Προς το περιεχόμενο

Τρίμηνο περιθώριο μετάβασης στην έκδοση 23Η2 αφήνει η Microsoft στους χρήστες των Windows 11


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η συμπεριφορά της Microsoft τον τελευταίο καιρό είναι ένας απο τους λόγους για τους οποίους έχω περάσει στο Linux για καθημερινή χρήση ( τώρα γράφω απο Manjaro, και σκοπεύω να περάσω gentoo σε όλα τα μηχανήματά μου ). Για τις εφαρμογές που απαιτούν Windows, τα έχω εγκαταστήσει σε virtual machine μέσα στο proxmox με gpu passthrough.

 

Σχετικά με τους KMS servers, το έχω κάνει κι εγώ ( μέσω cli ) και δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα, σε αντίθεση με παλιότερα που είχα αγοράσει απο εδώ ένα mini pc στο οποίο είχαν ενεργοποιηθεί windows 10 με την kms εφαρμογή, ήταν το μοναδικό μηχάνημα που λειτουργούσε με αυτό το τρόπο και ήταν το μοναδικό μηχάνημα το οποίο δέχτηκε επίθεση ransomware, ευτυχώς δεν είχα προλάβει να περάσω κανένα σημαντικό αρχείο στον δίσκο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

5 λεπτά πριν, uniquegr είπε

Σχετικά με τους KMS servers, το έχω κάνει κι εγώ ( μέσω cli ) και δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα, σε αντίθεση με παλιότερα που είχα αγοράσει απο εδώ ένα mini pc στο οποίο είχαν ενεργοποιηθεί windows 10 με την kms εφαρμογή, ήταν το μοναδικό μηχάνημα που λειτουργούσε με αυτό το τρόπο και ήταν το μοναδικό μηχάνημα το οποίο δέχτηκε επίθεση ransomware

Νομίζω πως είναι λαχνός,ανάλογα από το που κατέβηκε το KMS, και αν είσαι άτυχος κερδίζεις ένα trojan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, cpc464 είπε

Νομίζω πως είναι λαχνός,ανάλογα από το που κατέβηκε το KMS, και αν είσαι άτυχος κερδίζεις ένα trojan.

Το θέμα είναι ότι ακόμα και τότε, ήταν πάμφθηνα πλέον τα κλειδιά για windows 10, αλλά ο τύπος ήταν απατεώνας όχι μόνο επειδή έκανε την ενεργοποίηση με μια τέτοια εφαρμογή, αλλά επειδή δεν τήρησε και αρκετά μέρη της συμφωνίας. Τέλος πάντων. Το θέμα είναι ότι ειδικά στις μέρες μας δεν αξίζει να ασχολείται κάποιος με τέτοιες μεθόδους ( προσωπικά πλέον δεν ασχολούμαι ούτε καν με τα windows ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ενα αλλο αστειο επιχειρημα ειναι οτι τα updates τρωνε bandwidth!!! περαν του οτι τα security updates ειναι μερικα kilobytes τα major updates δεν φουλαρουν τη γραμμη,  με 100αρα fiber σε major update κατεβαινει με το 10% του bandwidth speed:

L0d4DfS.png

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 hours ago, dpolal said:

Εντελώς φιλικά.
Κάτσε και ψάξε λίγο τί είχε γίνει με τον wannacry και πόσο κλάμα είχε ρίξει πολύς κόσμος που πίστευαν ,όπως και εσύ, ότι τα updates ήταν απλά χάσιμο χρόνου ή χαλούσαν τους υπολογιστές ή απλά βαριούνταν να τα περάσουν.

Ελλαδάρα... δεν μας ακουμπάει ρέιτ!

(Μας κατάλαβαν τι φτωχαδάκια είμαστε σου λέει δραχμή δεν θα πάρουμε από αυτούς, άστους καλύτερα.)

image.png.05a907dcba0ce59fe43d884361f13126.png

 

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...