Προς το περιεχόμενο

ΟΤΕ: Επέκταση του δικτύου FTTH σε 32 νέους δήμους


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Όμιλος ΟΤΕ συνεχίζει με εντατικούς ρυθμούς την επέκταση του δικτύου Fiber To The Home (FTTH) στην Ελλάδα σύμφωνα με την τελευταία του ανακοίνωση.

Κατά τη διάρκεια του 2024, ο ΟΤΕ ενημερώνει ότι εγκατέστησε FTTH υποδομή σε 32 επιπλέον δήμους σε όλη τη χώρα «ενισχύοντας τη θέση της ως ο κυρίαρχος πάροχος οπτικών ινών στην ελληνική αγορά, με ποσοστό που ξεπερνά το 80% των συνολικών FTTH γραμμών».

Η επέκταση καλύπτει ένα ευρύ φάσμα περιοχών. Αυτοί είναι με βάση τους δήμους οι εξής: Αττικής (δήμοι Καλλιθέας, Κορωπίου, Μαραθώνα, Παλλήνης, Μαρκόπουλου, Μεγάρων, Σπάτων-Αρτέμιδος), Βοιωτίας (δήμος Θήβας), Κέρκυρας (δήμος Κέρκυρας), Ροδόπης (δήμος Κομοτηνής), Κορίνθου (δήμος Κορίνθου), Ρεθύμνου (δήμος Ρεθύμνου), Ξάνθης (δήμος Ξάνθης), Δωδεκανήσων (δήμος Ρόδου), Τρικάλων (δήμος Τρικάλων), Λασιθίου (δήμος Αγίου Νικολάου), Αιτωλοακαρνανίας (δήμοι Αγρινίου, Ναυπάκτου), Εύβοιας (δήμος Χαλκίδας), Θεσσαλονίκης (δήμοι Καλαμαριάς, Θέρμης, Πυλαίας-Χορτιάτη, Παύλου Μελά, Δέλτα), Αργολίδας (δήμος Άργους), Αχαΐας (δήμος Αιγίου), Γρεβενών (δήμος Γρεβενών), Ημαθίας (δήμος Νάουσας), Καρδίτσας (δήμος Καρδίτσας), Κιλκίς (δήμος Κιλκίς) και Πέλλας (δήμοι Γιαννιτσών, Έδεσσας).

Ο Chief Technology Officer του Ομίλου ΟΤΕ, Γιώργος Τσώνης, τόνισε τη σημασία της επέκτασης του FTTH δικτύου για τον ψηφιακό μετασχηματισμό της χώρας και τη δημιουργία μιας ισότιμης ψηφιακής κοινωνίας. Η επένδυση εντάσσεται στο πλαίσιο του συνολικού επενδυτικού πλάνου του Ομίλου ΟΤΕ, που ξεπερνά τα 3 δισεκατομμύρια ευρώ. Μέχρι σήμερα, πάνω από 1,375 εκατομμύρια νοικοκυριά και επιχειρήσεις έχουν πρόσβαση σε FTTH μέσω του COSMOTE Fiber, με στόχο τα 1,8 εκατομμύρια μέχρι το τέλος του 2024.

Παράλληλα με την επέκταση, ο Όμιλος ΟΤΕ επενδύει στη συνεχή αναβάθμιση του δικτύου COSMOTE Fiber. Πρόσφατα, υλοποίησε πιλοτικό έργο σε επιλεγμένες περιοχές της Αττικής, προσφέροντας ταχύτητες έως και 10Gbps μέσω οπτικών ινών.

Επιπλέον, ο Όμιλος ΟΤΕ συμμετέχει στο έργο "Υποδομές Υπερυψηλής Ευρυζωνικότητας Ultra-Fast Broadband" (UFBB), αναπτύσσοντας FTTH υποδομή σε ημιαστικές και αγροτικές περιοχές. Οι εργασίες βρίσκονται σε εξέλιξη σε περιοχές των νομών Δράμας, Μεσσηνίας, Κορινθίας, Εύβοιας, Χανίων και Αττικής. Το έργο αποτελεί μια επένδυση 375 εκατομμυρίων ευρώ, με 130 εκατομμύρια να καλύπτονται από το Ευρωπαϊκό Ταμείο Περιφερειακής Ανάπτυξης.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Σε 2 μήνες θα έχουν περάσει 2 χρόνια από την τελευταία φορά που έκανε μείωση τιμών η Cosmote στα FTTH 300/500/1000. 

Μετά αναρωτιούνται γιατί έχουμε τόσο χαμηλό ποσοστό υιοθέτησης FTTH και γιατί δεν ανεβαίνει στην κατάταξη η χώρα.

