Προς το περιεχόμενο

ΟΤΕ: Επέκταση του δικτύου FTTH σε 32 νέους δήμους


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, NickTG είπε

Για να βάζεις 50αρα προϋποθέτει να υπάρχει. 

Φυσικά θα έπρεπε να είναι διαθέσιμη παντού εδώ και πολύ καιρό. Σε γνωστό μου πάντως με Nova που έχει 24 άρα, δεν του την έχουν αναβαθμίσει σε 50 άρα αν και υπάρχει η δυνατότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Το έργο του UFBB είναι ΣΔΙΤ μόνο για τις ημιαστικές κι αγροτικές περιοχές, όπως έγινε το RURAL πριν από 7-8 χρόνια .

Τα 2 συγκεκριμένα δίκτυα θα ανήκουν για μερικές δεκαετίες στην εταιρεία που τα ανέλαβε ανά περιοχή και μετά γυρνούν στο κράτος.

Για πόσες 10ετιες μιλάμε; Νουμερακι δεν έχουμε; Μην το πάρεις προσωπικά...για το κράτος μας μιλάω...όπως έγινε πχ και στην Αττική οδό όπου την έχουμε ξεχρεωσει εδώ και πόσα χρόνια και πάλι σε ιδιώτη πήγε (χωρίς κανένα λόγο εκτός από τη μάσα τον ολιγων)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, darkf είπε

Δήμους όταν λέει, γύρω από το δημαρχείο;

Το πολυ- πολυ στο κεντρο  . Ρωτησα προχθες στο μοναδικο αστυνομικο τμημα της Νικαιας , δημου 200 χιλ κατοικων και βαλε , αν εχουν συνδεση με οπτικη ινα

μεσα στο τμημα και η απαντηση ηταν αρνητικη . Ειχα παει για τη  νεα ταυτοτητα και κολησε για λιγο ευτυχως το ιντερνετ , γι αυτο και η ερωτηση , οχι

πως δεν υπαρχουν κοληματα και με οπτικη . Αφου αξιωθηκα να αποκτησω νεα ταυτοτητα  στα 60 , ζω για να δω την οπτικη ινα εντος της κατοικιας

μου , απο μια αποσταση σκαρτα 50 μετρα που ευρισκεται τωρα η καμπινα της Νοβα. Φιλτατοι δεν ειναι ανεκδοτο , εχουμε  νεες ασφαλεις ταυτοτητες

τελευταιοι και καταιδρωμενοι σε ολακερη την Ευρωπη ,  υπομονη η ινα θα παρει χρονο , αλλα δεν ειναι στο χερι της .

Επεξ/σία από nepomuk
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην πόλη μου πέρασε δίκτυο ο ΟΤΕ. Η αλήθεια είναι ότι πέρασε από πολλούς δρόμους αλλά συνδεσιμότητα έδωσε  ούτε στους μισούς δρόμους. Εκεί βλέπω αρκετά σπίτια με τα νέα κουτιά απέξω. Στο σπίτι μου πέρασε απέξω η οπτική αλλά ακόμα δεν έχουν δώσει παρά ένα τετράγωνο πιο πέρα. Στο μαγαζί που είναι γωνιακό, πέρασε στον έναν από τους 2 δρόμους, πέρνουν τα σπίτι που έχουν φάτσα σε αυτόν, εμείς που έχουμε φάτσα στο άλλο και έχει και το καφάο εκεί, δεν πέρνουμε. Μυστήρια πράγματα,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, x_revenge said:

Αν και το ποστ αυτο λεει οτι ο ΟΤΕ εκανε επενδυση στο δημο μου, αλλα στο χαρτη του λινκ δε φαινεται πουθενα και η nova που κολλαει δε ξερω, περα απο το οτι ισχυει οτι αυτοι εφεραν το vdsl δικτυο πριν καμποσα χρονια.

Η Hellenic Openfiber είναι θυγατρική της Nova για τα έργα FTTH.

Το ότι ανακοίνωσε επενδύσεις δεν σημαίνει ότι έχουν ολοκληρωθεί τα έργα κι ότι έχει δωθεί διαθεσιμότητα.

1 hour ago, panagiotis1988 said:

Για πόσες 10ετιες μιλάμε; Νουμερακι δεν έχουμε; Μην το πάρεις προσωπικά...για το κράτος μας μιλάω

Ψάχνω άρθρα, τα είχα βρει πριν χρόνια, αλλά πλέον έχει δυσκολέψει λίγο. 

Edit: Με ταχείς ρυθμούς υλοποιείται το Rural Broadband - ertnews.gr

Quote

Μετά την ολοκλήρωση της κατασκευής και για τα επόμενα 15 χρόνια οι εταιρείες Ειδικού Σκοπού θα αναλάβουν τη διαχείριση, την εμπορική εκμετάλλευση, την συντήρηση αλλά και την αναβάθμιση του δικτύου ώστε προοδευτικά να καλύπτονται με τις υψηλότερες ταχύτητες όλο και περισσότεροι κάτοικοι των περιοχών παρέμβασης.

