Προς το περιεχόμενο

ΟΤΕ: Επέκταση του δικτύου FTTH σε 32 νέους δήμους


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα πέρασαν από ΔΕΗ για να μου πουν αύριο ότι θα γίνουν εργασίες για να μπουν έξυπνοι μετρητές στο σπίτι (περιοχή Γλυφάδα), τους ρώτησα αν αυτό έχει σχέση και με το FTTH της ΔΕΗ και μου είπαν ναι, ότι από την αρχή του 2025 θα μπορώ να παίρνω την Gigabit που έχω τώρα στον ΟΤΕ με 51€ στα 26€ από την ΔΕΗ, τους ρώτησα αν θα έχει και 10gbps και απάντησαν θετικά αλλά χωρίς να ξέρουν τιμή.
Τώρα για 10gbps εγώ έκανα αλλαγές στο backbone του δικτύου μου και έχω router με pfsense που μπορεί να παίξει σε τέτοιες ταχύτητες, switches με sfp+ modules και τέλος μόνο το main pc μου του έβαλα 10gbps nic. Θα μπορούσα να δοκιμάσω τα 10gbps αν και δεν έχω δίσκους που θα μπορούσαν να γράψουν σε τέτοιες ταχύτητες!
Στα 2.5gbps είναι το πιο ρεαλιστικό αρκεί να δίνει καλό upload, αν πάλι δίνουν 1/10 ας το βάλουν εκεί που ξέρουν!

  • Like 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
23 minutes ago, cornix said:

Η ΔΕΗ ξύπνησε τον ΟΤΕ. Ο ΟΤΕ διαφημίζει πιλοτικό πρόγραμμα 10 Gbps μέσω XG-PON τεχνολογίας 12 χρονών, ενώ ήδη στην Ευρώπη χρησιμοποιούνται νεότερες τεχνολογίες για έως 25 Gbps.

XGS-PON δεν είναι? Αν ναι τότε του 2016. Τα 25Gbps είναι ο ορισμός του overkill έτσι κι αλλιώς. Ήδη για τα 10Gbps χρειάζονται αρκετά χρήματα στο LAN του σπιτιού, δεν είναι φτηνά, πόσο μάλλον τα 25GbE.

  

23 minutes ago, cornix said:

Το αίτημα του ΟΤΕ να μειωθούν οι τιμές της χονδρικής έχει εγκριθεί από την Ευρώπη; Αν ναι, πότε θα γίνει η μείωση;

Οι εκπτώσεις όγκου για το FTTH προς έγκριση στην ΕΕ - Εντός Ιουλίου η οριστική απόφαση — InfoCom

Εντός Ιουλίου η απόφαση.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, tombyraider13 said:

Ας επεκτείνει η Cosmopote το FTTH δίκτυο της, στους δήμους που έχει αναλάβει, για να ξεκολλήσει ο κόσμος από το adsl και θέλει να αναβαθμίσει, που είναι δέσμιος λόγω ανεφικτότητας vdsl και κάκιστου χαλκού και όχι μόνο να ανακοινώνει επεκτάσεις σε 32 ακόμη δήμους, με δίκτυα υποτυπώδους έκτασης, του τύπου γύρω από την πλατεία κάθε πόλης. Λέω μια τρελή ιδέα τώρα...

image.webp.db5bbf565204f86ad3c0694866d711e4.webp.53a52f44622d0907c643571064a771a5.webp

 

Πού ακριβώς έχει κάνει εγκατάσταση υποδομών FTTH γύρω από μια πλατεία ή ένα τετράγωνο;

Όπου πάει η Cosmote καλύπτει συνολικά την περιοχή. Δίνοντας το έργο με την μια, ή προοδευτικά.

Να έλεγες κάτι τέτοιο για την Nova/Wind και την Vodafone που για να καλύψουν ένα δήμο με FTTH καθυστερούν 5 χρόνια να λέγαμε οκ, για τον ΟΤΕ που έχει κάνει κυριολεκτικά ταχύρυθμη επέκταση του δικτύου του τα τελευταία 2μιση χρόνια όμως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι "Γερμανοί είναι φίλοι μας" θα περάσουν έστω και 5 γραμμές γύρω από τα δημαρχεία και θα χρεώσουν ότι θέλουν. Αλλά τουλάχιστον κάτι θα γίνει στη πράξη.