  • Like 29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ακόμα η επιλογή σύνδεσης για 24 mbps (ζήτημα αν θα πιάσει κάποιος τα...11) και μιλάνε για οπτικές ίνες. Αντί να καταργηθεί η 24άρα σύνδεση και στην τιμή της να βάζεις έστω 50άρα. Οι άνθρωποι είναι απίστευτοι... :lol:

  • Like 28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Thresh είπε

Σε 2 μήνες θα έχουν περάσει 2 χρόνια από την τελευταία φορά που έκανε μείωση τιμών η Cosmote στα FTTH 300/500/1000. 

Μετά αναρωτιούνται γιατί έχουμε τόσο χαμηλό ποσοστό υιοθέτησης FTTH και γιατί δεν ανεβαίνει στην κατάταξη η χώρα.

Εγω πιστεύω ότι ένας λόγος χαμηλής υιοθέτησης είναι το πρόβλημα που αντιμετωπίζω στην πολυκατοικία μου. Επίσης όπως είχανε γράψει πριν μερικές βδομάδες για το Αγρίνιο, η κακή δουλειά που κάνουνε οι εργολάβοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας επεκτείνει η Cosmopote το FTTH δίκτυο της, στους δήμους που έχει αναλάβει, για να ξεκολλήσει ο κόσμος από το adsl και θέλει να αναβαθμίσει, που είναι δέσμιος λόγω ανεφικτότητας vdsl και κάκιστου χαλκού και όχι μόνο να ανακοινώνει επεκτάσεις σε 32 ακόμη δήμους, με δίκτυα υποτυπώδους έκτασης, του τύπου γύρω από την πλατεία κάθε πόλης. Λέω μια τρελή ιδέα τώρα...

image.webp.db5bbf565204f86ad3c0694866d711e4.webp.53a52f44622d0907c643571064a771a5.webp

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Thresh είπε

Σε 2 μήνες θα έχουν περάσει 2 χρόνια από την τελευταία φορά που έκανε μείωση τιμών η Cosmote στα FTTH 300/500/1000. 

Μετά αναρωτιούνται γιατί έχουμε τόσο χαμηλό ποσοστό υιοθέτησης FTTH και γιατί δεν ανεβαίνει στην κατάταξη η χώρα.

Μάλιστα, εγώ πληρώνω 33.90€ για 100 με οπτική στον ΟΤΕ. και 37.90€ δίνει τώρα το 300. 

Ενα voucher που λένε απο Σεπτέμβριο ισχύει η ειναι και αυτο αρλούμπες?

Επεξ/σία από vaggos88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΔΕΗ ξύπνησε τον ΟΤΕ. Ο ΟΤΕ διαφημίζει πιλοτικό πρόγραμμα 10 Gbps μέσω XG-PON τεχνολογίας 12 χρονών, ενώ ήδη στην Ευρώπη χρησιμοποιούνται νεότερες τεχνολογίες για έως 25 Gbps. Αν δεν ξεκινήσει άμεσα η ΔΕΗ να πουλάει σε λιανική, τότε οι τιμές θα αργήσουν να πέσουν.

Το αίτημα του ΟΤΕ να μειωθούν οι τιμές της χονδρικής έχει εγκριθεί από την Ευρώπη; Αν ναι, πότε θα γίνει η μείωση; Θα περιμένουν νέο κουπόνι SFBB είτε για να μείνουν οι τιμές ίδιες είτε για να αλλάξουν λίγο πριν βγει το νέο κουπόνι για να έχουν περισσότερο κέρδος;

Η προσφορά που έχει η COSMOTE για τα προγράμματα FTTH παίρνει παράταση κάθε μήνα (στο site το αναγράφει). Θα αλλάξουν λίγο πριν βγει το νέο κουπόνι για να έχουν περισσότερο κέρδος;

Η ΕΕΤΤ είναι ανεξάρτητη αρχή, αλλά με τις αποφάσεις των προηγούμενων χρόνων ευνοεί τους μεγάλους παρόχους.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, vaggos88 είπε

Ενα voucher που λένε απο Σεπτέμβριο ισχύει η ειναι και αυτο αρλούμπες?

Ισχύει, εγώ με το voucher έβαλα οπτική ίνα και έχω "μειωμένη" τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
16 minutes ago, Georgios Pappas said:

Εγω πιστεύω ότι ένας λόγος χαμηλής υιοθέτησης είναι το πρόβλημα που αντιμετωπίζω στην πολυκατοικία μου. Επίσης όπως είχανε γράψει πριν μερικές βδομάδες για το Αγρίνιο, η κακή δουλειά που κάνουνε οι εργολάβοι.

Προφανώς και τα "μερεμέτια" της εγκατάστασης είναι θέμα, αλλά το κυρίως πρόβλημα είναι οι τιμές.

Η οποία κακή δουλειά μετά διορθώθηκε, ήταν εντός επιτρεπτών/προβλεπέ "ορίων", αλλά πάλι έφαγαν άκυρο. Βέβαια το θέμα της υιοθέτησης είναι για περιοχές που έχουν ξεπέρασει ήδη αυτό το εμπόδιο κι έχουν ήδη διαθεσιμότητα αλλά δεν υπάρχει κίνηση για αίτηση από τον πελάτη.