Edit2: Πέφτουν οι υπογραφές για τη δεύτερη σύμβαση του Ultra-Fast Broadband - Michanikos Online (michanikos-online.gr)

Quote

ενώ η διάρκεια της παραχώρησης (περίοδος υπηρεσιών), πριν οι υποδομές μεταφερθούν στο Δημόσιο, είναι 23 χρόνια.

 

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να μην γράψω καμιά βαριά κουβέντα, και σεβόμενος τους κανόνες του forum έχω να πω επισήμως αντίο στην Cosmote και στα σάπια δίκτυα της. ΠΑΡΕΛΑΒΑ το Starlink. Οι υπόλοιποι καθήστε να περιμένετε να σας φέρουν FTTH... Όχι ότι φταίτε, αλλά σας δουλεύουν με τη συγκατάθεση σας. Η υπομονή μου για ανάπτυξη δικτύου πέταξε μακριά. Κάντε και εσείς το ίδιο για να σωθείτε...

....εκ μέρους ΟΛΗΣ της Χαλκιδικής...

Επεξ/σία από ramarg
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ramarg είπε

Για να μην γράψω καμιά βαριά κουβέντα, και σεβόμενος τους κανόνες του forum έχω να πω επισήμως αντίο στην Cosmote και στα σάπια δίκτυα της. ΠΑΡΕΛΑΒΑ το Starlink. Οι υπόλοιποι καθήστε να περιμένετε να σας φέρουν FTTH... Όχι ότι φταίτε, αλλά σας δουλεύουν με τη συγκατάθεση σας. Η υπομονή μου για ανάπτυξη δικτύου πέταξε μακριά. Κάντε και εσείς το ίδιο για να σωθείτε...

....εκ μέρους ΟΛΗΣ της Χαλκιδικής...

Βρε 5G και αγιος ο θεος. Απλα καλοκαιρακι αν βρισκεσαι σε σημειο που μπουκωνει απο τουριστες και οι εταιριες δεν εχουν σοβαρες κεραιες το starlink ειναι μονοδρομος. 

Το δουλεμα του ΟΤΕ και γενικα του καρτελ καλα κρατει ολα τα χρονια με τραγικες ταχυτητες ειδικα στο upload με το 10% ειμαστε πρωτοι σε αυτη την καταντια για να πουλανε συμμετρικο στα κοροϊδα. Καποια στιγμη ξυπνανε ομως τα κοροϊδα και ελπιζω οι μισοι να πανε σε starlink οι αλλοι μισοι σε φθηνο 5G και να μην μεινει σταθερη συνδεση πουθενα. Μας εχουν πιει το αιμα 20+ χρονια. 

viber-image-2024-05-07-18-15-21-360.jpg

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Arkin είπε

Βρε 5G και αγιος ο θεος. Απλα καλοκαιρακι αν βρισκεσαι σε σημειο που μπουκωνει απο τουριστες και οι εταιριες δεν εχουν σοβαρες κεραιες το starlink ειναι μονοδρομος. 

Το δουλεμα του ΟΤΕ και γενικα του καρτελ καλα κρατει ολα τα χρονια με τραγικες ταχυτητες ειδικα στο upload με το 10% ειμαστε πρωτοι σε αυτη την καταντια για να πουλανε συμμετρικο στα κοροϊδα. Καποια στιγμη ξυπνανε ομως τα κοροϊδα και ελπιζω οι μισοι να πανε σε starlink οι αλλοι μισοι σε φθηνο 5G και να μην μεινει σταθερη συνδεση πουθενα. Μας εχουν πιει το αιμα 20+ χρονια. 

viber-image-2024-05-07-18-15-21-360.jpg

Όλα εδώ πληρώνονται και πραγματικά το πιστεύω ότι οι συνδέσεις σταθερής θα κάνουν φτερά. ΑΡΓΗΣΑΝ να κουνηθούν στην ανάπτυξη του δικτύου (με πονηριά) εκμεταλλευόμενοι το δίκτυο χαλκού ΟΣΟ ΜΑΣ ΠΑΕΙ για τα κορόιδα. Όταν φτιάξουν το δίκτυο FTTH και δεν δουν όμως τα νούμερα που περιμένουν εκεί να δω την τρέλα τους και θα γελάω... Τζάμπα θα δίνουν τα 100άρια (τζάμπα για τα δικά τους μυαλά) αλλά ο Elon ήρθε να τους τελειώσει και δεν το κατάλαβαν. ΚΑΘΗΣΤΕ να γίνουν εμπορικά διαθέσιμα και τα φθηνότερα οικιακά πακέτα 50-100 με τιμή στο 20άρικο.. Θα γελάσει και ο κάθε πικραμένος με την οικονομική καταστροφή των παρόχων... Μια του κλέφτη, δυο του κλέφτη, τρεις και πήγαν όλοι στην Starlink. ΄

Επεξ/σία από ramarg
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
24 minutes ago, ramarg said:

....εκ μέρους ΟΛΗΣ της Χαλκιδικής...

