργασία και όχι μόνο έχουν χάσει την εργασία τους λόγο του γρήγορου ίντερνετ πολύς κόσμος. Τραπεζικοί υπάλληλοι το ίδιο αφού το ένα κατάστημα κλείνει μετά το άλλο.

Ξέρω ότι το σχόλιο μου θα γεμίσει emoji με φατσούλες γέλιου και απορίας, δεν περιμένω ώριμη αντιμετώπιση από τους προοδευτικούς που δεν ξέρουν τι κάνει καλό και τι όχι ακόμα και στον ίδιο τους τον εαυτό.

15mpbs όμως κοινόχρηστα για όλο το δίκτυο, όταν ακόμα και η τηλεφωνία παρέχεται μέσω internet και με το streaming να έχει εξελιχθεί / γίνει ο κανόνας. Παλιά όταν η 15άρα σύνδεση ήταν κορυφαία σε σχέση με κάτι 4άρες που έπαιζαν γενικότερα, συνήθως είχαμε έναν υπολογιστή συνδεδεμένο στο δίκτυο. Δεν κάναμε video κλήσεις μέσω viber, δεν στριμάραμε και δεν είχαν όλα τα μέλη της οικογένειας συσκευές που συνδέονταν στο wifi. 

Τώρα, ως προς τη χρησιμότητα του internet, εξαρτάται πως το βλέπεις. Πράγματι, είναι αρκετοί αυτοί που χαζεύουν μπροστά στο facebook, το τικ τοκ και τις λοιπές μπούρδες που αποβλακώνουν τον κόσμο, αλλά π.χ. εγώ λιώνω στο youtube μαθαίνοντας για το linux και τα δίκτυα. Και με 15άρα σύνδεση, στο youtube με 4Κ ανάλυση, το μόνο που θα είχα θα ήταν διαρκείς παύσεις για να φορτώσει το ρημάδι το βίντεο. Θα μου πεις γιατί να δω σε 4Κ. Αφού έχω οθόνη 4Κ και υπολογιστή που το υποστηρίζει, γιατί να μη δω σε 4Κ? 

Μια άλλη χρησιμότητα, είναι το κατέβασμα λογισμικού. Δεν είναι το ίδιο να κατεβάζεις updates για παράδειγμα με 15mpbs όπως όταν κατεβάζεις με 50mbps ( που έχω εγώ ) ή με όσους τυχερούς έχουν 1gbps. 

Το internet μπορεί να παρέχει πρόσβαση σε υλικό που αποβλακώνει τον κόσμο, αλλά μπορεί να αποτελέσει και ένα σημαντικό εργαλείο. Εξαρτάται καθαρά απο τη χρήση που κάνει ο καθένας. Με το σκεπτικό σου, δεν θα έπρεπε να χρησιμοποιούσαμε αυτοκίνητα γιατί σκοτώνεται πολύς κόσμος με αυτά. Δεν θα έπρεπε να χρησιμοποιούσαμε μαχαίρια γιατί μπορεί κάποιος με ένα μαχαίρι να σφάξει κάποιον άλλο και να του αφαιρέσει τη ζωή. Δεν θα έπρεπε να χρησιμοποιούσαμε ηλεκτρικό ρεύμα επειδή υπάρχει ο κίνδυνος της ηλεκτροπληξίας. Δεν θα έπρεπε να χρησιμοποιούσαμε φωτιά επειδή μπορεί να καούμε ή να πάρει φωτιά ένα δάσος. Με το δικό σου σκεπτικό λοιπόν, πρέπει να γυρίσουμε στις σπηλιές.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

  

10 hours ago, Hacker?pcs said:

Νομίζω το τελευταίο που έχει σημασία είναι οι τιμές του FTTH, το πρόβλημα είναι η διαθεσιμότητα του, αν υπάρχει θα το βάλουν πάρα πολλοί και ας είναι ακριβότερο

Όταν βλέπεις να έχει κάλυψη ο ΟΤΕ σε περίπου 1.4 εκατ οικίες (όχι κτίρια) κι από αυτά να έχει βάλει με το ζόρι το 1/4 και με την πλειοψηφία να μην έχει επιλέξει τα "μεγάλα" πακέτα, είναι αυτονόητο ότι η τιμή παίζει το μεγαλύτερο ρόλο.

Μην μου πεις δεν τα χρειάζονται, ούτε στο εξωτερικό υπάρχει πραγματική ανάγκη σε τέτοιο πλήθος κόσμου, αλλά τα βάζουν γιατί δεν συμφέρουν τα μικρότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Dennis077 είπε

Κανένας πάροχος δεν επενδύει χρήματα από τη τσέπη του. Τα χρήματα τα δίνει το Ευρωπαϊκό ταμείο χωρίς όμως να τους λέει από που θα ξεκινήσουν τα έργα και μοναδικό κριτήριο τους είναι ο πληθυσμός ώστε να έχουν μεγαλύτερα έσοδα. Δυστυχώς το καρτέλ των παρόχων είναι διαχρονικό και το κράτος ποτέ δεν μπόρεσε  δεν ήθελε να βάλει μια τάξη και ο καθένας να κάνει ότι θέλει.

