Προς το περιεχόμενο

Τρίμηνο περιθώριο μετάβασης στην έκδοση 23Η2 αφήνει η Microsoft στους χρήστες των Windows 11


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ολο θελει να περναμε την τελευταια εκδοση των windows η ms αλλα να δωσει την δυνατοτητα να τα περναμε και σε παλιοτερα pc επισημα δεν λεει να το κανει..

Για να σε αναγκαση να παρεις και νεο pc.

Ξερω οτι υπαρχει τροπος να περασεις και τα win10 και τα win11 σε παλια μηχανηματα αλλα λεω επισημα χωρις καθολου πειραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

2 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Είσαι τόσο λάθος σε τόσα πολλά επίπεδα…

Κάτσε και φάε εσύ τον χρόνο σου κάνοντας updates τι να σου πω αφού 'είμαι λάθος'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GCX είπε

Κάτσε και φάε εσύ τον χρόνο σου κάνοντας updates τι να σου πω αφού 'είμαι λάθος'

Ένα pc είναι ένα σύνολο hardware και software. Όσο καλό και αν το hardware, χρειάζεσαι και το κατάλληλο software. 
Το λειτουργικό πρέπει να είναι ενημερωμένο. Η κάθε ενημέρωση δεν του δίνει μόνο νέες δυνατότητες, αλλά του καλύπτει και κενά ασφαλείας. Αν έχεις ένα pc, όπου δε μπαίνει internet, τότε μην του κανείς αναβαθμίσεις. Σε κάθε άλλη περίπτωση μην τον αφήνεις εκτεθειμένο. 
Φιλικη συμβουλή δίνω. Δικό σου το σύστημα, δίκη σου και η απόφαση.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Ένα pc είναι ένα σύνολο hardware και software. Όσο καλό και αν το hardware, χρειάζεσαι και το κατάλληλο software. 
Το λειτουργικό πρέπει να είναι ενημερωμένο. Η κάθε ενημέρωση δεν του δίνει μόνο νέες δυνατότητες, αλλά του καλύπτει και κενά ασφαλείας. Αν έχεις ένα pc, όπου δε μπαίνει internet, τότε μην του κανείς αναβαθμίσεις. Σε κάθε άλλη περίπτωση μην τον αφήνεις εκτεθειμένο. 
Φιλικη συμβουλή δίνω. Δικό σου το σύστημα, δίκη σου και η απόφαση.

Με αυτή την λογική συμφωνώ αλλά η MS το έχω ξεφτυλισει με τα Windows και με τα AI features που προσωπικά δεν με νοιάζουν. Ασε που δεν μπορώ καθόλου τα updates τρώνε χρόνο πολύτιμο καμιά φορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αμα εχεις 11 σε λιγο θα σε γλεντανε χωρις να ρωτανε :P . Eiναι καθαρα νταβατζιλίκι πλεον και φυσικα δε κανουμε οτι μας σπρωχνουν χωρις λογο . Εκτεθειμένο θα ειναι αν βαλω οτι μλκια ΑΙ tracking που θελουν να χωσουν με το ζορι και στο browser 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GCX είπε

(τα windows που έχω τα έχω με KMS activation τζάμπα δηλαδή)

Δεν ξέρω τι παίζει με αυτό το kms, το είχα βάλει σε έναν  υπολογιστή που είχα φτιάξει με περισσευούμενα  parts που είχα και όλα τα antivirus που δοκίμασα το έβγαζαν trojan, απο την άλλη το virustotal το έβγαζε καθαρό και το wireshark δεν έδειχνε ύποπτες κινήσεις στο δίκτυο,αλλά επειδή ήθελα να είμαι ήσυχος αγόρασα μια άδεια μιας χρήσης και φόρμαρα το δίσκο.

Γενικά από την εμπειρία μου το τσάμπα καμιά φορά το πληρώνεις πολύ ακριβά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, cpc464 είπε

Δεν ξέρω τι παίζει με αυτό το kms, το είχα βάλει σε έναν  υπολογιστή που είχα φτιάξει με περισσευούμενα  parts που είχα και όλα τα antivirus που δοκίμασα το έβγαζαν trojan, απο την άλλη το virustotal το έβγαζε καθαρό και το wireshark δεν έδειχνε ύποπτες κινήσεις στο δίκτυο,αλλά επειδή ήθελα να είμαι ήσυχος αγόρασα μια άδεια μιας χρήσης και φόρμαρα το δίσκο.