Όχι σαν κάτι άλλους που ήρθαν  και τάξανε ένα δισεκατομμύριο !

https://www.naftemporiki.gr/business/1592199/vodafone-elladas-ependyseis-1-dis-eyro-eos-2029-gia-to-diktyo-stand-alone-5g/

Και αντ' αυτού τράβηξε έξω 75 εκατομμύρια  !

https://www.financialreport.gr/vodafone-panafon-a-e-dyo-chronia-zimies-kai-apoependysi-74-ekat-evro-apo-ti-mitriki/

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Πολη της Ξανθης παντος εχουν ξεκινησει εδω και δυο μηνες.Εχουν μπει και καινουργιες καμπινες πιστευω μεχρι τον σεπτεμβριο να εχει καλυφθει ολος ο νομος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έργο αποτελεί μια επένδυση 375 εκατομμυρίων ευρώ, με 130 εκατομμύρια να καλύπτονται από το Ευρωπαϊκό Ταμείο Περιφερειακής Ανάπτυξης.

 

Κοινώς το έργο είναι 65-35 με χρήματα ευρωπαϊκά...το δίκτυο σε ποιον θα ανήκει κατά 100% όταν φτιαχτεί; Επίσης μην ξεχνάμε ότι ο ΟΤΕ για τη χρήση του 2023 έδωσε μέρισμα μισό δις στους μετόχους του...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Thresh said:

Σε 2 μήνες θα έχουν περάσει 2 χρόνια από την τελευταία φορά που έκανε μείωση τιμών η Cosmote στα FTTH 300/500/1000. 

Μετά αναρωτιούνται γιατί έχουμε τόσο χαμηλό ποσοστό υιοθέτησης FTTH και γιατί δεν ανεβαίνει στην κατάταξη η χώρα.

Θα αναφέρω κάτι που δεν ξερω μεν αν απανταει φουλ στο γιατι δεν παει ο κοσμος στο FTTH,αλλα ειναι κατι που ακουω παρα πολυ απο πελατες σαν τεχνικος σε παροχο.Οι πελατες νομιζουν οτι η τεχνολογια,εστιαζω κυριως στο wifi και την χρηση κυριως του 5Ghz,ότι μενει στασιμη γιατι δεν εχουν συσκευες που υποστηριζουν το 5ghz.Επίσης στην εποχη που στο internet πλεον μπορεις να μπεις να βρεις τα παντα,δεν κανουν καν τον κοπο να κατσουν να ψαξουν τι εστι οπτικη ινα και την διαφορα με τον σκατοχαλκο.Το θετικο ειναι οτι υπαρχουν βεβαια πελατες απο εταιρειες που σεβονται τους εαυτους τους και πανε σε FTTH και οι βλαβες ειναι μετρημενες στο ενα χερι.Βεβαια ενα μεγαλο αρνητικο στην υποθεση ειναι οτι τα συνεργεια που κανουν εγκατασταση οπτικης ινας για FTTH δεν εχουν τεχνικους και οι αιτησεις μπορει να κρατησουν ισως 2-3 μηνες για να ολοκληρωθουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
13 minutes ago, panagiotis1988 said:

Το έργο αποτελεί μια επένδυση 375 εκατομμυρίων ευρώ, με 130 εκατομμύρια να καλύπτονται από το Ευρωπαϊκό Ταμείο Περιφερειακής Ανάπτυξης.

 

Κοινώς το έργο είναι 65-35 με χρήματα ευρωπαϊκά...το δίκτυο σε ποιον θα ανήκει κατά 100% όταν φτιαχτεί; Επίσης μην ξεχνάμε ότι ο ΟΤΕ για τη χρήση του 2023 έδωσε μέρισμα μισό δις στους μετόχους του...

Το έργο του UFBB είναι ΣΔΙΤ μόνο για τις ημιαστικές κι αγροτικές περιοχές, όπως έγινε το RURAL πριν από 7-8 χρόνια .