Fixed.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ακούγεται πολύ το starlink, ναι είναι καλό σε περιοχές που δεν μπορεί να σε καλύψει σωστά ένας πάροχος ΑΛΛΑ μιλάμε για αυτήν την στιγμή που ο εξοπλισμός και η συνδρομή είναι σε φυσιολογικό επίπεδο.

Πιστεύετε σε 1-2 χρόνια ο ελον μασκ θα έχει τις ίδιες τιμές; Ιδιώτης είναι μπορεί σε μια μέρα να κάνει την συνδρομή απο 40€ - 80€, όπως έγινε απο 100-40 και ο εξοπλισμος 600-250. Αυτή την στιγμή κερδίζει έδαφος στην αγορά και κανει προσφορές. Χώρια ότι δεν μπορείς να παραπονεθείς οταν δεις 150 ms και 20 mbps γιατί το bandwidth του δορυφόρου θα εξαντληθεί κάποια στιγμή. Το λέει ότι ειναι δορυφορικό και είναι μέσα στα ψιλά γράμματα.

Το καλύτερο ειναι να βολευτει καποιος με starlink μεχρι να μπούνε παντού οπτικές. Άλλωστε δεν σε δεσμεύει με συμβόλαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, HardwareZone είπε

 

Πού ακριβώς έχει κάνει εγκατάσταση υποδομών FTTH γύρω από μια πλατεία ή ένα τετράγωνο;

Όπου πάει η Cosmote καλύπτει συνολικά την περιοχή. Δίνοντας το έργο με την μια, ή προοδευτικά.

Να έλεγες κάτι τέτοιο για την Nova/Wind και την Vodafone που για να καλύψουν ένα δήμο με FTTH καθυστερούν 5 χρόνια να λέγαμε οκ, για τον ΟΤΕ που έχει κάνει κυριολεκτικά ταχύρυθμη επέκταση του δικτύου του τα τελευταία 2μιση χρόνια όμως;

https://www.broadband-assist.gov.gr/

Απλώς για να μην έχεις απορίες ως προς το τι εννοεί η Cosmote σαν "δήμος"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, geolib said:

https://www.broadband-assist.gov.gr/

Απλώς για να μην έχεις απορίες ως προς το τι εννοεί η Cosmote σαν "δήμος"

Στο λεκανοπέδιο πάντως μια χαρά τους καλύπτει. Καλώς ή κακώς έχουν δώσει προτεραιότητα στις μεγάλες πόλεις για τους προφανείς λόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, menthol1979 είπε

Εσύ και το 70% των πολυκατοικιών (μην πω παραπάνω) που δεν έχουν ήδη μπει γιατί κολλάνε στα μπαρμπάδια που δεν τους νοιάζει και δεν θέλουν τρύπες γιατί ντεμεκ θα τους χαλάσει τη μόστρα σε σάπιες πολυκατοικίες των 40+ ετών. Έφτυσα αίμα για να βάλω, ανέλαβα διαχειριστής και ξύπνησα από τις 6 για περιφρούρηση και ήμουνα από πάνω μέχρι το βράδυ που έφυγαν.

Αυτό ακριβώς.... :(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Thresh είπε

Το Περιστέρι έχει μόνιμο πληθυσμό σχεδον 140.000 σε πολύ μικρότερη έκταση από αυτή όλου του νομού της Χαλκιδικής που έχει 101.000+. 

Όπως καταλαβαίνεις τα χλμ που πρέπει να σκαφτούν και να καλύψει η οπτική είναι σημαντικά λιγότερα στο Περιστέρι και παρόλα αυτά εξαιτίας του δημάρχου ο ΟΤΕ δεν το ακουμπάει. 

Φαντάσου πόσο ασύμφορο είναι να καλύψει το νομό Χαλκιδικής.

Για την χαλκιδικη δεν γνωριζω τον μονιμο πληθυσμο αλλα τους καλοκαιρινους μηνες δηλ  πλεον 5+ ο πληθυσμος πολλαπλασιαζεται και υπαρχει ακομα μεγαλο περιθωριο για δευτερη και τουριστικη κατοικια.

Για το Περιστερι εστω και μακροσκοπικα απο την Νικαια , μπορω να πω οτι ο πραγματικος πληθυσμος υπερβαινει κατα πολυ τις  300 χιλιαδες , ετσι για πλακα.

Επεξ/σία από nepomuk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
33 minutes ago, nepomuk said:

Για την χαλκιδικη δεν γνωριζω τον μονιμο πληθυσμο αλλα τους καλοκαιρινους μηνες δηλ  πλεον 5+ ο πληθυσμος πολλαπλασιαζεται και υπαρχει ακομα μεγαλο περιθωριο για δευτερη και τουριστικη κατοικια.

Οι οποίοι θα κλείσουν 24μηνο συμβόλαιο για το χρονικό διάστημα που θα είναι εκεί? Δύσκολα τα πράγματα όπως είπα και πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...