Γενικά από την εμπειρία μου το τσάμπα καμιά φορά το πληρώνεις πολύ ακριβα

Συμφωνώ εγώ το pc το έχω μόνο για gaming αλλά για επιχειρήσεις ή για άτομα που έχουν σημαντικά έγγραφα στο pc απλά αγοραστε αυθεντικά. Φυσικά το έλεγξα πριν το κάνω και ποτε δεν βάζω κάρτα αλλά ναι συμφωνώ θέλει προσοχή μπορεί να την πατήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πολιτική της MS με τα updates είναι σωστή. Δεν είναι δυνατόν να συντηρεί 10 major εκδόσεις των windows 11 ούτε να συντηρεί τα windows 10 για 30 χρόνια. 

Το πρόβλημα είναι η επιθετική διαφήμιση και προσπάθεια επιβολής πραγμάτων  όπως AI, Edge, MS Account, διαφημίσεις παντού και data mining. Αυτό κάνει αρκετό κόσμο να δυσανασχετεί με κάθε αναβάθμιση. Και δεν αναφέρομαι σε αυτούς ακόμα θέλουν Windows XP…..

Για μένα έπρεπε να είναι όλα κλειστά by default και να σε ρωτάει εξηγώντας ξεκάθαρα και μόνο κατά το αρχικό setup.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GCX είπε

Κάτσε και φάε εσύ τον χρόνο σου κάνοντας updates τι να σου πω αφού 'είμαι λάθος'

 

1 ώρα πριν, GCX είπε

Με αυτή την λογική συμφωνώ αλλά η MS το έχω ξεφτυλισει με τα Windows και με τα AI features που προσωπικά δεν με νοιάζουν. Ασε που δεν μπορώ καθόλου τα updates τρώνε χρόνο πολύτιμο καμιά φορά

Εντελώς φιλικά.
Κάτσε και ψάξε λίγο τί είχε γίνει με τον wannacry και πόσο κλάμα είχε ρίξει πολύς κόσμος που πίστευαν ,όπως και εσύ, ότι τα updates ήταν απλά χάσιμο χρόνου ή χαλούσαν τους υπολογιστές ή απλά βαριούνταν να τα περάσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dpolal είπε

 

Εντελώς φιλικά.
Κάτσε και ψάξε λίγο τί είχε γίνει με τον wannacry και πόσο κλάμα είχε ρίξει πολύς κόσμος που πίστευαν ,όπως και εσύ, ότι τα updates ήταν απλά χάσιμο χρόνου ή χαλούσαν τους υπολογιστές ή απλά βαριούνταν να τα περάσουν.

Η αλήθεια είναι ότι το ξέχασα το wannacry, ίσως πρέπει να σταματήσω να βαριέμαι και να κάνω τα updates

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To KMS το έχουν χρησιμοποιήσει πολλοί για πολλά χρόνια - δεν έχει δείξει κακή συμπεριφορά.

Προσωπικά, κάνω image τον C δίσκο μετά απο καθαρή εγκατάσταση και μετά απο κάθε μεγάλο update ξανά image. Οποιαδήποτε στιγμή μπορώ να επαναφέρω το σύστημα όπως ήταν πριν το τελευταίο update... Στον υπολογιστή που γράφω τώρα, έχω images για Win7,10 και 11.

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, Eloy said:

To KMS το έχουν χρησιμοποιήσει πολλοί για πολλά χρόνια - δεν έχει δείξει κακή συμπεριφορά.

Προσωπικά, κάνω image τον C δίσκο μετά απο καθαρή εγκατάσταση και μετά απο κάθε μεγάλο update ξανά image. Οποιαδήποτε στιγμή μπορώ να επαναφέρω το σύστημα όπως ήταν πριν το τελευταίο update... Στον υπολογιστή που γράφω τώρα, έχω images για Win7,10 και 11.


το image δεν κανει λιγοτερο ευαλωτο το συστημα σου, απλα κανει ευκολοτερη τη δουλεια της επαναφορας, αν εντωμεταξυ εχουν μπει και σου εχουν παρει τα data πριν το παρεις χαμπαρι, οποτε και να το επαναφερεις δεν εχει κανενα νοημα..

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι οι περισσότεροι την έχουν περάσει  όπως εμφανίζεται στα 11, όμως η νεότερη σίγουρα αλλάζει πολύ το λειτουργικό και με αγωνία την αναμένουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, CODEC είπε

Της έσπασες τα μούτρα !!!!!!!!!!!!........ 1 ευρώ κάνει το key........

https://www.allkeyshop.com/blog/buy-windows-11-pro-cd-key-compare-prices/

Ελα σε παρακαλώ τώρα. 1,17 βλέπω εδώ. Μας κλεβετέ ?? 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...