Τα 2 συγκεκριμένα δίκτυα θα ανήκουν για μερικές δεκαετίες στην εταιρεία που τα ανέλαβε ανά περιοχή και μετά γυρνούν στο κράτος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μη γελιόμαστε το έργο του ftth δεν γίνεται για τις ταχύτητες ούτε για τους πελάτες. Το κόστος μιας βλάβης χαλκού είναι τεράστιο μπροστά σε μια βλάβη οπτικής ίνας που δεν είναι καν γυαλί αλλά πλαστικό. Για καμπίνες οπτικών δεν θα πω πολλά, δεν περιέχουν ενεργό εξοπλισμό οπότε γλιτώνουν και ρεύματα, ρίχνοντας το κόστος στις εταιρείες πολύ χαμηλά. Επίσης δεν υπάρχουν τεχνίτες λόγω του ότι οι μεγάλες τηλεπικοινωνιακές εταιρείες δεν πληρώνουν καλούς μισθούς με αποτέλεσμα οι γνωστοί πάροχοι να χάνουν προσωπικό καθημερινά. Αποδεσμεύουν μεγάλες θέσεις στους ομίλους (βλεπε τσαμαζ κτλπ) για να τις πουλήσουν σε ξένες εταιρείες όπως έγινε και με την nova. Συμφέρει περισσότερο να έχουν εργολάβους, για να τους χρησιμοποιούν μόνο οταν έχουν δουλειά, παρα να πληρώνουν κάθε μήνα υπαλλήλους, Τρανό παράδειγμα οι εργολάβοι που καθημερινά βλέπουμε τις κακοτεχνίες τους. Μη ξεχνάμε και τα σκάνδαλα με τις υποκλοπές συνομιλιών που σίγουρα πολλοί θα έχουν βάλει το χέρι τους 🤔

Επεξ/σία από sold13r
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω για να ξυπνήσει η αγορά, θα πρέπει η κυβέρνηση να καταστήσει τις συνδέσεις με χαλκό εντελώς δωρεάν.

Και υποχρεωτική σύνδεση σε όποιον ζητήσει όσο δεν υπάρχει οπτική ίνα.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, x_revenge said:

Που μπορω να δω αν το σπιτι μου μπορει να παρει ινες; Γιατι εδω οτι και να βαλω μου λεει θελει διευρευνηση και να επικοινωνισω μαζι τους.

FTTH GOV

Επίσημος χάρτης διαθεσιμότητας. Αν το σπίτι σου στο χάρτη έχει κοκκινη τελίτσα, τότε κατά 99% έχεις διαθεσιμότητα.

1 minute ago, patatasc said:

Νομίζω για να ξυπνήσει η αγορά, θα πρέπει η κυβέρνηση να καταστήσει τις συνδέσεις με χαλκό εντελώς δωρεάν.

Το χάλκινο δίκτυο έχει πουληθεί πακέτο με τον ΟΤΕ στην DT από την πρώτη στιγμή, δεν είναι δημόσιο και δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο αν δεν το θέλει ο ΟΤΕ.

  • Like 3
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, x_revenge είπε

Που μπορω να δω αν το σπιτι μου μπορει να παρει ινες; Γιατι εδω οτι και να βαλω μου λεει θελει διευρευνηση και να επικοινωνισω μαζι τους.

Δοκίμασε με διεύθυνση όχι με τον τηλεφωνικό αριθμό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Georgios Pappas είπε

Εγω πιστεύω ότι ένας λόγος χαμηλής υιοθέτησης είναι το πρόβλημα που αντιμετωπίζω στην πολυκατοικία μου. Επίσης όπως είχανε γράψει πριν μερικές βδομάδες για το Αγρίνιο, η κακή δουλειά που κάνουνε οι εργολάβοι.

Εσύ και το 70% των πολυκατοικιών (μην πω παραπάνω) που δεν έχουν ήδη μπει γιατί κολλάνε στα μπαρμπάδια που δεν τους νοιάζει και δεν θέλουν τρύπες γιατί ντεμεκ θα τους χαλάσει τη μόστρα σε σάπιες πολυκατοικίες των 40+ ετών. Έφτυσα αίμα για να βάλω, ανέλαβα διαχειριστής και ξύπνησα από τις 6 για περιφρούρηση και ήμουνα από πάνω μέχρι το βράδυ που έφυγαν.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Thresh είπε

Σε 2 μήνες θα έχουν περάσει 2 χρόνια από την τελευταία φορά που έκανε μείωση τιμών η Cosmote στα FTTH 300/500/1000. 

Μετά αναρωτιούνται γιατί έχουμε τόσο χαμηλό ποσοστό υιοθέτησης FTTH και γιατί δεν ανεβαίνει στην κατάταξη η χώρα.

Έχουμε γηρασμένο πληθυσμό, ο παππούς και η γιαγιά δεν χρειάζονται κάτι παραπάνω από 50mbps για να βλέπουν βιντεάκια στο youtube ή για το facebook. Λίγοι είναι οι απαιτητικοί χρήστες όπως οι gamers. Αν πέσουν οι τιμές της οπτικής ίνας δηλαδή των μεγαλύτερων ταχυτήτων και γίνει αυτόματα ένας διπλασιασμός ταχύτητας δωρεάν, μόνο τότε θα ανέβουμε κατάταξη.  

Επεξ/σία από Painmaker
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...