Δύσκολα τα πράγματα δυστυχώς. :(

Ο ΟΤΕ έχει ρίξει άκυρο στο Περιστέρι (Αττικής) επειδή ο Παχατουρίδης θέλει πάλι να στρώνεται όλος ο δρόμος κι όχι μόνο το χαντάκι  της οπτικής.

Το Περιστέρι έχει μόνιμο πληθυσμό σχεδον 140.000 σε πολύ μικρότερη έκταση από αυτή όλου του νομού της Χαλκιδικής που έχει 101.000+. 

Όπως καταλαβαίνεις τα χλμ που πρέπει να σκαφτούν και να καλύψει η οπτική είναι σημαντικά λιγότερα στο Περιστέρι και παρόλα αυτά εξαιτίας του δημάρχου ο ΟΤΕ δεν το ακουμπάει. 

Φαντάσου πόσο ασύμφορο είναι να καλύψει το νομό Χαλκιδικής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μόνιμη βάση όλοι εδώ μέσα θέλουν ακόμα γρηγορότερες ταχύτητες, άγνωστο γιατί, ακόμα και μια ταχύτητα στα 15 Mbps καλύπτει αντικειμενικά τις ανάγκες ενός νοικοκυριού. Η αλήθεια είναι ότι το μόνο που προχωράει με ταχείς ρυθμούς σε αυτή την χώρα είναι το ίντερνετ, μόνο αυτό έχουμε ανάγκη πλέον σαν λαός για να χαζεύουμε μόνιμα μπροστά από μια οθόνη. Στην δική μου εργασία και όχι μόνο έχουν χάσει την εργασία τους λόγο του γρήγορου ίντερνετ πολύς κόσμος. Τραπεζικοί υπάλληλοι το ίδιο αφού το ένα κατάστημα κλείνει μετά το άλλο.

Ξέρω ότι το σχόλιο μου θα γεμίσει emoji με φατσούλες γέλιου και απορίας, δεν περιμένω ώριμη αντιμετώπιση από τους προοδευτικούς που δεν ξέρουν τι κάνει καλό και τι όχι ακόμα και στον ίδιο τους τον εαυτό.

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 1
  • Haha 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Thresh said:

Σε 2 μήνες θα έχουν περάσει 2 χρόνια από την τελευταία φορά που έκανε μείωση τιμών η Cosmote στα FTTH 300/500/1000. 

Μετά αναρωτιούνται γιατί έχουμε τόσο χαμηλό ποσοστό υιοθέτησης FTTH και γιατί δεν ανεβαίνει στην κατάταξη η χώρα.

Νομίζω το τελευταίο που έχει σημασία είναι οι τιμές του FTTH, το πρόβλημα είναι η διαθεσιμότητα του, αν υπάρχει θα το βάλουν πάρα πολλοί και ας είναι ακριβότερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχία. Εδώ που είμαι στη Λακωνία, από 32mbps μετά από 4 χρόνια έχω φτάσει στα 24.. και τιμή από 32,90 στα 34,90 φέτος...εννοείται κλεψιά. Ελα μου ντε που δεν πιάνω καν 50αρι πακέτο Nova, τλχ να την περνούσα με 26 ευρώ.. Θα δω λογικά 100άρα το 2030.... μπορεί και 50αρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, panoskatos said:

ακόμα και μια ταχύτητα στα 15 Mbps καλύπτει αντικειμενικά τις ανάγκες ενός νοικοκυριού.

Ενός νοικοκυριού 1 ατόμου με μοναδική ασχολία το browsing θα εννοείς.

Επεξ/σία από infin1tyGR
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, panoskatos said:

Σε μόνιμη βάση όλοι εδώ μέσα θέλουν ακόμα γρηγορότερες ταχύτητες, άγνωστο γιατί, ακόμα και μια ταχύτητα στα 15 Mbps καλύπτει αντικειμενικά τις ανάγκες ενός νοικοκυριού. Η αλήθεια είναι ότι το μόνο που προχωράει με ταχείς ρυθμούς σε αυτή την χώρα είναι το ίντερνετ, μόνο αυτό έχουμε ανάγκη πλέον σαν λαός για να χαζεύουμε μόνιμα μπροστά από μια οθόνη. Στην δική μου εργασία και όχι μόνο έχουν χάσει την εργασία τους λόγο του γρήγορου ίντερνετ πολύς κόσμος. Τραπεζικοί υπάλληλοι το ίδιο αφού το ένα κατάστημα κλείνει μετά το άλλο.

Ξέρω ότι το σχόλιο μου θα γεμίσει emoji με φατσούλες γέλιου και απορίας, δεν περιμένω ώριμη αντιμετώπιση από τους προοδευτικούς που δεν ξέρουν τι κάνει καλό και τι όχι ακόμα και στον ίδιο τους τον εαυτό.

15mbps και πολλά λες.... Κάντο 5 να είσαι μέσα

  • Like 1
  • Sad 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...