13 minutes ago, vaggos88 said:

Μάλιστα, εγώ πληρώνω 33.90€ για 100 με οπτική στον ΟΤΕ. και 37.90€ δίνει τώρα το 300. 

Ενα voucher που λένε απο Σεπτέμβριο ισχύει η ειναι και αυτο αρλούμπες?

Άγνωστο αν θα αρχίσει τον Σεπτέμβριο, το πιο πιθανό είναι για φέτος όμως.

5 minutes ago, _Theo_ said:

Ισχύει, εγώ με το voucher έβαλα οπτική ίνα και έχω "μειωμένη" τιμή.

Με το παλιό που πλέον έχει τελειώσει εδώ και 1+ χρόνο, το νέο δεν έχει αρχίσει.

27 minutes ago, _Theo_ said:

Υπάρχει ακόμα η επιλογή σύνδεσης για 24 mbps (ζήτημα αν θα πιάσει κάποιος τα...11) και μιλάνε για οπτικές ίνες. Αντί να καταργηθεί η 24άρα σύνδεση και στην τιμή της να βάζεις έστω 50άρα. Οι άνθρωποι είναι απίστευτοι... :lol:

Αν υπάρχουν VDSL καμπίνες πιάνει όλο το 24αρι με Cosmote, αν όχι τότε δεν υπάρχει καν προοπτική για κατάργηση κι αντικατάσταση από το 50αρι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένας πάροχος δεν επενδύει χρήματα από τη τσέπη του. Τα χρήματα τα δίνει το Ευρωπαϊκό ταμείο χωρίς όμως να τους λέει από που θα ξεκινήσουν τα έργα και μοναδικό κριτήριο τους είναι ο πληθυσμός ώστε να έχουν μεγαλύτερα έσοδα. Δυστυχώς το καρτέλ των παρόχων είναι διαχρονικό και το κράτος ποτέ δεν μπόρεσε να βάλει μια τάξη και ο καθένας να κάνει ότι θέλει.

  • Like 5
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Thresh είπε

Σε 2 μήνες θα έχουν περάσει 2 χρόνια από την τελευταία φορά που έκανε μείωση τιμών η Cosmote στα FTTH 300/500/1000. 

Μετά αναρωτιούνται γιατί έχουμε τόσο χαμηλό ποσοστό υιοθέτησης FTTH και γιατί δεν ανεβαίνει στην κατάταξη η χώρα.

Το αστείο, βέβαια, είναι πως αυτή τη στιγμή η τιμή του προγράμματος FTTH 300 έχει αυξηθεί από τότε κατά 6 ευρώ.

Λίγο ανεβασμένο φαίνεται και το FTTH 500, ενώ μόνο μείωση εχει δεχθεί αυτο του 1Gbps. Μάλιστα τα προγράμματα είναι στην τιμή αυτήν, σε περίοδο "προσφορών". Δηλαδή χωρίς προσφορά μετά τις 31/7, η τιμή για το FTTH 300 θα είναι στα 60,90€, πιο ακριβό και από την τιμή πριν τη μείωση πριν απο 2 χρόνια!! εκτός κι αν ρίξει τις τιμές τότε, πράγμα που το θεωρώ παραπλανητικό.

Ευτυχώς επαρχία (Βόλο) δεν έχουμε ακόμα οπτικές, όποτε δεν χρειάζεται να ασχολούμαστε με τις διάφορες προσφορές και επιδόματα 😛 (για να είμαι δίκαιος, μου φαίνεται έχουν ξεκινήσει σκαψίματα σε κάποιες περιοχές)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
17 minutes ago, Dennis077 said:

Κανένας πάροχος δεν επενδύει χρήματα από τη τσέπη του. 

Τα μόνο 2 επιδοτούμενα έργα (ΣΔΙΤ) στην Ελλάδα ήταν το παλιό RURAL (FTTC-VDSL) και το τρέχον UFBB (FTTH).

Τα υπόλοιπα δίκτυα FTTC ή FTTH στη χώρα έχουν γίνει με χρήματα των παρόχων, είτε "τσέπη" είτε με δάνεια.

12 minutes ago, Ren_Hoek said:

Το αστείο, βέβαια, είναι πως αυτή τη στιγμή η τιμή του προγράμματος FTTH 300 έχει αυξηθεί από τότε κατά 6 ευρώ.

Ήταν λάθος η φωτογραφία στο άρθρο (ή στο site) τότε, την πρόσεξα κι εγώ πριν λίγο, δεν είχε ποτέ τόσο το 300αρι ήταν -1 ευρώ από την τωρινή λόγω του e-bill.

12 minutes ago, Ren_Hoek said:

ενώ μόνο μείωση εχει δεχθεί αυτο του 1Gbps.

Πράγματι μόνο αυτό έχει μειωθεία, τα άλλα 2 πήγαν +1 ευρώ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...